Ελαφρύ & ποιοτικό Adv (dual) κράνος;

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Καλησπερα! Σε περιπτωση που δεν εχεις αγορασει κρανος ακομα χθες εγω εκανα παραγγελια σε γνωστο site το AGV AX8 DS Carbon σε εκπληκτικη τιμη! Αν σ ενδιαφερει να στειλω link!
Σ' ευχαριστώ φίλε μου, αλλά πήρα ήδη το Touratech. :)
Καλορίζικο το δικό σου!!

Και οι εντυπώσεις από το Touratech (αντιγράφω από διπλανό thread που τις έγραψα ήδη):

Συνολικά είμαι ευχαριστημένος, δεν ξέρω όμως αν αξίζει τα ίδια σχεδόν λεφτά με τα Shoei - Arai, κυρίως γιατί (αν και ποιοτικό κράνος) δε φτάνει την ποιότητα κατασκευής και υλικών των Shoei - Arai. Χάνει σε λεπτομέρειες του τύπου clips και αεραγωγοί κουμπώνουν πολύ χαλαρά - έως και όχι καλά, κάποια κομμάτια ψιλοτρίζουν (ειδικά η προέκταση του γείσου - εγώ την έβγαλα τελείως), τα μάγουλα δε μου γεμίζουν το μάτι - θα φανεί στην πορεία πόσο θα αντέξουν χωρίς να "κάτσουν" και γενικά, αν και στο κεφάλι μου έχει καλή εφαρμογή κι είναι άνετο, δε νιώθω να το "αγκαλιάζει" όσο τα Arai μου, που με το που τα φοράω νιώθω λες και φτιάχτηκαν πάνω στο κεφάλι μου..!

Στα καλά, είναι ΠΑΝΑΛΑΦΡΟ (carbon γαρ) και αυτό κάνει διαφορά όταν το φοράς για ώρα, είναι (ΚΤΜέ) ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ, έχει πολύ καλή ποιότητα ζελατίνας, ίσως και καλύτερη των Arai - Shoei και μ' αρέσει πολύ η... πολυμορφική πλευρά του: Με δύο clips και μία βίδα στην κορυφή που την ξεβιδώνεις με το χέρι, ο γείσος κι η ζελατίνα βγαίνουν πάρα πολύ εύκολα κι έτσι μετατρέπεται και σε street κράνος χωρίς γείσο, αλλά και σε αμειγώς εντουράδικο χωρίς ζελατίνα, για να βάλεις goggles. Και γενικά, έχει ωραία εξαρτήματα, από το να βάλεις διάτρητο καπάκι στο σαγόνι για να μπαίνει μόνιμα αέρας, μέχρι επίπεδες επιφάνειες που κουμπώνουν στο πλάι και στην κορυφή για να προσαρμόσεις πάνω action camera.

Η αεροδυναμική του είναι επίσης πάρα πολύ καλή και ο γείσος ούτε ενοχλεί, ούτε έχει την τάση να σηκώνει το κράνος μέχρι τα 150 (δεν έχω πάει παραπάνω μέχρι στιγμής), αρκεί να μην έχει την προέκταση η οποία γενικά "παίζει" με αποτέλεσμα να τρίζει - και λογικό είναι, είναι extra εξάρτημα που μπαίνει με βίδες και έχει περιθώριο να πηγαίνει μπρος-πίσω για περισσότερη σκιά.

Σε επίπεδα θορύβου, όσο και τα Arai μου, ούτε λιγότερο, ούτε περισσότερο, μου φάνηκε νορμαλ (αν και τα Arai δε φημίζονται ότι είναι και τα πιο ήσυχα κράνη).

:friendship:
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Μεyes το καπέλο ....Φοβερο και πανάλαφρο...
Εχω το απλό εδώ και 4 χρόνια και είμαι αρκετά ικανοποιημένος με ελάχιστα παράπονα...
Καλοφόρετο!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
στα 250 € είναι πρόκληση!!!! και ψάχνομαι και για 2ο κράνος...έχει στενή γραμμή, κανονική?? στο schuberth S2 που είμαι στο XL (60-61) και μου είναι ελαφρώς αεράτο (πιο πολύ για 59-60 είμαι) τι νούμερο θα μου κάνει??? (ένα agv K3,μεγέθους large, που έχει συνάδελφος μου είναι ελαφρώς σφιχτό...)

επίσης, (δεν το έψαξα το site) έχει αντικαταβολή?
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Το αγορασα χθες το βραδυ! Οταν ερθει θα σας ενημερωσω σχετικα με μεγεθος. Σε Shoei και Suomy φοραω medium οποτε μετα απο reviews και βιντεο που ειδα και το εδιναν true to size οποτε το πηρα στο ιδιο μεγεθος!
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Πραγματικά ΦΟΒΕΡΟ value for money, και είναι και Carbon... εγώ όταν έψαχνα έβρισκα 300+ το απλό. Και το motocard έχει και δωρεάν μεταφορικά για πάνω από 60 ευρώ αν θυμάμαι καλά! ;)
Το μόνο μειονέκτημα για μένα είναι ότι είναι σκούρο και εγώ ήθελα λευκό κράνος (να επικρατεί το λευκό τελοσπάντων) για λόγους ορατότητας κυρίως, κι αυτό που μ' άρεσε στο touratech είναι ότι ναι μεν είναι carbon αλλά έχει λευκό χρωματισμό (με γραφικά αυτό που πήρα).

Καλορίζικο κι αγρατζούνιστο!! :ok:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
στα 250 € είναι πρόκληση!!!! και ψάχνομαι και για 2ο κράνος...έχει στενή γραμμή, κανονική?? στο schuberth S2 που είμαι στο XL (60-61) και μου είναι ελαφρώς αεράτο (πιο πολύ για 59-60 είμαι) τι νούμερο θα μου κάνει??? (ένα agv K3,μεγέθους large, που έχει συνάδελφος μου είναι ελαφρώς σφιχτό...)

επίσης, (δεν το έψαξα το site) έχει αντικαταβολή?
Πάνω απο 60Ε έχει δωρεάν μεταφορικά όπως λέει και ο Βαγγέλης πιο πάνω.
Για τις μεθόδους πληρωμής δες το παρακάτω λίνκ.
https://www.motocard.com/en/help/methods_of_payment.aspx
Τις προάλλες πήρα το παρακάτω κράνος απο εκεί στην τιμή των 88.00Ε περίπου και απ'οτι βλέπω τρέχει ακόμη η προσφορα.
https://www.motocard.com/en/helmets/ls2-pioneer_mx436_trigger_white_black_red_02.aspx
Έχει μια σχετική φασαρία πάνω απο τα 100 χιλιόμετρα και κάτι χαζοτριγμούς στο γείσο όταν ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα.
Έχει πολύ καλή ζελατίνα,με καλή εφαρμογή και με συνολικά καλή εφαρμογή στα μαξιλάρια.
Για τα λεφτά του είναι υπέρ του δέοντος καλό.Περιμένω να ανοίξει ο καιρός για μεγαλύτερο τέστ.
Στα θετικά του το βάρος και οτι μπαίνουν googles χωρίς να βγάλεις την ζελατίνα (φωτό σύντομα).
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Πάνω απο 60Ε έχει δωρεάν μεταφορικά όπως λέει και ο Βαγγέλης πιο πάνω.
Για τις μεθόδους πληρωμής δες το παρακάτω λίνκ.
https://www.motocard.com/en/help/methods_of_payment.aspx
Τις προάλλες πήρα το παρακάτω κράνος απο εκεί στην τιμή των 88.00Ε περίπου και απ'οτι βλέπω τρέχει ακόμη η προσφορα.
https://www.motocard.com/en/helmets/ls2-pioneer_mx436_trigger_white_black_red_02.aspx
Έχει μια σχετική φασαρία πάνω απο τα 100 χιλιόμετρα και κάτι χαζοτριγμούς στο γείσο όταν ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα.
Έχει πολύ καλή ζελατίνα,με καλή εφαρμογή και με συνολικά καλή εφαρμογή στα μαξιλάρια.
Για τα λεφτά του είναι υπέρ του δέοντος καλό.Περιμένω να ανοίξει ο καιρός για μεγαλύτερο τέστ.
Στα θετικά του το βάρος και οτι μπαίνουν googles χωρίς να βγάλεις την ζελατίνα (φωτό σύντομα).
Το συγκεκριμένο το χαλβάδιαζα όταν έψαχνα, αλλά ήθελα κάτι σε άλλο level. Το είχε πάντως στα 150 περίπου, η προσφορά είναι πραγματική πρόκληση, ειδικά για καμιά χωματάδα ή για μέσα στην πόλη!!
Και (ΚαΤεΜέ), είναι πανέμορφο!!! Με γειες και σε σένα!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το συγκεκριμένο το χαλβάδιαζα όταν έψαχνα, αλλά ήθελα κάτι σε άλλο level. Το είχε πάντως στα 150 περίπου, η προσφορά είναι πραγματική πρόκληση, ειδικά για καμιά χωματάδα ή για μέσα στην πόλη!!
Και (ΚαΤεΜέ), είναι πανέμορφο!!! Με γειες και σε σένα!
Άσχετα με την τιμή του τα υλικά η βαφή και η συναρμολόγηση είναι σε υψηλό επίπεδο.Μέχρι και μαξιλαράκια ταχείας απελευθέρωσης έχει...
Αυτό που με χάλασε είναι οτι ο τρόπος για να βάλεις-βγάλεις ζελατίνα είναι λίγο ζόρικος.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Σε ότι αφορά το ls2 έχεις αντιμετωπίσει πρόβλημα με τους αεραγωγούς που δεν κλείνουν (για πολύ κρύο) και αν μπαίνει βροχή;

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Σε ότι αφορά το ls2 έχεις αντιμετωπίσει πρόβλημα με τους αεραγωγούς που δεν κλείνουν (για πολύ κρύο) και αν μπαίνει βροχή;

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk
Αν λες για τον μεγάλο αεραγωγό μπροστά,έχει εσωτερικά κουμπί το οποίο τον κλείνει.
Βέβαια δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη σε βροχή αλλά στο κρύο το πρόβλημα δημιουργείται απο τον αέρα που μπαίνει απο το κάτω μέρος του κράνους (στο σαγόνι) μιας και δεν υπάρχει προστασία.
 

P@vlos.B

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Παύλος
Μοτό
F650GS Dakar
Beta RR250
Gas Gas Txt Pro 250
Piaggio Liberty 150
Καλησπέρα σε όλους!
Και γω ψάχνω για dual sport κράνος, κάτι οικονομικό, και τώρα είδα αυτό το LS2 που η τιμή του είναι όντως πολύ καλή!
Έχω δει και το FLY RACING TREKKER, που φοριέται πολύ στην Αμερική, στα 150€ περίπου, και με καλές σχετικά κριτικές. Έχει κανείς εμπειρία?
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Και γω ψάχνω για dual sport κράνος, κάτι οικονομικό
Σε αυτα τα χρηματα το LS2 απο Motocard που εστειλε το μελος απο πανω ειναι παρα πολυ καλη περιπτωση!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Πάνω απο 60Ε έχει δωρεάν μεταφορικά όπως λέει και ο Βαγγέλης πιο πάνω.
Για τις μεθόδους πληρωμής δες το παρακάτω λίνκ.
https://www.motocard.com/en/help/methods_of_payment.aspx
Τις προάλλες πήρα το παρακάτω κράνος απο εκεί στην τιμή των 88.00Ε περίπου και απ'οτι βλέπω τρέχει ακόμη η προσφορα.
https://www.motocard.com/en/helmets/ls2-pioneer_mx436_trigger_white_black_red_02.aspx
Έχει μια σχετική φασαρία πάνω απο τα 100 χιλιόμετρα και κάτι χαζοτριγμούς στο γείσο όταν ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα.
Έχει πολύ καλή ζελατίνα,με καλή εφαρμογή και με συνολικά καλή εφαρμογή στα μαξιλάρια.
Για τα λεφτά του είναι υπέρ του δέοντος καλό.Περιμένω να ανοίξει ο καιρός για μεγαλύτερο τέστ.
Στα θετικά του το βάρος και οτι μπαίνουν googles χωρίς να βγάλεις την ζελατίνα (φωτό σύντομα).

ευχαρστούμε για το Info

σας μέγεθος πηρες αυτ'ο που φοράς?? ρωτάω γιατί κάποια στιγμή είχα πάρει ένα dualsport τηs ACERBIS και το είχα πάρει 1 νούμερο μεγαλύτερο γιατί το "φυσιολογικό" μου με πίεζε πάρα πολύ!
γι' αυτό ρώτησα και για το κράνος της AGV (αφού δυστυχώς εδώ Βόλο δε μπορώ να το βρω και να το δοκιμάσω)
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
χτες δοκιμαζα το shoei hornet ds στην βολτα.
για ασφαλτο πανω απο 140,απλως δεν...
παντως καλη ορατοτητα και μονωση απο κρυο..
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
...σαν μέγεθος πηρες αυτ'ο που φοράς??
Η κεφάλα μου είναι ανάμεσα στο Medium και στο Large...58.5 εκ....
Οπότε προτιμώ το medium και στο συγκεκριμένο έκατσε μια χαρά.
Πάντως και στο full face που έχω ενα Shark,και εκεί στο medium είμαι...
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
με βλέπω να παραγγέλνω κι εγώ το agv.....
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Η κεφάλα μου είναι ανάμεσα στο Medium και στο Large...58.5 εκ....
Οπότε προτιμώ το medium και στο συγκεκριμένο έκατσε μια χαρά.
Πάντως και στο full face που έχω ενα Shark,και εκεί στο medium είμαι...
φιλαρακι...10 ευρω κουρεμα θελεις και ξεμπερδεψες......και πεφτεις 58 εκ.στο Medium...:ok::ok::ok:

:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
φιλαρακι...10 ευρω κουρεμα θελεις και ξεμπερδεψες......και πεφτεις 58 εκ.στο Medium...:ok::ok::ok:

:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
ΔΕΚΑ ΕΥΡΩ για κούρεμα...???:eek::eek::eek:
Πολύ ακριβοί είσαστε εκεί κάτω...:p
Άσε που μου περνάνε κάτι ιδέες για μακρύ μαλλί οπότε πάμε κατευθείαν στο Large...:ha
 
Top Bottom