Εγκατάσταση βολτομέτρου σε F800GS

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
μια 12βολτη παροχή που λειτουργεί όταν είναι σε λειτουργία η μηχανή για να δίνεις ρεύμα σε αξεσουάρ μόνο όταν δουλεύει. Εναλλακτικά η ίδια ιστορία είναι και η φύσα που βγαίνει 12V εκεί στο τιμόνι μπροστά μας όπως καθόμαστε. Σκέψου απο εκεί έκλεψα ρεύμα να δώσω στο ρελέ που έβαλα πριν λίγες μέρες κάτι προβολάκια. Για να οπλίζει το ρελέ μόνο όταν είναι το κλειδί στη μίζα. Πιθανώς να παίρνουν απο την ίδια γραμμή δε ξέρω.
Το έχω βάλει κ γώ αυτό το καλώδιο. Απλα βολεύει ότι κουμπώνει στη φυσα χωρίς κόψε ράψε από άλλα πράγματα. Μετά συνδέεις ότι άλλο θέλεις , από προβολια , gps , έξτρα παροχή κλπ. Βέβαια η εγκατάσταση μου περιλαμβάνει κ ρελε για έξτρα ασφάλεια .
Φυσικα οποιος ξέρει βαζει κλέφτη από ενα άλλο σημείο .
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Εγώ τον μόνο ρευματοκλέφτη που ξέρω είναι αυτόν στο ρολόι της ΔΕΗ! :hh:

Συμφωνώ απόλυτα για το ποιο θα ήταν ένα λογικό κόστος για ένα τέτοιο καλώδιο και για το υπέρογκο περιθώριο κέρδους σε παρεμφερή εξαρτήματα/αξεσουαρ.

Για μένα πάντως που είμαι εντελώς αρχάριος σε θέματα DIY συντήρησης και βελτιώσεων ακόμα και το να κάτσω να το συνδέσω μόνος μου και να μην το πάω στη BMW ή σε ένα συνοικιακό συνεργείο ήταν σπαζοκεφαλιά!

Το ενδεχόμενο αποτυχίας στην DIY παροχή που περιγράφεις μου ακούγεται τρομακτικό στη παρούσα φάση και με την μηδενική εμπειρία μου!

Οπότε το έτοιμο καλώδιο που παρέχει η BMW απλοποιεί πολύ την διαδικασία και δίνει μια αίσθηση ασφάλειας.

(Αυτά γίνονται όταν παίρνεις το πρώτο μηχανάκι στα 28! Ούτε λάδια δε τολμάς να αλλάξεις μόνος σου.)
Πρώτο μηχανάκι - μηχανή στα 31 μου
.....
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Το έχω βάλει κ γώ αυτό το καλώδιο. Απλα βολεύει ότι κουμπώνει στη φυσα χωρίς κόψε ράψε από άλλα πράγματα. Μετά συνδέεις ότι άλλο θέλεις , από προβολια , gps , έξτρα παροχή κλπ. Βέβαια η εγκατάσταση μου περιλαμβάνει κ ρελε για έξτρα ασφάλεια .
Φυσικα οποιος ξέρει βαζει κλέφτη από ενα άλλο σημείο .
Θα με βοηθούσε πολύ μια σύντομη περιγραφή του πως μπαίνει/δουλεύει ένα τέτοιο ρελέ και πως τον ζητάμε/βρίσκουμε για μελλοντικές ματσακονιές!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το έχω βάλει κ γώ αυτό το καλώδιο. Απλα βολεύει ότι κουμπώνει στη φυσα χωρίς κόψε ράψε από άλλα πράγματα. Μετά συνδέεις ότι άλλο θέλεις , από προβολια , gps , έξτρα παροχή κλπ. Βέβαια η εγκατάσταση μου περιλαμβάνει κ ρελε για έξτρα ασφάλεια .
Φυσικα οποιος ξέρει βαζει κλέφτη από ενα άλλο σημείο .
Εγώ στα προβόλια πήρα ρεύμα απευθείας απο τη μπαταρία με μια ασφαλειοθήκη και έβαλα ένα ρελέ που οπλίζει απο το ρεύμα στη πρίζα.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Θα με βοηθούσε πολύ μια σύντομη περιγραφή του πως μπαίνει/δουλεύει ένα τέτοιο ρελέ και πως τον ζητάμε/βρίσκουμε για μελλοντικές ματσακονιές!


το ρελέ ουσιαστικά είναι ένας διακόπτης ηλεκτρικός. Έχει το κυρίως κύκλωμα απο το οποίο διαρρέει το ρεύμα και ένα δευτερεύον κύκλωμα με ένα πηνίο που δίνοντας του ρεύμα οπλίζει και κλείνει το πρωτεύον κύκλωμα. Η χρήση του σε εμάς έχει να κάνει πώς μπορούμε να παίρνουμε ρεύμα απο την κύρια πηγή ρεύματος (μπαταρία) χωρίς να μπλέκουμε στην καλωδίωση της μοτοσυκλέτας και να το ενεργοποιούμε κατα βούληση οπλίζοντας το ρελέ για να χρησιμοποιείται η παροχή του ρεύματος μόνο όταν θέλουμε και όχι συνέχεια απο την πηγή ρεύματος.

Στο σχεδιαγραμμα που βλέπεις στην έξοδο 30 συνδέουμε το θετικό του ρεύματος απο την πηγή. Στο 87 είναι η πηγή ρεύματος για το δευτερεύον κύκλωμα (πηνίο). Εκεί συνήθως παρεμβάλλουμε έναν διακόπτη για τον έλεγχο της παροχής. Τα 86-85 είναι η έξοδος του ρεύματος προς τα αξεσουάρ και η γείωση αντίστοιχα (αρνητικό/neutral)
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Εγώ στα προβόλια πήρα ρεύμα απευθείας απο τη μπαταρία με μια ασφαλειοθήκη και έβαλα ένα ρελέ που οπλίζει απο το ρεύμα στη πρίζα.
Νομίζω η πιο σωστή εγκατάσταση είναι έτσι όπως έκανες.
Από μπαταρία και το ρελεδακι από το μπριζακι
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve


το ρελέ ουσιαστικά είναι ένας διακόπτης ηλεκτρικός. Έχει το κυρίως κύκλωμα απο το οποίο διαρρέει το ρεύμα και ένα δευτερεύον κύκλωμα με ένα πηνίο που δίνοντας του ρεύμα οπλίζει και κλείνει το πρωτεύον κύκλωμα. Η χρήση του σε εμάς έχει να κάνει πώς μπορούμε να παίρνουμε ρεύμα απο την κύρια πηγή ρεύματος (μπαταρία) χωρίς να μπλέκουμε στην καλωδίωση της μοτοσυκλέτας και να το ενεργοποιούμε κατα βούληση οπλίζοντας το ρελέ για να χρησιμοποιείται η παροχή του ρεύματος μόνο όταν θέλουμε και όχι συνέχεια απο την πηγή ρεύματος.

Στο σχεδιαγραμμα που βλέπεις στην έξοδο 30 συνδέουμε το θετικό του ρεύματος απο την πηγή. Στο 87 είναι η πηγή ρεύματος για το δευτερεύον κύκλωμα (πηνίο). Εκεί συνήθως παρεμβάλλουμε έναν διακόπτη για τον έλεγχο της παροχής. Τα 86-85 είναι η έξοδος του ρεύματος προς τα αξεσουάρ και η γείωση αντίστοιχα (αρνητικό/neutral)
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες εκπαιδευτικού περιεχομένου!
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Σιγά το φόρουμ...
Όπως λένε οι παλιοί τα φορουμ είναι τα μέλη τους. Με μέλη σαν εσένα δε πάμε πουθενά καλά τα λες..

Έλα μπούλο τώρα και κλείσε και τη πόρτα..:hungry:

:ll:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Όπως λένε οι παλιοί τα φορουμ είναι τα μέλη τους. Με μέλη σαν εσένα δε πάμε πουθενά καλά τα λες..

Έλα μπούλο τώρα και κλείσε και τη πόρτα..:hungry:

:ll:
Μου πληγώνεις τα αιστήματα



Στάλθηκε από το Mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μου πληγώνεις τα αιστήματα



Στάλθηκε από το Mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Με συγκίνησες ρε μπαγάσα, τα παίρνω όλα πίσω.. Ας γίνουμε πάλι φίλοι..:friendship:

 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Έλα μπούλο τώρα
ρε Βαγγο μην κανεις τετοια...
με πηρε τηλεφωνο χθες ο αμπεμπαμπλομ νυχτιατικα...
και μου ειπε οτι του ειπες να παρει τον πουλο....
και εψαχνε στις επαφες του στο τηλεφωνο....
και με ρωτησε αν εχω το τηλεφωνο του πουλου για να τον παρει ....



:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
 
Top Bottom