Ελαφρύ & ποιοτικό Adv (dual) κράνος;

Giwrgos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Καλημέρα ναι ναι το έχω ισιωση, ένα 5 μήνες φυσιο, βελονισμός. Έχω κάνει και 6,2 τάματα και είμαι έτοιμος για νέες περιπέτειες.

Στάλθηκε από το H8324 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πότε μου δεν κατάλαβα γιατί να έχεις κράνος με γείσο εφ'οσον δε μπαίνεις χώμα.
Ενταξει φαινεται ωραίο στην καφετέρια, αλλά αξίζει να καταπονεις τον αυχένα σου απλά για ένα φρεντο εσπρέσο με στυλ?
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Πότε μου δεν κατάλαβα γιατί να έχεις κράνος με γείσο εφ'οσον δε μπαίνεις χώμα.
Ενταξει φαινεται ωραίο στην καφετέρια, αλλά αξίζει να καταπονεις τον αυχένα σου απλά για ένα φρεντο εσπρέσο με στυλ?
Εγω πινω φρεντο εσπρεσσο.... Πες ποτε με ειδες και που;;; χαχαχαχα

#xrv_world_explorer
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Πότε μου δεν κατάλαβα γιατί να έχεις κράνος με γείσο εφ'οσον δε μπαίνεις χώμα.
Ενταξει φαινεται ωραίο στην καφετέρια, αλλά αξίζει να καταπονεις τον αυχένα σου απλά για ένα φρεντο εσπρέσο με στυλ?
Εμενα παντως ποτε δεν μου δημιούργησε θεμα το γεισο, μόνον το βαρος. Βεβαια μαλλον φταιει οτι ανηκω στο κλαμπ Αμυρου130μαξ.

Ουτως ή αλλως στα αντβε κρανη το γεισο ειναι κοντο για να πεις οτι κανει για πραγματικη εντουρο χρηση. Εγω τα εχω λατρεψει απο το 2007 τα αντβε κρανακια ομως διοτι μεσα σε ολες τις κουλαμαρες που με δερνουν εχω και τρομερη ευαισθησια στα ματια στον ηλιο, το γεισο βοηθαει παρα πολυ στην αντηλια και κυριως τους χειμερινους μηνες που στην ανατολη και τη δυση οι ακτινες ειναι πολυ οριζοντιες και για περισσοτερο χρονο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εμενα παντως ποτε δεν μου δημιούργησε θεμα το γεισο, μόνον το βαρος. Βεβαια μαλλον φταιει οτι ανηκω στο κλαμπ Αμυρου130μαξ.

Ουτως ή αλλως στα αντβε κρανη το γεισο ειναι κοντο για να πεις οτι κανει για πραγματικη εντουρο χρηση. Εγω τα εχω λατρεψει απο το 2007 τα αντβε κρανακια ομως διοτι μεσα σε ολες τις κουλαμαρες που με δερνουν εχω και τρομερη ευαισθησια στα ματια στον ηλιο, το γεισο βοηθαει παρα πολυ στην αντηλια και κυριως τους χειμερινους μηνες που στην ανατολη και τη δυση οι ακτινες ειναι πολυ οριζοντιες και για περισσοτερο χρονο.
Να προσθέσω την πολύ καλή περιφερειακή όραση λόγω μεγάλου ανοίγματος, τον τέλειο αερισμό για την χώρα μας και φυσικά για την καλύτερη αεροδυναμική στην όρθια οδήγηση, από τα Street κράνη
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
k0k0s
Εντάξει ρε Κώστα αν είσαι στην A.C.Z* μπορείς να πεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά αν ταξιδεύεις πολύ και με πιο υψηλές ταχυτητες τέτοια κράνη αντικαθιστουν την απόλαυση με την ημικρανία...
Για τις ακτίνες του ήλιου θα συμφωνήσω, αλλά προσωπικά χρησιμοποιώ γυαλιά ηλίου πολαριζε τα οποία κάνουν εξαιρετική δουλειά.
Με το γείσο πρέπει να έχεις διαρκώς σκυμμένο το κεφάλι για να καλύψει το γείσο την αντηλια, δεδομένου ότι όπως λες είναι και κοντό.

Εξαιρούνται τα Γελάδια Στράσε με το παρμπρίζ βέβαια γιατί και αυτά A.C.Z είναι.


*Amyrou Comfort Zone
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Το παν είναι η ζελατινα της μηχανης. Στο 1190 την εχω σεταρει φουλ κομπλε, και στα 200 που πατησα κανα δυο φορες σε κλειστη πιστα βεβαίως δεν κούνησε τιποτα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το παν είναι η ζελατινα της μηχανης. Στο 1190 την εχω σεταρει φουλ κομπλε, και στα 200 που πατησα κανα δυο φορες σε κλειστη πιστα βεβαίως δεν κούνησε τιποτα.
200..???
Μολις βγήκες από το κλαμπ
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τώρα θα με κάνετε να πάω σε κλειστό ελεγχόμενο δρόμο να δοκιμάσω το BELL πάνω από τα 130. Με τρέιλερ και SMS "άσκηση" εννοείται.

Νομίζω πως το πιο στριτ πουλ μουρ χωμάτινο λουκ κράνος είναι το icon, αλλά δεν ξέρω ποιός το φέρνει.
Τα παιδιά στον Άγιο Στέφανο έχουν ξεκινήσει να φέρνουν icon αλλά δεν έχω πάει να ρωτήσω τιμές ακόμα (γιατί ζαχαρώνω ακόμα ένα RPHA11 Iannone, άτιμε εθπελέτα το'φαγες το παιδί)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τώρα θα με κάνετε να πάω σε κλειστό ελεγχόμενο δρόμο να δοκιμάσω το BELL πάνω από τα 130. Με τρέιλερ και SMS "άσκηση" εννοείται.
Μηηηηη...
Εσυ και με χιπστερ κράνος μια χαρά εισαι
Το μούσι να ανεμιζει
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν ψωνίζουμε ανοιχτά κράνη. Την μία στιγμή έχεις μούσι, την άλλη έχεις μισό πρόσωπο.


Επίσης να θυμηθούμε ότι για όσους δεν έχουν παρμπρίζ μπροστά τους και δεν είναι μεγέθους Μάρκεθ, το χωμάτινο κράνος είναι ανεκτίμητο στο χώμα γιατί αερίζεται πολύ ενώ με το στριτ κράνος πνίγονται, αλλά στον ανοιχτό δρόμο γίνονται παγοκολώνα και βλαστημάνε.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν ψωνίζουμε ανοιχτά κράνη. Την μία στιγμή έχεις μούσι, την άλλη έχεις μισό πρόσωπο.


Επίσης να θυμηθούμε ότι για όσους δεν έχουν παρμπρίζ μπροστά τους και δεν είναι μεγέθους Μάρκεθ, το χωμάτινο κράνος είναι ανεκτίμητο στο χώμα γιατί αερίζεται πολύ ενώ με το στριτ κράνος πνίγονται, αλλά στον ανοιχτό δρόμο γίνονται παγοκολώνα και βλαστημάνε.
Παγοκολωνα... Τους 3 μήνες που έχει πραγματικό κρύο στην χώρα μας και οι περισσότεροι την κλειδώνουν?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Παγοκολωνα... Τους 3 μήνες που έχει πραγματικό κρύο στην χώρα μας και οι περισσότεροι την κλειδώνουν?
θα κυκλοφορώ και καθημερινά.
Ποιός νοιάζεται τι κάνουν οι περισσότεροι... Φέτος μας έχει κλειδώσει όλους.

Οι ανοχές και αντοχές του καθ' ενός είναι άλλες, οπότε πάντα ένα grain of salt που λένε οι κουτόφραγκοι.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ποιός νοιάζεται τι κάνουν οι περισσότεροι... Φέτος μας έχει κλειδώσει όλους.

Οι ανοχές και αντοχές του καθ' ενός είναι άλλες, οπότε πάντα ένα grain of salt που λένε οι κουτόφραγκοι.
Ο Γιώργης θα κυκλοφορεί καθημερινα... Οπότε είναι ρσενικο και δεν κρυωνει.
Δεν κάνει κρύο στην Ελλάδα, κρύο δεν έκανε ποτέ!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Η αλήθεια είναι ότι κάτω στον Πειραιά στο μουράγιο έχετε πολλούς βαθμούς παραπάνω, εξηγεί γιατί κανείς από τους macho men εκεί δεν φοράει κράνος.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Νομίζω οτι ο Ιαβέρης δε διαβάζει advride.gr αλλιως θα είχε εντάξει τον amyroukai στο επιτελείο του. Σε ενα trailer εκπομπης στην τηλεοραση για τα τροχαία ενας από τους "ειδικούς" έλεγε ότι η Ελλάδα έχει από τα πιο υψηλά όρια ταχύτητας στην Ευρώπη...βλεπω να μας το κόβουν κι αυτά.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν σου πω ότι μένει δίπλα...

Όχι, η τρομολαγνική ρητορική του δεν με βρίσκει σύμφωνο. Λέει το σωστό πράγμα με τον πιο λάθος τρόπο. Αν τα πάρεις τοις μετρητοίς, πρέπει να μείνεις για πάντα μέσα στο σπίτι τυλιγμένος με φουσκάλες συσκευασίας, που πάλι και θα βρει να σου πει ότι θα σε σκοτώσει.

Επίσης ο ομιλητής/ειδικός μάλλον είναι ηλίθιος, αυτό που λέει δεν ισχύει.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Αν σου πω ότι μένει δίπλα...

Όχι, η τρομολαγνική ρητορική του δεν με βρίσκει σύμφωνο. Λέει το σωστό πράγμα με τον πιο λάθος τρόπο. Αν τα πάρεις τοις μετρητοίς, πρέπει να μείνεις για πάντα μέσα στο σπίτι τυλιγμένος με φουσκάλες συσκευασίας, που πάλι και θα βρει να σου πει ότι θα σε σκοτώσει.
Για αυτό το είπα λόγω τρομολαγνικής ρητορικής...επρεπε τωρα με τον covid-19 να τον εκμεταλλευτούν. Δε νομίζω ότι τα λέει με λάθος τρόπο απλά. Δε λεω οτι είναι λάθος όλα όσα λέει αλλά τεσπα. Εγω πάντως που ξεκίνησα με κρανος ετυχε για μια αναστροφη αποστασης 15 μετρων προκειμενου να μπει στην πυλωτη το μηχανακι που το ειχα παρκαρει απεξω γιατι ειχαν πιασει τη θεση φορουσα το κρανος και σκεφτόμουν τι κάνω; κατεβηκα απο το σπιτι για να κανω 20 μετρα και φοραω κρανος; Το εχω συνηθίσει τόσο πολύ που δεν μπορώ να οδηγήσω χωρίς. Το ίδιο θα γίνει και με τη μάσκα οι 10 μήνες είναι οι δύσκολοι, μετα δε θα τη βγάζετε από πάνω σας.
 
Top Bottom