Είναι πολύς ο αέρας! Το Αφρικα το καλό το εφταμισο

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Aυτο ακριβως!

Να σου δωκω και μια ιδεα που ειχα κανει στο Σουπερτενεκε και με ειχε βολεψει λιγο καιρο. Ειχα βαλει αποστατες μεταξυ του φερινγκ και της ζελατινας, με αποτελεσμα να αφηνει ενα μικρο κενο απο κατω. Βοηθησε παρα πολυ στο θεμα στροβιλισμων καθως αφηνε αερα να περναει πισω απο τη ζελατινα και στην ουσια μειωνε την υποπιεση που δημιουργουσε τους στροβιλισμους. Βεβαια στο ΧΤΖ η ζελατινα πιανει εξωτερικα του φερινγκ ενω στο ΧRV ειναι νομιζω εσωτερικα. Αυτο που μπορεις να κανεις ομως ειναι να κανεις μια εγκοπη στο κεντρο της ζελατινας χαμηλα, ειτε σε αυτη που εχεις ειτε σε μια που ειναι για πεταμα, δοκιμαστικα.
Αυτη τη δοκιμαστικη την εκοψα χαμηλη μπας και ειναι καλυτερα. Ο αερας πλεον ειναι στο στερνο, καλυτερα απο οτι πριν και για χωμα αρκετα καλυτερα. Αλλα μιας και ερχεται καλοκαιρι και θα φαμε τους δρομους και τις εκδρομες ψαχνω να βρω τροπο να με καλυπτει τελειως. Αν γινεται αυτο.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Αυτη τη δοκιμαστικη την εκοψα χαμηλη μπας και ειναι καλυτερα. Ο αερας πλεον ειναι στο στερνο, καλυτερα απο οτι πριν και για χωμα αρκετα καλυτερα. Αλλα μιας και ερχεται καλοκαιρι και θα φαμε τους δρομους και τις εκδρομες ψαχνω να βρω τροπο να με καλυπτει τελειως. Αν γινεται αυτο.
Οχι! Δεν λεω να κοψεις χαμηλοτερη την ζελατινα! Λεω στην κανονικη σου ζελατινα να ανοιξεις μια τρυπα περιπου 2 Χ 5εκ χαμηλα, προς τη βαση της!
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Οχι! Δεν λεω να κοψεις χαμηλοτερη την ζελατινα! Λεω στην κανονικη σου ζελατινα να ανοιξεις μια τρυπα περιπου 2 Χ 5εκ χαμηλα, προς τη βαση της!
ναι καταλαβα, απλα λεω οτι πλεον δεν γινεται! :pce:
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Μηπως να βαλεις μια πιο χαμηλη ,να μην στα σκαει ο αερας στο προσωπο ,αλλα ''διασπασμενος'' πιο χαμηλα,στο στηθος? Μπορει να λεω κ βλακειες , αλλα μεχρι τα 130 θασαι κομπλε νομιζω
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Μηπως να βαλεις μια πιο χαμηλη ,να μην στα σκαει ο αερας στο προσωπο ,αλλα ''διασπασμενος'' πιο χαμηλα,στο στηθος? Μπορει να λεω κ βλακειες , αλλα μεχρι τα 130 θασαι κομπλε νομιζω
Αυτή που έκοψα στα 100-110 αρχίζει και ενοχλει.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Που πάτε και μπλεκεται 2 μέτρα άνθρωποι με τις μηχανές!??
Μέχρι μπάσκετ.... Καλοί είστε.

Το θρεντ θα μπορούσε να ονομαστεί και "η εκδίκηση του κοντου".... amyroukai
 

stefanos

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Honda Africa twin 750
Με ύψος 1.84 σε africa rd07 με χαμηλωμένη σέλα έχω να πω τα εξής:
Μην χαμηλώσεις την σέλα, θα συμβεί ότι σου είπε ο Aldebaran. Εκτός κ εάν παράλληλα με το χαμήλωμα της σέλας, χαμηλώσεις και τα μαρσπιέ.
Έχω μια πολύ καλή (σε θέμα κάλυψης) ψηλή ζελατίνα αλλά επειδή κάνω χώμα κ με ενοχλούσε πήρα μια σε μέγεθος oem. Καθαρός αέρας χωρίς ενοχλήσεις σε αυχένα κ καθόλου buffeting.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Που πάτε και μπλεκεται 2 μέτρα άνθρωποι με τις μηχανές!??
Μέχρι μπάσκετ.... Καλοί είστε.

Το θρεντ θα μπορούσε να ονομαστεί και "η εκδίκηση του κοντου".... amyroukai
Με τις ζελατίνες έχω να πω man up και φάε τον αέρα γιατί θα βάλεις παρμπρίζ αυτοκινήτου ή καλύτερα η ησυχία σε καθαρή ροή.

Εκτός αν πετύχεις τον μερακλή τον σχεδιαστή που σκέφτεται και τους φυσιολογικούς ανθρώπους, δηλαδή πιο εύκολα διασχίζεις την μέση Γη κουτσό και με το ένα χέρι δεμένο πίσω από την πλάτη, όσο σε κυνηγάνε τα ορκς. Και όχι, η άφρικα (ακόμα και η νέα άφρικα) δεν είναι από αυτά τα μηχανάκια. Ενδιαφέρον το νήμα, αν κάποτε συναρμολογήσω πάλι την δική μου, αλλά ακαδημαϊκό.
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Με τις ζελατίνες έχω να πω man up και φάε τον αέρα γιατί θα βάλεις παρμπρίζ αυτοκινήτου ή καλύτερα η ησυχία σε καθαρή ροή.

Εκτός αν πετύχεις τον μερακλή τον σχεδιαστή που σκέφτεται και τους φυσιολογικούς ανθρώπους, δηλαδή πιο εύκολα διασχίζεις την μέση Γη κουτσό και με το ένα χέρι δεμένο πίσω από την πλάτη, όσο σε κυνηγάνε τα ορκς. Και όχι, η άφρικα (ακόμα και η νέα άφρικα) δεν είναι από αυτά τα μηχανάκια. Ενδιαφέρον το νήμα, αν κάποτε συναρμολογήσω πάλι την δική μου, αλλά ακαδημαϊκό.
Βαλ' την σε μια μεταφορικη και στην συναρμολογω εγω!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
ΧΑΧΑ να'σαι καλά.

Το μοτέρ μετά... ούτεξέρωπόσαχρόνια ακινησία θέλει άνοιγμα, τσεκάρισμα, ένα νέο καρέ εμπρός γιατί έτσι την πήρα τότενες, ένα ψευτοκάπακο εμπρός κυλίνδρου, νέα ηλεκτρικά, επισκευή καρμπιρατέρ, οι βασούλες του τσοκ... Και μετά μπροστινά και αμορτισέρ σκατέμ, να φτιάξω ένα νέο ντεπόζιτο γιατί θέλω να το κάνω slim rally style και και και λεφτά χρόνος και έλλειψη γνώσης αναφορικά με το μοτέρ περισσότερο.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
ΧΑΧΑ να'σαι καλά.

Το μοτέρ μετά... ούτεξέρωπόσαχρόνια ακινησία θέλει άνοιγμα, τσεκάρισμα, ένα νέο καρέ εμπρός γιατί έτσι την πήρα τότενες, ένα ψευτοκάπακο εμπρός κυλίνδρου, νέα ηλεκτρικά, επισκευή καρμπιρατέρ, οι βασούλες του τσοκ... Και μετά μπροστινά και αμορτισέρ σκατέμ, να φτιάξω ένα νέο ντεπόζιτο γιατί θέλω να το κάνω slim rally style και και και λεφτά χρόνος και έλλειψη γνώσης αναφορικά με το μοτέρ περισσότερο.
Δηλαδη εχεις μια σελα...

:p
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δηλαδη εχεις μια σελα...

:p
έχω δύο. και δύο (γερασμένα) κοστούμια. και δύο ντεπόζιτα, ένα μπροστινό με ένα φρένο και ένα με δύο, το ένα είναι λίγο κοπανημένο, δεν θυμάμαι ποιό. Νομίζω και δύο πισινές ζάντες. και ένα ολόκληρο μηχανάκι σκόρπιο εδώ και εκεί στο σπίτι :)
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Καλα λει ο gsmaniac που πάτε και μπλέκεται μα ύψοι είναι αυτά,μια χαρά που είμαι κοντός την έχω πάντως :roflmao::wacky:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Καλα λει ο gsmaniac που πάτε και μπλέκεται μα ύψοι είναι αυτά,μια χαρά που είμαι κοντός την έχω πάντως :roflmao::wacky:
για την ζελατίνα μιλάμε ακόμα;
 

bag

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
africa rd04
Οταν ειχα το rd07a ειχα ζελατινα ψηλοτερη απ το γνωστο ελληνικο μαγαζι και ειχα σκαψει τη σελα. Με υψος 1.87 ο αερας με χτυπουσε στο πανω μερος του κρανους. Ποτε δεν ημουν εντελως ανετος αλλα ποτε δεν ειχα και ιδιαιτερο προβλημα. Τα γονατα ποτε δε με ενοχλησαν. Βεβαια ημουν και πιτσιρικας τοτε....
 

korobilis7

Μέλος
Περιοχή
rentis
Όνομα
kostas
Μοτό
AFRICA TWIN XRV 750 rd07a
Καλημερα...
Ειμαι 1.95 και οπως καταλαβαινεις ειχα αυτο το προβλημα.
Οπως αναφερθηκε,μην σκαψεις την σελα.και αν την σκαψεις να ειναι πολυ λιγο.
Εχω βαλει και εγω το κινεζικο σποιλερ και μου εκανε δουλεια.
Απο οτι καταλαβα φορας κρανος με γεισο.εγω το εχω παροπλισμενο.πηρα καλο φουλ φεις κρανος και σωθηκα.
Περσυ μεχρι την λιμνη balaton και πισω δεν ειχα κανενα προβλημα.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Καλημερα...
Ειμαι 1.95 και οπως καταλαβαινεις ειχα αυτο το προβλημα.
Οπως αναφερθηκε,μην σκαψεις την σελα.και αν την σκαψεις να ειναι πολυ λιγο.
Εχω βαλει και εγω το κινεζικο σποιλερ και μου εκανε δουλεια.
Απο οτι καταλαβα φορας κρανος με γεισο.εγω το εχω παροπλισμενο.πηρα καλο φουλ φεις κρανος και σωθηκα.
Περσυ μεχρι την λιμνη balaton και πισω δεν ειχα κανενα προβλημα.
Αυτό, με χωμάτινο κράνος πας το πολυ ως 120 και δεν υπάρχει θέμα, αλλιώς full face και όλα καλά.
Δοκίμασε να ρυθμίσεις και το γείσο του κράνους. Έχει σημασια και η ποιότητα του κράνους, με ένα shoei εντουραδικη ποτέ δεν είχα πρόβλημα, με adv κράνος πιο φτηνό με ζελατίνα είχα.

Εγώ την είχα ψηλώσει τη σέλα και ήταν πολύ πιο ευχάριστο στα στροφιλικια και στο χώμα . Με φριδακι και την κλασσική κάπα ζελατίνα δεν είχα πρόβλημα με full face. (Είμαι 1.83 όμως.)
 

LARRY

ADVENTURA ADRENALINA
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Dimitris
Μοτό
T 7 - KMX200
Συνηστω να μην κατεβάσεις τη σέλα γιατι τα γόνατα θα κλείσουν παραπάνω και θα γίνει πιο κουραστικό στο ταξίδι ειδικά αν είσαι ψΖηλός, όπως ο amyroukai . Όση άνεση κερδίσεις από την καλύτερη καλυψη αέρα (αν κερδίσεις), θα τη χασεις από τα γρηγορότερα πιασμένα γονατα.

Άσε που στην εκτός δρόμου οδήγηση που συνεχώς σηκώνεσαι-καθεσαι, θα γίνει επίσης πιο κουραστικό.

Επίσης, θα εισαι πλέον "μέσα" στη μοτοσυκλέτα και όχι "πάνω", κάτι όχι επιθυμητό σε μοτοσυκλέτα on-off.
Μπορει να "κατεβασει" τα μαρσπιε 2 ποντους και να διατηρησει τη θεση οδηγησης

Στάλθηκε από το E5533 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom