Ελαφρύ & ποιοτικό Adv (dual) κράνος;

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Γιατι οχι το Bell MX9 Adventure με MIPS? Κραναρα για τα λεφτα του. Ναι μεν βαρυ στο χερι αλλα στο κεφαλι δε καταλαβαινεις τιποτα. Πολυ καλο ζυγισμα.
 

Giwrgos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Γιατι οχι το Bell MX9 Adventure με MIPS? Κραναρα για τα λεφτα του. Ναι μεν βαρυ στο χερι αλλα στο κεφαλι δε καταλαβαινεις τιποτα. Πολυ καλο ζυγισμα.
Το έχω βάλει και είναι όντως ωραίο και σε τιμή. Θέλω να έχει γυαλι μέσα διότι θα κάνω χρήση κάθε μέρα και έχω βαρεθεί με τα γυαλιά βάλε βγάλε.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
..Θέλω να έχει γυαλι μέσα διότι θα κάνω χρήση κάθε μέρα και έχω βαρεθεί με τα γυαλιά βάλε βγάλε.
Μη νομίζεις πάντως ότι με την εσωτερική φιμέ ζελατίνα θα έχεις το αποτέλεσμα που έχεις με τα γυαλιά ηλίου...
Όλα οσα έχω δοκιμάσει έως τώρα έχουνε παραμόρφωση...
 

Giwrgos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μη νομίζεις πάντως ότι με την εσωτερική φιμέ ζελατίνα θα έχεις το αποτέλεσμα που έχεις με τα γυαλιά ηλίου...
Όλα οσα έχω δοκιμάσει έως τώρα έχουνε παραμορφώση...
Ααα κατάλαβα, οπότε να μην ψάχνω τότε για γυαλακι. Θα είναι εκνευριστικό υπόθετο να το βλέπω συνέχεια.

Στάλθηκε από το H8324 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
το εκνευριστικό δεν ξέρω αν θα είναι το υπόθετο, το έξτρα περιττό βάρος του μηχανισμού και της δεύτερης ζελατίνας σίγουρα.
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
εγώ πάντως που ψάχνομαι για δεύτερο κράνος dual (με πιο φτηνό budget) έχω και αυτές τις επιλογές:




 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Φτηνό και αξιοπρεπέστατο είναι και το BELL MX-9. Δεν έχω γράψει πολλά χιλιόμετρα, υπό τις συνθήκες που το φόρεσα περίμενα να με κουράσει (πιο βαρύ από το καθημερινό HJC RPHA 10+) αλλά όχι. Καταλαβαίνεις το γείσο, το xchallenge δεν έχει προστασία από αέρα.
 

makrys4

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
GEORGE
Μοτό
Honda XRV750 Africa Twin

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Το LS2 MX436 Pioneer πέρασε ένα φεγγάρι απ' το κεφάλι μου...
Αδικαιολόγητη φασαρία και πολλά τριξίματα...
Κατά τα άλλα καλή εφαρμογή και εξαερισμός.
Το είχα πάρει κάτω από 90€ από motocard.
Η κύρια πηγή θορύβου στο LS2 είναι το μεγάλο "άνοιγμα"/"κενό" που έχει στο κάτω μέρος του στην περιοχή του πηγουνιού.
Εφόσον καλυφθεί το κενό (γκρικ πατέντα), ο θόρυβος του είναι αποδεκτός, ακόμα και για ταξίδι με ταχύτητες ον/οφ.
Ποιοτικά χωρίς να έχω μέτρο σύγκρισης με άλλα προϊόντα αυτής της κατηγορίας τιμής, εκτιμώ θα μπορούσε να είναι λίγο καλύτερο.
Ενδεικτικά έσπασε το ένα κλιπ μετά από 6 μήνες χρήσης, φθορά η οποία μπορεί να προκλήθηκε ένεκα της ιδιαίτερα στενής φόρμας του.
// Β
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
εγώ πάντως που ψάχνομαι για δεύτερο κράνος dual (με πιο φτηνό budget) έχω και αυτές τις επιλογές:




Τα ειχα και τα δυο, ελαφρια δεν τα λες, μαλλον βαριά ειναι. Οπως και το ΜΧ9. Για οποιον δεν εχει θεμα με αυχενικο παντως ακομη και 1600γρ να ειναι ελαφρυ ειναι.

Ξαναλεω ομως οτι για οποιον εχει θεμα αυχενικου και ζηταει γι'αυτόν το λογο συγκεκριμενα ελαφρυ, τα ζυγισματα κτλ πανε περίπατο.
 

Giwrgos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Εγώ το έχω ένα θέματακι με το αυχενικό. Μήπως να βάλω κάνα κουβά και να του κάνω τρύπες???? Σε ελαφρύ δηλαδή τι να κοιτάω? Το Nishua που είδα εδώ μέσα δεν το έχει κανένα ελληνικό κατάστημα.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Τα κρανη με το γεισο κουραζουν.
Συντομα θα παραπονιεσε για τον αυχενα....
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Nishua δεν εχει γυαλι ηλιου αλλα ειναι παναλαφρο.
Γνωμη μου, κοιτα προς Νισουα και Acerbis Reactive. Το νισουα σε παει και ταξιδι, ουτε κουνάει ουτε εχει πολλη φασαρια.

Επισης ΑΧ8 AGV αν βρεις κανενα θα ειναι φτηνο, ειναι πολυ καλο και ελαφρυ και σχετικα αθορυβο.
 

Giwrgos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Δεν ξέρω νούμερα στο nishua. Σε όλες σχεδόν φοράω large.

Στάλθηκε από το H8324 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εγω σε ολα -τα κρανη- medium φοραω και το νισουα καθεται κουτι.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Εν το μεταξύ υπάρχει ένα AGV AX8 σε L, μεταχειρισμένο στις αγγελίες του φόρουμ...;)
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Τον αυχένα τον έχεις κανει κανένα σέρβις? Γιατί εκεί μάλλον είναι το θέμα κι όχι στο κράνος σου!
 
Top Bottom