Ελατήρια για F800GS.

Salv92

Μέλος
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
F800GS
Μιας και πλησιάζει η ώρα του μεγάλου σέρβις, σκέφτομαι να προχωρήσω και στην αλλαγή ελατηρίων.
Χρήση λίγο απ'όλα, από ταξίδια μέχρι χώμα και πόλη.
Παρακαλούνται όσοι έχουν δοκιμάσει κάτι να ρίξουν τα φώτα τους μήπως και καταλήξω κάπου. :ok:
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Βγάζει η ohlins ελατήρια και λάδι για το μπροστινό, αισθητή διαφορά, τα είχα πάρει από τον Τασούλη.
Για πίσω δεν ξέρω, κάνε τους μια ερώτηση, με το μπροστινό είχα θέμα.
 

tsambion

Μέλος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
BMW F 800 GS 2009
Hyper pro αισθητή διαφορά σε σχέση με τα μαμά. Όσο βιθυζετε τόσο σκληραινει. Τα έβαλα στον Παρασκευά κ τον παναγιωτη

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Εγω ειμαι στα 67000 και ακομα δεν τα εχω αλλαξει. Σκεφτομουν να κανω την αλλαγη οταν δακρυσει καμια τσιμουχα μιας κ δν εχει πεσει αισθητα το ελατηριο για τα χλμ .
Φιλος που εχει βαλει τα ohlins ειναι ευχαριστημενος.Εγω θα πηγαινα σε hyper pro. Οι διαφορες ειναι αμελητεες και σε ακραιες συνθηκες. Οτι και να βαλεις θα δεις μεγαλη διαφορα και ειδικα στο μπροστινο φρενο.Θα παθεις πλακα τι φρενο εχεις και την ασφαλεια που σου δινει πλεον.
 

nik800

Μέλος
Μιας και πλησιάζει η ώρα του μεγάλου σέρβις, σκέφτομαι να προχωρήσω και στην αλλαγή ελατηρίων.
Χρήση λίγο απ'όλα, από ταξίδια μέχρι χώμα και πόλη.
Παρακαλούνται όσοι έχουν δοκιμάσει κάτι να ρίξουν τα φώτα τους μήπως και καταλήξω κάπου. :ok:
Στα ποσα χμ εισαι;;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Salv92

Μέλος
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
F800GS
Είμαι στα 51.000 χλμ. Eίχε αλλαχθεί λαδάκι στις 25.000, όταν δάκρυσε η τσιμούχα και μπήκε wp λάδι που τα βελτίωσε αισθητά.
Τα 150 ευρώ των ελατηρίων δεν είναι σε καμία περίπτωση απαγορευτικό ποσό και είναι κάτι που έπρεπε να είχα κάνει εδώ και καιρό.
Πάντως για hyperpro προοδευτικά μου λένε οι περισσότεροι.
 

nik800

Μέλος
Είμαι στα 51.000 χλμ. Eίχε αλλαχθεί λαδάκι στις 25.000, όταν δάκρυσε η τσιμούχα και μπήκε wp λάδι που τα βελτίωσε αισθητά.
Τα 150 ευρώ των ελατηρίων δεν είναι σε καμία περίπτωση απαγορευτικό ποσό και είναι κάτι που έπρεπε να είχα κάνει εδώ και καιρό.
Πάντως για hyperpro προοδευτικά μου λένε οι περισσότεροι.
Κ γω περιπου στα 50Κ ειχα αλλαξει...
Αν κανεις χωμα βαλε hyperpro πιο προοδευτικα απ οτι λενε οσοι γνωριζουν,εγω παντως με ohlins και το λαδακι που μου ταιριαζε ειμαι ικανοποιημενος σε ασφαλτο ταξιδια στροφιλικια..
σε συμπεριφορα κ σε φρεναρισμα.
Παντως να ξερεις κ μονο που θα αλλαξεις με τα παλια θα δεις αρκετη διαφορα ειτε hyper ειτε ohlins.
Καλη επιλογη


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

tomBrast

Μέλος
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
ΤΕΝΕRE 700
Να ξεθάψω το θέμα...
Μετά το πρώτο σοβαρό ταξίδι με την νέα μου αγαπημένη, ενθουσιάστηκα με την γενική συμπεριφορά στην άσφαλτο, με δυσκόλεψε αρκετά εώς πολύ στο χώμα. Προέρχομαι από 640 ADV όμως...
Με ενδιαφέρει να αναβαθμιστεί το μπροστινό κατ' αρχάς. Η αναβάθμιση να αφορά την συμπεριφορά στο χώμα. Στην άσφαλτο με ενδιαφέρει σαφώς λιγότερο. Δεν έχω απαιτήσεις 640, να γίνει όμως κάπως πιο παιχνιδιάρικη. Λίγο πιο ευέλικτη. Δεν έχω καταλήξει αν θα βάλω προοδευτικά,ή γραμμικά ελατήρια εμπρός. Για παραπάνω αλλαγές δεν με παίρνει. Άντε να αλλάξω και το πίσω ελατήριο. Στο αμερικανικό γνωστό φόρουμ οι περισσότεροι βάζουν προοδευτικά, κάποιοι όμως λένε ότι αν θέλεις το κάτι παραπάνω, τελικά, γραμμικό... Γραμμικό μου προτείνει και ο μηχανικός μου, χωματερός, στον οποίο έχω εμπιστοσύνη.
Την γνώμη σας, τις γνώσεις σας, από τις δικές σας εμπειρίες παρακαλώ.
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Εγω εχω βαλει μπροστα ελατηρια ohlins κ μεταμορφωθηκε. Αλλά τωρα αν ημουν παλι σε διλημμα θα προχωραγα ενα βημα παρακατω και θα αλλαζα ολο το μπροστινο με andreanni. Ειναι απιστευτη η διαφορα του φιλου που εχει βαλει στο ιδιο μηχανακι με μενα. Το πισω ελατηριο αν δεν ειναι ταλαιπωρημενο δν θα το πειραζα.(βεβαια εγω ειμαι παντα μονοκαβαλος κ 75kg)
 
Τελευταία επεξεργασία:

makan-f-

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
bmw f800gs
Καλησπέρα!! πηρα σετ hyper pro μπρος πισω δεν τα εχω βαλει ακομη βεβαια!! ελπιζω να εκανα καλα!! τα εχει βαλει κανεις να μας πει εντυπωσες?
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Εγώ μπροστά έβαλα ohlins. Όμως αν το ξανά σκεφτόμουν θα πήγαινα σε Adriano ! Δεν υπάρχει επαφή . Τώρα για πίσω πρόσεξε μόνο μην το κανεις πολύ μαλακό. Εγώ δν το έχω πειράξει ακόμα . Hyper pro μπροστά έχει φίλος κ σε σχέση με μένα του έχει χαμηλώσει λίγο .
 
Top Bottom