Εκείνη η άμμος μέσα στην στροφή

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Λεω συγκεκριμενα για τα STR που φοραω. Στο εργοταξιο μια χαρα περπαταει στο χωμα, απ'εξω απο το εργοταξιο που εχει παρασυρει χωμα τα φορτηγα πανω στην ασφαλτο, καρσιλαμας.
Εγώ γύριζα στο ανατολικό Ζαγόρι το ΣΚ και είχε πολύ κατολίσθηση και χώμα στις στροφές... Το δικό μου ένστικτο με βαριά μηχανάκια και δικαβαλο λέει... Κοκοκοκοκο
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Παντως εχω παρατηρησει οτι λαστιχα 50-50 οταν βρουν χωμα στην ασφαλτο ειναι πιο σταθερα απο τα αμιγως ασφαλτινα.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εγώ γύριζα στο ανατολικό Ζαγόρι το ΣΚ και είχε πολύ κατολίσθηση και χώμα στις στροφές... Το δικό μου ένστικτο με βαριά μηχανάκια και δικαβαλο λέει... Κοκοκοκοκο
Μια απο τα ιδια εδω. Εχει γεμισει παντου κατολισθησεις απο τις προσφατες βροχες. Επισης σε πολλα σημεια του ηδη κατεστραμμενου δρομου εχουν ανοιξει λακουβες και εχει βγει το 3Α πανω... Χεσμεντεν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Λεω συγκεκριμενα για τα STR που φοραω. Στο εργοταξιο μια χαρα περπαταει στο χωμα, απ'εξω απο το εργοταξιο που εχει παρασυρει χωμα τα φορτηγα πανω στην ασφαλτο, καρσιλαμας.
Ισχύει.
Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη amyroukai που του το έμαθε ο όξ'αποδός.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Eμενα παλι ρε παιδες γιατι χωμα στο χωμα μου φαινεται οτι εχει πολλη περισσοτερη προσφυση απο το χωμα πανω στην ασφαλτο?
Οταν απο μαλακο χωμα μπεις σε σκληρο με γαρμπιλακι παλι εχεις διαφορα,σε σημειο μαλιστα να νομισεις οτι εχεις λαστιχο,μετα απο λιγο ομως συνηθιζεις κ ανεβαζεις ρυθμο.Η διαφορα ειναι οτι πας ολη την ωρα ψιλογλυστρωντας,ενω στην ασφαλτο εκει που που κραταει μια χαρα...σουρπραιζ,εισαι απροετοιμαστος,επισης αλλες οι ταχυτητες του χωματος κ αλλες της ασφαλτου + οτι αλλιως την παιρνεις στο χωμα (την στροφη ρε παιδια, την στροφη) κ αλλιως στην ασφαλτο
 
Top Bottom