Εκείνη η άμμος μέσα στην στροφή

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Να πας πιο αργά ειδικά σε νησάκια......να έχεις χρόνο να το μαζέψεις και να μην σε πιάσει απροετοίμαστο..........όλα τα άλλα μπαρούφες......να φας τη σφαλιάρα από το τιμόνι και άμα μπορείς να κρατήσεις το γκάζι ανοικτό έλα σφύρα μου.......άσε...........
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Να πας πιο αργά ειδικά σε νησάκια......να έχεις χρόνο να το μαζέψεις και να μην σε πιάσει απροετοίμαστο..........όλα τα άλλα μπαρούφες......να φας τη σφαλιάρα από το τιμόνι και άμα μπορείς να κρατήσεις το γκάζι ανοικτό έλα σφύρα μου.......άσε...........
Αυτό είναι γενικός αφορισμός. Πόσο πιο αργά; 80… 70… 50… 20…?
Δεν υπάρχει μια μαγική ταχύτητα που αν ακολουθείς πάντα δεν σου συμβεί ποτέ τίποτα.
Όπως και να πας κάποια στιγμή μπορεί να συμβεί, και το παλικάρι ρωτάει τι πρέπει να κάνεις την στιγμή που θα συμβεί.

Τα σχολεία είναι μια πολύ μεγάλη επένδυση για την ασφάλεια μας στο δρόμο. Σκέψου το κάποια στιγμή φίλε Hellmarine
 

Coyote

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Varadero C-ABS 2010
Εκείνη την ώρα δεν προλαβαίνεις να σκεφτείς τίποτα, η κίνηση γίνεται μηχανικά.

Η λύση είναι το ανάποδο τιμόνι με σταθερό γκάζι αλλά...... θα πρέπει να το συνηθίσεις με χωμάτινο μηχανάκι στα χώματα και να έχεις φάει τις τουμπίτσες σου σε τέτοια κατάσταση, ό,τι κάνουν και οι παγκόσμιοι στα moto gp με τις προπονήσεις σε χώμα για να τους βγαίνει μηχανικά.


Αυτό σε έσωσε: "τιμόνι δεξιά αριστερά" .... ένα από τα δύο ήταν το σωστό... ή το δεξιά ή το αριστερά, κρατήθηκε όρθιο και βρήκε πρόσφυση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Στην δικιά μου περίπτωση πιστεύω ότι με έσωσε ότι είχα βάρος πίσω δλδ την γυναίκα και τριβαλιτσο οπότε ο πίσω τροχός έμεινε σταθερός και ψαρεψε μόνο το μπροστά... Άμα ήμουν μόνος χωρίς μπαγκάζια θα είχα πέσει σίγουρα.... Πιστεύω ότι με βοήθησε και λίγο η εμπειρία μου από το ποδήλατο ως πρώην εντουρας trailας, το σχολείο είναι κάτι που υπάρχει στο μυαλό μου αλλά ίσως με ένα ποιο σοβαρό μηχανάκι..
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Στην δικιά μου περίπτωση πιστεύω ότι με έσωσε ότι είχα βάρος πίσω δλδ την γυναίκα και τριβαλιτσο οπότε ο πίσω τροχός έμεινε σταθερός και ψαρεψε μόνο το μπροστά... Άμα ήμουν μόνος χωρίς μπαγκάζια θα είχα πέσει σίγουρα.... Πιστεύω ότι με βοήθησε και λίγο η εμπειρία μου από το ποδήλατο ως πρώην εντουρας trailας, το σχολείο είναι κάτι που υπάρχει στο μυαλό μου αλλά ίσως με ένα ποιο σοβαρό μηχανάκι..
ααααα, καλά.......βάλε σακιά με τσιμέντο τότε πίσω να πατάει καλύτερα η πίσω ρόδα να στρίβεις κομμάτια......θες και την συνταγή να το σώσεις !!!!! Σορυ που γίνομαι κακός αλλά είσαι σε νησάκι, δικάβαλος με F650 και ακούς να σου λένε να ανοίγεις γκάζι και να κάνεις ανάποδα???? Στους κωλόδρομους !!!! ήμαρτον ρε πότε θα βάλετε μυαλό ???? Είπαμε...πάς αργά !!! Τα ανάποδα που λένε οι παραπάνω τα κάνεις στο χώμα και στην πίστα.....εκεί και να πέσεις δεν σε νοίαζει.....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ααααα, καλά.......βάλε σακιά με τσιμέντο τότε πίσω να πατάει καλύτερα η πίσω ρόδα να στρίβεις κομμάτια......θες και την συνταγή να το σώσεις !!!!! Σορυ που γίνομαι κακός αλλά είσαι σε νησάκι, δικάβαλος με F650 και ακούς να σου λένε να ανοίγεις γκάζι και να κάνεις ανάποδα???? Στους κωλόδρομους !!!! ήμαρτον ρε πότε θα βάλετε μυαλό ???? Είπαμε...πάς αργά !!! Τα ανάποδα που λένε οι παραπάνω τα κάνεις στο χώμα και στην πίστα.....εκεί και να πέσεις δεν σε νοίαζει.....
Σκληρός... Αλλά κάπου έχεις δίκιο.
Όχι ότι δεν συμβαίνει η στραβή με λίγα, αλλά σίγουρα τα νησιά μας δεν φημίζονται για την καλή κατάσταση δρόμων.
 

Coyote

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Varadero C-ABS 2010
ααααα, καλά.......βάλε σακιά με τσιμέντο τότε πίσω να πατάει καλύτερα η πίσω ρόδα να στρίβεις κομμάτια......θες και την συνταγή να το σώσεις !!!!! Σορυ που γίνομαι κακός αλλά είσαι σε νησάκι, δικάβαλος με F650 και ακούς να σου λένε να ανοίγεις γκάζι και να κάνεις ανάποδα???? Στους κωλόδρομους !!!! ήμαρτον ρε πότε θα βάλετε μυαλό ???? Είπαμε...πάς αργά !!! Τα ανάποδα που λένε οι παραπάνω τα κάνεις στο χώμα και στην πίστα.....εκεί και να πέσεις δεν σε νοίαζει.....
Εγώ μίλησα για την περίπτωση που συμβεί δεν του είπα να πηγαίνει κομμάτια και να το κάνει. Αν δεν κρατηθείς όρθιος με ανάποδο μέχρι να βρει πρόσφυση έχεις τελειώσει.
Αυτό μπορεί να συμβεί ακόμα και ας μην τρέχεις σε ένα κλειστό κατηφορικό πέταλο.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Άσε τον BMW τρία είκοσι να λεει...
Να μπαινεις με ανάποδα τιμόνια στα καλύτερα σαλόνια...
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ο άνθρωπος ρωτάει τι κάνεις όταν χάνει το μπροστινό και η απάντηση είναι "μπαμπά μην τρέχεις"......:rolleyes:
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Σκληρός... Αλλά κάπου έχεις δίκιο.
Όχι ότι δεν συμβαίνει η στραβή με λίγα, αλλά σίγουρα τα νησιά μας δεν φημίζονται για την καλή κατάσταση δρόμων.
Eγω εδω καθε μερα που ανεβοκατεβαινω για δουλεια με τις μπαντες πηγαινω...ειναι γυαλι οι δρομοι και με τα mitas γινεται χειροτερο το πραγμα.με σταματησαν κιολας προχθες και μου παν να μην κανω καγκουριες..που να τους εξηγησεις....οποτε προσοχη στα νησια.
Δεν θελω να σκεφτομαι καν τις πρωτες βροχες.


Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ο άνθρωπος ρωτάει τι κάνεις όταν χάνει το μπροστινό και η απάντηση είναι "μπαμπά μην τρέχεις"......:rolleyes:
Είναι κι αυτό μια λύση όμως. Θα μπορούσε επίσης να μην πάει στο νησί με μηχανή.

Αν δεν μάθεις να σωζεις το μπροστινό στο χώμα ότι και να λέμε είναι λόγια του αέρα. Το θέμα είναι να μπορεί κανείς να αντιδράσει σωστά στην πράξη ενστικτωδώς, οπότε θέλει εξάσκηση στο χώμα που σημαίνει πρώτα σχολείο και μετά βόλτες.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
πρώτα σχολείο και μετά βόλτες.
αρκεί να μην πάει να μάθει με κανέναν προδότη ο άνθρωπος, πρέπει να βρει τον Μάρκεθ του χώματος #μίαμάρκαμόνοωςτονθάνατο
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Eμενα παλι ρε παιδες γιατι χωμα στο χωμα μου φαινεται οτι εχει πολλη περισσοτερη προσφυση απο το χωμα πανω στην ασφαλτο?
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Να ξεκαθαρίσω ότι στην προκειμένη και πότε δικαβαλος και φορτωμένος δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρω το μονοκυλιδρακι μου τρεχωντας σε στενους δρόμους μικρών νησιών.. Σίγουρα το φόρτωμα του πίσω αξωνα ελαφρυνε το μπροστινό και βοήθησε να χάσει πρόσφυση... Πάλι καλά γλυτώσαμε τα χειρότερα για εμάς, καθότι φόραγαμε μονο μπουφάν κράνος και όχι παντελόνι, και για την μηχανή μιας και δεξιά αριστερά ήταν μαντροτοιχος...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Eμενα παλι ρε παιδες γιατι χωμα στο χωμα μου φαινεται οτι εχει πολλη περισσοτερη προσφυση απο το χωμα πανω στην ασφαλτο?
λογικό γιατί το χώμα πάνω σε σκληρή επιφάνεια λειτουργεί ως μπίλιες ρουλεμάν ασούμε.


Hellmarine τέλος καλό όλα καλά. Γενικά όπως λες η λύση για όλες τις συνθήκες δεν υπάρχει, όλοι πέφτουν κάποτε. Αν δεν ήσουν φορτωμένος με κιλά, κάλλιστα θα μπορούσες να ήσουν φορτωμένος με χιλιόμετρα... Θέλει και τύχη το πράγμα.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Άσε τον BMW τρία είκοσι να λεει...
Να μπαινεις με ανάποδα τιμόνια στα καλύτερα σαλόνια...
Και με εντο για να ανοίξεις το φως....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Eμενα παλι ρε παιδες γιατι χωμα στο χωμα μου φαινεται οτι εχει πολλη περισσοτερη προσφυση απο το χωμα πανω στην ασφαλτο?
Αν φοράς τακούνια... Ισχύει
Με ασφαλτινα στο χώμα... Πάτερ ημών και πιστεύω.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Αν φοράς τακούνια... Ισχύει
Με ασφαλτινα στο χώμα... Πάτερ ημών και πιστεύω.
Λεω συγκεκριμενα για τα STR που φοραω. Στο εργοταξιο μια χαρα περπαταει στο χωμα, απ'εξω απο το εργοταξιο που εχει παρασυρει χωμα τα φορτηγα πανω στην ασφαλτο, καρσιλαμας.
 
Top Bottom