Ελαφρύ & ποιοτικό Adv (dual) κράνος;

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εντάξει, υπάρχει μονο το "πλεονέκτημα" του έξτρα αερισμού. Αλλά εγώ προσωπικά αν το συγκρίνω με τα πλεονεκτήματα της ζελατίνας που προανέφερα, είναι μονόδρομος η ζελατίνα!
Ρε τρελέ στο δρόμο εννοείται έχεις δίκιο
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω, που εξυπηρετεί η μάσκα, σε σχέση με τη ζελατίνα του κράνους!!!!!
Κι εγω το ίδιο αναρωτιόμουν μέχρι που δοκίμασα μάσκα. Βέβαια να αναφέρω ότι είμαι διοπτροφόρος και φοράω πάντα είτε γυαλιά ηλίου ή γυαλιά οράσεως.
Δεν συζητάμε για ανοιχτό δρόμο, αλλά σε πιο οφφ καταστάσεις τα γυαλιά μου θόλωναν από την αναπνοή (εννοείται με κλειστή ζελατίνα κράνους)
Με τη μάσκα το έλυσα αυτό το θέμα.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Δεν συγκρίνεται η μάσκα με την ζελατίνα για εκτός δρόμου ιδίως για όσους ιδρώνουν εύκολα. Δεν πιάνει και χώρο για να την έχεις στα πράγματα σού για όταν δεν την χρησιμοποιείς.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Κι εγω το ίδιο αναρωτιόμουν μέχρι που δοκίμασα μάσκα. Βέβαια να αναφέρω ότι είμαι διοπτροφόρος και φοράω πάντα είτε γυαλιά ηλίου ή γυαλιά οράσεως.
Δεν συζητάμε για ανοιχτό δρόμο, αλλά σε πιο οφφ καταστάσεις τα γυαλιά μου θόλωναν από την αναπνοή (εννοείται με κλειστή ζελατίνα κράνους)
Με τη μάσκα το έλυσα αυτό το θέμα.
Για το θέμα γυαλιών, δεν γνωρίζω, αλλά λογικά έχεις δίκιο σε αυτό!!!
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Αν σε εκτος δρόμου οδήγηση φορέσεις κρανος με ζελατινα θεωρώ οτι θα μείνεις απο οξυγόνο.
Ειναι περισσότερη η προσπάθεια που καταβάλεις να οδηγήσεις εκτος δρόμου αρα και οι παλμοί αρα και οι ανάγκες για οξυγόνο.
Τουλαχιστον ετσι νοιωθω εγω. Ειναι μονόδρομος η μάσκα.
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Nexx wed2. Το χω 2 χρόνια (ταξίδι, χώμα, commute) και όταν έρθει η ώρα θα το ξαναγόρασω (αν είμαι καλά οικονομικά θα πάω για το ανθρακονημάτινο αλλιώς κλάην). Στα ίδια λεφτά το airoh είναι πιο ελαφρύ αλλά πολύ πιο "οικονομικό" κατασκευαστικά.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Εχω χρονια να χρησιμοποιησω μασκα γιατι το προηγουμενο κρανος μου δεν μου το επετρεπε Ομως μια χαρα τις εκανα τις χωματινες βολτες μου εχοντας μισοκλειστη ή τερμα ανοιχτη την ζελατινα Σημειωτεον οτι φοραω γυαλια γκαβομαρας
Με την μασκα ειχα βρεθει πολλες φορες το χειμωνα να μην βλεπω τιποτα απο το θολωμα Η μασκα ομως σε σχεση με την ζελατινα προστατευε σχεδον απολυτως απο τις σκονες τα ματια ματια μου
Επισης αυτο για τον καλυτερο εξαερισμο με την μασκα εχει να κανει με το κρανος στο οποιο εφαρμοζεται Σε ενα κρανος οπου το πηγουνι του ειναι αρκετα προτεταμενο τεινοντας προς το εντουροκρανος δεν υπαρχει καν συγκριση μεταξυ μασκας και ζελατινας αλλα το πλεονεκτημα του καλυτερου αερισμου μειωνεται αισθητα οσο τo κρανος τεινει προς τα κλασικα fullface
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Βλέπω ότι οι περισσότεροι εστιαζετε στην σκόνη και στον αέρα!!!
Οι λάσπες; Τα έντομα;
Μια και δυο έχει γίνει το κράνος σκατα εξωτερικά από λάσπες; Πόσο μάλλον να μπαίνει και μέσα σε αυτό! Άντε να το πλένεις μετά ...
Μέλισσα μου έχει μπει ακόμα και μέσα στο μανίκι του μπουφάν, εκτός από τον λαιμό! Αν μπει ανάμεσα στο κενό;;;
Τώρα θα πει κάποιος, είναι θεμα προτεραιοτήτων και τι θέλει ο καθένας! Σωστό και αυτό!
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
kordix αυτό είναι η εξέλιξη του Uvex

Μιας και το έχω να πω ένα αρνητικό το οποίο είναι η κακή εφαρμογή της ζελατίνας στο κλείσιμο παρόλο που έχω δοκιμάσει πολλές ρυθμίσεις.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Βλέπω ότι οι περισσότεροι εστιαζετε στην σκόνη και στον αέρα!!!
Οι λάσπες; Τα έντομα;
Μια και δυο έχει γίνει το κράνος σκατα εξωτερικά από λάσπες; Πόσο μάλλον να μπαίνει και μέσα σε αυτό! Άντε να το πλένεις μετά ...
Μέλισσα μου έχει μπει ακόμα και μέσα στο μανίκι του μπουφάν, εκτός από τον λαιμό! Αν μπει ανάμεσα στο κενό;;;
Τώρα θα πει κάποιος, είναι θεμα προτεραιοτήτων και τι θέλει ο καθένας! Σωστό και αυτό!
Μίας και το ανέφερες, το καλοκαίρι σε βόλτα με το hornet, μπήκε σφίγγα μέσα και την είχα μαζί μού για μισή ώρα τουλάχιστον χωρίς ευτυχώς να την καταλάβω..
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Μιας και το έχω να πω ένα αρνητικό το οποίο είναι η κακή εφαρμογή της ζελατίνας στο κλείσιμο παρόλο που έχω δοκιμάσει πολλές ρυθμίσεις.
Το φοράς, και νομίζεις ότι έβαλες μπαλακλάβα στο κεφάλι σου ;)!!!
Το βάρος του, απλά δεν υπάρχει!!!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το φοράς, και νομίζεις ότι έβαλες μπαλακλάβα στο κεφάλι σου ;)!!!
Το βάρος του, απλά δεν υπάρχει!!!
Όχι ακριβώς...
Βέβαια δεν έχω τσεκάρει εάν παίρνει και τα γυαλιά που θέλει ο Κωστής... kordix
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Μόνο το ανοιχτό κράνος χωράει μάσκα ολόκληρου προσώπου. :laugh:
Εκτός από την απόλυτη προστασία από την σκόνη, θα σου χρειαστεί:
Αν στο βουνό που έχεις πάει, πάρει φωτιά και πρέπει να περάσεις μέσα από αποπνικτικούς καπνούς ή αν βρεθείς σε καταστάσεις σαν το Μάτι.
Για να περάσεις μέσα από διαδήλωση που πέφτουν δακρυγόνα.
Για να περάσεις από περιοχή που έχει γίνει ατύχημα και υπάρχουν χημικά στην ατμόσφαιρα.
Αν είσαι αλλεργικός στην γύρη από τα λουλούδια του βουνού.
Για να μην κολλήσεις κορονοιό σε όσο μολυσματικό περιβάλλον και να βρεθείς.
..........

 
Τελευταία επεξεργασία:

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Δοκίμασα σήμερα κάμποσα κράνη. Το πιο ακριβό ήταν ένα shoei hornet που το s σχεδόν δεν μου έμπαινε και με πονούσε στα αυτιά και το m μου ήταν μεγάλο.

Τα acerbis και το basic και το πιο ακριβό δεν μου έκατσαν καλά.

Αυτό που μου έκατσε κουτί αμέσως ήταν το LS2 explorer 701 explorer . Λες και το ήξερα ρπμ. Επίσης καλύπτει καλύτερα απ' όλα τη μυτόγκα μου και έχει αεραγωγούς που ανοιγοκλείνουν.

To Scorpion και τα hjc είναι ανοιγώμενα που δεν τα θέλω γιατί δεν καπνίζω αλλά ούτε θέλω να ρισκάρω την ώρα που θα είναι ανοιχτό. Οπότε δεν είχε νόημα.

Οπότε πήρα το 701 αφού το βρήκα και σε λευκό και ο Θεός βοηθός.

 
Top Bottom