Ελαστικα τακουνια και ομαδικες βολτες

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
αρα καημενε @S.P μαλλον τα pirelia που εβαλες δεν αρκουν για το Τροφυ...,,,:p
Eπειδη μιλαμε ΔΗΜΟΣΙΑ και μονο για το λογο αυτο(ευνοητο για τι...)παιρνω πασα και θα πω οτι...οι βολτες στα χωματα του ΑDVride ανεβαζουν συνεχως επιπεδο δυσκολιας...οχι γιατι ειμαστε βιτσιοζοι(καλα λιγο εστω:p)και θελουμε να το δυσκολευουμε αλλά διοτι οι συμμετεχοντες χρονο με το χρονο ανεβαζουν τον πήχη συνεχως και πιο πανω...Μια μοτοσυκλετα που θα συμμετασχει δεν εξαρταται ΜΟΝΟ απο το ποσο καλο ελαστικο θα φορεσει αλλά και απο τα χερια του οδηγου της,απο την ιδια καθε αυτου την μοτοσυκλετα αλλά και απο τα τεραιν που θα συναντησουμε στο καθε event. Εξηγω...
-Ειναι διαφορετικο να οδηγει μια μοτοσυκλετα R1200GSA στο ρεμα της Κυριακης τού Παρνωνα ενας απειρος οδηγος και αλλιως το ανεβασε ο @forester και ο @gsmaniac(τυχαιο το παραδειγμα "προσωπων" ειναι ενα σωρο παιδια εδω μεσα με ιδια η μεγαλυτερη...εμπειρια(μη χαιρεσαι Πλι:p:inlove:) ...ΕΔΩ διαφερει η εμπειρια του οδηγου.
-Ειναι διαφορετικο να ερθει στο ADVtrOFFy ο @el-Gatto με το πυραυλακι του κι αλλιως εγω με ενα βαρυ Multistrada.Εδω υπερεχει ο τυπος/χωματινος της μοτοσυκλετας.
-Ειναι διαφορετικο στο περυσινο ADVtrOFFy στο Παναχαϊκο να ειχες ελαστικο σχεδον χωματινο(70-30 ασφαλτο-χωμα) και αλλιως να ειχες Mitas E09(20-80 ασφαλτο-χωμα)...Οταν ξεσπασε η καταιγιδα του Σαββατου ηθελες ΠΡΟΣΦΥΣΗ στο βουρκο του Πρασουδιου..Εδω παιζει ρολο η διαφορά στον τύπο ελαστικου!

Ομως,οπως ειπα στην αρχη...εδω μιλαμε ΔΗΜΟΣΙΑ.Αν σε ενα παιδι που μπαινει χωμα μολις τού προτεινουμε ελα με σχεδον ασφαλτινο ελαστικο τοτε θα ταλαιπωρηθει και αυτος και ΟΛΗ η ομαδα αφου εκει πανω δεν μενει μονος του κανείς...Ναι αν το πεις αυτο στον Μανιατη ή στον Σπανο ή στον Adam Riemann που θα'χει ο Ευθυμης στη Ναξο πιθανον να γελανε ακομα...ΟΜΩΣ οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω εδω θελουμε να κανουμε τη βολτα μας ΟΛΟΙ οι συμμετεχοντες ελαχιστοποιωντας την πιθανοτητα καποιος να καταλαβει λαθος μηνυματα...
Εκει που ΔΕΝ κανουμε ΚΑΜΜΙΑ ΕΚΠΤΩΣΗ σε ΚΑΝΕΝΑΝ και θα φυγει ακομα κι αν ερθει στη βολτα,οποια βολτα,ειναι στον ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΑΝΑΒΑΤΗ...Η στραβη μπορει να τυχει καθε στιγμη σε καθε εμπειριας οδηγο και...ειπαμε η βολτα ειναι για χαμογελο...για ΟΛΟΥΣ!:friendship:
 

dimitris_

Μέλος
Περιοχή
Ξανθη
Όνομα
Dimitris
Μοτό
xt660z, '08
Καλησπέρα καρντάσια.
Επειδή με αφορμή την ερώτησή μου πήγε να δημιουργηθεί ένα θέμα οφείλω να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα.
Τα λάστιχα είναι καινούρια, και προφανώς είναι μια χαρά για χωμάτινη βόλτα με το tenere στους χωματόδρομους που γνωρίζω εδώ πάνω, και πηγαίνω με την παρέα μου. Δυστυχώς εσάς δεν σας γνωρίζω (ακόμα) και αυτό αποτελεί έναν επιπλέον λόγο να μειώσω στο ελάχιστο την πιθανότητα να χαλάσω τη βόλτα-διασκέδαση-εμπειρία-κτλ κάποιου επειδή θα έχω κάνει λάθος επιλογή.

Ρώτησα λοιπόν γιατί (σε φθίνουσα ταξινόμηση)
α) δε γνωρίζω τους δρόμους που θα κινηθούμε (γιατί χωματόδρομος με χωματόδρομο έχει διαφορά)
β) γιατί μέχρι να φτάσω εκεί κάτω θα πρέπει να διανύσω και 600 χιλιόμετρα εθνική.
γ)πριν ένα μήνα άλλαξα λάστιχα, και τα συγκεκριμένα (bridgestone tw41/42) είναι η πρώτη φορά που τα βάζω με αποτέλεσμα να μην τα έχω δοκιμάσει σε όλες τις συνθήκες στο χώμα.

Θεώρησα λοιπόν προτιμότερο να ρωτήσω από το να μη ρωτήσω και

α) να ταλαιπωρήσω κόσμο που δεν φταίει σε τίποτα ή
β)να πετάξω 200€ σε αχρείαστα ελαστικά ή
γ) να κάνω τη σωστή επιλογή


Ελπίζω να τα καταφέρω και να κατηφορίσω με χωμάτινα ελαστικά, τα οποία αν τελικά αποδειχθούν υπερβολικά (που δεν το νομίζω) δεν πειράζει γιατί θα τα έχω για άλλες βόλτες... και φυσικά να σας γνωρίσω από κοντά.

Φιλικά Δημήτρης.
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Καλησπέρα καρντάσια

Επειδή με αφορμή την ερώτησή μου πήγε να δημιουργηθεί ένα θέμα οφείλω να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα.
κακομοίρη μου, κακομοίρη μου .... έκανες ερώτηση για χωμάτινο λάστιχο ? "ετοιμάσου ν΄αποθάνεις ..." :D
αγαπητε συνονόματε, τέτοιες ερωτήσεις κλείνουν σπίτια, χωρίζουν ζευγάρια, σε στέλνουν στο τρελλοκομείο και άλλα δεινά ...

Χωρίς πλάκα τώρα, τα TW41/42, τα θεωρώ μεταξύ των κορυφαίων ελαστικών πραγματικά 50/50, και είναι το λάστιχο
που είχα βάλει τις περισσότερες φορές στο 660 μου, μακάρι να υπήρχαν και σε διάσταση για τη ¨μαρμάρω" ...

Αν όπως λες, είναι σε καλή κατάσταση, και δεν θες να ελαφρύνεις κατά 200 περίπου έουρος,
θα τολμούσα να πω (ελπίζω να μην με φάνε ...o_O) ότι με λίγη προσοχή δεν θα έχεις θέμα.
Με καινούργιο 660 δεν έχω πάει χώμα, άλλα έτσι όπως το κόβω, και όπως βλέπω φίλους, και με τις ζάντες μια χαράμου φαίνεται θα πηγαίνει

Τώρα για τα υπόλοιπα, τι να πω ... ούτε μικρά παιδιά είμαστε, ούτε τρώμε λίγο ...
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Με Anakee Wild με το πισινό στο 1\3 του τακουνιου του το κάνεις το ADVtrOFFy 2018 ?

..... ρωτώ μην βαράτε
Τα αλλα 2/3 τα εφαγες στο χωμα?
Εαν ναι ,τοτε ξερεις μονος σου την απαντηση.
Εαν οχι ,φατα σε προπονησουλες και ελα με καινουρια.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κατ αρχάς είναι πολύ ευχάριστο που όλοι σκεπτόμαστε στο ίδιο πλαίσιο, αυτό της ασφάλειας, της ευχαρίστησης και της μείωσης των πιθανοτήτων για "απρόοπτα" που θα μπορούσαν να προβλεφθούν!

Πέραν αυτού, συγκεκριμένα για το Δημήτρη και το Λάμπρο που ρώτησαν, θα πω ότι ο μεν Λάμπρος @labros διέπρεψε με το Μπίγκουλα στο Καλλίδρομο τον περασμένο Οκτώβριο και τον θαύμασα! Φορούσε ολοκαίνουρια wild κι ο ίδιος μου είπε ότι όφειλε πολλά στα λάστιχα και στην εμπιστοσύνη που του έδιναν. Έτσι λογικά, για μια 4πλασια και βάλε σε διάρκεια βόλτα (που ξεκινάει από το ίδιο κομμάτι στο Καλλίδρομο) μου φάινεται "κάπως" να ξεκινήσει με λάστιχο στο τελευταίο 30% της ζωής του. Να σημειώσω ότι "κυνηγάμε " καλοκαιρία φέτος, λόγω διανυκτέρευσης έξω Χ3 νύχτες, αλλά δε μπορεί κανείς να αποκλείσει την ύπαρξη λάσπης σε οποιοδήποτε βουνό!!!

Για το Δημήτρη @dimitris_ με το 660 και το λάστιχο που λέει σε κατάσταση καινούριου και με εμπειρία στα χώματα της Ροδόπης (προφανώς, λόγω διαμονής το λέω), ε ναι ρε φιλαράκι! ΟΚ αμα βολτάρεις έτσι εκεί, ποιος θα σου πει τι να φορέσεις;;; Σαφώς κάνουν αυτά που έχεις. Κατανοείς ότι όλα τούτα δεν τα γνώριζα, πριν τα γράψεις....

Ζητώ συγνώμη για την αρχικά μονολεκτική - σχεδόν - απάντηση που ίσως φάνηκε αγενής ή οτιδήποτε άλλο. Προσπάθησα να μη δωθεί έκταση και γίνει σεντόνι απαντήσεων για τα λάστιχα στο θέμα της βόλτας. Αλλά αυτό λύθηκε με τη μεταφορά -σοφή κίνηση/θενκς σε όποιον το έκανε :) - σε νέο θέμα κι ας είναι εδώ να το βλέπουμε όλοι πάντα!

Με έχουν καλύψει οι προλαλλήσαντες για το θέμα "λάστιχα σε ομαδικές βόλτες" και ουσιαστικά όλοι το ίδιο λέμε, το ίδιο πιστεύουμε και συμπληρώνουμε ο ένας τον άλλον.
Ειλικρινά χαίρομαι για το επίπεδο κουβέντας εδώ μέσα και για την ίδια και περισσότερη ωριμότητα που δείχνουμε στις βόλτες μας!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
κακομοίρη μου, κακομοίρη μου .... έκανες ερώτηση για χωμάτινο λάστιχο ? "ετοιμάσου ν΄αποθάνεις ..." :D
αγαπητε συνονόματε, τέτοιες ερωτήσεις κλείνουν σπίτια, χωρίζουν ζευγάρια, σε στέλνουν στο τρελλοκομείο και άλλα δεινά ...

Χωρίς πλάκα τώρα, τα TW41/42, τα θεωρώ μεταξύ των κορυφαίων ελαστικών πραγματικά 50/50, και είναι το λάστιχο
που είχα βάλει τις περισσότερες φορές στο 660 μου, μακάρι να υπήρχαν και σε διάσταση για τη ¨μαρμάρω" ...

Αν όπως λες, είναι σε καλή κατάσταση, και δεν θες να ελαφρύνεις κατά 200 περίπου έουρος,
θα τολμούσα να πω (ελπίζω να μην με φάνε ...o_O) ότι με λίγη προσοχή δεν θα έχεις θέμα.
Με καινούργιο 660 δεν έχω πάει χώμα, άλλα έτσι όπως το κόβω, και όπως βλέπω φίλους, και με τις ζάντες μια χαράμου φαίνεται θα πηγαίνει

Τώρα για τα υπόλοιπα, τι να πω ... ούτε μικρά παιδιά είμαστε, ούτε τρώμε λίγο ...
:pointu:

άμα έχεις ρέντα, δεν παίζεσαι Μήτσε μας :)
Ενα πράμα ρε φίλε μόνο.....






:thinking::thinking::thinking:


Ψάχνω να βρω ποιος θα χωρούσε να φάει...:woot::woot::woot::woot:



:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
-Ειναι διαφορετικο να οδηγει μια μοτοσυκλετα R1200GSA στο ρεμα της Κυριακης τού Παρνωνα ενας απειρος οδηγος και αλλιως το ανεβασε ο @forester και ο @gsmaniac(τυχαιο το παραδειγμα "προσωπων" ειναι ενα σωρο παιδια εδω μεσα με ιδια η μεγαλυτερη...εμπειρια(μη χαιρεσαι Πλι:p:inlove:) ...ΕΔΩ διαφερει η εμπειρια του οδηγου.

Σε όλο το κείμενο συμφωνώ, αλλά εδώ διαφωνώ "στα σημεία"...
Οι δύο αφρικάνοι, ο μελάτος κι ο μαλακός #kargiolis μακράν ικανότεροι ;) !!!
 

lep990

Μέλος
Περιοχή
ΚΙΑΤΟ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
Όνομα
Νίκος
Μοτό
ΚΤΜ adventure 990
GAS GAS EC250
Honda bros 400
θα πω και εγω την εμπειρία μου. Στο trOFFy πέρσι που είπε και ο Κωστας έβαλα τα mt21 τα ξεφτιλίζει το 990 αλλα επειδή ειχα δει οτι ο καιρος θα ήταν βροχερός ειπα να τα βάλω και οχι ενα ζευγαρι που να αντέχει στο δρομο περισσότερο, στην μεγάλη μπόρα που φάγαμε με έβγαλαν παλικάρι δεν έφυγε πουθενά το μηχανάκι, την ωρα που έβλεπα να φεύγουν για πλακα κάποια μηχανάκια. Το κατάλληλο ελαστικό ανάλογα την χρήση που θες να κάνεις, σου προσφέρει εκτος απο απόλαυση οδηγητική και μεγάλη ασφάλεια.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Σε όλο το κείμενο συμφωνώ, αλλά εδώ διαφωνώ "στα σημεία"...
Οι δύο αφρικάνοι, ο μελάτος κι ο μαλακός #kargiolis μακράν ικανότεροι ;) !!!
Ε ναι...αμα δεν παινεψεις εσυ...τι λες τωρα...μονοδρομος...η Africa...τωρα που θα πας σιακειθε...χαχαχαχα...λελο@

mAthosalas Ride F8-Phone S8 Tapatalk
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
κακομοίρη μου, κακομοίρη μου .... έκανες ερώτηση για χωμάτινο λάστιχο ? "ετοιμάσου ν΄αποθάνεις ..." :D
αγαπητε συνονόματε, τέτοιες ερωτήσεις κλείνουν σπίτια, χωρίζουν ζευγάρια, σε στέλνουν στο τρελλοκομείο και άλλα δεινά ...

Χωρίς πλάκα τώρα, τα TW41/42, τα θεωρώ μεταξύ των κορυφαίων ελαστικών πραγματικά 50/50, και είναι το λάστιχο
που είχα βάλει τις περισσότερες φορές στο 660 μου, μακάρι να υπήρχαν και σε διάσταση για τη ¨μαρμάρω" ...

Αν όπως λες, είναι σε καλή κατάσταση, και δεν θες να ελαφρύνεις κατά 200 περίπου έουρος,
θα τολμούσα να πω (ελπίζω να μην με φάνε ...o_O) ότι με λίγη προσοχή δεν θα έχεις θέμα.
Με καινούργιο 660 δεν έχω πάει χώμα, άλλα έτσι όπως το κόβω, και όπως βλέπω φίλους, και με τις ζάντες μια χαράμου φαίνεται θα πηγαίνει

Τώρα για τα υπόλοιπα, τι να πω ... ούτε μικρά παιδιά είμαστε, ούτε τρώμε λίγο ...
:pointu:
Εντάξει ο @dimitris_ δε ειπε οτι θα έρθει με KTM....Για λάστιχα μιλάει ο άνθρωπος.

Παντα φιλικα μιλάμε καρντασι:ok:
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Είναι αυτό το τεράστιο πρόβλημα με τα λάστιχα και τις μεγάλες χωμάτινες εκδρομές. Πολύ ασφάλτινο θα μπλέξεις, πολύ χωμάτινο του άλλαξες τα φώτα στην εθνικη...

Δύσκολος γρίφος, έχω κάνει με TW41/42 χωμάτινη μεγάλη αλλά με XR250 και με τον γατούλη τότε κυνηγιόμασταν και στα ασφάλτινα στροφιλίκια. Επειδή είχα ελαφρύ μηχανάκι δεν με δυσκόλεψαν κάπου στο χώμα αλλά ούτε ευχαριστήθηκα την βόλτα 100% γιατί έπαιζα 30% κάτω σε ρυθμό. Τώρα το επίπεδο του καθενός (και σε σύγκριση με την παρέα) δεν μπορώ να το γνωρίζω γιατί κακά τα ψέμματα κύριος παραγοντας είναι το οδηγικό επίπεδο και λιγότερο το απόλυτο λάστιχο ή το απόλυτο μηχανάκι.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Είναι αυτό το τεράστιο πρόβλημα με τα λάστιχα και τις μεγάλες χωμάτινες εκδρομές. Πολύ ασφάλτινο θα μπλέξεις, πολύ χωμάτινο του άλλαξες τα φώτα στην εθνικη...

Δύσκολος γρίφος, έχω κάνει με TW41/42 χωμάτινη μεγάλη αλλά με XR250 και με τον γατούλη τότε κυνηγιόμασταν και στα ασφάλτινα στροφιλίκια. Επειδή είχα ελαφρύ μηχανάκι δεν με δυσκόλεψαν κάπου στο χώμα αλλά ούτε ευχαριστήθηκα την βόλτα 100% γιατί έπαιζα 30% κάτω σε ρυθμό. Τώρα το επίπεδο του καθενός (και σε σύγκριση με την παρέα) δεν μπορώ να το γνωρίζω γιατί κακά τα ψέμματα κύριος παραγοντας είναι το οδηγικό επίπεδο και λιγότερο το απόλυτο λάστιχο ή το απόλυτο μηχανάκι.
Τα TW41/42 οπως και τα Σαχαρα ειναι αποδεκτα για χωματινη χρηση σε μεσαια on-off, ιδιως οσο εχουν ακομη αρκετο τακουνι. Για καποια χρονια την εβγαζα μονιμα με Σαχαρα στο Τρανσαλπ για ολες τις χρησεις, εβαζα χωματινα μονο οταν ητανε να κατεβω σε κανενα trail ride. Αλλα οπως εχει ξανα-ματα-ειπωθει, τα τακουνατα δινουν αλλη ασφαλεια στο χωμα και τη δυνατοτητα να το κυνηγησει/ευχαριστηθει κανεις :ok: Η λυση ειναι δευτερο ζευγαρι τροχων με χωματινα, ή τουλαχιστο ενας δευτερος τροχος μονο για πισω.
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Μην μασάτε ωρέ βαράτε, έτσι είναι όπως τα λέτε αλλά μερικές φορές το μυαλό σκέφτεται χαζά όταν η τσέπη ασθενεί.
Θα πάω στον @ouzakias για τα Ε09 στις δεύτερες ζάντες, το Ε10 δεν βγαίνει σε 130/80-17 μάλλον.
2 ζευγάρια χωμάτινα δεν έχει ματα γίνει:woot: για άσφαλτο κ για χώμα:roflmao:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Μην μασάτε ωρέ βαράτε, έτσι είναι όπως τα λέτε αλλά μερικές φορές το μυαλό σκέφτεται χαζά όταν η τσέπη ασθενεί.
Θα πάω στον @ouzakias για τα Ε09 στις δεύτερες ζάντες, το Ε10 δεν βγαίνει σε 130/80-17 μάλλον.
2 ζευγάρια χωμάτινα δεν έχει ματα γίνει:woot: για άσφαλτο κ για χώμα:roflmao:
Kαι ομως εχει ματαγινει!
Σχεδον παντα κραταω το πισω λιωμενο (για χωμα) χωματινο για ασφαλτινο στην δευτερη πισω ζαντα που εχω
Εδω και κανα χρονο για ασφαλτο κυκλοφορω με karoo 3 (γενικα απαραδεκτο για χωμα λαστιχο) πισω και ΤΚC80 μπροστα Για πισω χωματινο εχω το dunlop d952 στην δευτερη ζαντα
Το ΤΚC80 μπροστα το εχω μονιμα πανω ασφαλτο-χωμα)
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
αν κ ποσο ''πρεπει'' να ριξω τις πιεσεις αν θελω να κινηθω σε χωματοδρομους τυπου αυχενα Νιαλας ωστε να ειμαι πιο ανετος...
στο ΤΑ εχω σταθερα 29/32 κ τωρα φοραω Σαχαρα
 
Reactions: S.P

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
1.5 bar σε λάσπες.... Λίγο παραπάνω στα υπόλοιπα.
Αυτο κάνω εγώ..... Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά κάπου εκεί πρέπει να δοκιμάσεις και θα το βρεις μόνος σου.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
1.5 bar σε λάσπες.... Λίγο παραπάνω στα υπόλοιπα.
Αυτο κάνω εγώ..... Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά κάπου εκεί πρέπει να δοκιμάσεις και θα το βρεις μόνος σου.
xm..mm δηλαδη με ενα 23-24/27-28 θα ειμαι οκ λογικα..
λασπες δυσκολο να βρω μεσα Μαη κει πανω...
τρομπα θα χουμε οποτε ευκολα θα το φερνουμε στα ζυγια μας...
 
Top Bottom