Ελαστικό για (σχεδόν) όλα τα τεραίν

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Το ξέρω οτι δεν υπάρχει ελαστικό που να κάνει οτι λέει ο τίτλος..

Γενικά μου αρέσει το χώμα (ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ADVtrOFFy ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ:woot:), σκεφτομαι η επόμενη αλλαγή ελαστικού να είναι σε κατι πιο χωμάτινο.
Γενικά το μηχανάκι κινείται και σε ασφαλτο σε δικαβαλα ταξιδάκια (όχι πολλά) και του αρέσει να στρίβει κιόλας :yew:.
Λεφτά δεν υπάρχουν για δευτερα ελαστικα οποτε ο στοχος ειναι, ενα ελαστικο που να μπορει να ανταπεξελθει αξιοπρεπώς σε όλα τα εδαφη.
Αυτη την στιγμη το μηχανάκι (adv990) έχει Scorpion MT90 και μου αρεσει παντού, φυσικά με κάποιους περιοριορισμούς όπως σαθρά εδαφη και φυσικά λάσπη.

Στο τροφυ διαπίστωσα οτι κινείται καλά μεχρι που δοκιμάστηκε και αυτό και εγώ, στις λάσπες.




Για πείτε οι πιο έμπειροι ωρέ παλλικάρια!
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Τσεκαρε:
heidenau k60 scout
Continental tkc80
Michellin anakee wild

Αυτα υποτιθεται οτι ειναι λαστιχα 50/50 με το πρωτο να κοιταει περισσοτερο προς ασφαλτο και τα αλλα δυο προς χωμα... επισης το πρωτο φημιζεται για την διαρκεια του.. εγω το εχω περιπου 8000-9000 και πιστεω οτι στα 15000-17000 θα εχει παραδοσει πνευμα... μετα θα βαλω καποιο απο τα αλλα δυο ετσι για την δοκιμη! Γενικα ειμαι ευχαριστημενος!! Με εχει προδοσει μονο στο χωμα-χιονι και στην ασφαλτο σε κυνηγητο 400χλμ μονο στροφες που στο τελος ειχε ζεσταθει πολυ και γλιστραγε... με εχει προδοσει δηλαδη σε ακραιες συνθηκες και στο χωμα και στην ασφαλτο..

Ελπιζω να σε καλυψα..
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Τσεκαρε:
heidenau k60 scout
Continental tkc80
Michellin anakee wild

Αυτα υποτιθεται οτι ειναι λαστιχα 50/50 με το πρωτο να κοιταει περισσοτερο προς ασφαλτο και τα αλλα δυο προς χωμα... επισης το πρωτο φημιζεται για την διαρκεια του.. εγω το εχω περιπου 8000-9000 και πιστεω οτι στα 15000-17000 θα εχει παραδοσει πνευμα... μετα θα βαλω καποιο απο τα αλλα δυο ετσι για την δοκιμη! Γενικα ειμαι ευχαριστημενος!! Με εχει προδοσει μονο στο χωμα-χιονι και στην ασφαλτο σε κυνηγητο 400χλμ μονο στροφες που στο τελος ειχε ζεσταθει πολυ και γλιστραγε... με εχει προδοσει δηλαδη σε ακραιες συνθηκες και στο χωμα και στην ασφαλτο..

Ελπιζω να σε καλυψα..
Ενταξει, αν μιλαμε για ακραιες συνθηκες τοτε αλλαζει..

Η αληθεια ειναι οτι το ΜΤ90 στην ασφαλτο μου εμπνεει εμπιστοσυνη, αλλα οχι τοσο πολυ στο χωμα.. Το παω και εκει, αλλα σαν απειρος στα χωματινα θα ηθελα κατι να μην το φοβαμαι. ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αν θυμάμαι καλά, πριν το τρόφυ είχαμε κάνει ανάλογη κουβέντα....
Το ΜΤ90 νομίζω ότι είναι το λάστιχο που σου ταιριάζει 90% κι εκεί θα σου πρότεινα να μείνεις.
Μόνο στη λάσπη δεν τα πάει καλά, λογικό. Στο είχα πει, το διαπίστωσες κι εσύ.
Ότι και να βάλεις από τα πιο πάνω προτεινόμενα, πάλι "θεμα" θα έχεις...... ;)
heidenau k60 scout.....> αυτό που έχεις είναι συνολικά καλύτερο και στη λάσπη το Χάιντι δεν είναι καλύτερο, καθόλου καλύτερο!
Continental tkc80 & Michellin anakee wild > Καλύτερα από αυτό που φοράς στο χώμα και φυσικά στη λάσπη, με το Μισλένι να είναι το κορυφαίο του είδους πλέον και φυσικά πιο καλό από το -ακριβότερο- TKC.
Για μένα δε σου κάνουν για μόνιμη τοποθέτηση αυτά τα 2, γιατί βγάζουν 5000 χλμ το Μέτζελερ και μέχρι 7-7500 χλμ το Μισλένι. Σαφώς με κατώτερη απόδοση στην άσφαλτο από το ΜΤ90 και πολύ φασαρία (ειδικά το Μισλεν).

Προτείνω:
α. Να κρατήσεις το ΜΤ 90 και να το χαίρεσαι σε άσφαλτο και στεγνά χώματα.
β. Να πάρεις ένα ζεύγος Μισλένια στα 220€ και να τα βάζεις κατά περίπτωση, κυρίως χειμώνα, ή με βροχή για χρήση στο χώμα. Θα σου βγάλουν πάνω από 6-7000 χλμ, δηλαδή άνετα 3 χρόνια για περιορισμένη και στοχευμένη χρήση! Αν το δεις έτσι, το κόστος δεν είναι μεγάλο σε αντίθεση με την ευχαρίστηση και την ασφάλειά σου!!!!
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
@forester Θοδωρη, δεν εχεις και αδικο και ουτε ειναι ασχημη ιδεα φυσικα, αλλα συντομα θα παω για αλλαγη και ελεγα να παω σε ενα για ολα.

Αν το κανω οπως λες, θα πρεπει μακροπροθεσμα να το προγραμματισω ωστε να εχω δυο ζευγαρια... ;)
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
ενα ζευγαρι 50/50 παντως αξιζει να δοκιμασεις κατα την αποψη μου στην 50/50 μοτοσυκλετα σου... ειναι ενα πραγμα πως να το πω?? πχ οκτομβρη-νοεμβρη-δεκεμβρη του 2016 κανονιζονταν χωματινη και απλα ξυπναγα την αλλη μερα και πηγαινα... ουτε να παω να αλλαξω λαστιχα ουτε τιποτα...

βεβαια το καλυτερο ειναι να εχεις 3 ζυγαρια λαστιχα... ενα αφαλτινο ενα χωματινο και ενα 50/50 για μια adv διαδρομη μεικτη... ε αυτο ομως ειναι λιγο δυσκολο.. χαχαχα!!! αλλα να εχεις 2 ζευγαρια ενα ασφαλτινο και ενα χωματινο γινεται... υπαρχουν σχετικα φθηνα χωματινα (περιπου με 150 ευρω)...
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Tkc 80 κατεμέ το καλύτερο για τη μοτό σου,προσοχή στη βρεγμένη άσφαλτο και όταν ταξιδεύεις το πολύ(ταβάνι λέμε)μέχρι 130χλμ,στο χώμα,λάσπες κτλ Μ@μ@ει.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Tkc 80 κατεμέ το καλύτερο για τη μοτό σου,προσοχή στη βρεγμένη άσφαλτο και όταν ταξιδεύεις το πολύ(ταβάνι λέμε)μέχρι 130χλμ,στο χώμα,λάσπες κτλ Μ@μ@ει.
Έχεις δοκιμάσει το Wild?
To TKC80 το ξέρω καλά, και δε φτάνει το Μισλένι ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@forester Θοδωρη, δεν εχεις και αδικο και ουτε ειναι ασχημη ιδεα φυσικα, αλλα συντομα θα παω για αλλαγη και ελεγα να παω σε ενα για ολα.

Αν το κανω οπως λες, θα πρεπει μακροπροθεσμα να το προγραμματισω ωστε να εχω δυο ζευγαρια... ;)
Βάλε τα ίδια, μάζω κανά φράγκο και πάρε 2ο σετ!
Σε κάθε άλλη περίπτωση, μόνο στο συμβιβασμό θα είσαι ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Νομίζω δεν βγαίνει σε διαστάσεις 990


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αυτό δεν το ξέρω, κάτι θυμάμαι για έλειψη 18'' για πίσω. Θα βγάλει όμως, δε γίνεται!
Αν δεν υπάρχει και κάποιος βιάζεται, τότε Μitas 09 ή TKC 80 ;)
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Έχεις δοκιμάσει το Wild?
To TKC80 το ξέρω καλά, και δε φτάνει το Μισλένι ;)
Όχι Θόδωρα δεν το έχω δοκιμάσει,ακούγονται καλά σχόλια όπως λες αλλά νομίζω(όπως είπε και ο φίλος miouos)δεν βγαίνει σε 18''(ακόμα τουλάχιστον).:)
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Αυτό δεν το ξέρω, κάτι θυμάμαι για έλειψη 18'' για πίσω. Θα βγάλει όμως, δε γίνεται!
Αν δεν υπάρχει και κάποιος βιάζεται, τότε Μitas 09 ή TKC 80 ;)
Παίζει μόνο 17-19 και 21


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Πάρε ένα Wild φχαριστεί σου το οσο σε παει.
Είναι λάστιχο 50/50, κοίτα που έχει φτάσει η τεχνολογία ελαστικών, και σχεδιασμένο σήμερα όχι χθες.
Γνώμη μου
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πάρε ένα Wild φχαριστεί σου το οσο σε παει.
Είναι λάστιχο 50/50, κοίτα που έχει φτάσει η τεχνολογία ελαστικών, και σχεδιασμένο σήμερα όχι χθες.
Γνώμη μου
Το θέμα είναι ότι για τα ΚΤΜ δε βγαίνει σε 18'' πίσω :(
Αλλιώς είναι όντως πολύ μπροστά αυτό το λάστιχο.
 

GiorgosGS1200

Μέλος
Περιοχή
Πάφος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS, 2007
Δηλαδή ρε παλικάρια το Wild μπορείς να το 'χεις πάντα πάνω; και φθινόπωρο με ψιλόβροχο στην Πειραιώς δεν θα κάνεις πατινάζ;
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Δηλαδή ρε παλικάρια το Wild μπορείς να το 'χεις πάντα πάνω; και φθινόπωρο με ψιλόβροχο στην Πειραιώς δεν θα κάνεις πατινάζ;
Ναι μπορείς αλλα οχι στην Ελλάδα . Τε λάστιχα φτιάχνονται για άσφαλτο και οχι για τους Κολο δρόμους τις Ελλάδας


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@GiorgosGS1200 οπως το λεει κι ο Καρολος.....
Δεν πιστευω οτι υπαρχει αλλου τετοια τσουληθρα γι ασφαλτος!
Γι αυτο λεμε οτι η αριστη λυση ειναι 2 σετ λαστιχα.
Ετσι κι αλλιως τα τυπου wild λαστιχα βγαζουν τα μισα χλμ απο τ ασφαλτινα, στην καλυτερη περιπτωση.
Μονο αν πηγαινεις καθε βδομαδα χωμα, τοτε ειναι καλη επιλογη για μονιμη τοποθετηση.
 

Nik Bari

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Suzuki V Strom 650 06'
Απολαυστε λοιπον υπευθυνα...!Ειναι ενα μονταρισμενο βιντεόνι σε ολα τα τερεν με Anakee 2!
 
Top Bottom