Είναι η λίπανση αλυσίδας πρακτικά αχρείαστη?

Diam

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
YAMAHA XT 600E
Για το λιπαντικο συρματοσχοινων λεμε?
Nαι σε αυτή την κατηγορία είναι :


'Εχει μια κολλώδη αίσθηση αλλά στην αλυσίδα δουλεύει πολύ καλά μέχρι τώρα.
Καθαρίζεται πολύ εύκολα, δεν μαζεύει βρωμιά και "στέκεται" στην αλυσίδα.
 

AntonisD

Μέλος
Όνομα
Αντώνης Δαφνής
Μοτό
NC 750X
SH 150
Kaze R 110
Εγώ κράτησα την αλυσίδα μου για 52000 χιλ όταν οι περισσότεροι την αλλάζουν στα μισά χιλ
Τη λαδώνω κάθε 500χιλ περίπου με ένα λιπαντικό που μου προτεινε ένας γνωστός και είχε δίκιο

Θα ανεβάσω φωτο αργότερα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Διαμαντής

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
TRANSALP XL650V
Κατσε να βαλω μια φιτιλια...

Χρησιμοποιημενο λαδι μοτερ δηλαδης δεν βανει κανεις αλλος εδω μεσα???
Φυσικά και δεν το πετάς.
Αν θέλεις να αποφύγεις το πλύσιμο με παραφίνη (1 φορά το χρόνο) το αφήνεις 2 εβδομάδες να κατακάτσει η μούργα και με το πάνω πιό καθαρό πλένεις-ξεπλένεις με βουρτσακι την αλυσίδα. Αφήνεις να στραγγίσει και σκουπίζεις με πανιά αλυσιδογραναζα καλά. Καινούρια γίνεται.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Μάλλον το λάθος μου ήταν ότι δεν την καθάριζα πάντα μετά από βόλτα στο βουνό, και έκανα μερικά κμ με χώματα και 2ον οτι δεν την είχα μαζέψει όταν έπρεπε, ίσως και το ότι φτιάχνετε ινδια να παίζει ρόλο δεν ξέρω, έβαλα μια αφαμ να δω, θα προλάβω να την λαδωσω στα 10κ ή θα πεθάνει? Χαχα
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Για αυτο μου αρεσει η παρεα στο φορουμ...
Οχι μονο καταφεραμε σε ενα θεμα να ταιριαξουμε..λιπανση αλυσιδας-οριο ταχυτητας-ποσο τρεχεις-πατας πισω φρενο...
Πηγαμε σε αλλο λεβελ τωρα...
Καθε ποτε τη λαδωνεις ;;;-γρασσαρεις το εργαλειο ;;;-χοντρη η ψιλη βαλβολινη ;;;....απολαυση λεμε..χαχα...!!!!
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ρε αφήστε τα μπιτόνια τα 18λιτρα τις βαλβολίνες! Μπείτε σε ένα λαδάδικο, 4-5 ευρό ένα λίτρο βαλβολίνη θα σας βγάλει 5 χρόνια.
Εχω ενα 5λιτρο 90αρα ΒΡ που χρησιμοποιω και στις αλυσιδες και στο κιβωτιακι της Βεσπας, εχει ακομα τιμη σε ΔΡΧ πανω...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εχω ενα 5λιτρο 90αρα ΒΡ που χρησιμοποιω και στις αλυσιδες και στο κιβωτιακι της Βεσπας, εχει ακομα τιμη σε ΔΡΧ πανω...
ο φίλος με το 18λιτρο θα προικίσει και τα εγγόνια του!
 

Diam

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
YAMAHA XT 600E
To 18αρι τελειώνει σε 2 μήνες το πολύ!
Λαδώνω πολλούς οδηγούς στα ασανσέρ. :D
Ενα του λίτρου που είχα πάρει το 2011-12 πάντως ακόμα να τελειώσει.
 

AntonisD

Μέλος
Όνομα
Αντώνης Δαφνής
Μοτό
NC 750X
SH 150
Kaze R 110
Εγώ κράτησα την αλυσίδα μου για 52000 χιλ όταν οι περισσότεροι την αλλάζουν στα μισά χιλ
Τη λαδώνω κάθε 500χιλ περίπου με ένα λιπαντικό που μου προτεινε ένας γνωστός και είχε δίκιο

Θα ανεβάσω φωτο αργότερα


Sent from my iPhone using Tapatalk



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Diam

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
YAMAHA XT 600E
Είναι με τεφλόν το σπρέι αυτό. Το χρησιμοποιώ για άλλες χρήσεις.
Αφού έκανες την δουλειά σου μια χαρά τότε.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Κάτι που ίσως μας διαφεύγει είναι οτι παίζει σημαντικό ρολο η καταπόνηση που τρώει μια αλυσίδα σύμφωνα με την χρηση που της κάνουμε, καθώς επίσης και σε τι μοτοσυκλέτα είναι φορεμενη.
Τα νούμερα δε λένε κάτι.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Κάτι που ίσως μας διαφεύγει είναι οτι παίζει σημαντικό ρολο η καταπόνηση που τρώει μια αλυσίδα σύμφωνα με την χρηση που της κάνουμε, καθώς επίσης και σε τι μοτοσυκλέτα είναι φορεμενη.
Τα νούμερα δε λένε κάτι.
Επισης αλλο ξεφτυλισμα τρωει μια αλυσιδα σε επιταχύνσεις 1η-2α στα φανάρια καθε μερα για τη δουλεια, και αλλο μια αλυσιδα που κανει χιλιόμετρα με 5η-6η σε ταξιδι.
 
Top Bottom