Εγώ ήμουν...;

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Νέα αναβάτης (όχι στην ηλικία νέα, αλλά αρχάρια)...
Μέσα σε δυο χρόνια το λύσσαξα.
Γύρισα όλη την Ελλάδα εκδρομικά... πολύυυυ χιλιόμετρο...
Και τα CSS μου έκανα και τα Riding School μου έκανα και κάτι λίγο flat track από εδώ και κάνα δυο μαθήματα enduro από εκει και σε όσα track days μπορούσα πήγαινα....

Ξεκίνησα με ΠΟΛΥ φόβο, αλλά και ΠΟΛΥ επιμονή γιατι ήξερα πως το γουστάρω ΠΟΛΥ.
Είπα, τα σχολεία μου, να μάθω να το κάνω σωστά.
Είπα, τον φουλ καλό μου εξοπλισμό ΠΑΝΤΑ.
Και άρχισε σιγά-σιγά να μη σφίγγεται η καρδιά μου (απο το άγχος) καθε φορά που ήταν να ανέβω στη μηχανή, να αντικαθιστάται με χαμόγελο, χαρά, στο ζενίθ όλα, you know what I mean....

Και μετά ΜΠΑΜ.

Όσο δεν ήμουν καλά, με κρατούσε η σκέψη που ήμουν και που θέλω να πάω....

Τώρα που είμαι στην καλύτερη φάση μετά απο 13 μήνες και κυρίως όρθια στα ποδια μου - αν και υπάρχει χειρουργική εκκρεμότητα ακόμα - με την ευχή του γιατρού μου, καβάλησα ξανά πριν μερικές μέρες....

Νόμιζα θα τρέμει το φυλλοκάρδι μου.

ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. Αναισθησία. Ανέβηκα έκανα μερικούς γύρους, κατέβηκα και είπα σε λίγο καιρό ξανά, να δυναμωσω μυικά.

Μηδέν φόβος.

Αλλά και μηδέν χαρά......

Oh.My.God
Τι συναίβει; Θα έπρεπε να πετάω στα σύννεφα...

Σήμερα ξύπνησα με τη σκέψη, εγώ ήμουν εκείνη που τα έκανε όοοοολα αυτά;;;;
Και αν δεν είμαι πια εκείνη, ποια είμαι;
Είναι δυνατόν να το ξε-αγάπησα επειδή με πόνεσε;
Μα δεν έχω υπάρξει ποτέ πιο ευτυχισμένη, γεμάτη και ολοκληρωμένη στη ζωή μου....

Ο χρόνος...
Ο χρόνος θα δείξει - όπως λέω πάντα - την πραγματική αξία των πραγμάτων...
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
εχω περασει σχεδον τα ιδια με συντριπτικο ανοιχτο καταγμα και καβαλησα μετα απο 20 μηνες σου λεω μην αγχωνεσαι ετσι ειναι στην αρχη...θελει και αυτο το χρονο του...
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
εχω περασει σχεδον τα ιδια με συντριπτικο ανοιχτο καταγμα και καβαλησα μετα απο 20 μηνες σου λεω μην αγχωνεσαι ετσι ειναι στην αρχη...θελει και αυτο το χρονο του...
I wish....
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
I wish....
Mην βιάζεσαι!!!
Ο φόβος διαρκεί πολύ!!!
Ακόμα και μια μεγάλη αποχή για σκέψη (όχι στο κρεβάτι του πόνου)
Θα σου κάνει καλό!!!
Όλα θα έρθουν όταν πρέπει να έρθουν.
Περαστικά και πάλι
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Mην βιάζεσαι!!!
Ο φόβος διαρκεί πολύ!!!
Ακόμα και μια μεγάλη αποχή για σκέψη (όχι στο κρεβάτι του πόνου)
Θα σου κάνει καλό!!!
Όλα θα έρθουν όταν πρέπει να έρθουν.
Περαστικά και πάλι

Για αυτό έγραψα στο φόρουμ, για να ακούσω εμπειρίες και συμβουλές απο τους παλαιότερους.

Ευχαριστώ!!
 

Bulmont

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Βαγγελης Χ
Μοτό
BULTACO PURSANG 125
MONTESA ENDURO 125H7
...... καβάλησα ξανά πριν μερικές μέρες....ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. Αναισθησία. Ανέβηκα έκανα μερικούς γύρους, κατέβηκα και είπα σε λίγο καιρό ξανά, να δυναμωσω μυικά.
Μηδέν φόβος.........Αλλά και μηδέν χαρά......
Πάρε κάνα πιό ''συναρπαστικό'' μηχανάκι...........................
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Μερικοί γύροι όπως λες ότι έκανες είναι τπτ μπροστά στα όσα πέρασες κ σαφώς δεν μπορούν να διώξουν ούτε γραμμάριο φόβου.
Λίγη υπομονή ακομα, δυνάμωσε μέχρι να ρθει ο Σεπτέμβρης να φύγουν οι ζεστές κ έπειτα κανε 2-3 βόλτες σε εξοχή, σε φύση,
Ίσα με την Βαργιανη που αγαπάς, άσε σκαστη την ζελατίνα να ξανανιώσεις το αεράκι στο πρόσωπο, στάσου σε κάποιον καφενέ σε χωριό για έναν ελληνικό κ τότε όλα θα είναι (ξανά) αλλιώς...
Καλώς επέστρεψες!
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Ο χρόνος, ο μεγάλος αυτός δάσκαλος, θα τα δείξει όλα. Μην τρέχεις να τον προλάβεις, δεν γίνεται.
Άλλωστε, πρέπει να ....Ξέρεις κάτι, ο μέρφι βγάζει νόμους και ο θεός, όταν κάνεις όνειρα, γελάει.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ θυμάμαι την επόμενη του ατυχήματος -αν και ανήμπορος- ήθελα να καβαλήσω σα τρελός. Τις επόμενες "πρώτες" ημέρες το ίδιο. Όταν όμως οι μέρες έγιναν μήνες άρχισαν να με "αγκαλιάζουν" οι φοβίες. Όταν άρχισα να μπορώ... πολλές ανασφάλειες είχαν τρυπώσει στο μυαλό μου με κυριότερη αυτήν του βρεγμένο οδοστρώματος αν και καμία σχέση δεν είχε με το ατύχημα μας. Πέρασε πάνω από ένας χρόνος για να επανέλθω ψυχολογικά και βοήθησε πολύ ότι είχα παρέα με μοτοσυκλέτες, ήταν μια έμμεση μορφή παρότρυνσης.

Natassa σου εύχομαι τα καλύτερα από κάθε άποψη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Θα σου πω 2 πράγματα, αν θες τ ακούς αν θες όχι.

1. Στη φύση το μόνο σίγουρο είναι η αλλαγή
2 Τα σόσιαλ δημιουργούν πολλές ψευδαισθήσεις κι εσύ εκτέθηκες πολύ

Το είχα πάθει κι εγώ κάποτε.
Κοίτα να βρεις τον εαυτό σου (μπαναλαρία το ξέρω) και τ άλλα χ... τα.
Δεν χρωστάς σε κανέναν τίποτε, παρά μόνο στον εαυτό σου ένα μόνο πράγμα....
-Να είσαι ευτυχής

Καλούς δρόμους όποιους κι αν διαλέξεις και σ ευχαριστούμε για όλα
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καλώς επέστρεψες Νατάσσα.
Νομίζω αυτό που ένιωσες είναι το αναμενόμενο.
Με τα χιλιόμετρα, τις εικόνες και τις μυρωδιές θα ξυπνήσει το μικρόβιο από τη χειμερία νάρκη που έπεσε.
Δως του χρόνο :)
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Θα σου πω 2 πράγματα, αν θες τ ακούς αν θες όχι.

1. Στη φύση το μόνο σίγουρο είναι η αλλαγή
2 Τα σόσιαλ δημιουργούν πολλές ψευδαισθήσεις κι εσύ εκτέθηκες πολύ

Το είχα πάθει κι εγώ κάποτε.
Κοίτα να βρεις τον εαυτό σου (μπαναλαρία το ξέρω) και τ άλλα χ... τα.
Δεν χρωστάς σε κανέναν τίποτε, παρά μόνο στον εαυτό σου ένα μόνο πράγμα....
-Να είσαι ευτυχής

Καλούς δρόμους όποιους κι αν διαλέξεις και σ ευχαριστούμε για όλα
Δεκτά όλα και σε ευχαριστώ!

Εξηγησέ μου μόνο τη σκέψη σου για τα σόσιαλ.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Eχει να κανει και με το που τους εκανες τους γυρους, και με ποση ανεση και και και. Αλλιως ειναι να βγεις μια βολτα σε παραδρομο του επαρχιακου καπου στην εξοχη και να ρουφηξεις το τοπιο και αλλιως ειναι να κανεις μερικους γυρους το τετραγωνο ή ακομη και την πιστα.

Εγω το 2012 που ειχα επιστρεψει μετα απο 4 μηνες στην Ελλαδα με αδεια τον Αυγουστο, φουλ πορωμενος για γυρισω παντου με τη μηχανη και να το ευχαριστηθω, με βολεψε τη 2η μερα με μετωπικη ενα τσογ... εεεε... ενα καλο παιδακι με ενα Σαξο και με εστειλε για διακοπες στο Τζανειο. Ημουν κωλοφαρδος γιατι με την συγκρουση η μηχανη σηκωθηκε εντο και με αδειασε πανω απο την τιμονομπαρα, πανω απο το καπω του, με μπλοζον στον αερα και εσκασα με την ωμοπλατη στο οδοστρωμα... Φυσικα πριστηκανε πλευρα απο καταγμα και δεν μπορουσα να αναπνευσω , βρηκανε γονατα στο τιμονι και δεν μπορουσα να σταθω, τρανταχτηκε ο αυχενας και σε καθε κινηση υπεφερα απο τον πονο, και βρηκε και το ...συστημα προσγειωσης στο ντεποζιτο και τραγουδαγα υψιφωνα για κανα-δυο μερες... Αλλα χωρις πλακα ημουν κυριολεκτικα κωλοφαρδος που δεν εσπασα τιποτα και που δεν απεκτησα καμια μονιμη βλαβη. Παρόλα αυτα τις πρωτες μερες με ταλανιζε η σκεψη. Περασα τη μιση αδεια στο κρεβατι και την υπολοιπη μιση με το αμαξι της μανας μου σε εξοχικο φιλων, αναλογιζομενος τι να κανω με το θεμα μηχανη.

10 μερες μετα το ατυχημα επεστρεψα στη δουλεια, χαλβαδιαζοντας ενα 990 ενος Σερβου σε αγγελια, αναλογιζομενος εαν θα ηταν η σωστη κινηση να ξαναπαρω μηχανη μετα το ατυχημα, και μαλιστα σε ενα τοσο αφιλοξενο μερος για μοτοσυκλετιστες οπως το Ντουμπαι. Την 1η κιολας μερα λοιπον που καθομαι στο γραφειο, αφου εχω ακουσει καλωσηρθες και περαστικα απο ολο τον κοσμο, μπαινει μεσα το απογευματακι ενας Αγγλος μηχανικος της επιβλεψης. "Καλως τον, εμαθα ειχες ατυχημα ε? Ολα καλα? Η μηχανη? Καλα οκ, πουλαω το 1150 τοσα, αν σε ενδιαφερει πες μου"...

...την επομενη μερα ημασταν στο υπουργειο για να κανουμε τη μεταβιβαση...


Τι θελω να πω? Το παν ειναι να το θες, να το νιωθεις. Και για να αποκτησεις μηχανη εξ αρχης κατι σε ωθησε, σωστα? Δεν ηταν πχ η αναγκη μετακινησης, ηταν κατι πολυ παραπανω, κατι που σε τραβηξε. Ασ'το λοιπον και μη βασιζεσαι σε "δοκιμες". Ασε να δεις εαν θα σε πιασει η "φαγουρα" την επομενη φορα που θα βρεθεις στο δρομο μεσα σε αμαξι και θα δεις 2-3 μηχανακια να προσπερνανε... Εαν σε πιασει η ζηλεια ή η νοσταλγια, τοτε ξερεις οτι ηρθε η ωρα. Eαν νιωσεις ξανα εκεινο το συναισθημα που σε ειχε τραβηξει την πρωτη φορα να καβαλησεις μηχανη, τοτε θα ξερεις τι πρεπει να κανεις. Εαν παλι οχι, μην το πιεσεις. Μονο ασχημα πραγματα μπορουν να ερθουν απο κατι τετοιο. Οπως εγω βρισκομουν σε αυτο το υποτιθεμενο διλημμα, και μολις μου κουνησε ο αλλος τα κλειδια της μπετονιερας μπροστα στη μουρη μου ηξερα αμεσως τι ηθελα να κανω, ηταν στην ουσια ενα ψευτοδιλημμα. Μπορει να ειχε παει και εντελως αναποδα, μπορει με το που μου προσφερε την μηχανη να μου ερχοταν η αρνηση, να ελεγα "μπα αστο, δεν με ψηνει...". Η ουσια ειναι οτι αν παρουσιαστει η ευκαιρια, θα μαθεις τι ειναι αυτο που θες. Ασ'το λοιπον μεχρι να παρουσιαστει αυτη η ευκαιρια. Εκει θα καταλαβεις εαν ακομη σε ελκυει ή εαν ειναι πλεον κομματι του παρελθοντος..."

Περαστικα!
 

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Σχεδόν μαζί πέσαμε πέρισυ.Πάει ένας χρόνος και.
Τις προάλλες ανέβηκα Αθήνα να παραλάβω το gs και στο γυρισμό για Καλαμάτα ερχόμουν χεσμεντέν.
(Όχι ρε πστμ μια καψούρα είχα και μου 'φυγε κι αυτή?)

Μετά από δυο βδομαδούλες ήρθα στα ίσα μου. :stm:
Ντον γουόρυ φιλενάδα.
 

Pektis

Μέλος
Όνομα
Janis
Μοτό
Vfr vtec rc 46
Απλα λιγο χρονο παραπανω χρειαζεσαι...
Με κανα 2 βολτες ακομα θα βρεις την αυτοπεποιθηση που ειχες!
Ολοι ''σχεδον'' εχουν περασει απο το σταδιο που εισαι τωρα...Άλλοι με μικροτερα ''μπαμ'' και άλλοι με μεγαλυτερα.
Μη σκας...απλα λιγο χρονο ;):friendship:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Όπως είπαν οι πινόκιο της ροκ σκηνής Scorpions,

Try, baby, try to trust in my love again
I will be there, I will be there
Love, our love just shouldn't be thrown away
I will be there, I will be there

Μετά το πρώτο, πολύ τυχερό πέσιμο, δεν το σκέφτηκα καν, καβάλα μετά δύο μήνες και πήγα για ακτινογραφίες και αφαίρεση ράμματα. Πρέπει να βγάλω και την σιδεριά κάποτε.
Την ίδια χρονιά είχα ακόμα ένα ηλίθιο πέσιμο και αμνησία... Καβάλησα την επόμενη ημέρα με διάσειση.
Στο τρίτο βάρεσε η αυτοσυντήρηση κόκκινο, έγιναν και διάφορα άλλα όμορφα σε άλλους τομείς και... τα μαγικά του XR κάνουν δουλειά, πέντε χρόνια μετά.

Λογικό το βλέπω το ξενέρωμα. Λογικό το βλέπω να φοβάσαι, έστω χωρίς να γίνεται συνειδητά.

Υπομονή. Αν δεν γυρίσει πίσω ανθρώπινο είναι και αυτό, θα έχεις να θυμάσαι ότι πέρασες καλά όσο κράτησε, αυτό δεν αλλάζει.
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
εγώ θα σου πω ότι σίγουρα είσαι εσύ που έχεις τον φόβο τώρα , όπως δεν υπάρχει κανείς μας που να μην έκανε δεύτερες σκέψεις μετά απο μπαμ , αλλά σίγουρα ήσουν εσύ που κατάπινες τις ημερήσιες 500αρες βόλτες και ταξίδευες το μυαλό και τη ψυχή σου !
Στο πότε θα νιώσεις την νοσταλγία και την κ@@@α να καταπιείς χιλιομέτρα δεν υπάρχει χρονοδιάγραμμα ! Οπότε μην κάνεις δεύτερες σκέψεις ότι είναι να έρθει , θα έρθει αβίαστα και όχι με το ζόρι !
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Εγώ έχω να πω ,γουελκαμ Μπακ.
Όλα προχωράνε όμορφα ,μην αγχώνεσαι ,προχωρα .
Στα καλλιτεροτερα που έρχονται .
Να τα περιμένεις ,έρχονται και απ'οτι βλέπω θα είναι και με καλύτερο μοτορι :ckg:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
απ'οτι βλέπω θα είναι και με καλύτερο μοτορι :ckg:
Ωπ! Τι έχουμε εδώ??
Για ρίξε ινφο....
Νατάσσα???
Για ποιο λες???
 
Top Bottom