Ελαφρύ & ποιοτικό Adv (dual) κράνος;

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Medium του Γιάννη, XSmall θέλει ο Κώστας


Το mx9 είναι όντως 1700+ γραμμάρια σε medium που το έχω. Πολύ καλό κράνος, ειδικά για τα λεφτά του, αλλά όντως στις πολλές ώρες το νιώθεις.

Το 701 είναι "στρογγυλό" μέσα, αντί για οβάλ που είναι το mx9
Και εγώ το MX9 σε medium έχω, φοβερή ποιότητα για τα λεφτά του αλλά στις πολλές ώρες όντως το νιώθεις το βάρος. Επίσης δεν ξέρω αν κάνει τόσο για χειμώνα γιατί μου φαίνεται μπάζει αρκετά. Βέβαια, βάζω μπαλακλάβα και είναι κομπλέ. Και με τα γυαλιά οράσεως που φοράω δεν έχω κανένα θέμα.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Θέλω από επιλογή να είναι μονόχρωμο και μάλιστα λευκό, όχι μαύρο. Θα το χρησιμοποιώ και με το gs και με το CCM, ΑΕΚ το ένα, πανιώνιος ή Παναχαϊκή το άλλο οπότε καλύτερα λευκό με λίγο μαύρο.
Υπάρχει λευκό hornet σε προσφορά αλλα ανεβαίνει η τιμή. Αν βαλω και καμμιά δόση δεν θα τσούξει πολύ.
Αρκεί να μου κάτσει καλά. Το τελευταίο shoei που είχα ήταν το XR1000 πριν από 20 χρόνια. :)

Αξίζει να δώσω κάτι παραπάνω ή έχει και αυτό τα θεματάκια του?

Θα δοκιμάσω και Nexx. X.Wed (αν μπορέσω να βρω κάποιο για δοκιμή).

Υπάρχουν και κάποια O'Neal που στον χώρο του εντούρο έχουν καλό όνομα. Θα δοκιμάσω και τέτοια που είναι πιο φτηνά.

Τα Caberg τα συμπαθώ αλλά το xtrace δείχνει λίγο παλιομοδίτικο.
Κώστα για το hornet έχω να πω τα καλύτερα. Δεν με προβλημάτισε πουθενά από την πρώτη μέρα. Πολύ ποιοτικό και το μόνο που θα μπορούσα να ζητήσω είναι λίγο καλύτερο εξαερισμό.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Το airoh commander το έχουμε στην δουλειά και το έχω τσεκάρει. Αν είχε γύρω στα 200 ευρώ θα το χαρακτήριζα τίμιο αλλά σε αυτό το εύρος τιμής που παίζει νομίζω ότι είναι μέτριο ποιοτικά.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Κώστα για το hornet έχω να πω τα καλύτερα. Δεν με προβλημάτισε πουθενά από την πρώτη μέρα. Πολύ ποιοτικό και το μόνο που θα μπορούσα να ζητήσω είναι λίγο καλύτερο εξαερισμό.
Κάπου διάβασα πως δεν χωράνε goggles . Μήπως έχεις δοκιμάσει κι έτσι?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Κάπου διάβασα πως δεν χωράνε goggles . Μήπως έχεις δοκιμάσει κι έτσι?
Στο LS2 Pioneer χωράνε άνετα αλλά είναι πολύ μέτριο ποιοτικά με πολύ καλό εξαερισμό (κακό για το χειμώνα) και πολύ φασαρία.
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Το pioneer που έχω κ εγώ δεν μου έχει αφήσει και τις καλύτερες εντυπώσεις για την ποιότητα του και βγήκε και αρκετά ευαίσθητο στα μαξιλάρια του !
Αντιθέτως τα O'Neal με εντυπωσίασαν σε αυτό το κομμάτι και στις προσιτές τιμές τους και νομιζω θα είναι η επόμενη επιλογή μου !! Αξίζουν ένα τσεκ !!
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Κάπου διάβασα πως δεν χωράνε goggles . Μήπως έχεις δοκιμάσει κι έτσι?
Δεν χωράει τα περισσότερα είναι αλήθεια θέλει λίγο ψάξιμο. Εγώ πάντως τα arriete τα βάζω μία χαρά.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δε χωράνε γκογκλς Λιάκο.
 

jojo72

Gira, il mondo gira.....
Περιοχή
Τρίπολη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Caponord ETV 1000
Θέλω από επιλογή να είναι μονόχρωμο και μάλιστα λευκό, όχι μαύρο. Θα το χρησιμοποιώ και με το gs και με το CCM, ΑΕΚ το ένα, πανιώνιος ή Παναχαϊκή το άλλο οπότε καλύτερα λευκό με λίγο μαύρο......
Υπάρχουν και κάποια O'Neal που στον χώρο του εντούρο έχουν καλό όνομα. Θα δοκιμάσω και τέτοια που είναι πιο φτηνά.
Αντιθέτως τα O'Neal με εντυπωσίασαν σε αυτό το κομμάτι και στις προσιτές τιμές τους και νομιζω θα είναι η επόμενη επιλογή μου !! Αξίζουν ένα τσεκ !!
Τα O'Neal τα βρίσκεις απ' έξω αρκετά φθηνότερα, ειδικά σε small, και με δωρεάν μεταφορικά. Αν συγκρίνει τιμές με την Ελλάδα αποτελούν πολύ καλή και "τίμια" λύση. Κοίτα πχ τιμές στο xlmoto... https://www.xlmoto.eu/product/oneal-sierra-2-torment-adventure-helmet_pid-0817-602 ή αυτό
https://www.xlmoto.eu/product/oneal-sierra-flat-adventure-helmet-black_pid-PIA-213052? ή αυτό
https://www.xlmoto.eu/product/oneal-sierra-flat-adventure-helmet-white_pid-PIA-213058
και σύγκρινέ τις με του skroutz....https://www.skroutz.gr/c/573/krani-mhxanhs/m/31622/O-neal.html


Αυτό που δε μου άρεσε στα O'Neal είναι 1ον) η βαφή τους είναι κατά κανόνα matte, που σημαίνει ότι τραβάει περισότερη σκόνη και δύσκολα φεύγει ακόμα και μετά από πλύσιμο
2ον) οι αεραγωγοί κεφαλής ΔΕΝ κλείνουν (στο sierra τουλάχιστον) αλλά είναι μονίμως ανοικτοί με αποτέλεσμα να παγώνει το κεφάλι σου (ίσως να κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι όλα έτσι είναι).
Κατά τα άλλα έρχεται μαζί με pinlock μεμβράνη, το βάρος και ο θόρυβος είναι στη μέση κατηγορία, αν δε σε ενοχλεί μέχρι τα 120km/h όπως εμένα μια χαρά θα σε βολέψει. :ok:

Κάπου υπήρχε και ένα review στο youtube αλλά τέτοια ώρα ποιός το ψάχνει; :UH:
 

zilver

Μέλος
Όνομα
Ζήσης
Μοτό
790AdvR
Κάπου διάβασα πως δεν χωράνε goggles . Μήπως έχεις δοκιμάσει κι έτσι?
Goggles εννοείς εντουρομασκα η κάτι άλλο; Γιατί τέτοια χωράει, τουλάχιστον το δικό μου που είναι λαρτζ ( υποθέτω με το νούμερο μικραίνει συνολικά το κράνος όποτε ίσως και το άνοιγμα). Σαν ποιότητα είναι αθάνατο, 4 χρόνια το έχω και δεν έχει την παραμικρή φθορά! Δεν το άλλαζα με τίποτα!
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
kordix
Kωστα ριξε μια ματια kai στο acerbis reactive στα περιπου 170Ε (απο Ελλαδα)
Aρκετα ελαφρυ με κελυφος απο fiberglass βγαινει και σε ασπρο και μπαινει και μασκα Σχετικα αθορυβο αλλα μαλλον πασχει απο αεραγωγους δεδομενου οτι και ανοιχτους που τους εχω διαφορα δεν καταλαβαινω Αλλα νομιζω σε τετοιοπυ τυπου κρανη αυτο ειναι το λιγοτερο αφου ο περισσοτερος αερας ερχεται απο κατω απο το πηγουνι ετσι κι αλλιως
Επισης μειον του το ματ χρωμα

Φοραω και γω small αλλα σε αυτο ηθελα τελικα extra small!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω, που εξυπηρετεί η μάσκα, σε σχέση με τη ζελατίνα του κράνους!!!!!
Με τη ζελατίνα είσαι καλύτερα προστατευμένος σε όλο το πρόσωπο, από αέρα, από σκόνη, από λάσπες, από πέτρες, από έντομα κτλ. Με την ζελατίνα, τα έχεις αυτά, αλλά ανάμεσα στο κενό, μάσκας και κελύφους του κράνους, περνάνε τα πάντα!!!! :rolleyes:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω, που εξυπηρετεί η μάσκα, σε σχέση με τη ζελατίνα του κράνους!!!!!
Με τη ζελατίνα είσαι καλύτερα προστατευμένος σε όλο το πρόσωπο, από αέρα, από σκόνη, από λάσπες, από πέτρες, από έντομα κτλ. Με την ζελατίνα, τα έχεις αυτά, αλλά ανάμεσα στο κενό, μάσκας και κελύφους του κράνους, περνάνε τα πάντα!!!! :rolleyes:
Σε εκτός δρόμου χρήση, με την ζελατίνα νομίζω ότι πνίγομαι, ο αέρας δεν φτάνει. Και είμαι εντελώς κουλός, οι "γρήγοροι" θα το νιώθουν πιο έντονα.


22.06 κράνος είναι και το καινούριο της O'Neal με λιγότερα από 200
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Σε εκτός δρόμου χρήση, με την ζελατίνα νομίζω ότι πνίγομαι, ο αέρας δεν φτάνει. Και είμαι εντελώς κουλός, οι "γρήγοροι" θα το νιώθουν πιο έντονα.
Εντάξει, υπάρχει μονο το "πλεονέκτημα" του έξτρα αερισμού. Αλλά εγώ προσωπικά αν το συγκρίνω με τα πλεονεκτήματα της ζελατίνας που προανέφερα, είναι μονόδρομος η ζελατίνα!
 
Top Bottom