Ελαφρύ & ποιοτικό Adv (dual) κράνος;

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Καλημέρα, έχει κανείς αυτό να πει μια γνωμη;
Νομίζω ο Bulmont

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Εγω για off road οδήγηση εχω 1 κρανος που αποδειχθηκε κακης ποιότητας , αλλα το πηρα κάτω απο 200 ευρω
Ειναι το LS2 mx436 pioneer evo
Το μονο + , οτι ειναι ελαφρύ κατα τα αλλα μάπα , εχει πολυ θόρυβο , βγαίνουν τα μαγουλα ευκολα και μπαίνει δύσκολα το ενα απο τα δυο , πέφτει η ζελατίνα απο την ανοιχτή θέση στη κλειστή ,με κραδασμούς σε off road διαδρομές , …μου κουνιέται μερικες φορές δεξιά αριστερά αν κ ειναι large κ αυτο ειναι το μεγεθος μου

Το εχω 2-3 χρονια κ ψάχνω κ γω για ενα καινουριο , για να το αλλάξω

Sent from my iPhone using Tapatalk
Το έχω κι εγώ κάνα 3 χρόνια νομίζω.
Ή 4.
Τεσπά, αρκετά για να έχω άποψη.
Ισχύει πως ο τρόπος που κουμπωνουν τα μάγουλα είναι εντελώς μαλακισμένος.
Τα εβγαλα κάποια στιγμή για να περάσω ενδοεπικοινωνια και δεν ξανακουμπωσαν ποτέ κανονικά!
Έκανα πατέντα με βελκρο για να μένουν στη θέση τους.
Φασαρία πολύ,αν ταξιδέψω με αυτό,ωτοασπιδες οπωσδήποτε!!!!
Είναι ελαφρύ και δροσερό κράνος.
Το χρησιμοποιω και για κάθε μέρα αλλά γενικά μέτρια πράγματα,αν και δεν έχω άλλη εμπειρία από κράνος της κατηγορίας.

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Είχα ακριβώς το ίδιο αλλά με άλλη ονομασία μάρκας:

https://www.motodirect.gr/el-gr/product/3183365/off-road-kranh/KRANOS-CMS-XRDS-RIDGE-2-0/?Org=3183350

Σε 2 γραμμές: Πολύ βαρύ, μέτριος εξαερισμός, μανούρα για να βάλεις και να βγάλει το γείσο. Δεν χωράει μάσκα.
Πήγα να βγάλω το γείσο μετά από 6 μήνες και ξεκόλλησε το σπείρωμα που πιάνει η μια πλαϊνή βίδα. Επιστράφηκε στην εγγύηση και πήρα ένα commander πληρώνοντας τη διαφορά.
Στα θετικά: πολύ ωραία ποιότητα στα μαξιλαράκια, πολύ καλό φιμέ εσωτερικό ζελατινάκι, χαμηλός θόρυβος.

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Commander 1 ή 2;

Αν είναι το 2 για πες καμιά εντύπωση μόλις το κυκλοφορήσεις λίγο.

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09

Duster edc
Το είχα σαν βασικό - καθημερινό μου κράνος από τον Ιούλιο του 2018 έως και τον Μάιο του 2020 όπου και πήρα το x-wed2.
Το εσωτερικό φιμέ την άκουσε στον 1μιση περίπου χρόνο. Καλή ποιότητα εσωτερικού, καλύτερη από το x-wed2 για την ακρίβεια.
Λίγο βαρύ σχετικά όπως όλα αυτά, μέτριος εξαερισμός αλλά όχι κακός, το βρίσκεις και από την CMS αν θυμάμαι καλά με λίγο λιγότερα χρήματα.
Θα το ξαναέπερνα αν είχε μικρομετρικό κούμπωμα, για την ακρίβεια το φοράω πάλι εδώ και κάνα μήνα που το ξέθαψα από το πατάρι.

Bulmont

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Βαγγελης Χ
Μοτό
BULTACO PURSANG 125
MONTESA ENDURO 125H7
To πήρα πρίν από ενάμιση χρόνο μιάς και ταίριαζε απόλυτα με τα χρώματα του CRF.
Πάρα πολύ καλές από θέμα ορατότητας και οι δύο ζελατίνες, δεν το έχω δοκιμάσει σε
ταχύτητες περισσότερο από 130χλμ, δεν έχω κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής αν και
δεν έχω προσπαθήσει καν να βγάλω το γείσο
Δεν έχω καταλάβει αν λειτουργούν ή όχι οι αεραγωγοί.
Το είχα πάρει πάντως αρκετά φτηνότερα αν θυμάμαι καλά 120 ευρώ μόνο.
Α, μου έχει κάνει εντύπωση που η ζελατίνα είναι πολύ κοντά στο πρόσωπο,θαθελα
να είχε 1-2 πόντους ''αέρα'' ακόμα......

antonis_dov

Μέλος
Περιοχή
Δάφνη
Όνομα
Αντωνης
Μοτό
KTM 790 Adventure 2024
Commander 1 ή 2;

Αν είναι το 2 για πες καμιά εντύπωση μόλις το κυκλοφορήσεις λίγο.
Η εμπειρία μου από το Commander 1, στα θετικά από εμφάνιση σκίζει αυτά.. από αρνητικά προσωπικά δεν ταίριαξε ποτέ στο κεφάλι μου, αγόρασα έξτρα εσωτερικά μάγουλα και το πάνω μέρος σε small μέγεθος μπας και έρθει αλλά όχι, τα μάγουλα δεν κουμπωναν σωστά το ένα ράγισε και λίγο, ετριζε φουλ, εξαερισμός αθλιος, ποιότητα κατασκευής στα 150€ καλά θα ταν αλλά για 350 ούτε καν... και το βασικό όταν χρειάστηκε να προστατεύσει το κεφάλι μου πήγε αλλου...
Τώρα είμαι στην αναζήτηση νέου κράνους και μαλλον θα παρω shoei hornet η και το nexx xweb3 αναλόγως πιο θα κάτσει καλύτερα πάνω μου...

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09

Duster edc
Έχω το Nexx xwed_2 από τον Μάιο του 2020, σε ερημί χρώμα που το λιμπιζόμουν 3-4 χρόνια και το βρήκα σε δυνατή προσφορά από Ολλανδία εν μέσω λοκτάουν το τσίμπησα!
Μετά από 4 χρόνια καθημερινής χρήσης μπορώ να πω τα αρνητικά του κατευθείαν, τα μάγουλα και η επένδυση του δεν συνάπτουν της τιμής του.
Το ίδιο και τα μαλακώματα στα λουράκια του, απλά άθλια.. Έχουν διαλύσει εδώ και ενάμιση χρόνο και πλέον το φοράω τον χειμώνα με το μπάφερ λαιμό.
Το sun visor επίσης καλό μέχρι που έσπασε ο μηχανισμός του...
Κάποια στιγμή θα προσπαθήσω να τον επισκευάσω αλλά γενικά έχω χάσει την πίστη μου στην εταιρεία. Δύσκολα θα ξαναγόραζα κράνος της, ίσως μόνο αν δεν το είχα για καθημερινό.

antonis_dov

Μέλος
Περιοχή
Δάφνη
Όνομα
Αντωνης
Μοτό
KTM 790 Adventure 2024
Λοιπόν τελικά κατέληξα στο Shoei Hornet adv ταίριαξε στο κεφάλι μου, ποιότητα κορυφαία τιμή τσιμπημένη βέβαια αν και είχε μια προσφορά στα 380€ σε μαγαζί στον Άγιο Δημήτριο οπότε είμαι ευχαριστημένος..

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Λοιπόν τελικά κατέληξα στο Shoei Hornet adv ταίριαξε στο κεφάλι μου, ποιότητα κορυφαία τιμή τσιμπημένη βέβαια αν και είχε μια προσφορά στα 380€ σε μαγαζί στον Άγιο Δημήτριο οπότε είμαι ευχαριστημένος..

Ποσά γραμμάρια ειναι;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Top Bottom