Ελαστικά Αnlas Capra X για mega on-off

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
Αυτη την πιεση παντως δεν θα την προτεινα σε κανενα ΚΤΜακια με 950-990...μετα απο απειρες δοκιμες απο αμερικανους και αλλους ευρωπαιους (δυστυχως και απο προσωπικη εμπειρια) θα καταληξετε με μια μπροστινη ζαντα σε σχημα 8....
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Καλο το τεστ Πασκουαλ.
Ερωτηξης...
Με 1.4 στην πετρα, η ζαντα τι λεει;
Αλλη ερωτηξης
Τα βλεπεις να βγαζουν 5000 χλμ;
Θα σου βαλω με φαινεται μερικες τιμες απο αυτα που σπανε οταν γειρει ή τουμπαρει κανενα 1200
και δεν θα ξαναρωτησεις ταξιτζιδικη ερωτηση!
Τα 5000 χλμ τα κανουν ευκολα ολα τα χωματινα ζευγαρια με μονο περιορισμο ......
να μην κανεις τιποτα απο αυτα που μπορουν να σου πρσφερουν.:wacky:
Αν θελεις να οδηγησεις και να τα γουσταρεις βαζεις ενα προγραμμα για 7-8000 χλμ με ενα μπροστινο και δυο πισω ελαστικα.
Συνολο στην κατηγορια των Anlas 240 περιπου ευρω τη στιγμη που σημερα πηρα λιανικη τιμη για ενα καπακι κυλινδρου GS ..217 ευρω:hungover:
Ακομα και σε TKC που το παραπανω πακετο κοστιζει 400+ ευρω σε συμφερει
η μηχανη να ειναι συνεχεια στο βουνο -και παντου κατ'εμέ- με σχεδον καινουρια ελαστικα.

Τη ζαντα την παλευω 5 χρονια τωρα και δεν....και την παλευω καλα.
Ειδικα χθες το μηχανακι πηγε 30 ποντους στο πλαι απο μια πετρα και δεν...
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Αυτη την πιεση παντως δεν θα την προτεινα σε κανενα ΚΤΜακια με 950-990...μετα απο απειρες δοκιμες απο αμερικανους και αλλους ευρωπαιους (δυστυχως και απο προσωπικη εμπειρια) θα καταληξετε με μια μπροστινη ζαντα σε σχημα 8....
Γιάννη... γενικά όσοι φοράνε ακτινωτές ζάντες έχουν να αντιμετωπίσουν έναν άλλο "ύπουλο" αλλά σοβαρό κατ΄εμέ παράγοντα στην αντοχή της ζάντας. Την ακτινολόγηση !! Που πολλοί δεν δίνουν σημασία.
Τώρα, αν είσαι σε flat μεγάλο χωματόδρομο με καμιά 120 χιλ και σημαδέψεις τη μοναδική φυτευτή πέτρα.......τι να σου πούν μετά οι δοκιμές.
Όλα τα χρόνια που έχω το africa, χρησιμοποιώ τη χοντρή σαμπρέλα για motocross με πίεση αέρα 20 psi (1.4 bar), συνεχείς έλεγχος τις ακτίνες και οι ζάντες μου είναι jet.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Στα λασπερά και στα αμμώδη, όντως πας σε 14 psi.
Επίσης σε Vara και GS με χυτές, το 1,5 bar (22psi και πρακτικά ίδιο με τα 20) είναι μια χαρά. Όπως ήταν μια χαρά και στις ακτινωτές της Άφρικα και στο Vstrom κλπ... Στις ακτινωτές του GS όμως, έχει ως αποτέλεσμα την ακτινολόγηση και μάλιστα πολύ συχνά! Πόνεσε πέρσυ:(:(:(:(:(
ΓΙ αυτό κι επέλεξα χυτές ως 2ο ζεύγος που είναι σκυλιά, για να μπορώ να είμαι με 1,4-1,5...;) Παρόλα αυτά, όταν έχει πέτρα καλό θα είναι να είμαστε στο 1,8bar.

Τώρα για την ταξιτζίδικη ερώτηση, φιλαράκι Πασκουάλ, με πληγώνεις!
Τα Tkc μου έβγαλαν 4000-4500 χλμ αξιοπρεπέστατα και πετάχτηκαν. Λόγω ηλικίας και παρόλο ότι είχε πέλμα, έφυγε και το μπροστινό, όντας "καμμένο". Γιατί τα 5 χιλ χλμ παρά κάτι, έγιναν σε 3 χρόνια μ αυτά λάστιχα. Οπότε πέρσυ πήραν δρόμο. Άρα, βγάζοντας τα ίδια χλμ (εσύ7-8000 με 2 πισινά κι ένα μπροστινό κι εγώ 4500χλμ με 1 ένα ζεύγος), πώς έγινα "ταξιτζής" ρε καρντάσι?:eek::eek::eek::eek::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: Κι η ερώτηξης ήταν για 5000χλμ, ίδια ποσότητα, σε "τάξη μεγέθους".... Για να ξέρουμε τι λέμε :)

Πάντως τα Anlas , έτσι όπως το λες , συμφέρουν.
Προσεχώς, θα δοκιμάσω τα MC 60 της SAVA.
Έχω πληροφόρηση από δοκιμές, που λένε για συμπεριφορά και κράτημα-grip κλπ επιπέδου TKC και ζωή +40%. Όλα αυτά με 186€ τοποθετημένα, σετ.
Ενδιαφέρον!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Στα λασπερά και στα αμμώδη, όντως πας σε 14 psi.


Τώρα για την ταξιτζίδικη ερώτηση, φιλαράκι Πασκουάλ, με πληγώνεις!
Τα Tkc μου έβγαλαν 4000-4500 χλμ αξιοπρεπέστατα και πετάχτηκαν. Λόγω ηλικίας και παρόλο ότι είχε πέλμα, έφυγε και το μπροστινό, όντας "καμμένο". Γιατί τα 5 χιλ χλμ παρά κάτι, έγιναν σε 3 χρόνια μ αυτά λάστιχα. Οπότε πέρσυ πήραν δρόμο. Άρα, βγάζοντας τα ίδια χλμ (εσύ7-8000 με 2 πισινά κι ένα μπροστινό κι εγώ 4500χλμ με 1 ένα ζεύγος), πώς έγινα "ταξιτζής" ρε καρντάσι?:eek::eek::eek::eek::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: Κι η ερώτηξης ήταν για 5000χλμ, ίδια ποσότητα, σε "τάξη μεγέθους".... Για να ξέρουμε τι λέμε :)
Δεν σε ειπε κανενας ταξιτζη βρε ξαδερφε,την ερωτηση χαρακτηρισα και εξηγησα το γιατι!!!
Στον δικο μου κοσμο πισω χωματινο με 5000 χλμ δεν υπαρχει,
για την ακριβεια και να τα πιασει δεν θα με βοηθαει να κανω αυτο που θελω με τη μηχανη εκτος δρομου.
Ο Σαββας βγιανει ακριβος, βαλε κι αλλα 44 ευρω (μισος καθρεφτης δλδ) και παρε Karroo 3.:cool:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δεν σε ειπε κανενας ταξιτζη βρε ξαδερφε,την ερωτηση χαρακτηρισα και εξηγησα το γιατι!!!
Στον δικο μου κοσμο πισω χωματινο με 5000 χλμ δεν υπαρχει,
για την ακριβεια και να τα πιασει δεν θα με βοηθαει να κανω αυτο που θελω με τη μηχανη εκτος δρομου.
Ο Σαββας βγιανει ακριβως βαλε κι αλλα 44 ευρω (μισος καθρεφτης δλδ) και παρε Karroo 3.:cool:

Νταξ, με 5000 δεν υπάρχει πίσω, αλλά με 4000 όλα καλά:D:D:D:D
Τα ίδια λέμε ρε φιλαράκι;). Αν με έλεγες πάνω από 2-2500 χλμ δεν αφήνω το πίσω, τότε πάσο. Κι εγώ στα 4500 περίπου τα πέταξα (δεν ξέρω ακριβώς χλμ, γιατί είναι βάλε - βγάλε τα ντακουνάτα).
Το Sava θεωρείται καλύτερο από karoo 3 στο χώμα, ΟΧΙ από μένα!!!
Έτσι με είπε αξιοπιστότατος επαγγελματίας αναβάτης που το φοράει ο ίδιος (το Karoo 3) και θα βάλει Sava (αφού τα δοκίμασε και εξεπλάγειν) όπως με είπε, το τονίζω και πάλι. Μου τα σύγκρινε ευθέως με τα TKC, που όντως είναι το μέτρο σύγκρισης της κατηγορίας (έχανε μόνο στο κακό - σαθρό χώμα και τη λάσπη από τα Karoo 2, κι αυτό είναι κοινής αποδοχής, όχι δική μου άποψη) και φέρονται να έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, ειδικά αν εκμεταλλευτεί κανείς και τη δυνατότητα διπλής τοποθέτησης, ανάλογα με τη χρήση.
Τες παν...
Θεωρείες....
Η αλήθεια είναι 'κει σα παν!!!! Στα βνα;);););):yew::yew::yew::yew:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Tα φετινα νεα απο την Anlas εχουν αρκετο ενδιαφερον!
Μετα τις περσινες δοκιμες η εταιρια επανασχεδιασε το λαστιχο σε πελμα, διαταξη τακουνιων
αλλα και συνθεση με στοχο την μεγαλυτερη μακροζωια και το ακομα καλυτερο κρατημα.
Το κυριοτερο ειναι πως τo νεο ελαστικο ερχεται εντος των ημερων
για να τοποθετηθει σε 2 διαφορετικες μοτοσυκλετες του advride.gr

και με σκοπο να ταλαιπωρηθει μεχρι να βγει off....
Ε, συτο το τελευταιο καθως και την μεταφορα της εμπειριας σας το εγγυωμαστε:)
Κι εσύ Ανλάς τσουτζούκ;
Eχουμε 2 ζευγαρια σε 2 διαφορετικες μοτο και αναβατες,με εναν κοινο τελικο αντιπαλο.
Την Ανεξερευνητη Ευβοια!
Οι φωτογραφιες και τα κειμενα στις 18 Μαιου που συνεδριαζουν οι ενορκοι!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
καλοφάγωτα Κωστή :ok:
με ρέγουλα, να προλάβουν να γνωρίσουνε την Έυβοια ...
Ελπίζω. ..
Θα κάνουν πασχα....στην ορεινή Ηλεία και στα χώματα της Φολόης.
Θα δούμε και συμπεριφορά στην άσφαλτο , με διάφορες πιέσεις και στην Εύβοια θα είναι έτοιμα για αναρρίχηση :p

advφον!!
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
Ελπίζω. ..
Θα κάνουν πασχα....στην ορεινή Ηλεία και στα χώματα της Φολόης.
Θα δούμε και συμπεριφορά στην άσφαλτο , με διάφορες πιέσεις και στην Εύβοια θα είναι έτοιμα για αναρρίχηση :p

advφον!!
Κανόνισε να βρεθούμε....Σάββατο πρωί θα είμαι Αμαλιάδα. Εγώ αύριο θα βάλω τα Anlas στον Τενεκέ....για να δούμε τι καπνό φουμάρουν, πάντως τα conti TKC που φοράω ήδη με έχουν ικανοποιήσει 100%!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κανόνισε να βρεθούμε....Σάββατο πρωί θα είμαι Αμαλιάδα. Εγώ αύριο θα βάλω τα Anlas στον Τενεκέ....για να δούμε τι καπνό φουμάρουν, πάντως τα conti TKC που φοράω ήδη με έχουν ικανοποιήσει 100%!

Αυτά (τα conti TKC ) είναι το μέτρο σύγκρισης της κατηγορίας.....
Να τα λέμε αυτά ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτά (τα conti TKC ) είναι το μέτρο σύγκρισης της κατηγορίας.....
Να τα λέμε αυτά ;)
Σωστα... αλλά λόγω τιμής πρέπει να κοιτάμε και αλλου;)

advφον!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σωστα... αλλά λόγω τιμής πρέπει να κοιτάμε και αλλου;)

advφον!!
Μα ήδη κοιτάμε αλλού :)
Mitas μέχρι τώρα και Sava - Anlas θα έχουν την τιμητική τους με φαίνεται ;):D:D
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Κανόνισε να βρεθούμε....Σάββατο πρωί θα είμαι Αμαλιάδα. Εγώ αύριο θα βάλω τα Anlas στον Τενεκέ....για να δούμε τι καπνό φουμάρουν, πάντως τα conti TKC που φοράω ήδη με έχουν ικανοποιήσει 100%!
Το τριτο του advride.gr! στην τριτη διαφορετικη διασταση:rolleyes:
Θελω να σταθω στην πρωτακουστη τακτικη του κατσκευαστη που με τη βοηθεια του εδω εισαγωγεα
εχει επιλεξει στην Ελλαδα σχεδον 15 διαφορετικες μοτοσυκλετες με εμπειρους αναβατες-ιδιοκτητες
για να δοκιμασουν εν λευκω και διχως καμμια επιβαρυνση τα νεα ελαστικα της σειρας Kapra.(Χ kai R).
(Το R ερχεται κι αυτο και λογικα θα το ξεζουμισουμε εδω http://www.advride.gr/threads/Πρωτομαγιά-στο-Βορρά-2.3235/)
Με σκοπο οπως και περυσι να συλλεξει πολυτιμες πληροφοριες για την αντοχη της γομας
τη συμπεριφορα στα τοπικα ασφαλτινα οδοστρωματα αλλα κυριως στα εδω χωματινα τερραιν.
Συμπερασμα? O καθενας τo δικo του αν και νομιζω πως ολοι σκεφτομαστε το ιδιο.:)

p.s
Θυμηστε μου παλαιοι και νεοι αν εχετε ζησει ή δει παρομοιες κινησεις απο εταιριες
οχι της λεγομενης ''φτηνης σειρας'' αλλα απο ολες τις θεωρουμενες μεγαλες.
 
Top Bottom