Ελαφρύ full-face κράνος;

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ελαφρύ αλλά δυστυχώς όχι ήσυχο.
Θα δοκιμάσω τη συμπεριφορά του και με βγαλμένο γείσο.
Και το γείσο του δημιουργεί κάτι περίεργες χαζό ταλαντώσεις και μικροτριξίματα.
Το θεμα γεισου το εχω λυσει οπως γραφω στο αντιστοιχο θεμα, με ενα πιο σκληρο γεισο απο παλιο Uvex Enduro. Aλλα εξαρταται απο το ποσο εχεις θεμα με τον αυχενα... κι εγω εχω μεγαλο θεμα και την καταλαβαινω την κοπελα. Mε το νορμαλ NEXX XD1 των 1500γρ στο 6ωρο ειχα πολυ χοντρο θεμα. Δεν ειναι θεμα ουτε θορυβου ουτε στροβιλισμων ουτε τιποτα. Ειναι ξεκαθαρα θεμα βαρους στον αυχενα. Ειδικα λοιπον για στρητ χρηση, το Nishua πιστευω οτι ειναι ο,τι πρεπει , βγαζεις και το γεισο και δεν εχεις ουτε κουνηματα ουτε τιποτα, και ειναι παναλαφρο στα 1000γραμμαρια. Προτεινω ειδικα αυτο γιατι ειναι το πιο ελαφρυ κρανος που εχω φορεσει. Και το AX8 μου ειναι πολυ βολικο και πολυ ελαφρυ, και το Acerbis Reactive ειναι πολυ ελαφρυ αλλα και φθηνο, αλλα το Nishua ειναι το ελαφρυτερο.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
HJC RPHA11 και ελαφρύ και τιμολογιακά καλό. Απίθανα καλή αεροδυναμική επίσης.
Αυτό
Είχα το 10+ και η αίσθηση του βάρους σε σχέση με το 70 που το αντικατέστησα,πολύ αισθητή.
Γενικά νομίζω ότι θα πρέπει να κοιτάξεις σπορ κράνος που πιθανόν να είναι καλύτερη η κατανομή βάρους .
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Δε ξέρω αν μιλάμε για το ίδιο κρανος αλλα το δικό μου carbon ειναι 1150 +-.

Η ζυγαριά (δυστυχώς) είμαι καλιμπραρισμενη και χανει ελάχιστα σε πολλά κιλά μόνο.
Η φωτο ειναι με γεισο και ζελατινα.
Τωρα ειδα οτι εχει και ειδικη carbon εκδοση το ΑΧ8 , που παρόλο που περιγραφει το κελυφος με τα ιδια υλικα με το "απλο" (Carbon/Aramid/Fiberglass SSL (Super Super Light) Shell ) ειναι οντως 1150γρ σε Μ.
 

vaelsod

Μέλος
Όνομα
Ελένη
Μοτό
XR 250 Baja & Pegaso 660
Φίλε ΑΝ τα μηχανάκια σου είναι αυτά που γράφεις δεν θες κρ΄νος.
Μηχανή με φέρινγκ θες.
Με το συμπάθιο πάντα και συγνώμη
Νίκο.... Ο Πήγασος έχει Φέρινγκ επαρκεστατο για την κοψια μου.
Είναι η 2η φορά που μου βγαίνεις φάουλ (μετά την εξάτμιση στο xt στο mybike πριν κάτι χρόνια) οπότε κόψε τα "φίλε" και κατάλαβε σε ποια μιλάς πριν απαντήσεις...
 
Τελευταία επεξεργασία:

vaelsod

Μέλος
Όνομα
Ελένη
Μοτό
XR 250 Baja & Pegaso 660
Το θεμα γεισου το εχω λυσει οπως γραφω στο αντιστοιχο θεμα, με ενα πιο σκληρο γεισο απο παλιο Uvex Enduro. Aλλα εξαρταται απο το ποσο εχεις θεμα με τον αυχενα... κι εγω εχω μεγαλο θεμα και την καταλαβαινω την κοπελα. Mε το νορμαλ NEXX XD1 των 1500γρ στο 6ωρο ειχα πολυ χοντρο θεμα. Δεν ειναι θεμα ουτε θορυβου ουτε στροβιλισμων ουτε τιποτα. Ειναι ξεκαθαρα θεμα βαρους στον αυχενα. Ειδικα λοιπον για στρητ χρηση, το Nishua πιστευω οτι ειναι ο,τι πρεπει , βγαζεις και το γεισο και δεν εχεις ουτε κουνηματα ουτε τιποτα, και ειναι παναλαφρο στα 1000γραμμαρια. Προτεινω ειδικα αυτο γιατι ειναι το πιο ελαφρυ κρανος που εχω φορεσει. Και το AX8 μου ειναι πολυ βολικο και πολυ ελαφρυ, και το Acerbis Reactive ειναι πολυ ελαφρυ αλλα και φθηνο, αλλα το Nishua ειναι το ελαφρυτερο.

Επειδή δεν θα αγοράσω κάτι πριν το δοκιμάσω υπάρχει μαγαζί στην Αθήνα που να έχει αυτό το nishua?
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Επειδή δεν θα αγοράσω κάτι πριν το δοκιμάσω υπάρχει μαγαζί στην Αθήνα που να έχει αυτό το nishua?
Δυστυχως απ'οσο γνωριζω οχι.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το θεμα γεισου το εχω λυσει οπως γραφω στο αντιστοιχο θεμα, με ενα πιο σκληρο γεισο απο παλιο Uvex Enduro. Aλλα εξαρταται απο το ποσο εχεις θεμα με τον αυχενα... κι εγω εχω μεγαλο θεμα και την καταλαβαινω την κοπελα. Mε το νορμαλ NEXX XD1 των 1500γρ στο 6ωρο ειχα πολυ χοντρο θεμα. Δεν ειναι θεμα ουτε θορυβου ουτε στροβιλισμων ουτε τιποτα. Ειναι ξεκαθαρα θεμα βαρους στον αυχενα. Ειδικα λοιπον για στρητ χρηση, το Nishua πιστευω οτι ειναι ο,τι πρεπει , βγαζεις και το γεισο και δεν εχεις ουτε κουνηματα ουτε τιποτα, και ειναι παναλαφρο στα 1000γραμμαρια. Προτεινω ειδικα αυτο γιατι ειναι το πιο ελαφρυ κρανος που εχω φορεσει. Και το AX8 μου ειναι πολυ βολικο και πολυ ελαφρυ, και το Acerbis Reactive ειναι πολυ ελαφρυ αλλα και φθηνο, αλλα το Nishua ειναι το ελαφρυτερο.
Θα κάνω σύντομα την αλλαγή του γείσου με ενός uvex και θα σου πω.
Όσο για τον αυχένα καλά κρατά ακόμα...:)
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Νίκο.... Ο Πήγασος έχει Φέρινγκ επαρκεστατο για την κοψια μου.
Είναι η 2η φορά που μου βγαίνεις φάουλ (μετά την εξάτμιση στο xt στο mybike πριν κάτι χρόνια) οπότε κόψε τα "φίλε" και κατάλαβε σε ποια μιλάς πριν απαντήσεις...
1 Ποτέ δεν είχα λογιαριασμό στο μάι μπάικ.
2 Δεν ήξερα ότι είσαι κοπέλα -που να το καταλάβω απ το Νικ-
3 Το κόψε δεν το ανέχομαι


Τέλος συζήτησης
:crs:
 

caramello

Μέλος
Περιοχή
φλωρινα
Όνομα
Νικος
Μοτό
ΚΤΜ 950 advenτure
Ρίξε μια ματιά και στο x-lite..πιστεύω πως είναι από τα καλύτερα που υπάρχουν σε θέμα αεροδυναμικης...
 

vaelsod

Μέλος
Όνομα
Ελένη
Μοτό
XR 250 Baja & Pegaso 660
1 Ποτέ δεν είχα λογιαριασμό στο μάι μπάικ.
2 Δεν ήξερα ότι είσαι κοπέλα -που να το καταλάβω απ το Νικ-
3 Το κόψε δεν το ανέχομαι


Τέλος συζήτησης
:crs:

Δεν είσαι ο Νίκος με το motoguzzi;

Αν όχι έχετε ίδιο nickname και ίδιο (ή παρόμοιο) άβαταρ...

Αν ναι τα έχουμε ήδη ξαναπει αυτά κι από κοντά...

Τέλος συζήτησης.
 

vaelsod

Μέλος
Όνομα
Ελένη
Μοτό
XR 250 Baja & Pegaso 660
Ρίξε μια ματιά και στο x-lite..πιστεύω πως είναι από τα καλύτερα που υπάρχουν σε θέμα αεροδυναμικης...
Λοιπόν περίμενα κάποιον να γράψει γι'αυτό, καθώς σε μια λίστα με τα πιο ελαφριά κράνη βρήκα το X-lite 1004 στα πρώτα...το έχει κανείς; Γνώμες;
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Λοιπόν περίμενα κάποιον να γράψει γι'αυτό, καθώς σε μια λίστα με τα πιο ελαφριά κράνη βρήκα το X-lite 1004 στα πρώτα...το έχει κανείς; Γνώμες;
1510gr στην εκδοση καρμπον σε Μedium. Ο,τι γλυτωσεις απο το καρμπον θα το εχεις σαν επιπλεον βαρος σπαστου μηχανισμου...
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Λοιπόν περίμενα κάποιον να γράψει γι'αυτό, καθώς σε μια λίστα με τα πιο ελαφριά κράνη βρήκα το X-lite 1004 στα πρώτα...το έχει κανείς; Γνώμες;
Το ειχα δοκιμασει και ημουν στο ενδιαμεσο των δυο μεγεθων
Το shoei που πηρα ηταν πιο ζυγισμενο και αυτο πρεπει νομιζω να κοιταξεις. Οχι τα + - 200gr πχ
 

dimitris_

Μέλος
Περιοχή
Ξανθη
Όνομα
Dimitris
Μοτό
xt660z, '08
Εγώ έχω το schuberth R2 από το οποίο είμαι αρκετά ικανοποιημένος.
Για full face κράνος δεν το θεωρώ βαρύ.
Νομίζω πως το βάρος εξαρτάται και από το μέγεθος του κράνους. Το συγκεκριμένο (όπως σχεδόν όλα βέβαια) έχει τρία μεγέθη και το δικό μου που είναι στο μεσαίο μέγεθος μου "φαίνεται" πιο ελαφρύ σε σχέση με ένα shoei XR που είχα πριν. Το δε βάρος του είναι 1360gr
Επίσης η ζελατίνα του είναι τεράστια σε σημείο που να νομίζεις πως φοράς κράνος πόλης όσον αφορά την ορατότητα.....

Και κάτι σημαντικό όσον αφορά το μέγεθος που για μένα έπαιξε ιδιαίτερο ρόλο είναι ότι η schuberth δεν έχει τις διαστάσεις που έχουν όλες οι άλλες μάρκες στα μεγέθη. πχ. το medium είναι 58-59 και όχι 57-58. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα αν είσαι στα όρια των άλλων εταιρειών όσον αφορά την περίμετρο κεφαλής ( συγκεκριμένα 58,5 είναι η δική μου κεφάλα...) να κάθεται καλύτερα.
Βέβαια μεγάλο ρόλο παίζει και το σχήμα το κεφαλιού, οπότε το καλύτερο είναι να το δοκιμάσεις πριν το πάρεις.

Τέλος η αεροδυναμική του είναι αρκετά καλή, μιας και η θέση οδήγησης στο tenere είναι αυτή του Αι Γιώργη και η ζελατίνα αρκετά μικρή
Αλλά και πάλι τόσο η αεροδυναμική όσο και ο θόρυβος είναι σχετικές έννοιες και διαφορετικές στην ενόχληση για τον καθένα

Υ.Γ.
με το αυχενικό μαθαίνεις να ζεις μαζί του.
Γυμναστική, γυμναστική, γυμναστική και στα πολλά ζόρια μερικές επισκέψεις σε φυσιοθεραπευτή
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Αυτό προσπαθώ να κάνω... για να μη παω στα τυφλά και έχω και τον κάθε πωλητή να μου τα πρήζει θέλω να ξέρω από πριν από την εμπειρία των συντρόχων στον δρόμο ποιο/ποια θεωρούν πιο ελαφριά κράνη ώστε να γίνει πιο επιλεκτικά η σύγκριτική δοκιμή στο κεφάλι μου
Ελίνα να έχεις υπόψιν πως κάθε κράνος έχει διαφορετική συμπεριφορά με την αεροδυναμική συμπεριφορά σε κάθε τύπο μοτοσυκλέτας.

Οπότε θες αρχικά ένα ελαφρύ ποιοτικό κράνος για ον οφ μοτοσυκλέτα με πιο όρθια θέση οδήγηση και με ταχύτητα χρήσης ως τα 150 πχ. Γιατί κάποια μοντέλα κρανών, είναι φτιαγμένα για αγωνιστική χρήση και δουλεύουν σε άλλες ταχύτητες οπότε ίσως να μην είναι κατάλληλα για σένα.

Επίσης δεν παίζει ρόλο μόνο το βάρος αλλά και η σχεδίαση και σε αυτό το θέμα νομίζω πως ότι πληρώνεις παίρνεις.

Τέλος θα πρέπει να δοκιμάσεις και ποιο σου κάθεται καλύτερα στο κεφάλι με υπομονή.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Το ειχα δοκιμασει και ημουν στο ενδιαμεσο των δυο μεγεθων
Το shoei που πηρα ηταν πιο ζυγισμενο και αυτο πρεπει νομιζω να κοιταξεις. Οχι τα + - 200gr πχ
Πολύ σωστό αυτό με το ζύγισμα.
 

vaelsod

Μέλος
Όνομα
Ελένη
Μοτό
XR 250 Baja & Pegaso 660
Ελίνα να έχεις υπόψιν πως κάθε κράνος έχει διαφορετική συμπεριφορά με την αεροδυναμική συμπεριφορά σε κάθε τύπο μοτοσυκλέτας.

Οπότε θες αρχικά ένα ελαφρύ ποιοτικό κράνος για ον οφ μοτοσυκλέτα με πιο όρθια θέση οδήγηση και με ταχύτητα χρήσης ως τα 150 πχ. Γιατί κάποια μοντέλα κρανών, είναι φτιαγμένα για αγωνιστική χρήση και δουλεύουν σε άλλες ταχύτητες οπότε ίσως να μην είναι κατάλληλα για σένα.

Επίσης δεν παίζει ρόλο μόνο το βάρος αλλά και η σχεδίαση και σε αυτό το θέμα νομίζω πως ότι πληρώνεις παίρνεις.

Τέλος θα πρέπει να δοκιμάσεις και ποιο σου κάθεται καλύτερα στο κεφάλι με υπομονή.

Το ξέρω Κώστα! Αλλά δυστυχώς δεν νομίζω ότι έχω τη δυνατότητα να πάω σε όλα τα μαγαζιά και να ζητάω τα κράνη τους για δοκιμή σε βόλτα. Οπότε προσπαθώ να περιορίσω λίγο τις επιλογές μου ανάλογα με τις εμπειρίες των υπολοίπων. Δυστυχώς η δοκιμή στα μαγαζιά είναι στατική για λίγα λεπτά. Είναι ναι μεν μια πρώτη εντύπωση, αλλά πραγματικά χρειάζομαι κάτι εξαιρετικά ελαφρύ...συνάμα με το "καλοζυγισμένο" στο κεφάλι μου
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Επειδή δεν θα αγοράσω κάτι πριν το δοκιμάσω υπάρχει μαγαζί στην Αθήνα που να έχει αυτό το nishua?
Ελίνα ,το έχω σε small.
Αν είναι το Νο σου ,έλα για καφέ κ πάρτο κ καντο κ δοκιμή καβάλα στον Πηγασάρα σου.

Αν και έχω πάρει εδώ κ 6 μήνες κι άλλο καλό δρομίσιο Touring ,το'χω ακόμα αφόρετο με τις ζελατίνες γιατί εχω βολευτεί απίστευτα το Nishua.
Με την χοντρή μου δεν έχω κουνήματα κ τριγμούς στο γείσο ούτε στα 200.
Αλλά ,χοντρή είναι μόνο μία.
Σε μοτοσυκλέτες με ανεπαρκή ανεμο-κάλυψη ,με γείσο κ πολλά χλμ ,δεν κάνει.
Για θόρυβο δεν μπορώ να εκφέρω άποψη γιατι πάντα είχα ΚΤΜ που ούρλιαζαν τα σωθικά τους για να βγουν έξω ,οπότε μου φαίνεται ήσυχο αυτό ,αλλά δεν ξέρω αν η ησυχία του οφείλεται στην απεξάρτησή μου από τους πορτοκαλί δαίμονες.

Είναι όντως πανάλαφρο ,κ είναι κ καλοζυγισμένο ,αλλά το γείσο όντως έχει τριγμούς κ θα σε κουράσει.
Είναι όμορφο κ χωρίς το γείσο όμως ,κ αν το βγάλεις θα γίνει ακόμα ελαφρύτερο.
Εχει κάλυψη ανταλλακτικών κ εξτρας σε φυσιολογικές τιμές ,κ το'χεις σε μια εβδομάδα max στα χέρια σου.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Είμαι σε αναζήτηση νέου κράνους αλλά λόγω αυχενικού πλέον χρειάζομαι κάτι σε κατηγορία πούπουλου με καλό δείκτη ασφαλείας φυσικά.
Οπότε η ερώτηση είναι η εξής: από τα full-face κράνη που κυκλοφορούν στην αγορά ποιο υποτίθεται πως είναι το πιο ελαφρύ;;
Μετα απο χρονια φορωντας Arai και σχεδον με ιδιο προβλημα με αυτο που περιγραφεις δοκιμασα και κατεληξα σε Nolan-Xlite.
Εγω φοραω σε X-802RR full carbon full face. παναλαφρο.

Πηρα το ιδιο σε χωματινη version.

Εαν φορας small ελα παρτο να το δοκιμασεις.

:cool:
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Klim Krios (Nishua δηλαδή) αν σου κάτσει στο σχήμα ξεχνάς ότι το φοράς, αίσθηση πούπουλο.
Ναι είναι λίγο πιο θορυβώδες με το γείσο αλλά πόσο θα ξεπερνάς τα 150 με τον Πήγασο;
Εμένα δε με το GS δεν με ενοχλεί ακόμα και οταν γυρνάω κεφαλι.
Αν μπορείς να το δοκιμάσεις αξίζει.

Πολύ καλή εφαρμογή και άνεση και το Shark ExploreR, carbon ποιοτικό με ζελατινακι και μάσκα δικιά του και ελαφρύ. Στο Μοτοδικτυο Καλλιροης.

Η γυναίκα μου έχει το Xlite 551 GT, την έχει βολέψει πάρα πολύ σε άνεση αλλά το θεωρεί καγκουρικο, γυναίκες χαχαχα.
Αν είσαι κοντά Χαλάνδρι έρχεσαι να το δεις.

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom