Ελαστικα τακουνια και ομαδικες βολτες

dimitris_

Μέλος
Περιοχή
Ξανθη
Όνομα
Dimitris
Μοτό
xt660z, '08
Από το γεγονός πως κανένας δεν είπε μια καλή κουβέντα για τον συνδυασμό bridestone tw41/42 και ADVtrOFFy 2018 να υποθέσω πως δεν κάνουν για την διαδρομή;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Με Anakee Wild με το πισινό στο 1\3 του τακουνιου του το κάνεις το ADVtrOFFy 2018 ?

..... ρωτώ μην βαράτε
Από το γεγονός πως κανένας δεν είπε μια καλή κουβέντα για τον συνδυασμό bridestone tw41/42 και ADVtrOFFy 2018 να υποθέσω πως δεν κάνουν για την διαδρομή;


αναρωτιέστε....
άρα, δεν είστε σίγουροι. Μάλλον το αντίθετο, σωστά;
Τι ψάχνετε λοιπόν; Επιβεβαίωση στο λάθος;


Με αγάπη πάντα και πάντα από την πλευρά της ασφάλειας, όχι τα παραπάνω δεν κάνουν για 3ήμερο χώμα, όπου κανένας δε γνωρίζει τι θα συναντήσουμε!!!
Από 170 έως 200 χλμ χώμα καθημερινά..... think about it ;)
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Από το γεγονός πως κανένας δεν είπε μια καλή κουβέντα για τον συνδυασμό bridestone tw41/42 και ADVtrOFFy 2018 να υποθέσω πως δεν κάνουν για την διαδρομή;
Αν δεν βρείς ΠΟΛΥ λάσπη τύπου μερέντα κάπου ,μια χαρά θα το βγάλεις.
Αν είναι κ σχετικά καινούργια (πολύ τακούνι) σε συνδιασμό με την εποχή (μάλλον στεγνά κ πέτρα) ,πιστεύω θα'σαι ΟΚ.

Εχω κάνει πολλά κ δύσκολα χλμ με 41/42 στο Τενερε΄,κ δεν με προβλημάτισαν πουθενά.

Με πιό χωμάτινα ελαστικα΄βέβαια ,νιώθεις κ είσαι πιό ασφαλής ,κ το φχαριστιέσαι καλύτερα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αν δεν βρείς ΠΟΛΥ λάσπη τύπου μερέντα κάπου ,μια χαρά θα το βγάλεις.
Αν είναι κ σχετικά καινούργια (πολύ τακούνι) σε συνδιασμό με την εποχή (μάλλον στεγνά κ πέτρα) ,πιστεύω θα'σαι ΟΚ.

Εχω κάνει πολλά κ δύσκολα χλμ με 41/42 στο Τενερε΄,κ δεν με προβλημάτισαν πουθενά.

Με πιό χωμάτινα ελαστικα΄βέβαια ,νιώθεις κ είσαι πιό ασφαλής ,κ το φχαριστιέσαι καλύτερα.
Κωστή είναι μεγάλη η διαδρομή και θα είμαστε με φορτίο όλοι. Σκηνάκια κλπ....
Πέτρα, σαθρά, λάσπη, καλά χώματα, κλίσεις, απανωτές φουρκέτες με σαθρή πέτρα και κλίση για ίλιγγο..., ότι υπάρχει και δεν υπάρχει μπορεί να το βρούμε μπροστά μας. Δε γνωρίζω το συγκεκριμένο συνδιασμό (τενερε-λάστιχα που λέτε), ούτε τις ικανότητες του αναβάτη. Για να είμαι από την ασφαλή πλευρά όμως, λέω σε όλους , μόνο χωμάτινα και σε καλή κατάσταση (όχι στο τέλος της ζωής τους).
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Κωστή είναι μεγάλη η διαδρομή και θα είμαστε με φορτίο όλοι. Σκηνάκια κλπ....
Πέτρα, σαθρά, λάσπη, καλά χώματα, κλίσεις, απανωτές φουρκέτες με σαθρή πέτρα και κλίση για ίλιγγο..., ότι υπάρχει και δεν υπάρχει μπορεί να το βρούμε μπροστά μας. Δε γνωρίζω το συγκεκριμένο συνδιασμό (τενερε-λάστιχα που λέτε), ούτε τις ικανότητες του αναβάτη. Για να είμαι από την ασφαλή πλευρά όμως, λέω σε όλους , μόνο χωμάτινα και σε καλή κατάσταση (όχι στο τέλος της ζωής τους).
Σωστά τα λές Θοδωρή ,κ συμφωνώ μαζί σου.

Τα λάστιχα είναι αυτά που φοράει ο @Carooly στο Τενερέ του σε όλες τις φετινές χωμάτινες που εχει έρθει.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σωστά τα λές Θοδωρή ,κ συμφωνώ μαζί σου.

Τα λάστιχα είναι αυτά που φοράει ο @Carooly στο Τενερέ του σε όλες τις φετινές χωμάτινες που εχει έρθει.
τα βλέπεις;;;
ο Απόστολος....:D:D:D
Και με σλικ να ήταν, ένα και το αυτό! Το λέμε για όλους όμως αυτό ; :cool:

Στην τελική αν ένιωθαν τόσο καλά με τα λάστιχά τους , δε θα ρωτούσαν. Ο Απόστολος ποτέ δε ρώτησε, απλώς ήρθε.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
τα βλέπεις;;;
ο Απόστολος....:D:D:D
Και με σλικ να ήταν, ένα και το αυτό! Το λέμε για όλους όμως αυτό ; :cool:

Στην τελική αν ένιωθαν τόσο καλά με τα λάστιχά τους , δε θα ρωτούσαν. Ο Απόστολος ποτέ δε ρώτησε, απλώς ήρθε.
Ο άνθρωπος ρώτησε κάτι ,κ μάλλιστα 2 φορές.
Μπορεί τα λάστιχά του να'ναι καινούργια ,κ να μην έχει +200 € για να αλλάξει λάστιχα.
Του απάντησα αναλυτικά ,κ βάσει της εμπειρίας μου ,με ίδιο μοτο κ ίδια λάστιχα.
Την δική του εμπειρία βέβαια δεν την γνωρίζω , μόνον αυτός την ξέρει.
Γι αυτό κ συμπλήρωσα στο τέλος ότι:
Με πιό χωμάτινα ελαστικα βέβαια ,νιώθεις κ είσαι πιό ασφαλής ,κ το φχαριστιέσαι καλύτερα.

Από κεί κ πέρα ,μεγάλα παιδιά είμαστε ,κι ο καθείς υπευθυνος για την πάρτυ του.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σωστα ;)
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Από το γεγονός πως κανένας δεν είπε μια καλή κουβέντα για τον συνδυασμό bridestone tw41/42 και ADVtrOFFy 2018 να υποθέσω πως δεν κάνουν για την διαδρομή;
Exω δοκιμασει μονο το πισω σε ΤΑ και εχω να πω οτι σε στεγνο χωμα με εξεπληξαε ευχαριστα Ακομα και με σβελτη οδηγηση!
Απο την αλλη και ο forester και ο el-Gatto σωστα τα λενε, οποτε αν εχεις την δυνατοτητα βαλε κατι ποιο χωματινο
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Στο Καλλιδρομο προσπαθουσα να βρω προσφυση στην λασπη και στο Καντηλι παραλιγο να φαω κανα δυο τρεις καλες.
Η αληθεια ειναι οτι εχω εμπειρια στο χωμα αλλα ημουν και τυχερος στις βολτες αυτες αφου το τεραιν ηταν οριακο για να κολλησεις η να πεσεις.

Αυτο που ειδα μεχρι τωρα στις βολτες του advride ειναι οτι ολα τα παιδια το παιρνουν σοβαρα και ειναι εξοπλισμενοι με χωματινα λαστιχα.
Θα ντρεπομουν αν κολλουσα στην λασπη επειδη ηρθα με απλα λαστιχα και αναγκαζονταν οι αλλοι να με ξεκολλησουν.
Εκτος αυτου ειναι σιγουρο οτι δεν το ευχαριστιεται κανεις με απλα ελαστικα και βαρια μοτοσυκλετα.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
...
Θα ντρεπομουν αν κολλουσα στην λασπη....
Γι'αυτό η κάθε χωμάτινη βόλτα έχει και μονόδρομους με ιμάντες....


Να πάρετε και χρώματος μπλε, γιατί σκοπεύω να έρθω κι εγώ....

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Γι'αυτό η κάθε χωμάτινη βόλτα έχει και μονόδρομους με ιμάντες....


Να πάρετε και χρώματος μπλε, γιατί σκοπεύω να έρθω κι εγώ....

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πήρες το βάπτισμα από μάχιμη ομαδάρα στον Κίσσαβο εσύ ;)
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Γι'αυτό η κάθε χωμάτινη βόλτα έχει και μονόδρομους με ιμάντες....


Να πάρετε και χρώματος μπλε, γιατί σκοπεύω να έρθω κι εγώ....

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θα ντρεπομουν γιατι ημουν ο μονος που δεν ειχα λαστιχα.
Φυσικα και χρειαζονται οι ιμαντες και η βοηθεια αλλα ειναι κριμα να αναγκαζεις τους αλλους να σε βοηθησουν επειδη εσυ δεν ακολουθησες τους κανονες της παρεας.
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Από κεί κ πέρα ,μεγάλα παιδιά είμαστε ,κι ο καθείς υπευθυνος για την πάρτυ του.
Κώστας θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω γιατί δεν είναι "η πάρτη του" διότι εαν κάποιος δεν έρθει με τον σωστό εξοπλισμό , στον οποίο περιλαμβάνεται και το ελαστικό και έχει κάποιο απρόοπτο η παρέα δεν θα τον αφήσει επανω στο βουνό μόνο του . Αυτός είναι και ο λόγος που επιμένουμε και ειδικά σε άτομα τα οποία δεν έχουμε γνωριστεί από κοντά ΧΩΜΑΤΙΝΟ ελαστικό ξεκάθαρα .
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Κώστας θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω γιατί δεν είναι "η πάρτη του" διότι εαν κάποιος δεν έρθει με τον σωστό εξοπλισμό , στον οποίο περιλαμβάνεται και το ελαστικό και έχει κάποιο απρόοπτο η παρέα δεν θα τον αφήσει επανω στο βουνό μόνο του . Αυτός είναι και ο λόγος που επιμένουμε και ειδικά σε άτομα τα οποία δεν έχουμε γνωριστεί από κοντά ΧΩΜΑΤΙΝΟ ελαστικό ξεκάθαρα .
Δεν διαφωνουμε πουθενα σε αυτά που λες.
Συμφωνούμε απολυτα.
Αλλά οι όποιες δυσκολίες ή στραβες ,δεν ειναι προβλέψιμες.

Τες πα ,πιστεύω εχουν καταλάβει ολοι τι ακριβως ειπα.
Πάμε παρακατω.λοιπόν ,κι ελπίζω να καταφερω να ειμαι κι εγω εκει.

Στάλθηκε από το HUAWEI CAM-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom