Εκδρομή ASSEN TT 2017

Χρήστος

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Aprilia Tuono factory - sym vf185
Μετά από πολύ καιρό, τελικά βρήκα τρόπο να ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες από την επίσκεψή μου στο ASSEN για τον αγώνα των GP, όπως είχα υποσχεθεί.
Στο ενδιάμεσο έγινε η αλλαγή με το photobucket που ήθελε συνδρομή και όλο το αμελούσα.
Μετά από μια επίσκεψη όμως στον @sugariasgeorge η λύση βρέθηκε και να 'μαι λοιπόν!

Θα ήθελα να ζητήσω προκαταβολικά την επιείκεια σας όσον αφορά τις φωτογραφίες μιας και εκτός από άσχετος από φωτογραφία, τραβούσα με μία απλή κόμπακτ και το κινητό. Την ίδια στιγμή που κάποιοι πυροβολούσαν με κάτι κανόνια, "να" με το συμπάθιο!!



Για πάμε λοιπόν!
 

Χρήστος

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Aprilia Tuono factory - sym vf185
Μένοντας στην Κοπεγχάγη και όντας αμήχανος :(:( οι επιλογές ήταν δύο. Είτε οδικώς από Κοπεγχάγη, είτε με αεροπλάνο μέχρι Άμστερνταμ και μετά αυτοκίνητο.
Και οι δυο μας προτιμούσαμε το πρώτο, όμως τα "άκυρα" που φάγαμε από τις εταιρείες ενοικιάσεων αυτοκινήτων για απεριόριστα χιλιόμετρα, μας ανάγκασε να κάνουμε το δεύτερο.

Πέμπτη 22-06-2017 λοιπόν ξεκινήσαμε για Άμστερνταμ. Αφού τελειώσαμε με τα διαδικαστικά, πήραμε το δρόμο για Γκρόνινγκεν όπου θα μέναμε το τριήμερο. Το βράδυ νωρίς για ύπνο και Παρασκευή 23-06-2017 ξεκινάμε για την πίστα. Φτάσαμε εύκολα, παρκάραμε και πήγαμε να βρούμε τις θέσεις μας. Μόλις φτάσαμε είχαν τελειώσει τα MOTO3 και είχαν αρχίσει τα μεγάλα!
Η πρώτη εντύπωση ήταν κάπως έτσι....:eek:mg::eek:mg::eek:mg::eek:mg:

Ήχος, ταχύτητα, αλλαγές κλίσεων, όλα ήταν στον υπερθετικό βαθμό και όλοι τους τα έκαναν να μοιάζουν εύκολα.
Λίγος ο κόσμος την Παρασκευή, αναμενόμενο, και κάποιες λίγες φωτογραφίες.

Οι θέσεις μας για το τριήμερο



Επειδή οι θέσεις μας ήταν χαμηλά, προσπάθησα να βγάλω κάποιες φωτογραφίες εν κινήσει, αλλά στέφθηκαν με απόλυτη αποτυχία. Οπότε μετά τα πρώτα ελεύθερα είπαμε να πάμε κάπου αλλού για να έχουμε καλύτερη λήψη.

Θεατές συνεπαρμένοι από το θέαμα!!! (MOTO3 είχε εκείνη την ώρα και απορώ πως κοιμόταν με όλο το θόρυβο)


Λίγες φωτογραφίες από τα μεγάλα, άλλες εν κινήσει και άλλες όχι











Τελειώνουμε την ημέρα με τους τρελό-Άγγλους οι οποίοι πρέπει να ήταν ήδη μεθυσμένοι :crs:

 

Χρήστος

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Aprilia Tuono factory - sym vf185
Σάββατο 24-06-2017

Φτάσαμε μόλις είχαν αρχίσει τα GP και έβρεχε από το πρωί. Είχαμε αποφασίσει να πάμε στην "πίσω" μεριά της πίστας με σκοπό να βγάζαμε καμιά φωτογραφία "υπό κλίση".
Στο δρόμο ήμουν "τυχερός" και πέτυχα την πτώση του Crutchlow. Μιλάμε για πολλά νεύρα μετά. Φαινόταν και με το κράνος φορεμένο!
Η κοντινότερη φωτογραφία που θα έχω ποτέ από motoGP μηχανάκι.



Και δικαβαλιά ο Cal στο versys 300!



Σαν κάτι παππούδες κρατιέται από τον οδηγό. :pointu::pointu:
 

Χρήστος

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Aprilia Tuono factory - sym vf185
Τελικά φτάσαμε στο σημείο που είχαμε επιλέξει (μεταξύ των στροφών 12 και 13). Μέχρι να πάμε βέβαια, είχαν τελειώσει τα GP και έτρεχαν ξανά τα μικρά.
Η βροχή είχε σταματήσει και η πίστα στέγνωνε, αλλά επειδή δεν ήταν εντελώς στεγνή, η πτώση πήγαινε σύννεφο!
Έτσι είχα την ευκαιρία να δω από κοντά και ένα MOTO3 μηχανάκι.



Πολύ όμορφο το ΚΤΜ και εντυπωσιακά μικρό.

Μετά τα MOTO3 ξεκίνησαν ξανά τα μεγάλα, από όπου και οι παρακάτω φωτογραφίες.
Προσπάθησα να βγάλω αρκετούς αναβάτες, αν και ο γιατρός είναι σε περισσότερες από μία.
Επίσης ήθελα να παρατηρήσω πως τα ΚΤΜ ήταν από τα ομορφότερα μηχανάκια στην πίστα. Το έντονο πορτοκαλί έκανε τη διαφορά πιστεύω.















 

Χρήστος

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Aprilia Tuono factory - sym vf185
Και φτάνουμε στην Κυριακή 25-06-2017, ημέρα αγώνα.
Είχαμε σκοπό να είμαστε πίστα κατά τις 11 το πρωί, για να δούμε τα MOTO3, μετά τα μεγάλα και μετά να φύγουμε.
Γενικά τα MOTO2 δεν με εντυπωσίασαν όσο τα άλλα. Πολύ "γνωστός" ήχος και για να είμαι ειλικρινής, τα MOTO3 μου φαίνονταν πιο γρήγορα (το ξέρω ότι δεν είναι, αλλά αυτή την αίσθηση μου έδιναν)

Οπότε, φεύγουμε στις 08:30 με το σκεπτικό ότι θα ήμασταν άνετα από θέμα χρόνου.
Όμως λογαριάζαμε χωρίς τον ξενοδόχο.
Η κίνηση ήταν απίστευτη και ενώ πήγαμε από τον ίδιο δρόμο που είχαμε πάει και τις δύο προηγούμενες ημέρες, φτάσαμε σε αδιέξοδο και οι υπεύθυνοι της πίστας μας έδιωξαν ξανά προς την εθνική. Μετά από ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ταλαιπωρία, και αφού μας πήγαιναν από τους πιο απίστευτους δρόμους, παρκάραμε σε ένα χωράφι αρκετά μακριά από την πίστα στις 12:10 το μεσημέρι.
Είχα αρχίσει να αγχώνομαι για το αν θα προλάβουμε να δούμε τον αγώνα. Με τα πολλά, φτάσαμε στις θέσεις μας στις 12:50 οι οποίες ήταν ελεύθερες!!
Έχω λίγες φωτογραφίες από τον αγώνα, μιας και, όπως θυμάστε, γινόταν ο χαμός από μάχες!











 

Χρήστος

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Aprilia Tuono factory - sym vf185
Τέλος καλό, όλα καλά, ο γιατρός νίκησε και φοβούμενοι την κίνηση που θα βρίσκαμε στην επιστροφή, αφήσαμε τα MOTO2 και ξεκινήσαμε.
Αποδείχτηκε ότι κάναμε καλά, μιας και είχε κίνηση σε όλη τη διαδρομή μέχρι Άμστερνταμ.
Μας έκανε ιδιαίτερη εντύπωση πως σε πολλά χωριά, ακόμα και αρκετά μακριά από το Άσσεν, ο κόσμος ήταν στους δρόμους και στις γέφυρες που περνούσαν πάνω από την εθνική για να χαιρετήσει απλά τα μηχανάκια!!!



 

Χρήστος

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Aprilia Tuono factory - sym vf185
Και ένα μικρό βίντεο από μια δοκιμαστική εκκίνηση που έκαναν το Σάββατο. Δεν μπορεί να αποτυπώσει σε καμία περίπτωση τον ήχο αυτών των μοτοσυκλετών, αλλά δίνει μια ιδέα

 

Χρήστος

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Aprilia Tuono factory - sym vf185
Σαν επίλογος, ήταν κάτι που μας ενθουσίασε και τους δύο και σίγουρα θέλουμε να ξαναπάμε.
Το πότε δεν το ξέρουμε ακόμα, όσο για το που, λογικά Ιταλία ή Ισπανία.
Άξιζε και με το παραπάνω τα λεφτά του και είναι κάτι που θα μας μείνει αξέχαστο.
Να είμαστε όλοι καλά να ταξιδεύουμε με όποιο τρόπο μπορεί ο καθένας.
Εις το επανιδείν!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
:friendship:χρησταρα ....
το πως περασες αποτυπωνεται στις φωτο....
το ξερω οτι το χιλιοευχαριστηθηκες !!!!



και εχω ενα παραπονο ρε φιλαρακι....
τοσες φορες εχουμε συναντηθει....
και ποτε δεν εχουμε κανει ενα τσιμπουσι μαζι...
ξερεις ....
σουβλακια μπυριτσες κλπ....
την επομενη δεν την γλυτωνεις !!!!!
:friendship::friendship::friendship:
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Μπράβο! Πρέπει να είναι τρελή εμπειρία να ακούς αυτά τα μοτόρια να δουλεύουν από κοντά και να τα βλέπεις να αγωνίζονται!

Και στις επόμενες σας εύχομαι! :friendship:
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Ωραίοι....πρεπει να το κάνουμε και αυτο με ένα motogp!
Σε λιγα χρονια να οργανωσουμε εκδρομη στο Mugelo για να δουμε τον Γιαννη Περιστερα!! ;):rolleyes:
 

Χρήστος

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Aprilia Tuono factory - sym vf185
Μπράβο! Πρέπει να είναι τρελή εμπειρία να ακούς αυτά τα μοτόρια να δουλεύουν από κοντά και να τα βλέπεις να αγωνίζονται!

Και στις επόμενες σας εύχομαι! :friendship:
Η πρώτη αίσθηση ήταν απίστευτη. Αφού να φανταστείς, την Παρασκευή στα ελεύθερα, σκεφτόμουν να αγοράσω ωτοασπίδες, τόσο δυνατά μου φάνηκαν, αλλά μετά σκέφτηκα ότι θα χάσω τη μισή χαρά.
Πάντως η καλύτερη στιγμή (μετά τη νίκη του Ρόσσι), ήταν στην εκκίνηση που δούλευαν όλα τέρμα γκάζι και χτυπούσαν οι ηλεκτρονικοί κόφτες. Αξέχαστο
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Η πρώτη αίσθηση ήταν απίστευτη. Αφού να φανταστείς, την Παρασκευή στα ελεύθερα, σκεφτόμουν να αγοράσω ωτοασπίδες, τόσο δυνατά μου φάνηκαν, αλλά μετά σκέφτηκα ότι θα χάσω τη μισή χαρά.
Πάντως η καλύτερη στιγμή (μετά τη νίκη του Ρόσσι), ήταν στην εκκίνηση που δούλευαν όλα τέρμα γκάζι και χτυπούσαν οι ηλεκτρονικοί κόφτες. Αξέχαστο
Ανατριχιαστικό πρέπει να είναι! Κάποια στιγμή στο μέλλον σίγουρα θα μπει στο πρόγραμμα !!;):);):);)
 
Top Bottom