Εγκρίθηκε η ακτοπλοϊκή επανασύνδεση Ελλάδας-Κύπρου

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650

Το δρομολόγιο και τα κόστη των εισιτηρίων
Το δρομολόγιο θα εκτελείται από επιβατηγό πλοίο, το οποίο θα πρέπει να φέρει σημαία ΕΕ/ΕΟΧ, η οποία να εντάσσεται στην Λευκή Λίστα του Μνημονίου των Παρισίων, με ηλικία όχι άνω των 35 ετών, καθώς και να είναι ενταγμένο με Νηογνώμονα μέλος του IACS και αναγνωρισμένο από την ΕΕ. Θα πρέπει, δε, να υπάρχει ελάχιστη δυνατότητα μεταφοράς 200 επιβατών και διαθεσιμότητα καμπινών για τουλάχιστον 140 άτομα, εάν η διάρκεια του ταξιδιού υπερβαίνει τις 16 ώρες.

Σε ό,τι αφορά τα κόμιστρα, αυτά ορίζονται ως εξής: 50 ευρώ για αεροπορική θέση μονής διαδρομής και 80 μετ’ επιστροφής, καθώς 80 ευρώ για μονή καμπίνα μίας διαδρομής και 120 μετ’ επιστροφής. Τα παιδιά μέχρι 24 μηνών θα ταξιδεύουν δωρεάν, ενώ από 2 έως 12 ετών θα υπόκεινται σε διαφοροποιημένα ή μειωμένα κόμιστρα.

Τα οχήματα θα κοστίζουν 75 ευρώ για τη μονή διαδρομή και 150 μετ’ επιστροφής, ενώ οι μοτοσικλέτες των επιβατών θα κοστίζουν 50 ευρώ για μονή διαδρομή και 100 μετ’ επιστροφής. Οι τιμές αυτές ισχύουν χωρίς τα λιμενικά τέλη.

Αν και όλα δείχνουν ότι κυρίως λόγω της πανδημίας του κορονοϊού, είναι δύσκολη η έναρξη του δρομολογίου μέσα στο 2020, εντούτοις -κατέληξε η κ. Πηλείδου- υπάρχει ενδιαφέρον από ελληνικές, κυπριακές αλλά και άλλες εταιρείες. Η οριστικοποίηση της διαδικασίας θα γίνει μετά από συνεργασία με τον Γενικό Λογιστήριο, το υπουργείο Οικονομικών, αλλά και την προκήρυξη ανοικτής διαδικασίας προσφορών σύμφωνα με τον περί της Ρύθμισης των Διαδικασιών Σύναψης Δημοσίων Συμβάσεων και για Συναφή Θέματα Νόμο του 2016 (Ν.73(Ι)/2016).

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
ετοιμο..
γυρω στα 200ε καμπινα-μηχανακι..σου δινει δυνατοτητα για 4ημερη διαμονη εκει κατω..
δρομολογια μεσα ιουνιου με μεσα σεπτεβριου,το βρισκω πολυ εδιαφερον!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καλά βλέπω τι τιμές και γελάω με τους δικούς μας...

EDIT: Με μια προσεκτικότερη ματιά είδα ότι οι τιμές είναι χωρίς φόρους (από 200 ευρώ μτοσυκλέτα με VIP καμπίνα εκτοξεύεται στα 360 ευρώ και... τα δρομολόγια είναι λίγα ανά μήνα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Καλά βλέπω τι τιμές και γελάω με τους δικούς μας...

EDIT: Με μια προσεκτικότερη ματιά είδα ότι οι τιμές είναι χωρίς φόρους (από 200 ευρώ μτοσυκλέτα με VIP καμπίνα εκτοξεύεται στα 360 ευρώ και... τα δρομολόγια είναι λίγα ανά μήνα.
Εδώ τα έχει αναλυτικά με φόρους..πιο κάτω είναι Στέφανε
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Του αεροπορικού τύπου λες να είναι φάση minoan ???? Αξίζει για κανά υπνο

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Του αεροπορικού τύπου λες να είναι φάση minoan ???? Αξίζει για κανά υπνο

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πολλες οι ωρες για καθισμα, ιδιως με τετοια τιμη καμπινας
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Του αεροπορικού τύπου λες να είναι φάση minoan ???? Αξίζει για κανά υπνο

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Είναι υπερβολικά πολλές οι ώρες για να μην έχεις καμπίνα!!!!!!
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Συγνώμη γιατί κάτι δεν έχω καταλάβει .... 28 ώρες δεν είναι ;;; 24 κάναμε τα τελευταία χρόνια για Ανκόνα σε αεροπορικού τύπου πάντα και είχαμε να κάνουμε και κάμοια 500 άρα χλμ καπάκια ..... Τώρα στην Κύπρο μόλις φτάσεις την πέφτεις για ύπνο

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
θα ήθελα πολύ να τραβήξω μια βόλτα απο εκεί....... αλλά με προβληματίζει το ανάποδο εγγλέζικο οδήγημα......
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
125+120 για μηχανή και ένα άτομο σε καμπίνα πρώτης τάξης (160 η Λουξ) με επιστροφή.
Δεν ξέρω αν έχει αράπη να μας κάνει αέρα....???!!!

θα ήθελα πολύ να τραβήξω μια βόλτα απο εκεί....... αλλά με προβληματίζει το ανάποδο εγγλέζικο οδήγημα......
Ευκολάκι συνηθίζεις στο πιτς φιτίλι
Στο μυαλό είναι το πρόβλημα.
ΑΝ έχεις κάποιο θέμα είναι να μην χαθείς (σπάνιο)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Συγνώμη γιατί κάτι δεν έχω καταλάβει .... 28 ώρες δεν είναι ;;; 24 κάναμε τα τελευταία χρόνια για Ανκόνα σε αεροπορικού τύπου πάντα και είχαμε να κάνουμε και κάμοια 500 άρα χλμ καπάκια ..... Τώρα στην Κύπρο μόλις φτάσεις την πέφτεις για ύπνο

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ναι ρε ... Πήγαινε εσύ και κάτσε και στο μπαλαουρο.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ναι ρε ... Πήγαινε εσύ και κάτσε και στο μπαλαουρο.
Aν είναι να γλυτώσω 160 ευρα εύκολα χαχαχα οι βενζίνες να κάνεις την γυρα

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
θα ήθελα πολύ να τραβήξω μια βόλτα απο εκεί....... αλλά με προβληματίζει το ανάποδο εγγλέζικο οδήγημα......
Κωσταντίνε, στην Κύπρο πας μόνο με Triumph ... :laugh:
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
και σιγουρα ΔΕΝ πας αν εχεις κανενα ιταλικο παληο,μαρκας VILLA.:muted:
Κωσταντίνε, στην Κύπρο πας μόνο με Triumph ... :laugh:

εάν τα καταφέρω θα πάω με το στρώμα μου..... και να χαθώ αποκλείεται αλλά αυτό το ανάποδο μου έρχεται κάπως ανάποδα γμτο,,,,, ........ o_O
 
Top Bottom