Ελαφρύ & ποιοτικό Adv (dual) κράνος;

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Βρε αφού σου είπαμε Suomy Mx Tourer και καθάρισες...αλλιως παίρνεις αυτό
κι ένα GS και καθάρισες...δε θα σε χτυπάει ο αέρας δε θα καταλαβαίνεις τίποτα και θα αναφωνείς και τι κρανάρα είναι αυτή. Εγω πάντως που ειχα παραγγείλει το Touratech Aventuro τελικά δεν το κράτησα γιατι δεν καθόταν τελείως καλά και το αισθανόμουν καπως ογκώδες. Γενικά πάντα καταλήγω σε Arai ακόμα και αν δεν ταιριάζουν 100% στο κεφαλι μου. Tour X3 Tour X4 αλλά είναι από τα πιο βαριά στην κατηγορία. Αν εχει σωστό γεισο το κράνος θα εχεις αρκετη αντισταση απο τον αερα. μπορεις να παρεις καποιιο με πιο διακοσμητικο γεισο βλεπε και τα Icon...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Βρε αφού σου είπαμε Suomy Mx Tourer και καθάρισες...αλλιως παίρνεις αυτό
κι ένα GS και καθάρισες...δε θα σε χτυπάει ο αέρας δε θα καταλαβαίνεις τίποτα και θα αναφωνείς και τι κρανάρα είναι αυτή. Εγω πάντως που ειχα παραγγείλει το Touratech Aventuro τελικά δεν το κράτησα γιατι δεν καθόταν τελείως καλά και το αισθανόμουν καπως ογκώδες. Γενικά πάντα καταλήγω σε Arai ακόμα και αν δεν ταιριάζουν 100% στο κεφαλι μου. Tour X3 Tour X4 αλλά είναι από τα πιο βαριά στην κατηγορία. Αν εχει σωστό γεισο το κράνος θα εχεις αρκετη αντισταση απο τον αερα. μπορεις να παρεις καποιιο με πιο διακοσμητικο γεισο βλεπε και τα Icon...
Επειδή έχω το κράνος της BMW... Δεν αξίζει τα λεφτά του στο θέμα τρίξιμο και φασαρια.
Μόνο στο βάρος και στα μαξιλαράκια λέει κατι
Αντίθετα με το icon... Κορυφη
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτό το σουομι μου είχε ξεφύγει. Κράνος χωρίς δοκιμή δεν γίνεται, αλλιώς τόσο αυτό όσο και το variant pro είναι σε λογικά λεφτά.

Αν μας αξιώσει για London excel φέτος ελπίζω να τα δω από κοντά.
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Τα αντβε κράνη αξίζουν μόνο και μόνο για το μέγεθος της ζελατίνα και τη περιφερειακή όραση που προσφέρουν. Εμένα προσωπικά με εξυπηρετεί και το γείσο για τον ήλιο όπως αναφέρθηκε και πιο πανω μιας και δε φοράω γυαλιά ηλίου μεσα απο το κράνος!
Bell MX9 και καθάρισες!
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
αυτή τη στιγμή το louis.de έχει στα 200 ευρώ το καρμπόν nishua (σε όλα τα μεγέθη) και επίσης το Shoei Hornet Adv σε μειωμένη τιμή λόγω σπασμένων νούμερων

εγώ έχω το Shoei hornet Adv και είμαι σουπερ ευχαριστημένος.
Μπορεί να είναι βαρύ (σε σχέση με άλλα που έχω διαβάσει το βάρος τους) αλλά δεν με ενοχλεί πουθενά. Μόνο όταν έβαζα τη gopro αισθανόμουν έξτρα βάρος και ήθελα να βγάλω τη κάμερα μετά από μισή ώρα.

Είχα δοκιμάσει Arai και τουρατεκ με γείσο (αυτό της Nexx) και όλα με ενοχλούν, μόνο τα shoei κάθονται και τα αγοράζω με κλειστά μάτια μέσω ιντερνετ.
Μπορεί το επόμενο να είναι το Klim Krios (γιατί το δίνουν για τεστ ραϊντ) αν δεν με χτυπάει πουθενά. Και λεω το Κλιμ γιατί είναι πουπουλο σε σχέση με το Shoei που έχω. Λιγότερο βάρος σίγουρα δεν βλάπτει.
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
αυτή τη στιγμή το louis.de έχει στα 200 ευρώ το καρμπόν nishua (σε όλα τα μεγέθη) και επίσης το Shoei Hornet Adv σε μειωμένη τιμή λόγω σπασμένων νούμερων

Επίσης αν παίζει και αυτό ρόλο ο Louis.de το δίνει "ολόφρεσκο"


Dear Mr. P....,

Thank you for your message and kind interest in our products.

The date of production is July 2020

If you have any further questions, please do not hesitate to contact us via e-mail or under the telephone number you find below. Thank you in advance.

Best regards
Nicole Wolf / Servicecenter

Mailto:service@louis.eu
Tel.: 0049 40 734 193 60

Detlev Louis
Motorrad-Vertriebsgesellschaft mbH
Rungedamm 35
21035 Hamburg

Managing Directors: Nico Frey, Joachim Grube-Nagel
Register court: AG Hamburg HRB 134260
 

Giwrgos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Επίσης αν παίζει και αυτό ρόλο ο Louis.de το δίνει "ολόφρεσκο"


Dear Mr. P....,

Thank you for your message and kind interest in our products.

The date of production is July 2020

If you have any further questions, please do not hesitate to contact us via e-mail or under the telephone number you find below. Thank you in advance.

Best regards
Nicole Wolf / Servicecenter

Mailto:service@louis.eu
Tel.: 0049 40 734 193 60

Detlev Louis
Motorrad-Vertriebsgesellschaft mbH
Rungedamm 35
21035 Hamburg

Managing Directors: Nico Frey, Joachim Grube-Nagel
Register court: AG Hamburg HRB 134260
Θα το κοιτάξω, ευχαριστώ
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
icon variant pro
1500γρ το σμολ
Για τά άλλα ρώτα τόν ouzakia

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

KostasLC

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Triumph Tiger 900 Rally Pro
νέος στο χώρο των adv (Tiger900RP) και ψάχνοντας να αντικαταστήσω το αρκετά παλαιό street κράνος μου ρίχνω μια ματιά και στην adv κατηγορία.
Τι έχει να προσφέρει σε σχέση με ένα street κράνος?
Καλαβαίνω από άλλες απαντησεις σας παραπάνω ότι το γείσο ειναι αφαιρουμενο και η περιφερειακή οραση ειναι πιο καλή, όπως και ο αερισμός
Τι άλλο να περιμένω? Μειονεκτήματα ?

Η συχνότερη χρήση θα είναι ασφάλτινα ταξίδια και πόλη. Δεν θέλω να καταλήξω με 2 κράνη και το ένα κάθεται για τις 5 χωματινες βολτες το χρόνο.

Υπάρχει πρόταση για κάποιο ελαφρύ μοντέλο (λόγω αυχενικού)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
νέος στο χώρο των adv (Tiger900RP) και ψάχνοντας να αντικαταστήσω το αρκετά παλαιό street κράνος μου ρίχνω μια ματιά και στην adv κατηγορία.
Τι έχει να προσφέρει σε σχέση με ένα street κράνος?
Καλαβαίνω από άλλες απαντησεις σας παραπάνω ότι το γείσο ειναι αφαιρουμενο και η περιφερειακή οραση ειναι πιο καλή, όπως και ο αερισμός
Τι άλλο να περιμένω? Μειονεκτήματα ?

Η συχνότερη χρήση θα είναι ασφάλτινα ταξίδια και πόλη. Δεν θέλω να καταλήξω με 2 κράνη και το ένα κάθεται για τις 5 χωματινες βολτες το χρόνο.

Υπάρχει πρόταση για κάποιο ελαφρύ μοντέλο (λόγω αυχενικού)
Καλησπέρα.
Εάν η χρήση που προορίζεται να κάνεις είναι αυτή που αναφέρεις τότε δεν υπάρχει λόγος να φύγεις από την κατηγορία των street.
Το γείσο λόγω αεροδυναμικής σε αρκετά κράνη και μοτοσυκλέτες υπό συνθήκες κουράζει.
Εκτός κι αν μπαίνεις στη διαδικασία του βάλε-βγάλε...
Στη θέση σου δεν θα άλλαζα κατηγορία κράνους.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εάν κινείσαι σε επαρχιακούς.. Τα on off κρανη έχουν πλεονέκτημα σε αερισμό και φυσικά σε όραση.
Τα Street έχουν πλεονέκτημα σε πολύ κρύο, εθνικές και θορυβο
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Παντως ο Λουις εχει σε προσφορα στα 200€ ενα πολυ καλο και παναλαφρο ονοφ κρανος.

 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Άμα το θες μόνο για 5 χωμάτινες το χρόνο πάρε ένα οικονομικό mx κράνος κ μια μάσκα και είσαι κυριος.
Και αντικατέστησε το παλιό σου με ένα νέο καλό street κρανος
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Θα συμφωνήσω με τον αποπάνω.

Σήμερα έβγαλα πρώτη φορά το BELL βόλτα με το XR, δεν θόλωσε, έκανε λιγότερο θόρυβο λόγω ζελατίνας, ήταν καλό αεροδυναμικά μέχρι τα... εμ... 130 :p
Άντε και λίγο παραπάνω, μετά καταλαβαίνεις ότι φοράς "ιστίο" στο κεφάλι και ότι σε κόβει. Το γείσο δεν έκανε κουνήματα σφυρίγματα κλπ, κρατούσε το κράνος ελαφρά προς τα κάτω. Αν έπρεπε να το κυκλοφορώ κάθε μέρα, θα ήταν η 100% λάθος επιλογή.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μερικές παρατηρήσεις μετά την σημερινή βρόχινη βόλτα όσον αφορά το Nishua enduro carbon.
Η ζελατίνα δεν σφραγίζει καλά στο πάνω μέρος με αποτέλεσμα να τρέχουνε σταγόνες νερού εσωτερικά της...
Επίσης τα μαξιλαράκια για τα μάγουλα γίναν μούσκεμα και ίσως η αιτία να ήταν το προαναφερθέν...
Άλλο λόγο δεν μπορώ να βρω...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Μερικές παρατηρήσεις μετά την σημερινή βρόχινη βόλτα όσον αφορά το Nishua enduro carbon.
Η ζελατίνα δεν σφραγίζει καλά στο πάνω μέρος με αποτέλεσμα να τρέχουνε σταγόνες νερού εσωτερικά της...
Επίσης τα μαξιλαράκια για τα μάγουλα γίναν μούσκεμα και ίσως η αιτία να ήταν το προαναφερθέν...
Άλλο λόγο δεν μπορώ να βρω...
Εγώ πρόβλημα στη βροχή δεν έχω!
Η μαλακια τώρα, είναι ότι το έχεις και εσυ αγορασμένο από έξω και εδώ δεν έχει αντιπροσωπεία!!!!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Εγώ πρόβλημα στη βροχή δεν έχω!
Η μαλακια τώρα, είναι ότι το έχεις και εσυ αγορασμένο από έξω και εδώ δεν έχει αντιπροσωπεία!!!!
Τώρα που το παρατηρώ βλέπω ότι η ζελατίνα όταν είναι κλειστή εκτός από το κέντρο του κράνους αριστερά και δεξιά δεν εφάπτεται καν στο λάστιχο...:muted:
Και η πλάκα είναι ότι δεν μπορείς να τη ρυθμίσεις κιόλας...
 
Top Bottom