Ελάτη - Σπηλιά Μπέη

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Στην ευρυτερη περιοχη Ελατης Τρικαλων υπαρχουν πολλες εξαιρετικες χωματινες μοτο-διαδρομες διαφορετικης δυσκολιας αλλα επισης και εξαιρετικα πεζοπορικα μονοπατια στον Κοζιακα και και στα γυρω βουνα πχ. Μαυροπουλι, Λουπατα κλπ. Τα μονοπατια του Κοζιακα εχουν σηματοδοτηθει εξαιρετικα τα τελευταια χρονια απο ομαδα ντοπιων ορειβατων υπο τις οδηγιες του ορειβατη Νικου Κρουπη, ξαδελφο του Παναγιωτη με το ξενοδοχειο Ωρεάδες, ο οποιος Παναγιωτης εχει επισης βοηθησει σημαντικα σ'αυτη τη σηματοδοτηση. Βαζω παρακατω τον χαρτη με τα σηματοδοτημενα μονοπατια του Κοζιακα, τον οποιο μπορει επισης να βρει κανείς στον επομενο συνδεσμο.

Μονοπάτια Κόζιακα





Απο τις παραπανω διαδρομες, αυτες με dotted line ....... ειναι εντουρο-χωματοδρομοι που αξιζει να τους κανει καποιος με μηχανη, αλλα οπως φαινεται και απο τον χαρτη, δεν ειναι κυκλικοι, δηλ. παει καποιος μεχρι το τερμα και πρεπει να ξαναγυρισει. Αλλα μπαινοντας στο θεμα του νηματος, ενω εχω περπατησει ολο τον Κοζιακα και τα γυρω βουνα για δεκαετιες, δεν ειχα παει ποτε στη σπηλια του Μπέη που βρισκεται πανω-δεξια στο χαρτη. Η συγκεκριμενη αναβαση εγινε την Κυριακη 25 Σεπτεμβρη και την βρηκα καταπληκτικη και σχετικα προσιτη, οποτε βαζω φωτο και σχετικες πληροφοριες εδω.

Το μονοπατι που παει στη Σπηλια του Μπεη ξεκιναει απο τη θεση Κωστα που βρισκεται στον χωματοδρομο που παει ψηλα στα Καναλια και τελικα στη θεση Ελατακος, κοντα σε μια παρατημενη απο χρονια στανη. Την αρχη του χωματοδρομου αυτου τη βρισκει κανεις πολυ ευκολα απο το ξενοδοχειο Ωρεαδες, λιγο πιο πανω απο το οποιο στριβει κανεις αριστερα-και-δεξια και μετα ακολουθει τον ασφαλτοδρομο που κανει δεξια ανεβαινοντας και γινεται τελικα χωματοδρομος. Απο το σημειο που γινεται χωματοδρομος μεχρι τη θεση Κωστα ειναι περιπου 6 χιλιομετρα. Εκει αφηνει κανεις τη μηχανη και ξεκιναει το μονοπατι προς Μπεη, το οποιο ειναι περιπου 2.7χμ μεχρι τη σπηλια.

Η πεζοπορια προς και απο Μπεη ειναι περιπου 45' one way, δηλ. 1.5 ωρα συνολικα + το χρονο που πρεπει ν'αφιερωσει καποιος στην διαδρομη και στην περιοχη της σπηλιας. Δηλ. η ολη εκδρομη αν εχει κανεις μηχανη on-off γινεται σε λιγοτερο απο ενα πρωινο. Για τους πιο dedicated περιπατητες, υπαρχει και η δυνατοτητα να παει κανεις περπατωντας απο το χωριο all the way. Η διαδρομη ειναι Κοκκινος Βραχος - Πανω Λειβάδια - Τσουκνιδουλα - Κωστα και ο συνολικος χρονος 2:20', οπως λεει και ο χαρτης, η επιστροφη λιγο λιγοτερο λογω κατηφορας. Μια εναλλακτικη επιστροφη ειναι απο τον χωματοδρομο, καθως η καθοδος εχει καταπληκτικη θεα και ετσι ο χρονος καθοδου ειναι συνολικα 2:30'. Επισης, αν δεν θελει να φτασει κανεις μεχρι Μπεη, μια ωραια περιπατητικη διαδρομη ειναι ν'ανεβει κανείς με τα πόδια μεχρι τη θεση Κώστα και να κατεβει απο τον χωματοδρομο θαυμαζοντας τη θεα, ο συνολικος χρονος που απαιτειται ειναι 3:15'.

Η θεση Κωστα φαινεται στις επομενες φωτο. Στην πρωτη φαινεται το βουνο Μαυροπουλι απεναντι απο τη Ελατη και η ταμπελα που δειχνει 1:40' προς Ελατη απο Τσουκνιδουλα και Κοκκινο Βραχο. Στη δευτερη φωτο φαινεται το σημειο διπλα στην αρχη του μονοπατιου προς Μπεη και παρα το οτι δειχνει 1 ωρα, η διαδρομη με νορμαλ ρυθμο ειναι 40-45'.







Το μονοπατι προς Μπεη ειναι εξαιρετικης ομορφιας και πολυ καλα σηματοδοτημενο.







Ο συνοδος μας ο Raja ανησυχει για το αν ερχομαστε και ολο γυρναει να δει.




Η μαγεια του δασους του Κοζιακα.




Τελικα, φτανοντας στην περιοχη της σπηλιας, βρισκουμε πηγη που φτιαχνει πανεμορφο ποταμακι.







Και με καταπληκτικο σημειο για κατασκηνωση πολυ κοντα στην πηγη.







Λιγο παρακατω, ενω το ποταμακι παλιοτερα επεφτε στη σπηλια, απο ενα προσφατο σεισμο εχει δημιουργηθει μια λιμνη, η οποια βεβαια οταν γεμιζει την ανοιξη συνεχιζει το ποταμακι που πεφτει και παλι στη σπηλια.




Καπου εκει κοντα υπαρχει και κιοσκι με ολα τα σχετικα για bbq αν φερει καποιος κρεατικα: ψησταρια, σχαρα, τσεκουρι για ξυλα, σκεπάρνι, δαδί και διάφορα άλλα χρησιμα.










Και τελικα η Σπηλια του Μπεη στην οποια για να κατεβει καποιος χρειαζεται σκοινι και αναριχητικη εμπειρια.







Και οι συνοδοιποροι μου τους οποιους και υπερ-ευχαριστω :cool:




ΥΓ Το μονοπατι ειναι βατο και για μικρα on-off ή ακομη και για μεγαλυτερα με εμπειρο αναβατη αλλα υπαρχουν δενδρα που εχουνε πεσει σε δυο-τρια σημεια και δεν περναει. Και δε θαπρεπε να μπαινουν μηχανακια σε τετοια μονοπατια εξαιρετικης ομορφιας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μισο λαικ γιατι δεν φαινονται οι φωτο :p
Εγώ τις βλέπω...
Αλλά είμαι και ντόπιος... :p
Καλημέρες...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ωραίος ο Γιωργάρας και οι συνοδοιπόροι του!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ωραίο το ζεύγος και ο τετράποδος φίλος... ;)
Πέρασαν έπειτα από το σπίτι φανερά ενθουσιασμένοι για την βόλτα που έκαναν!
Πριν από αρκετά χρόνια (7) είχαμε φτάσει εως εκεί με τα enduro παρέα με τα κοπέλια (Γιάννη tiflaeisai ,Μάνο, Σπύρο enkefalos ,Νίκο, Νεκτάριο και Παναγιώτη)
Το κομμάτι του βίντεο από το 3:20 εώς το τέλος είναι το εν λόγω πέρασμα για την σπηλιά του Μπέη.
Τότε δεν είχε δημιουργηθεί αυτό το μεγάλο άνοιγμα στο έδαφος το οποίο σήμερα είναι μια μικρή αλλά πολύ βαθιά λίμνη.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

Zampgas

Μέλος
Όνομα
Kostas
Μοτό
TENERE 700
Ωραίο το ζεύγος και ο τετράποδος φίλος... ;)
Πέρασαν έπειτα από το σπίτι φανερά ενθουσιασμένοι για την βόλτα που έκαναν!
Πριν από αρκετά χρόνια (7) είχαμε φτάσει εως εκεί με τα enduro παρέα με τα κοπέλια (Γιάννη tiflaeisai ,Μάνο, Σπύρο enkefalos ,Νίκο, Νεκτάριο και Παναγιώτη)
Το κομμάτι του βίντεο από το 3:20 εώς το τέλος είναι το εν λόγω πέρασμα για την σπηλιά του Μπέη.
Τότε δεν είχε δημιουργηθεί αυτό το μεγάλο άνοιγμα στο έδαφος το οποίο σήμερα είναι μια μικρή αλλά πολύ βαθιά λίμνη.
Θανάση μήπως να κάνουμε ένα φιλικό enduro να γίνει χαμός στην Ελάτη
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θανάση μήπως να κάνουμε ένα φιλικό enduro να γίνει χαμός στην Ελάτη
Καλά θα ήταν Κώστα...
Υπάρχει αρκετά μεγάλο δίκτυο μονοπατιών που χρησιμοποιούνται για βόλτες ανεκμετάλλευτο.
Εάν βοηθήσετε στην σήμανση γιατί όχι... ;)
 

μητσος

Ο μήτσος των καρδαμιτσίων
Περιοχή
Γιάννενα
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KLE500
Εγώ θα πάρω ολίγον από πεζοπορείαν και ολίγον από οργανωμένο ψήσιμο όπως πολύ εύστοχα έθιξε ο οικοδεσπότης της λασποθεραπείας!
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Εγώ θα πάρω μονό την άκρως απαραίτητη πεζοπορία και πολύ από το ψήσιμο, οργανωμένο η μη
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εγώ μόνο θα τρώω αυτά που θα ψήνετε.

:friendship:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Εγώ μόνο θα τρώω αυτά που θα ψήνετε.

:friendship:
Για να τα φας καπετάνιο πρέπει να φτάσεις εκεί πάνω... :p
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Εγώ θα πάρω ολίγον από πεζοπορείαν και ολίγον από οργανωμένο ψήσιμο όπως πολύ εύστοχα έθιξε ο οικοδεσπότης της λασποθεραπείας!
Εγώ θα πάρω μονό την άκρως απαραίτητη πεζοπορία και πολύ από το ψήσιμο, οργανωμένο η μη
Για πότε λέτε...?
 
Top Bottom