Ελαστικά On-Off για Στρώμα

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κάθε φορά που διαβάζω το αν μπαίνει το vstrom ή κάποιο βαρύ μηχανάκι στο χώμα, μου έρχεται στο μυαλό το advtroffy 2015, που ήμασταν με τις χοντρές και ένα vstrom να περνάει παντού
Γιατί όπως λέει και ο κόρακας... 90 ο κατσαπλιας και 10 η γκλιτσα
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Τώρα θα το πω εγώ κι ας φάω κράξιμο....
Ένα δεύτερο σετ ζάντες το έχεις σκεφτεί για τις χωμάτινες ανησυχίες? Θα μου πεις με χυτές ζάντες που πας ρε Καραμήτρο στα γκρέμια? αλλά αν σ'αρέσει .................

 

MadMar

Μέλος
Όνομα
Marios
Μοτό
Suzuki V-Strom DL 650 K9
Τώρα θα το πω εγώ κι ας φάω κράξιμο....
Ένα δεύτερο σετ ζάντες το έχεις σκεφτεί για τις χωμάτινες ανησυχίες? Θα μου πεις με χυτές ζάντες που πας ρε Καραμήτρο στα γκρέμια? αλλά αν σ'αρέσει .................

Αυτή την λύση δεν την αποκλείω καθόλου. Τώρα έτσι κι αλλιώς θέλω αλλαγή ελαστικών. Αλλά κι αυτό το σκέφτομαι σαν μελλοντική λύση. Μάλιστα έχω δει και κάτι ακτινωτες σε ξένα φορουμς (όταν έρθει εκείνη η ώρα θα ζητήσω πάλι τη συμβουλή/συμβολή σας για την επιλογή)...
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
το λοιπόν....
  1. καθημερινή χρήση για πάνε έλα στη δουλειά, χειμώνα καλοκαίρι, βρέξει χιονίσει
  2. χρήση σε βόλτες, ας πούμε, κυρίως χωμάτινη, όπου δεν θα φοβηθώ να το βάλω οπουδήποτε και όχι σε "απλές διελέυσεις" μόνο (βλέπε Laspotherapy tour )
  3. δεν παίζει δεύτερη μηχανή αυτή τη στιγμή
  4. έχεις v-strom, ασφάλτινα πας παντού, ξεκούραστα και με υψηλές μέσες ταχύτητες και τα σχετικά
  5. έχεις v-strom, δεν έχεις mx ή enduro, άρα μην απαιτείς άλματα και οδήγηση στα κόκκινα και τα σχετικά
ελαστικό MICHELLIN ANAKEE WILD....
διάρκεια?? όταν το έδωσα με 10000 χλμ σε φίλο με 1200gs adv ήταν τόσο καλά που το κράτησε για άλλα 5000 χλμ περίπου (με χωμάτινη χρήση κι αυτός)
στην στεγνή άσφαλτο το πας όσο γουσταρίζεις
στον απλό χωματόδρομο το πας όσο μπορείς
σε πχιο απαιτητικό χωματόδρομο δες Νο 5
για βρεγμένη άσφαλτο ας δούμε πόσοι χεράδες-τακαρίσιοι τα πάνε τάπα τα τακουνάτα τους...
για λάσπη... σοβαρά ρε παιδιά??? αν είναι τόσο βαρεμένος να το χώσει λάσπη (δεν λέω ονόματα....) δεν θα τον φρενάρει το τακουνάτο λάστιχο....

προφανώς δεν θα σου πω να πας με αυτό το λάστιχο στην πίστα, αλλά όχι και να πας με το road pilot σε χώμα, έστω και απλό, το βίασες παραφύση!!
χυτές ζάντες, ναι οκ δεν είναι και το ιδανικό, αλλά ας ενημερώσουμε και τα άπειρα GS που τα τσακίζουν στο χώμα... μα με χυτές ζάντες?? ΜΕ ΧΥΤΕΣ ΖΑΝΤΕΣ????????

έχω κουραστεί να ακούω ότι δεν πάνε αυτά τα μηχανάκια (έτσι απλά μου έρχονται 2 παραδείγματα Μάνος manosxlv με το varadero και ο Νίκος ο Ροδίτης με το v-strom....)
οκ, δεν είναι και τα καλύτερα-απολαυστικότερα στο χώμα, αλλά το ίδιο ισχύει και τα λοιπά χωμάτινα μεχανάκια....
όλα είναι συμβιβασμοί που ΜΟΝΟ ΕΣΥ μπορείς θα πεις τι και πως!!

προσωπικές απόψεις/εμπειρίες με αγάπη ;)
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
το λοιπόν....
  1. καθημερινή χρήση για πάνε έλα στη δουλειά, χειμώνα καλοκαίρι, βρέξει χιονίσει
  2. χρήση σε βόλτες, ας πούμε, κυρίως χωμάτινη, όπου δεν θα φοβηθώ να το βάλω οπουδήποτε και όχι σε "απλές διελέυσεις" μόνο (βλέπε Laspotherapy tour )
  3. δεν παίζει δεύτερη μηχανή αυτή τη στιγμή
  4. έχεις v-strom, ασφάλτινα πας παντού, ξεκούραστα και με υψηλές μέσες ταχύτητες και τα σχετικά
  5. έχεις v-strom, δεν έχεις mx ή enduro, άρα μην απαιτείς άλματα και οδήγηση στα κόκκινα και τα σχετικά
ελαστικό MICHELLIN ANAKEE WILD....
διάρκεια?? όταν το έδωσα με 10000 χλμ σε φίλο με 1200gs adv ήταν τόσο καλά που το κράτησε για άλλα 5000 χλμ περίπου (με χωμάτινη χρήση κι αυτός)
στην στεγνή άσφαλτο το πας όσο γουσταρίζεις
στον απλό χωματόδρομο το πας όσο μπορείς
σε πχιο απαιτητικό χωματόδρομο δες Νο 5
για βρεγμένη άσφαλτο ας δούμε πόσοι χεράδες-τακαρίσιοι τα πάνε τάπα τα τακουνάτα τους...
για λάσπη... σοβαρά ρε παιδιά??? αν είναι τόσο βαρεμένος να το χώσει λάσπη (δεν λέω ονόματα....) δεν θα τον φρενάρει το τακουνάτο λάστιχο....

προφανώς δεν θα σου πω να πας με αυτό το λάστιχο στην πίστα, αλλά όχι και να πας με το road pilot σε χώμα, έστω και απλό, το βίασες παραφύση!!
χυτές ζάντες, ναι οκ δεν είναι και το ιδανικό, αλλά ας ενημερώσουμε και τα άπειρα GS που τα τσακίζουν στο χώμα... μα με χυτές ζάντες?? ΜΕ ΧΥΤΕΣ ΖΑΝΤΕΣ????????

έχω κουραστεί να ακούω ότι δεν πάνε αυτά τα μηχανάκια (έτσι απλά μου έρχονται 2 παραδείγματα Μάνος manosxlv με το varadero και ο Νίκος ο Ροδίτης με το v-strom....)
οκ, δεν είναι και τα καλύτερα-απολαυστικότερα στο χώμα, αλλά το ίδιο ισχύει και τα λοιπά χωμάτινα μεχανάκια....
όλα είναι συμβιβασμοί που ΜΟΝΟ ΕΣΥ μπορείς θα πεις τι και πως!!

προσωπικές απόψεις/εμπειρίες με αγάπη ;)
Σπιτσλες.......
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μετά την παρέμβαση για τις διπλές ζάντες θα το πω κι εγώ και ας φάω πραγματικό κράξιμο.
Αγόρασα το WR250R γιατί έπαψα να θέλω να παλεύω με τα μαστόδοντα και ΔΕΝ επιστρέφω ούτε με 890R, ούτε με Tuareg 660 ούτε με Tenere 700 για κανέναν λόγο. Τέτοιες μοτοσυκλέτες είναι για να πλησιάσω τη φύση για καμιά φωτογράφιση. Προφανώς ευθύνεται για αυτό και η ηλικία μου αλλά μιας που είμαι αγκαλιασμένος με αυτήν (την ηλικία) πέρα από μονοκύλινδρο δε θα ξανασκεφθόμουν ποτέ τίποτα άλλο.
Κάποιοι θα πουν: καλά τα λες αν είχα τη δυνατότητα για 2η μηχανή... Έζησα μόνο με τη "δεύτερη" μηχανή για 4 χρόνια μέχρι να μπορέσω να αγοράσω ξανά μια "πρώτη" μηχανή (ο θεός να τη κάνει) και από τη στιγμή που με κέρδισε το χώμα δε μετάνιωσα ούτε μια μέρα για αυτήν την επιλογή. Προτίμησα να συμβιβαστώ στην άσφαλτο παρά στο χώμα. Και εδώ που τα λέμε, δεν έχω δει κανέναν από αυτούς που κατέληξαν σε μονοκύλινδρο (ασχέτως κυβισμού) να επιστρέφει στα χώματα με μαστόδοντο. Τα χρήματα και οι ζημιές που δαπανιόνται για να "στηθεί" ένα μαστόδοντο, μακροπρόθεσμα στοιχίζουν περισσότερο από ένα μεταχείρω μονοκύλινδρο που η αλήθεια είναι πως και με τίποτα (από άποψη εξοπλισμού) θα πάει αξιοπρεπέστατα στο χώμα.
Καντήλι με V-Strom.... Νομίζω δεν είναι η καλύτερη δυνατή πρώτη επαφή, περισσότερο θα δημιουργήσει αρνητικά συναισθήματα για το χώμα παρά θετικά. Δε ξεκινάμε έτσι την επαφή μας με το χώμα.
Φυσικά δε ξεχνώ τη διαφορετικότητα του καθενός μας, οπότε το παρών μπορεί να γίνει και ignore.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Καλησπέρα Ομάδα,

Αρχικά, ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη καθώς το θέμα ελαστικά έχει πολυσυζητηθεί, παρόλα αυτά βασίζομαι στην κατανόησή σας μιας και είμαι αρκετά νέος στον κόσμο των "Adventure" μοτοσυκλετών μιας και προέρχομαι από supersport (έως τώρα έψαχνα ελαστικά που θα ήταν βέλτιστα σε χρήση δρόμου αλλά ΚΑΙ πίστας).

Μπαίνοντας στο ψητό, είμαι σε αναζήτηση ελαστικών για το V Stromάκι μου. Τώρα φοράει τα Bridgestone A-41 (έτσι το πήρα), από τα οποία γενικά ήμουν ικανοποιημένος μέχρι τώρα (έχω κάνει 5,000χλμ και δεν γνωρίζω πόσα είχε κάνει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης). Παρόλα αυτά, παρατηρώ αρκετή αστάθεια και ασάφεια στο βρεγμένο ή ολισθηρό οδόστρωμα. (Να σημειώσω ότι τα λάστιχα είναι του 2017 επομένως έτσι κι αλλιώς θα αλλαχθούν, ήταν και είναι στο πρόγραμμα).

Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι αυτή η απαράδεκτη συμπεριφορά στο βρεγμένο οφείλεται στην πολυκαιρία του ελαστικού (ξεραμένα). Διαβάζοντας όμως κριτικές, παρατηρώ ότι ίσως η συμπεριφορά σε ολισθηρό οδόστρωμα να είναι μια γενική αδυναμία του εν λόγω ελαστικού.

Ως εκ τούτου, ψάχνω εναλλακτικές. Η χρήση που κάνω είναι κυρίως άσφαλτος (καθημερινά από και προς τη δουλειά βρέξει χιονίσει καθώς και ταξίδια χρόνου επιτρέποντως). Ιδανικά θα ήθελα να μπορώ να βγω και λίγο στο χώμα (πατημένο μονοπάτι).

Οποιαδήποτε συμβολή σας είναι ανεκτίμητη :)
Εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις φυσικά τις χωμάτινες εξορμήσεις, αλλά μην πας κατευθείαν στα βαθιά. Η εμπειρία που θέλεις να αποκτήσεις θέλει βήμα βήμα και με το συγκεκριμένο μηχανάκι καλύτερα να ξεκινήσεις με στεγνό χώμα , για να καταλάβεις λίγο τον όγκο του χωρίς να χρειαστεί να δώσεις τα χρήματα που προορίζεις για εξοπλισμό σε ζημιές... φιλικά πάντα.
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Εγώ είμαι της άποψης εφόσον θες να πας, πας με ότι έχεις με τους οποίους συμβιβασμούς. Έβαλα τα wild στο transalp (μεγάλη διαφορά στην συμπεριφορά) και ξεκίνησα να οδηγώ στο χώμα ακριβώς πριν την πρώτη καραντίνα(νέος οδηγός). Έκανα κάμποση εξάσκηση και μαθήματα. Έχω δει σε βόλτες το ΤΑ να το πηγαίνω και να το περνάω απο σημεία που πιο ελαφριά μηχανάκια κάναν τον κύκλο ή γύρισαν πίσω. Σαφώς και δεν θα πας με το vstrom εκεί που θα πάει ένα ελαφρύ ψηλό μηχανάκι ούτε με τις ίδιες αξιώσεις, αλλά ένα μεγάλο μέρος είναι το πώς οδηγάς και πόσο αξιοποιείς το όχημα. Μην αποθαρρύνεσαι.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ είμαι της άποψης εφόσον θες να πας, πας με ότι έχεις με τους οποίους συμβιβασμούς. Έβαλα τα wild στο transalp (μεγάλη διαφορά στην συμπεριφορά) και ξεκίνησα να οδηγώ στο χώμα ακριβώς πριν την πρώτη καραντίνα(νέος οδηγός). Έκανα κάμποση εξάσκηση και μαθήματα. Έχω δει σε βόλτες το ΤΑ να το πηγαίνω και να το περνάω απο σημεία που πιο ελαφριά μηχανάκια κάναν τον κύκλο ή γύρισαν πίσω. Σαφώς και δεν θα πας με το vstrom εκεί που θα πάει ένα ελαφρύ ψηλό μηχανάκι ούτε με τις ίδιες αξιώσεις, αλλά ένα μεγάλο μέρος είναι το πώς οδηγάς και πόσο αξιοποιείς το όχημα. Μην αποθαρρύνεσαι.
Κώστα έχεις πάει Καντήλι;
Αν θυμάμαι καλά είχες επιλέξει να ξεκινήσεις με soft χωμάτινες διαδρομές. Επίσης γράφεις για εξάσκηση και μαθήματα.
Δεν μου αρέσει καθόλου να αποθαρρύνω τους ανθρώπους (το αντίθετο), ξέρω όμως πως ο ενθουσιασμός από την απογοήτευση δεν απέχουν. Η δεύτερη μπορεί να σε απομακρύνει για πάντα. Το Καντήλι δεν είναι το κατάλληλο βουνό για πρώτη φορά ειδικά με πολυπληθή παρέα. Αν ήταν μια τετράδα, άντε μια πεντάδα που θα είχε απόλυτη συνοχή παρέας, τότε ναι. Γνώμη μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Εγώ παλι πιστευω οτι με ένα tkc80 δεν έχεις κανένα θέμα, ουτε κινδυνεύεις για κανένα λόγο. Στρίβεις φρεναρεις όσο σε παει η καρδούλα σου, το λάστιχο θα σε παει σίγουρα. Τώρα για βροχή δεν μπορώ να σου πω στη βροχή το chicken mode μπαινει αυτόματα ανεξαρτήτως ελαστικού ή μηχανής
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εγώ παλι πιστευω οτι με ένα tkc80 δεν έχεις κανένα θέμα, ουτε κινδυνεύεις για κανένα λόγο. Στρίβεις φρεναρεις όσο σε παει η καρδούλα σου, το λάστιχο θα σε παει σίγουρα. Τώρα για βροχή δεν μπορώ να σου πω στη βροχή το chicken mode μπαινει αυτόματα ανεξαρτήτως ελαστικού ή μηχανής
Θου Κύριε.. Φυλακή το στοματι μου...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εν κατακλείδι στα πολύ ωραία που είπαν οι σύντροχοι να συμπληρώσω πως με scorpion str θα υπολογίζεις να κάνεις τις δοκιμές σου στο χώμα από Απρίλιο ως Οκτώβριο. Αν οι βλέψεις σου είναι για Νοέμβριο ως Μάρτιο θα κοιτάξεις να βάλεις ένα 50/50 λάστιχο όπως anakee wild και να ζήσεις με τα οποία μειονέκτηματα του στην άσφαλτο η να αγοράσεις δεύτερο σετ ζάντες και να έχεις όρεξη να αλλάζεις.

Το μεγάλο μηχανάκι δεν χρειάζεται απόγ μόνο του να σε αποθαρρύνει να μπεις χώμα απλά διάλεξες ένα δύσκολο μηχανάκι αντικειμενικά να συνδιαζει αυτόν τον ρόλο. Αν είχες πάει σε ένα tenere 700, f800gs ξέρω γω τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο απλά και ρόδινα. Το vstrom θα πάει. Εσύ θα πας? Ιδού το ερώτημα.
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Κώστα έχεις πάει Καντήλι;
Αν θυμάμαι καλά είχες επιλέξει να ξεκινήσεις με soft χωμάτινες διαδρομές. Επίσης γράφεις για εξάσκηση και μαθήματα.
Δεν μου αρέσει καθόλου να αποθαρρύνω τους ανθρώπους (το αντίθετο), ξέρω όμως πως ο ενθουσιασμός από την απογοήτευση δεν απέχουν. Η δεύτερη μπορεί να σε απομακρύνει για πάντα. Το Καντήλι δεν είναι το κατάλληλο βουνό για πρώτη φορά ειδικά με πολυπληθή παρέα. Αν ήταν μια τετράδα, άντε μια πεντάδα που θα είχε απόλυτη συνοχή παρέας, τότε ναι. Γνώμη μου.
Στέφανε πραγματικά δεν το έγραψα για αυτό που λες εσύ. Ούτε λέω βάλε λάστιχο και βούτα στην Μερέντα. Θυμάμαι ήσουν ο πρώτος από εδώ που μου είχε πει να πάμε παρέα στο ποικίλο (άσχετα που δεν τα είχαμε καταφέρει λόγο συνθηκών) οπότε δεν έχω κανένα λόγο να πιστεύω πως θες να αποθαρρυνεις κάποιον από το χώμα. Μάλιστα πιστεύω, αν και δ ν έτυχε να γνωριστούμε, το ακριβώς αντίθετο. Ο λόγος που του λέω να μην απογοητευτεί είναι για το vstrom. Αν είχα την δυνατότητα να έπαιρνα τώρα ένα μηχανάκι δεν θα έπαιρνα ΤΑ, ωστόσο με αυτό ξεκίνησα και δεν βλέπω να το αλλάζω (τουλάχιστον όχι στα επόμενα χρόνια). Όπως βλέπεις είπα για μαθήματα και εξάσκηση. Θεωρώ ευκαιρία μεγάλη αυτό που μας δίνετε μέσο του φόρουμ και του Χελιωτη. Από εκεί και πέρα όρεξη να έχεις για τούμπες και ταλαιπωρία.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στέφανε πραγματικά δεν το έγραψα για αυτό που λες εσύ. Ούτε λέω βάλε λάστιχο και βούτα στην Μερέντα. Θυμάμαι ήσουν ο πρώτος από εδώ που μου είχε πει να πάμε παρέα στο ποικίλο (άσχετα που δεν τα είχαμε καταφέρει λόγο συνθηκών) οπότε δεν έχω κανένα λόγο να πιστεύω πως θες να αποθαρρυνεις κάποιον από το χώμα. Μάλιστα πιστεύω, αν και δ ν έτυχε να γνωριστούμε, το ακριβώς αντίθετο. Ο λόγος που του λέω να μην απογοητευτεί είναι για το vstrom. Αν είχα την δυνατότητα να έπαιρνα τώρα ένα μηχανάκι δεν θα έπαιρνα ΤΑ, ωστόσο με αυτό ξεκίνησα και δεν βλέπω να το αλλάζω (τουλάχιστον όχι στα επόμενα χρόνια). Όπως βλέπεις είπα για μαθήματα και εξάσκηση. Θεωρώ ευκαιρία μεγάλη αυτό που μας δίνετε μέσο του φόρουμ και του Χελιωτη. Από εκεί και πέρα όρεξη να έχεις για τούμπες και ταλαιπωρία.
Κώστα απλά το Καντήλι έχει τμήματα πραγματικά δύσκολα και δε θυμάμαι φορά που να πήγα και να το βρήκα ίδιο με τη προηγούμενη.

Δεν είναι η ίδια η απειρία που είναι πρόβλημα, δεν υπάρχει τμήμα που να μη μπορεί να περαστεί με τη βοήθεια μιας παρέας και για αυτό προσπαθώ πάντα να ενθαρρύνω και σιχαίνομαι τις "μάγκικες" τοποθετήσεις στις αφηγήσεις που ακολουθούν κάποιες βόλτες κάποιες φορές, σποραδικά, ηθελημένα ή κατά λάθος. Όλοι μπορούν να μπουν στο χώμα, ΟΛΟΙ. Αλλά δεν ξεχνάω ποτέ το στρες που δημιουργεί η απειρία μέχρι να καταλάβει κανείς ότι και αυτός μπορεί. Και τις αστείες ενοχές που κουβαλάει κανείς γιατί δήθεν καθυστερεί μια ομάδα και τα λάθη μιας υπερπροσπάθειες που μπορεί να δημιουργήσει αυτό από φιλότιμο.
Για αυτό πολύ προσεκτικά έγραψα ότι σε μια παρέα των 4-5 δε θα υπήρχε κανένα πρόβλημα.
Από εκεί και πέρα, επειδή είδα πως ο άνθρωπος έχει αρκετή πείρα από μοτοσυκλέτα γενικώς μπορεί και να κάνω λάθος στο ψυχολογικό κομμάτι. Το σίγουρο είναι πως κανένας δε μένει πίσω.
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Κώστα απλά το Καντήλι έχει τμήματα πραγματικά δύσκολα και δε θυμάμαι φορά που να πήγα και να το βρήκα ίδιο με τη προηγούμενη.

Δεν είναι η ίδια η απειρία που είναι πρόβλημα, δεν υπάρχει τμήμα που να μη μπορεί να περαστεί με τη βοήθεια μιας παρέας και για αυτό προσπαθώ πάντα να ενθαρρύνω και σιχαίνομαι τις "μάγκικες" τοποθετήσεις στις αφηγήσεις που ακολουθούν κάποιες βόλτες κάποιες φορές, σποραδικά, ηθελημένα ή κατά λάθος. Όλοι μπορούν να μπουν στο χώμα, ΟΛΟΙ. Αλλά δεν ξεχνάω ποτέ το στρες που δημιουργεί η απειρία μέχρι να καταλάβει κανείς ότι και αυτός μπορεί. Και τις αστείες ενοχές που κουβαλάει κανείς γιατί δήθεν καθυστερεί μια ομάδα και τα λάθη μιας υπερπροσπάθειες που μπορεί να δημιουργήσει αυτό από φιλότιμο.
Για αυτό πολύ προσεκτικά έγραψα ότι σε μια παρέα των 4-5 δε θα υπήρχε κανένα πρόβλημα.
Από εκεί και πέρα, επειδή είδα πως ο άνθρωπος έχει αρκετή πείρα από μοτοσυκλέτα γενικώς μπορεί και να κάνω λάθος στο ψυχολογικό κομμάτι. Το σίγουρο είναι πως κανένας δε μένει πίσω.
Συμφωνώ σε όλα όσα λες. Απλά για να μην παρεξηγηθώ, τα όσα γράφω είναι καθαρά για την επιλογή της μηχανής.
 
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Συμφωνώ σε όλα όσα λες. Απλά για να μην παρεξηγηθώ, τα όσα γράφω είναι καθαρά για την επιλογή της μηχανής.
Είναι σαφές Κώστα από τη πρώτη στιγμή. Κουβέντα κάνουμε.
 

MadMar

Μέλος
Όνομα
Marios
Μοτό
Suzuki V-Strom DL 650 K9
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα σχόλια και τις συμβουλές.
Δεν ήξερα τι πάει να πει Καντήλι γι αυτό και ρώτησα στο ανάλογο θέμα. Είδα παλαιότερες εικόνες και με αποθάρρυναν για πρώτη φορά εκτός δρόμου, επομένως Καντήλι σε μεταγενέστερη περίοδο!
Όσον αφορά την επιλογή μηχανής, μετά το GSXR προφανώς και δεν έλεγα θα πάρω το Στρώμα να ξεκ@@λωσω στο χώμα! Όπως έχω πει και στο πρώτο ποστ που έκανα, ο διακαής μου πόθος ήταν και είναι το 990 (μάλιστα είχα στείλει και σε ένα μέλος εδώ για το δικό του που το πουλούσε εκείνη την εποχή). Αλλά τα έξοδα συντήρησης και κατοχής που είχα στο τζιξερ δεν θα βελτιώνονταν οπότε είπα «κρατήσου φίλε, άστο για αργότερα».
Κάτι F800, T7 κλπ ήταν στην διπλάσια τιμή από αυτή που πήρα το Στρώμα το οποίο θεώρησα ευκαιρία μιας και ήταν συντηρημένο ΑΨΟΓΑ, και ο πωλητής δέχθηκε να πληρώσει από μόνος του πιστοποίηση MotoCert για να το πάρω. Επομένως, ναι δεν είναι ΤΟ όπλο, αλλά είναι τιμιοτατο θεωρώ.
Αν όντως μετά από 1-2 χρόνια δω ότι μου πέφτει λίγο γιατί είμαι χωμάτινη ψυχή, τα λεφτά που έδωσα για να το πάρω θα τα πάρω πίσω και με το παραπάνω (δεν έχω χάσει ποτέ λεφτά από μηχανάκι που είχα) και θα αγοράσω το 990 :yew:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μου αρέσουν αυτά τα νήματα γιατί πάντα γυρνάμε γύρω από τον εαυτό μας χωρίς να ζαλιστούμε.
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Μου αρέσουν αυτά τα νήματα γιατί πάντα γυρνάμε γύρω από τον εαυτό μας χωρίς να ζαλιστούμε.
Εντωμεταξύ το παλικαρι μας ευχαρίστησε προσπαθώντας να κλείσει τη κουβέντα, αλλά δεν ξέρει οτι εμείς μόλις τελειώσαμε τη προθερμανση
 
Top Bottom