Εθνική Οδός - Με πόσα και σε ποιά λωρίδα;

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στην περίπτωση της κοπέλας, δεν έπρεπε καν να σκέφτεται να κινηθεί αριστερά τόσο αργά που πήγαινε. Θα μου πεις είναι η μόνη ή η πρώτη, τουλάχιστον ο κλασικός αναισθητόπουλος δεν κάνει ζιγκ ζαγκ, απλά μένει αριστερά. Ή στην μέση, ενώ δεξιά είναι άδεια λωρίδα, αναγκάζοντας τους άλλους να περνάνε από αριστερά και δεξιά. Κάπου είχα δει ένα άρθρο που έγραφε ότι είναι αρκετά πιο επικίνδυνος ο αργός οδηγός στον δρόμο, ισχύει.
Έτσι..... Ανοίξτε γκάζι!!!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έτσι..... Ανοίξτε γκάζι!!!
Είναι τραγική η υπεραπλούστευση αυτή. Η κοπέλα εκείνη φαινόταν ότι τα έχει "χαμένα" στα 110 περίπου που πήγαινε και δεν μπορούσε να διαχειριστεί την γύρω της κυκλοφορία και το πως θα τοποθετείται εκείνη στον δρόμο, δεν ήξερε να υπολογίσει χρόνους και αποστάσεις. Βάλε στην εξίσωση άλλα 20χαω (που θα είναι κοντερίσια πάνω από το όριο της ΠΑΘΕ) και το στρες της ταχύτητας δημιουργεί συνθήκες άσχημες για την ίδια. Ποτέ μα ποτέ δεν τρέχουμε πάνω από την ταχύτητα που νιώθουμε άνετα, ας λέει ο κάθε μάνιακ τα δικά του.

Το πρόβλημα -και- στην περίπτωσή της είναι ότι απλά δεν μπορεί να δεχτεί το ότι είναι νέα ή άπειρη ή... απλά θέλει να κινείται αργά τέλος πάντων και για λόγους που είναι ανεξήγητοι δεν μπορεί και να κλείσει το γκάζι λίγο ακόμα όταν πρέπει. Πχ, ένας οδηγός που έχει εμπειρία και έχει βάλει για οποιονδήποτε λόγο "ταβάνι" τα 110 περιμένει τα ΙΧ πίσω από την νταλίκα κόβοντας ας πούμε στα 90 και επιταχύνει ξανά, για το μηχανάκι αυτό ήταν μηδέν κόπος. Αν είναι λίγο πιο "ζόρικος" μπορεί να βγάλει αριστερό φλας για να δείξει ότι δεν κοιμάται, προσπερνάει με την ταχύτητα που του αρέσει τις δύο νταλίκες, μπαίνει δεξιά.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Είναι τραγική η υπεραπλούστευση αυτή. Η κοπέλα εκείνη φαινόταν ότι τα έχει "χαμένα" στα 110 περίπου που πήγαινε και δεν μπορούσε να διαχειριστεί την γύρω της κυκλοφορία και το πως θα τοποθετείται εκείνη στον δρόμο, δεν ήξερε να υπολογίσει χρόνους και αποστάσεις. Βάλε στην εξίσωση άλλα 20χαω (που θα είναι κοντερίσια πάνω από το όριο της ΠΑΘΕ) και το στρες της ταχύτητας δημιουργεί συνθήκες άσχημες για την ίδια. Ποτέ μα ποτέ δεν τρέχουμε πάνω από την ταχύτητα που νιώθουμε άνετα, ας λέει ο κάθε μάνιακ τα δικά του.

Το πρόβλημα -και- στην περίπτωσή της είναι ότι απλά δεν μπορεί να δεχτεί το ότι είναι νέα ή άπειρη ή... απλά θέλει να κινείται αργά τέλος πάντων και για λόγους που είναι ανεξήγητοι δεν μπορεί και να κλείσει το γκάζι λίγο ακόμα όταν πρέπει. Πχ, ένας οδηγός που έχει εμπειρία και έχει βάλει για οποιονδήποτε λόγο "ταβάνι" τα 110 περιμένει τα ΙΧ πίσω από την νταλίκα κόβοντας ας πούμε στα 90 και επιταχύνει ξανά, για το μηχανάκι αυτό ήταν μηδέν κόπος. Αν είναι λίγο πιο "ζόρικος" μπορεί να βγάλει αριστερό φλας για να δείξει ότι δεν κοιμάται, προσπερνάει με την ταχύτητα που του αρέσει τις δύο νταλίκες, μπαίνει δεξιά.
Τραγικό είναι να πηγαίνεις αργά στην αριστερή και καμμια φορά και στην μεσαία λωρίδα
Είναι περισσότεροι οι επικίνδυνα αργοί στους δρόμους.
Σε κάποιες χώρες πέφτουν γερές καμπάνες για αυτή την κατηγορία....
Αν και δεν μου αρέσει να γκρινια ζούμε για την χώρα μας, θα έπρεπε να υπάρχει τέτοιο πρόστιμο σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας.
Στην Αττική οδό κάθε μέρα ζούμε στιγμές τρόμου με την συγκεκριμένη κατηγορια οδηγων
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το ίδιο λέμε. Απλά δεν είναι η σωστή λύση το "ανοίξτε το γκάζι" γιατί μετά θα στουκάρουν παντού.
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Αυτό με την Αττική οδό δεν μπορώ να το καταλαβω,επειδή κινούμαι καθημερινά στην Αττική οδό στην μεσαία πάνε οι περισσότεροι από 80 έως 90 το πολύ και στην αριστερή πάνε αεροπορία 150+.Το έχει προσέξει κάποιος άλλος η μόνο εγώ είμαι ο μυστήριος και όλα του φταίνε??
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Αυτό με την Αττική οδό δεν μπορώ να το καταλαβω,επειδή κινούμαι καθημερινά στην Αττική οδό στην μεσαία πάνε οι περισσότεροι από 80 έως 90 το πολύ και στην αριστερή πάνε αεροπορία 150+.Το έχει προσέξει κάποιος άλλος η μόνο εγώ είμαι ο μυστήριος και όλα του φταίνε??
Οχι, ισχυει. Μαλλον στη μεσαια πανε οι υπαλληλοι και στην αριστερη αυτοι που τρεχουν να προλαβουν πτηση.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Τραγικό είναι να πηγαίνεις αργά στην αριστερή και καμμια φορά και στην μεσαία λωρίδα
Είναι περισσότεροι οι επικίνδυνα αργοί στους δρόμους.
Σε κάποιες χώρες πέφτουν γερές καμπάνες για αυτή την κατηγορία....
Αν και δεν μου αρέσει να γκρινια ζούμε για την χώρα μας, θα έπρεπε να υπάρχει τέτοιο πρόστιμο σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας.
Στην Αττική οδό κάθε μέρα ζούμε στιγμές τρόμου με την συγκεκριμένη κατηγορια οδηγων

Kαι ποσο ειναι το ανωτατο οριο ταχυτητας στην Αττικη οδο;;;;;;;; (ολοι το ξερουμε......)!

Για να καταλαβω:
Ερχεται ο τρελος και συγχρονως ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ με 160 και 180 και 200 στην αριστερη, και του φταιει ο ΝΟΜΙΜΟΣ που παει με 110 και 120 στην αριστερη, ναι;;;;;
Και ζει στιγμες τρομου ο τρελος ανεγκεφαλος παρανομος, αλλα οχι ο συνετος και νομιμος οδηγος!!!!
Φταιει αυτος που παει με το ανωτατο οριο ταχυτητας του δρομου, και οχι ο ψυχακιας που πηγαινει με την ταυτοτητα στο στομα, ναι;;;
Και φυσικα, επειδη φταει ο ΝΟΜΙΜΟΣ, εχει καθε δικαιωμα ο ανεγκεφαλος, να του κολλησει στο μισο μετρο ακριβως, και να του παιζει τα φωτα και τις κορνες........ και καλα κανει, αφου ειπαμε, εχει δικιο και εχει μπροστα του εναν επικινδυνο οδηγο που πρεπει να φυγει απο την μεση και γρηγορα μαλιστα!!!!!!!!!!!!

Μετα επεισης μιλαμε για προστιμα...... Στον νομιμο παντα ναι; Επειδη παει με τα προβλεπομενα ορια......








Πρεπει να διαλεξουμε ¨στρατοπεδο¨!!! Θα το παιζουμε ευρωπαιοι (αλλα να ειμαστε κιολας) ή θα ειμαστε ¨Ελληνες¨ (να μεταφραζουμε τους νομους κατα το δοκουν)!!!!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αυτό με την Αττική οδό δεν μπορώ να το καταλαβω,επειδή κινούμαι καθημερινά στην Αττική οδό στην μεσαία πάνε οι περισσότεροι από 80 έως 90 το πολύ και στην αριστερή πάνε αεροπορία 150+.Το έχει προσέξει κάποιος άλλος η μόνο εγώ είμαι ο μυστήριος και όλα του φταίνε??
Αυτοι με τα 150+ που λες, ειναι οι σωστοι οδηγοι, και δεν πρεπει να υπαρχει αλλο αυτοκινητο μπροστα τους, γιατι μαυρο φιδι που τον εφαγε!!!!
Ειδικα στην αττικη οδο, εχει κατι πολυ ωραιες, ευαναγνωστες ταμπελες, με τα ορια της καθε λωριδας!!!
Αυτοι οι ¨καταπληκτικοι¨ οδηγοι αγωνων, δεν τις εχουν κοιταξει ποτε!!!!

Εκει θελει τις γερες καμπανες, για αυτην την κατηγορια!!!!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Kαι ποσο ειναι το ανωτατο οριο ταχυτητας στην Αττικη οδο;;;;;;;; (ολοι το ξερουμε......)!

Για να καταλαβω:
Ερχεται ο τρελος και συγχρονως ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ με 160 και 180 και 200 στην αριστερη, και του φταιει ο ΝΟΜΙΜΟΣ που παει με 110 και 120 στην αριστερη, ναι;;;;;
Και ζει στιγμες τρομου ο τρελος ανεγκεφαλος παρανομος, αλλα οχι ο συνετος και νομιμος οδηγος!!!!
Φταιει αυτος που παει με το ανωτατο οριο ταχυτητας του δρομου, και οχι ο ψυχακιας που πηγαινει με την ταυτοτητα στο στομα, ναι;;;
Και φυσικα, επειδη φταει ο ΝΟΜΙΜΟΣ, εχει καθε δικαιωμα ο ανεγκεφαλος, να του κολλησει στο μισο μετρο ακριβως, και να του παιζει τα φωτα και τις κορνες........ και καλα κανει, αφου ειπαμε, εχει δικιο και εχει μπροστα του εναν επικινδυνο οδηγο που πρεπει να φυγει απο την μεση και γρηγορα μαλιστα!!!!!!!!!!!!

Μετα επεισης μιλαμε για προστιμα...... Στον νομιμο παντα ναι; Επειδη παει με τα προβλεπομενα ορια......








Πρεπει να διαλεξουμε ¨στρατοπεδο¨!!! Θα το παιζουμε ευρωπαιοι (αλλα να ειμαστε κιολας) ή θα ειμαστε ¨Ελληνες¨ (να μεταφραζουμε τους νομους κατα το δοκουν)!!!!!
Κινουμε κάθε μέρα εκεί μέσα από την πρώτη μέρα που άνοιξε.
Όσο επικίνδυνοι είναι αυτοί που πάνε με 150,αλλο τόσο επικίνδυνοι είναι όσοι πάνε με 60 και 70...γιατι με τόσο πάνε.
Μιλάμε για έναν σύγχρονο κλειστό αυτοκίνητο δρόμο.

 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Κινουμε κάθε μέρα εκεί μέσα από την πρώτη μέρα που άνοιξε.
Όσο επικίνδυνοι είναι αυτοί που πάνε με 150,αλλο τόσο επικίνδυνοι είναι όσοι πάνε με 60 και 70...γιατι με τόσο πάνε.
Μιλάμε για έναν σύγχρονο κλειστό αυτοκίνητο δρόμο.

Αυτο που εγραψες ειναι καθαρα θεμα αυτων που οριζουν τα ορια ταχυτητας στους δρομους!!!
Δεν με ενδιαφερει εαν ειναι σωστα ή οχι!! Οφειλουμε ολοι να τα ακολουθουμε. Αυτο δεν λετε συνεχεια για τους κατοικους των αλλων ¨σωστων¨ευρωπαικων κρατων;;;

Ας πηγαινουν ολοι με τα ορια ταχυτητας, και τοτε δεν θα υπαρχουν οι ¨γρηγοροι¨ που θα ερχονται αντιμετωποι με τα ¨κινητα εμποδια¨οπως λεει το αρθρο!!!!

Μην παμε να δικαιολογησουμε τα αδικαιολογητα!!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Kαι ποσο ειναι το ανωτατο οριο ταχυτητας στην Αττικη οδο;;;;;;;; (ολοι το ξερουμε......)!

Για να καταλαβω:
Ερχεται ο τρελος και συγχρονως ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ με 160 και 180 και 200 στην αριστερη, και του φταιει ο ΝΟΜΙΜΟΣ που παει με 110 και 120 στην αριστερη, ναι;;;;;
Και ζει στιγμες τρομου ο τρελος ανεγκεφαλος παρανομος, αλλα οχι ο συνετος και νομιμος οδηγος!!!!
Φταιει αυτος που παει με το ανωτατο οριο ταχυτητας του δρομου, και οχι ο ψυχακιας που πηγαινει με την ταυτοτητα στο στομα, ναι;;;
Και φυσικα, επειδη φταει ο ΝΟΜΙΜΟΣ, εχει καθε δικαιωμα ο ανεγκεφαλος, να του κολλησει στο μισο μετρο ακριβως, και να του παιζει τα φωτα και τις κορνες........ και καλα κανει, αφου ειπαμε, εχει δικιο και εχει μπροστα του εναν επικινδυνο οδηγο που πρεπει να φυγει απο την μεση και γρηγορα μαλιστα!!!!!!!!!!!!

Μετα επεισης μιλαμε για προστιμα...... Στον νομιμο παντα ναι; Επειδη παει με τα προβλεπομενα ορια......








Πρεπει να διαλεξουμε ¨στρατοπεδο¨!!! Θα το παιζουμε ευρωπαιοι (αλλα να ειμαστε κιολας) ή θα ειμαστε ¨Ελληνες¨ (να μεταφραζουμε τους νομους κατα το δοκουν)!!!!!
Καλά τα λες Νικόλα..
Και ας ταξιδεύω με 200....
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Μπορω και εγω καλλιστα, να παραθεσω αρθρα για θανατηφορα τροχαια λογο υπερβολικης ταχυτητας. Δεν θα εχει κανενα νοημα πραγματικα!!!

Και στην τελικη, εαν καποιος γουσταρει να πηγαινει μαλιοκουβαρα, ας σεβαστει τον νομιμο και να μην συμπεριφερεται σαν κανιβαλος με κορνες, φωτα, χειρονομιες και μισο μετρο αποσταση, οποτε συναντα εναν ¨τετοιο¨!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μπορω και εγω καλλιστα, να παραθεσω αρθρα για θανατηφορα τροχαια λογο υπερβολικης ταχυτητας. Δεν θα εχει κανενα νοημα πραγματικα!!!

Και στην τελικη, εαν καποιος γουσταρει να πηγαινει μαλιοκουβαρα, ας σεβαστει τον νομιμο και να μην συμπεριφερεται σαν κανιβαλος με κορνες, φωτα, χειρονομιες και μισο μετρο αποσταση, οποτε συναντα εναν ¨τετοιο¨!!!
Δεν διαφωνούμε ότι τα περισσότερα τροχαία γίνονται λόγω μεγάλης ταχύτητας.
Μιλάμε για όσους κανουν το αντίθετο.... Πηγαίνουν πιο σιγά και από τα κατώτερα όρια.
Μην μου πεις ότι δεν σου έχει τύχει?
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Καλά τα λες Νικόλα..
Και ας ταξιδεύω με 200....
Να ξεκαθαρισω οτι, εαν υπαρχει οδηγος που κανει τις περισσοτερες παρανομιες, αυτος ειμαι εγω!!
Δεν θελω να νομισει καποιος οτι το παιζω γ@ματος ή αγιος.
Ομως ξερω ποτε ειμαι παρανομος, και αν συμβει κατι, τοτε απλα θα βγαλω τον σκασμο και θα αναλαβω τις συνεπειες!!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Να ξεκαθαρισω οτι, εαν υπαρχει οδηγος που κανει τις περισσοτερες παρανομιες, αυτος ειμαι εγω!!
Δεν θελω να νομισει καποιος οτι το παιζω γ@ματος ή αγιος.
Ομως ξερω ποτε ειμαι παρανομος, και αν συμβει κατι, τοτε απλα θα βγαλω τον σκασμο και θα αναλαβω τις συνεπειες!!!
Μαζί θα πάμε στη στενή συναδελφεεε :roflmao::p
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εγώ θέλω όλος ο κόσμος να μπαίνει στο χώμα.....
Μονο εκεί θα δούμε δραματική μείωση στα τροχαία..
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Σκέψου ότι ο αμύρου πριν τον Σπανο πήγαινε με 100 :p
 
Top Bottom