Ελαστικά dual για BMW F800 GS

sonex

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Bmw F800 GS
Καλημέρα σε όλους,
Μετά από πολύ διάβασμα στο συγκεκριμένο ζήτημα μπορώ να πω ότι μάλλον έχω μπερδευτεί. Είμαι κάτοχος πρόσφατα του gs όπου ο προηγούμενος κάτοχος έχει τα anakee iii. Μπορώ να πω ότι έχει πολύ καλή πρόσφυση στον δρόμο τόσο σε στεγνό όσο κ σε βρεγμένο όσο λίγο τα έχω δοκιμάσει. Ωστόσο επειδή έχω αρχίσει να πηγαίνω κ λίγο χώμα θεωρώ πως αυτό το λάστιχο δεν με καλύπτει. Να τονίσω ότι το 80% των χιλιομέτρων μου είμαι αστικά με το υπόλοιπο να είναι σε ταξίδια μεικτά, χώμα πατημένο ίσως και ελαφριά μονοπάτια με λίγες πέτρες, όχι κάτι φοβερό. Είμαι λοιπόν ανάμεσα σε tKc 70 ( που να πω την αλήθεια μου αρέσουν πολύ αλλά έχω ακούσει πολλά αντιφατικά σχόλια), σε metzeler tourance που είναι μια safe επιλογή για πολλούς και ίσως για Dunlop trailsmart που όμως μου κάνουν λίγο ίδια σε χρήση με τα anakee iiii δηλαδή αμιγώς ασφάλτινα. Γνωρίζω ότι ίσως συμβιβαστώ με τα δυο πρώτα στο θέμα πρόσφυσης σε αστική κίνηση αλλά το θέμα είναι σε ποιο βαθμό. Αν πραγματικά τα tkc είναι αρκετά μαλακα ώστε να ζεσταίνονται σχετικά γρήγορα για την αστική οδήγηση θα ήθελα να τα δοκιμάσω. Θα ήθελα γνώμες κυρίως από κατόχους gs 800 καθώς θεωρώ ότι το κάθε ελαστικό λειτουργεί διαφορετικά από μηχανή σε μηχανή, εδώ λειτουργεί διαφορετικά και από αναβάτη σε αναβάτη σύμφωνα με το στυλ οδηγησης του καθώς και τα κιλά του. Σας κούρασα...ελπίζω να μη βρίζετε!
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Δεν θα σου πω για το 800 αλλα σε 1190 που εχουν δοκιμαστει τα TKC 70 , οχι απλως κρατανε... ειναι τσιχλα
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Το πιο ασφάλτινο ελαστικό που είχα στο 800 (εκτός των απαράδεκτων μαμίσιων Battlewing) ήταν το Heidenau K60 Scout αλλά κι αυτό το είχα με TKC80 μπροστινό. Καλό για ήπιες καταστάσεις χωρίς λάσπη. Ίσως το μοναδικό 50-50 λάστιχο. Χωρίς να είναι τέλειο πουθενά σε βγάζει ασπροπρόσωπο σχεδόν παντού. Αν μπορούσα βέβαια θα φόραγα πάντα Karoo2 T αλλά το τελευταίο που είχα βάλει το έφαγα σε 2.500 χλμ. :D

Σεντ φρομ CBFone (ADV)
 

sonex

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Bmw F800 GS
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Κατά δεύτερον geez996 κάτι τέτοιο ήθελα να ακούσω ρε γμτ!! Κανείς χρήση κ μέσα στην πόλη γιατί εγώ κάνω χρήση κυρίως αστική κ τα υπόλοιπα στον ελεύθερο χρόνο...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

sonex

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Bmw F800 GS
Ωραίο το Karoo δεν λέω, κορυφαίο θα έλεγα αλλά για αστική χρήση το φοβάμαι...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
Δες λιγο και τα Mitas E07 τα εχω φορεσει κι εγω στο F800GS αλλά δεν τα εχω ακομα δουλεψει πολύ. Είναι πολύ τίμια!

 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Δες λιγο και τα Mitas E07 τα εχω φορεσει κι εγω στο F800GS αλλά δεν τα εχω ακομα δουλεψει πολύ. Είναι πολύ τίμια!

Επειδη σκεφτομαι να τα βαλω σε αστικο περιβαλον τι λενε ??
 

sonex

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Bmw F800 GS
Αυτό σκέφτομαι κ εγώ τι πρόσφυση θα έχουν στους δρόμους της Αθήνας κ ποσό γρήγορα θα ζεσταίνονται. Πάντως κλείνω προς tkc να μου φύγει κιόλας....πάντως κ για τα Mitas έχουν ακούσει καλά λόγια, τίμιο όπως το είπες..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Σε αστικό περιβάλον είναι μια χαρά, κρατάνε, θόρυβο κάνουν ελάχιστο για on-off λάστιχο. Φυσικά προσοχή θέλει σε τυχαία νερά πάνω στην άσφαλτο ή σε βρεμμένες άσπρες γραμμές. Σε βροχή (πάντα στην άσφαλτο) γλυστράνε περισσότερο από ένα λάστιχο ασφάλτινου χαρακτήρα, αλλά δεν είναι τακουνάτο - έχει πρόσφυση. Σε εκτός δρόμου είναι καλά αλλά έχω χάσει το μπροστινο μερικές φορές, για αυτό και το επόμενο μπροστινό θα είναι ένα TKC80 (να έχει τακούνια) και το πίσω ώς έχει βγάζει πρόσφυση (δεν τα έχω δοκιμάσει εκτενώς σε λάσπη). Προσοχή για τις σωστές πιέσεις (εντός δρόμου, εκτός δρόμου, και συνεπιβάτη με μπαγκάζια). Από διάρκεια έχω κάνει περίπου 6.000 και το πίσω είναι λίγο πριν πατήσει η μεσαία λωρίδα ελαστικού. Πιστεύω, ανάλογα και με τον τρόπο που οδηγεί ο καθένας, μπορεί να βγάλει γύρω στα 9.000-10.000 το πίσω. Το εμπρός φθίρεται πολύ λιγότερο.

Αξίζει μια δοκιμή. Και εγώ όταν το έβαλα ήμουν επιφυλακτικός λόγω μάρκας, αλλά είναι εξαιρετικό value for money.
 

sonex

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Bmw F800 GS
Stefos ήσουν κατατοπιστικότατος! Ευχαριστώ. Να φανταστώ ότι αναφέρεσαι στο tkc σωστά;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Stefos ήσουν κατατοπιστικότατος! Ευχαριστώ. Να φανταστώ ότι αναφέρεσαι στο tkc σωστά;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Οι παραπάνω εντυπώσεις μου αφορούν το Mitas E07 που το φοράω μπρός-πίσω. Απλά είπα ότι στην επόμενη αλλαγή μπροστινού, θα πάω στο TKC 80 το οποίο πιστεύω θα είναι καλύτερο εκτός δρόμου με περισσότερη πρόσφυση.
 

GGS

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Honda CRF 1000L-Africa Twin
Τα λάστιχα είναι πολύ προσωπική υπόθεση .

Δυστυχώς , αν δεν τα οδηγήσεις εσύ με τον δικο σου τρόπο οδήγησης και την μηχανή σου ,δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα από άλλους.

Και , πάλι δυστυχώς , δεν έχει τεστ ντραιβ.


Θα σου πω την δική μου γνώμη σε λάστιχα που φορούσα σε παρόμοια περίπου μηχανάκια.


Tenere ΧΤ660Ζ


Metzeler Tourance

Άθλιο στον δρόμο , ζεσταινόταν μετα από ώρες , ανύπαρκτο στο χώμα. Διαρκούσε όμως πολλα χλμ.

Metzeler Sahara Enduro3

Ένα από τα καλύτερα λάστιχα ,κατά την γνώμη μου , για διπλή χρήση.

Έστριβε απίστευτα, καλό grip σε στεγνό και βρεγμένο , αρκετά καλό σε στεγνό και σχετικά εύκολο χώμα . δεν είχε βέβαια διάρκεια 7-8.000χλμ

Heidenau K60

Η χρυσή τομή!

Λιιιγο χειρότερο στην άσφαλτο από το sahara , αλλά γενικά το ίδιο καλό και με μεγάλη διάρκεια .

VFM



Africa 750


Michelin Anakee III

Νόμιζα ότι δεν υπήρχε ποιο άθλιο από το Tourance . έκανα λάθος….

Το λάστιχο ήταν επικίνδυνο!! Γλίστραγε και σταματημένο!!! Για χώμα , ούτε λόγος .

Βέβαια , μετα από 15000, ήταν σαν να μην έχουν κάνει 1 χλμ. Βγάζαν 20 για πλακα….αν ζουσα…


Africa 1000

Την έχω μόνο ένα μηνα και 3500 χλμ.

Τα μαμα Dunlop Trailmax έχουν απιστευτο κρατημα στην ασφαλτο. Στεγνη και βρεγμενη. Διαρκεια δεν νομιζω να έχουν μεγαλη ,αλλα ακομα είναι νωρις . χωμα δεν κανουν…


Γενικα, σε αυτό που εχω καταλήξει για εμένα είναι ότι μου ταιριάζουν τα πιο μαλακά λάστιχα που δουλεύουν άμεσα και γρήγορα και ας βγάζουν λίγα χλμ
 

VKon

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F 800 GS
Καλοτάξιδο το μοτόρι να το χαρείς όπως γουστάρεις.
Φοράω και γω τα mitas E07 μπρος πίσω δεύτερη φορά. Θόρυβος σχετικά μικρός.
Διάρκεια ζωής περίπου 15Κ.
Στη λάσπη δεν κάνουν στομώνουν.
Στη βροχή μέχρι τη μέση της ζωής τους περίπου σε καλό επίπεδο ένα κλικ πιο κάτω από τα ασφάλτινα. Μετά θέλει προσοχή το μπροστινό.
Στο στεγνό πολύ καλύτερη συμπεριφορά.
Τίμια πρόταση για τα λεφτά του, περίπου 165€ με τα περαστικά.
Τώρα είμαι σε αναμονή για τα νέα Michelin wild στις διαστάσεις μας και σε σχετικά καλή τιμή όπως είχε αναφερθεί από το Νίκο Σπανό. Επίσης με ενδιαφέρον περιμένω και τα Pirelli Scorpion rally str τα οποία θα είναι διαθέσιμα για τις διαστάσεις μας από Ιανουάριο του 2017.

GS is a great way to spend a lot of time on the road.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Καλοτάξιδο το μοτόρι να το χαρείς όπως γουστάρεις.
Φοράω και γω τα mitas E07 μπρος πίσω δεύτερη φορά. Θόρυβος σχετικά μικρός.
Διάρκεια ζωής περίπου 15Κ.
Στη λάσπη δεν κάνουν στομώνουν.
Στη βροχή μέχρι τη μέση της ζωής τους περίπου σε καλό επίπεδο ένα κλικ πιο κάτω από τα ασφάλτινα. Μετά θέλει προσοχή το μπροστινό.
Στο στεγνό πολύ καλύτερη συμπεριφορά.
Τίμια πρόταση για τα λεφτά του, περίπου 165€ με τα περαστικά.
Τώρα είμαι σε αναμονή για τα νέα Michelin wild στις διαστάσεις μας και σε σχετικά καλή τιμή όπως είχε αναφερθεί από το Νίκο Σπανό. Επίσης με ενδιαφέρον περιμένω και τα Pirelli Scorpion rally str τα οποία θα είναι διαθέσιμα για τις διαστάσεις μας από Ιανουάριο του 2017.

GS is a great way to spend a lot of time on the road.
Συμφώνω με το φίλτατο για τις εντυπώσεις για τα Ε07.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Κατά δεύτερον geez996 κάτι τέτοιο ήθελα να ακούσω ρε γμτ!! Κανείς χρήση κ μέσα στην πόλη γιατί εγώ κάνω χρήση κυρίως αστική κ τα υπόλοιπα στον ελεύθερο χρόνο...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Δεν κανω εγω χρηση μεσα στην πολη (ελαχιστη). Ειναι μαλακα και ζεσταίνονται αρκετα γρηγορα. Τρομερη προσφυση. Ομως δεν ειναι ενα λαστιχο τακουνατο. Δεν θα σε ''παει'' χωμα, αλλα θα σε περασει χωρις να σκιστει.
 

sonex

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Bmw F800 GS
Αυτό ακριβώς θέλω για αρχή...καλή πρόσφυση σε αστική μετακίνηση κ light χρήση σε χώμα διότι τα anakee βλέπω να διαλυονται. Ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές, προχώρησα σε παραγγελία tkc κ εννοείται θα πω εντυπώσεις κατά την χρήση τους!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Γιωργο κατ αρχας καλοταξιδο το F8 σου :) Για τη χρηση που λες οτι κάνεις κ με δεδομενο οτι,οπως γραφεις,το 80% της ζωης σου περνας με το GS μεσα στην πολη,θεωρω λαθος να βαλεις ενα τακουνατο ελαστικο...εκτος μιας περιπτωσης!Που εισαι τρελλαμενος χωματινος σαν...πολλους μας:happy: Και τη θεωρω λαθος αφου ολα τα τακουνατα γλυστρανε ΠΟΛΥ περισσοτερο σε σχεση με οποιοδηποτε ασφαλτινο...συν τη φθορα που εχουν σε τετοια χρηση...Παμε παρακατω...
Και το Αnakee III που φορας τωρα,σε καλυπτει σε ολα οσα θες πλην...λασπωμενων κομματιων εκτος δρομου!

Η δικη μου προταση:Για την χρηση που περιγραφεις ενα πολυ καλο ελαστικο ειναι το MItas E08.Δοκιμασε το,θα εκπλαγεις.Τα καλυτερα λενε οσοι κατοχοι τοσο για κρατηματα εντος κ εκτος,οσο και διαρκεια κ αντοχη....κι αυτα θελουν προσοχη σε λασπερα και βαρια τεραιν...

Θα σου προτεινα να ΜΗΝ πας σε τακουνι λοιπον,αν δεν πατησεις αρκετο και δυσκολο χωμα.Αλλά απο την αλλη αμα βαλεις μια φορα τετοιο ελαστικο,την πατησες...χεχε...θα αρχισεις να βλεπεις το χωμα με αλλη οπτικη,οπότε ΒΑΛΕ χαχαχαχαχα:D

ΥΓ.Τωρα ειδα οτι παρηγγειλες τα TKC80...αρα ξανακοιτα την απο πανω παραγραφο...You busted :D:pΜε το καλο λοιπον και καλοφαγωτα.Για μενα ειναι κορυφαια για διπλη χρηση αλλά το νου σου σε βρεγμενη ασφαλτο...θα τα φας πιο νωρις εννοειται απο ενα ασφαλτινο...;)
Τιμη πόσο τα βρηκες γιατι εδω Πατρα τα εχουν παρα-αυξησει...κ γιαυτο δεν τα επελεξα παλι...:oops:
 

sonex

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Bmw F800 GS
Καλησπέρα σε όλους, matho δεν έχω επαφή με μηχανή και χώμα ιδιαίτερη τώρα ξεκινάω. Έχω όμως επαφή με χώμα και ποδήλατο (enduro-freeride) επομένως η τρέλα υπάρχει! Δεν πήγα σε tkc80 άλλα στο 70 για τον λόγο που προανέφερες οτι δηλαδή το 80% είναι στην πόλη. Αν και δεν σε ενδιαφέρει απ'οτι κατάλαβα η τιμή για το 70 άλλα για το 80, τα βρήκα 220€. Αν θες όμως μπορώ να ρωτήσω και για το 80 έτσι από περιέργεια... Θα σας πω εντυπώσεις πολύ σύντομα! Ευχαριστώ όλους για βοήθεια και είμαι σίγουρος πως θα βοηθηθούν και άλλοι από τις κουβέντες μας
 

sonex

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Bmw F800 GS
Τα λάστιχα είναι πολύ προσωπική υπόθεση .

Δυστυχώς , αν δεν τα οδηγήσεις εσύ με τον δικο σου τρόπο οδήγησης και την μηχανή σου ,δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα από άλλους.

Και , πάλι δυστυχώς , δεν έχει τεστ ντραιβ.


Θα σου πω την δική μου γνώμη σε λάστιχα που φορούσα σε παρόμοια περίπου μηχανάκια.


Tenere ΧΤ660Ζ


Metzeler Tourance

Άθλιο στον δρόμο , ζεσταινόταν μετα από ώρες , ανύπαρκτο στο χώμα. Διαρκούσε όμως πολλα χλμ.

Metzeler Sahara Enduro3

Ένα από τα καλύτερα λάστιχα ,κατά την γνώμη μου , για διπλή χρήση.

Έστριβε απίστευτα, καλό grip σε στεγνό και βρεγμένο , αρκετά καλό σε στεγνό και σχετικά εύκολο χώμα . δεν είχε βέβαια διάρκεια 7-8.000χλμ

Heidenau K60

Η χρυσή τομή!

Λιιιγο χειρότερο στην άσφαλτο από το sahara , αλλά γενικά το ίδιο καλό και με μεγάλη διάρκεια .

VFM



Africa 750


Michelin Anakee III

Νόμιζα ότι δεν υπήρχε ποιο άθλιο από το Tourance . έκανα λάθος….

Το λάστιχο ήταν επικίνδυνο!! Γλίστραγε και σταματημένο!!! Για χώμα , ούτε λόγος .

Βέβαια , μετα από 15000, ήταν σαν να μην έχουν κάνει 1 χλμ. Βγάζαν 20 για πλακα….αν ζουσα…


Africa 1000

Την έχω μόνο ένα μηνα και 3500 χλμ.

Τα μαμα Dunlop Trailmax έχουν απιστευτο κρατημα στην ασφαλτο. Στεγνη και βρεγμενη. Διαρκεια δεν νομιζω να έχουν μεγαλη ,αλλα ακομα είναι νωρις . χωμα δεν κανουν…


Γενικα, σε αυτό που εχω καταλήξει για εμένα είναι ότι μου ταιριάζουν τα πιο μαλακά λάστιχα που δουλεύουν άμεσα και γρήγορα και ας βγάζουν λίγα χλμ

έχεις απόλυτο δίκιο είναι καθαρά προσωπικής επιλογής. Πάντως και εγώ προτιμώ μαλακά ελαστικά και ας έχουν μικρότερη διάρκεια, μου δίνουν πάντα μεγαλύτερη ασφάλεια.
 
Reactions: GGS
Top Bottom