Ελατοχώρι και περίχωρα!

Γιάννης Σάρχο

SarchoGiannakis
Περιοχή
Κατερίνη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda Varadero XL125V
Honda Transalp 400V
BMW F 800 GS
Γειά σας αγαπητοί μοτοταξιδιώτες! Έχει αρχίσει να κάνει λίγο κρύο τελευταία εε; Παρόλο το κρύο όμως η εβδομάδα που πέρασε ήταν κατά βάση ηλιόλουστη.Ετσι από την αρχή της,και παρακολουθώντας τα σύννεφα βροχής,σχεδίασα την επόμενη μου εξόρμηση.Μιας και πέρασε κάπως πιεστικά για εμένα αυτή η εβδομάδα, ήθελα έναν Σαββατιάτικο προορισμό, η μάλλον μια διαδρομή,που θα με χαλάρωνε και θα με έκανε να ξεχάσω για λίγο την καθημερινότητα.Ετσι λοιπόν, ανοίγω χάρτες, ψάχνω στην αναζήτηση και καταλήγω στα Πιέρια Όρη.Με μια επιφύλαξη-ανησυχία για το αν είναι καλή επιλογή,κυρίως λόγω του ότι εκεί πάνω έχει χιόνια,και μιας που μ' αρέσουν τα υψόμετρα είπα να ξεκινήσω και όπου φτάσω.Φυσικά,αφού έδωσα αναφορά για το που θα πάω κτλ στην μαμά και την κοπέλα (για να ξέρουν που να ψάξουν αν χαθώ ), ετοίμασα πράγματα, μηχανή και ξεκίνησα.Πιο νωρίς αυτήν την φορά για να έχω περισσότερες ώρες εξερεύνησης.Βγήκα στον δρόμο και κατευθύνθηκα βορειοδυτικά της Κατερίνης.Περνώντας από τα χωριά Νέο κεραμίδι,Αρνώνας και Λαγοράχη άρχισα να καταλαβαίνω τι με περιμένει.Εχοντας πάρει λίγο υψόμετρο,η θέα που αντίκρισα λόγω του καθαρού ηλιόλουστο ουρανού ήταν μια γεύση για το τι θα ακολουθούσε.Συνέχισα προς το Ελατοχώρι βλέποντας στα αριστερά μου το Χωριό Ρητίνη,που θα ήταν η αρχή της επιστροφής μου.Πριν ακόμα μπω στο χωριό εντυπωσιάστηκα.Πήρα κατευθείαν την ανηφοριά για να φτάσω στο χιονοδρομικό κέντρο.Πολύ ωραία διαδρομή,με ωραία θέα καθ' όλο το μήκος της.Ανηφόρα με συνεχής στροφές και ευτυχώς για εμένα στεγνό οδόστρωμα.Αναβαίνοντας βέβαια,τα πράγματα άλλαξαν.Το χιόνι άρχισε να φαίνεται στην άκρη του δρόμου και σε πολλά σκιερά κομμάτια ακόμα και μέσα στον δρόμο.Καπου εκεί και σε υψόμετρο 1000 περίπου μέτρων συνάντησα μια ταβέρνα.Έκανα μια σύντομη στάση,και συνομίλησα με τον υπεύθυνο του μαγαζιού.Θεώρησα πώς ήταν επικίνδυνο να συνεχίσω πιο πάνω αλλά αυτός με ενημέρωσε ότι ο δρόμος είναι στεγνός για τα επόμενα 2-3 χιλιόμετρα όπου βρίσκεται το σαλέ του χιονοδρομικού που σήμερα ήταν ανοιχτό.Ετσι συνέχισα την ανάβαση και πράγματι δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα.Η θέα ήταν ακόμα καλύτερη μιας και έβλεπες τον Όλυμπο στα ίσια.Για να μην τα πολυλογώ, έφτασα στο σαλέ (1400μ) και πήγα κατευθείαν μέσα.Εκεί ήπια το καφεδάκι μου, έφαγα το δεκατιανό μου, έβγαλα τις απαραίτητες φωτογραφίες και βγήκα έξω να παίξω με το χιόνι.Κάναμε τις μπάντες μας με το Varadero και ξεκινήσαμε σιγά σιγά την κατάβαση.Με 2α στο σασμάν και τις στροφές του V2 κινητήρα να γεμίζουν τα αυτιά μου,έκανα συνεχείς στάσεις καθώς υπήρχαν τόσα πολλά όμορφα τοπία.Φτάνοντας και πάλι πίσω,έκανα μια βόλτα μέσα στο εντυπωσιακό χωριό.Απο εκεί πήρα τον δρόμο για Ρητίνη.Διασχίζοντας το χωριό, έκανα τόσες όμορφες σκέψεις που δεν ήθελα να φύγω.Ευτυχώς όμως και η συνέχεια της διαδρομής μου επιφύλασσε συναρπαστικές εικόνες.Αφού πέρασα ένα χωμάτινο λόγω έργων κομμάτι,και κατάλαβα την αξία του On-off, έχοντας πλάι μου τον Όλυμπο, πέρασα και το χωριό Βρία.Απο εκεί και πέρα,ένα πολύ ωραίο σύντομο κομμάτι δρόμου με παρατεταμένες κατηφορικές στροφές και ανοιξιάτικο σχεδόν καιρό με έβγαλαν στον επαρχιακό δρόμο για την πόλη.Εκεί νόμισα ότι απλώς έμεναν ακόμη 10 ανιαρά χιλιόμετρα.Προς όφελος μου διαψεύστηκα.Πηγαινοντας παράλληλα για λίγο με ένα ποτάμι,είπα να κατέβω να το περπατήσω από κοντά.Πράγματι έστριψα δεξιά και περπάτησα πλάι στο νερό.Εκει σκέφτηκα ότι έκανα την σωστή επιλογή και πήρα έστω και μικρού κυβισμού on-off αντί για παπί .Γεμάτος πλέον από τα τρομερά δείγματα φυσικής τέχνης που απόλαυσα κατά την διαδρομή, διένυσα τα τελευταία επίπεδα χιλιόμετρα για το σπίτι.Ακόμη και αυτά μου άρεσαν καθώς είδα από κοντά τα τριγύρω χωριά της Κατερίνης.Άφιξη πάνω στην ώρα για φαγητό στην πολύ όμορφη στολισμένη πόλη.Ετσι ολοκληρώθηκε η σημερινή μου απόδραση.Ειμαι πολύ χαρούμενος και νιώθω γεμάτος.Τα μέρη αυτά είναι πανέμορφα και έχουν να σου χαρίσουν πολλές εμπειρίες.Σας προτείνω να τα οδηγήσετε.Καπου εδώ τελειώνει και η παρουσίαση της σημερινής μου βόλτας.Ας ελπίσουμε να κρατήσει ο καιρός άλλη μια εβδομάδα για να μην είναι αυτή η τελευταία απόδραση της χρονιάς.Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, ελπίζω να σας μεταφέρω λίγη από την μαγεία της φύσης και της μοτοσυκλέτας.Να είστε καλά!
Γιάννης


Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Σωραιος !!!!!!!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Γειά σου ρε παλικάρι...!!!:friendship:
 

John-Aigio

Nα γιατί GS
Περιοχή
ΑΙΓΙΟ
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1150GS
δεν πατάω χώμα
Πολύ όμορφα μέρη, χαιρόμαστε που μας τα παρουσιάζεις για εμάς που είμαστε κάπως μακριά;), συνέχισε Γιάννη να μας εκπλήσεις!!!
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Μικρό στο μάτι το on off σου αλλά το μικρόβιο το έχεις! Συνέχισε έτσι!


Σεντ φρομ Dakarete-φον
 

tripper.gr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ
Όνομα
Γούλας Θάνος
Μοτό
KTM 990R
Μπράβο Γιάννη που απολαμβάνεις ότι όμορφο υπάρχει γύρω σου!Πάντα τέτοια σου εύχομαι!
 
Top Bottom