Ελαστικά Αnlas Capra X για mega on-off

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Εγω στην Ευβοια την εφαγα ...απο την αναποδη.
Εχοντας διαλυσει το πισω Anlas και χαρισει το μπροστινο φορεσα τα ωραια μου Mitas E 10
και προσγειωθηκα ακομψα απο τα διωξιματα του μπροστινου αλλα και τον θορυβο on road.




Νομίζω για το ρόλο και τη χρήση τους αξίζουν ΠΟΛΛΕΣ ματιές.

Σε διάσταση LC δεν βγαίνουν όμως ε;
Κατσε να δουμε κανενα LC στο χωμα(οχι στο χωματοδρομο)

και θα βρεθουν και λαστιχα:happy:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Γιατί, δεν υπάρχουν; Για ρώτα το Σπανό (καθώς και τη γνώμη του).
Η συγκεκριμενη μοτοσυκλετα δεν με ενδιαφερει τωρα..
Η γνωμη που προσωπικα θα αναζητησω ''οταν'' θα ειναι αυτων που περασαν απο τα ταμειο στο δρομο για τη σελα της.
 

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Για την πρώτη γραμμή: Αφού δεν σε ενδιαφέρει και τελικά δεν το έχεις ψάξει, το σωστό είναι να μην έχεις γνώμη κιόλας τότε. Το λέω για το αρχικό σου σχόλιο. Δες επίσης και πόσες είναι οι LC σε ποσοστό κυκλοφορούντων μοτοσυκλετών (και ειδικότερα αυτών με χωμάτινες δυνατότητες λίγες ή πολλές). Για να τις δεις εκτός δρόμου πρέπει να πολλαπλασιαστούν και εντός δρόμου.

Για τη δεύτερη: Συμφωνώ με τη φιλοσοφία σου, αλλά ότι ο Σπανός δεν πέρασε από αυτό το ταμείο, δεν αναιρεί ούτε τις γνώσεις του στο χώμα, ούτε σημαίνει αυτόματα ότι η γνώμη του είναι φιλτραρισμένη από κάποιον "εργοδότη". Για το συγκεκριμένο πράγμα τον τσίγκλισα χοντρά και προσωπικά και επέμενε.

Τέσπα.
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Η συγκεκριμενη μοτοσυκλετα δεν με ενδιαφερει τωρα..
Η γνωμη που προσωπικα θα αναζητησω ''οταν'' θα ειναι αυτων που περασαν απο τα ταμειο στο δρομο για τη σελα της.
Γίνεσαι σκληρός χωρίς λόγο! Ο Σπανός είναι ντόμπρος και τα έχει σπάσει πολλές φορές με την μπεμπέ ... Μπορεί να ζει από αυτό αλλά μην ξεχνάς ότι το travel enduro αυτός το "πέρασε" στους Έλληνες αναβάτες.. τότε στο μακρυνό 2000 που έβαζε τα 1150 στο χώμα και τον κορόιδευαν που πάει τις μπετονιέρες κλπ κλπ





και μια για ξεψάρωμα!



Ηταν μπροστά! χαχαχα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ πάλι δεν παίρνω σοβαρά την κρίση των δασκάλων, γιατί απλά είναι σε άλλο οδηγικο επίπεδο.
Κάνουν με ασφάλτινα ελαστικά στο χωμα, ότι και με χωμάτινα.
Είναι τόσο καλοί οδηγοί και η διαφορά τους με τον μέσο χρήστη τόσο τεράστια, που τι να λέμε τώρα.
Θυμάμαι την τελευταία βόλτα με τον Μανιατη ....τον Μπουδρο, να σκαρφαλώνει με το lc στις λασπες και στις κροκαλες με ασφάλτινα λάστιχα.
Οπότε δοκιμάστε και βγάλτε συμπεράσματα μόνοι σας....εκεί πανω στα βουνα.

advφον!!
 
E

enduro

Επισκέπτης
Εγώ πάλι δεν παίρνω σοβαρά την κρίση των δασκάλων, γιατί απλά είναι σε άλλο οδηγικο επίπεδο.
Κάνουν με ασφάλτινα ελαστικά στο χωμα, ότι και με χωμάτινα.
Είναι τόσο καλοί οδηγοί και η διαφορά τους με τον μέσο χρήστη τόσο τεράστια, που τι να λέμε τώρα.
Θυμάμαι την τελευταία βόλτα με τον Μανιατη ....τον Μπουδρο, να σκαρφαλώνει με το lc στις λασπες και στις κροκαλες με ασφάλτινα λάστιχα.
Οπότε δοκιμάστε και βγάλτε συμπεράσματα μόνοι σας....εκεί πανω στα βουνα.

advφον!!
Αυτή είναι η αλήθεια ξέρει ο φίλος μου ο Πασχάλης
 

REK

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
BMW ADV GS 1200
Γίνεσαι σκληρός χωρίς λόγο! Ο Σπανός είναι ντόμπρος και τα έχει σπάσει πολλές φορές με την μπεμπέ ... Μπορεί να ζει από αυτό αλλά μην ξεχνάς ότι το travel enduro αυτός το "πέρασε" στους Έλληνες αναβάτες.. τότε στο μακρυνό 2000 που έβαζε τα 1150 στο χώμα και τον κορόιδευαν που πάει τις μπετονιέρες κλπ κλπ





και μια για ξεψάρωμα!



Ηταν μπροστά! χαχαχα
Κραταω μια επιφυλαξη για μερος της τοποθετησης σου Χαρη..spam off
 
Τελευταία επεξεργασία:

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Κραταω μια επιφυλαξη για μερος της τοποθετησης σου Χαρη..spam off
Εντάξει, φανατικός δεν είμαι, ούτε παντογνωστης...
Πιο πολύ μιλάω ενστικτωδως, όπως και ο βόρειος φίλος μου.

Σίγουρα ζουν από αυτό και ο Μανιακ τοποθέτησε πιο solid το ζήτημα...

Τεσπα πιο πολύ έγραψα ενστικτωδως κ δεν θα πω περισσότερα γιατί δεν υπάρχει θέμα...
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Η γνώμη μου για τα ANLAS με την AFRICAνα στο χώμα είναι από πολύ καλή έως εξαιρετική. Βέβαια το μέτρο σύγκρισης τους είναι με τα κορυφαία κατ’ εμέ MT 21 PIRELLI. Τα αντίστοιχα ΜΙΤΤΑΣ Ε 09 δεν τα συμπεριλαμβάνω στην κριτική μου γιατί σε ίδιο terrainμε την ίδια χρήση τα θεωρώ από κακά έως επικίνδυνα. Τα βρίσκω:
1. Στην άσφαλτο σταθερά χωρίς το παραμικρό τρέμουλο και με πολύ καλό κράτημα όσο και να τα πίεσα. Καλή πληροφόρηση και χωρίς θόρυβο. Στο βρεγμένο υπήρχε ένα μικρό θέμα σταθερότητας σε στροφή(το έχασα για λίγο) το οποίο πιστεύω το έχουν όλα τα τακουνάτα ελαστικά.
2. Σε χωματόδρομο σε πάνε πολύ καλά και δεν έχεις να φοβηθείς για καμιά μορφολογία του εδάφους που θα σε δυσκολέψει. Πρίν το trOFFyτα πήγα σε πολύ χειρότερα σημεία (ανηφορικά μονοπάτια) που δεν ήξερα εάν θα έβγαινα, τα οποία με εξέπληξαν.
Πιστεύω ότι, το ελαστικό «χτυπάει» στα ίσια τις μεγάλες εταιρείες και δεν έχει να φοβηθεί τίποτα και κανένα ανταγωνιστή του είδους.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Τα αντίστοιχα ΜΙΤΤΑΣ Ε 09 δεν τα συμπεριλαμβάνω στην κριτική μου γιατί σε ίδιο terrainμε την ίδια χρήση τα θεωρώ από κακά έως επικίνδυνα.
Ελα Ηλια...για λεγε.Με ενδιαφέρει αυτό που λες.Ανέλυσε το παραπανω...
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Ελα Ηλια...για λεγε.Με ενδιαφέρει αυτό που λες.Ανέλυσε το παραπανω...
Κώστα, όπως το έβαλα έτσι το "πέταξα" για το πίσω γράφω. Ούτε κράτημα ούτε τίποτα. Για το βρεγμένο δεν συζητώ κόντεψα να σκοτωθώ. Ακούω όμως ότι στα gs είναι ευχαριστημένοι. Δεν ξέρω αυτή είναι η άποψή μου. Εμπειρεία με τα ΜΙΤΑΣ έχω και παλιότερα στο enduro, "μύριζαν" υγρασία κι έπεφτες..........
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Προς γνώση....
Με το που φοράω ζαντολάστιχο και φεύγω (την περασμένη Τετάρτη), στα 100 νιώθω τρέμουλο (κατά τον κατακόρυφο άξονα) και στα 120 γίνεται χοροπηδητο.
Πάω μέχρι 140 και το ψιλοχάνω....
Μέχρι σήμερα δεν πέρασα πουθενά και για κανένα λόγο τα 150 κι αυτό για ελάχιστο (καμιά προσπέραση στο Φοίνικα κλπ...:wacky::rolleyes::p)
Στο χώμα και παντού, μέχρι τα 100, όλα μια χαρά. Επίσης στους επιτόπιους ελιγμούς και στο τέρμα στρίψιμο του τιμονιου, μπρος-πίσω κλπ, ένιωθα ένα "τακ" και στην αίσθηση στα χέρια και ακουστικό. Μπααα... ιδέα μου λέω!
Πάω για ζυγοστάθμιση σήμερον και τι με λέει ο μαστορης?:eek:
"Έλα να δεις το ρουλεμάν τροχού ρε φιλαράκι!!!"

Σε λίγο θα το μάζευα από τους 5 ανέμους:D:D:D:D:D:D

Συμπέρασμα:
Όταν κάτι δε μας πάει καλά στο μηχανάκι, καλό είναι να το ψάχνουμε ενδελεχώς!!!!:cool: Και άμεσα! Όχι όποτε...

Προς το παρόν ξανάβαλα τα δρομιάρικα με τις ακτινωτές και βλέπουμε:)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Προς γνώση....
Με το που φοράω ζαντολάστιχο και φεύγω (την περασμένη Τετάρτη), στα 100 νιώθω τρέμουλο (κατά τον κατακόρυφο άξονα) και στα 120 γίνεται χοροπηδητο.
Πάω μέχρι 140 και το ψιλοχάνω....
Μέχρι σήμερα δεν πέρασα πουθενά και για κανένα λόγο τα 150 κι αυτό για ελάχιστο (καμιά προσπέραση στο Φοίνικα κλπ...:wacky::rolleyes::p)
Στο χώμα και παντού, μέχρι τα 100, όλα μια χαρά. Επίσης στους επιτόπιους ελιγμούς και στο τέρμα στρίψιμο του τιμονιου, μπρος-πίσω κλπ, ένιωθα ένα "τακ" και στην αίσθηση στα χέρια και ακουστικό. Μπααα... ιδέα μου λέω!
Πάω για ζυγοστάθμιση σήμερον και τι με λέει ο μαστορης?:eek:
"Έλα να δεις το ρουλεμάν τροχού ρε φιλαράκι!!!"

Σε λίγο θα το μάζευα από τους 5 ανέμους:D:D:D:D:D:D

Συμπέρασμα:
Όταν κάτι δε μας πάει καλά στο μηχανάκι, καλό είναι να το ψάχνουμε ενδελεχώς!!!!:cool: Και άμεσα! Όχι όποτε...

Προς το παρόν ξανάβαλα τα δρομιάρικα με τις ακτινωτές και βλέπουμε:)
Πώς κατάφερες να δυαλισει το ρουλεμάν ??
Δεν έχει χαλάσει άλλο. ..σε gs
Kατι κάνεις λάθος. .:p

advφον!!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Πώς κατάφερες να δυαλισει το ρουλεμάν ??
Δεν έχει χαλάσει άλλο. ..σε gs
Kατι κάνεις λάθος. .:p

advφον!!
Εγω εχω φαει τα ρουλμαν του εμπρος τροχου στις ζαντες που δουλευω μονο στο δρομο...
προσπερνωντας συνεχεια το κιτρινο ανεμομαζωμα:)
Χωρις πλακα, αρκει ενα υπερβολικο σφιξιμο απο παλαιστη λαστιχά και τα συνεθλιψες.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Αν
Αμα συνεχισετε Ετσι τα επόμενα anlas θα τα πληρωσετε όσο και τα tkc........ ο νοων νοειτο!!!! :cool:
Συν οτι στο επομενο ADVtrOFFY παιζει μονο εγω να εχω GS και το πλι...οι υπολοιποι συμμετεχοντες με ΚΤΜ.:wacky:
 
Top Bottom