Εναρξη ταξιδιωτικου πλανου 15 μερες εγω και οι δυο γυναικες μου (ιταλικες - αυστριακες αλπεις)

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Αν θελετε να στριψετε, να πατε τελη Ιουνιου. :cool:
Πιστευεις θα δουμε βροχη φουλ αυγουστο;;;; εχω περασει 14 αυγουστου τρανφαγκαρασαν με τερμα ηλιο.....με παει καλα μεχρι τωρα απο θεμα βροχης...... χααχαχχαχα

Μια φορα εβρεξε καρεκλες στην μακεδονια και εμεινα απο τρομπα!!! χααχαχαχ
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Πιστευεις θα δουμε βροχη φουλ αυγουστο;;;; εχω περασει 14 αυγουστου τρανφαγκαρασαν με τερμα ηλιο.....με παει καλα μεχρι τωρα απο θεμα βροχης...... χααχαχχαχα

Μια φορα εβρεξε καρεκλες στην μακεδονια και εμεινα απο τρομπα!!! χααχαχαχ
Αν δεν εχει βροχη θα κανετε σλαλομ απο πουλμαν και την μιση αδειουχα Γερμανια.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Αρχές Ιουνίου οι Άλπεις διασχίζονται ή θα βρούμε κανένα μέτρο χιόνι;
Απο χιονι οχι, μια χαρα.
Αλλα συνηθως εχει στανταρ βροχες.
Για μετα τον Ιουλιο ειναι πως θα κατσει.
Αρχες Ιουλιου εκανα 9 μερες απο 13 συνολο με βροχη.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Αν δεν εχει βροχη θα κανετε σλαλομ απο πουλμαν και την μιση αδειουχα Γερμανια.
Εμεις παντως γύρω στις 10 Αυγούστου φαγαμε όσο δεν εχουμε φαει ποτε μας!
Δεν ηξερα αν ειναι βροχή η χαλάζι!!!!χαχαχαχα!

Ξεκιναμε ωραια βλεπωωωω χααχχχααχαχ

να γυρισω το thread σε αθηνα - καππαδοκια ...... ;;;;;;;;;;;; χαχαχχααχ
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Εντομεταξυ κατι ασχετο , ξερετε τι διαφορα βλεπω σε αυτη την οργανωση του ταξιδιου σε σχεση μετα δυο προηγουμενα..... θυμαμαι ποσο αγχος ειχα που θα μεινουμε που θα περασουμε τι θα δουμε ....τωρα νιωθω λες και κανονιζω μονοημερο στα καλαβρυτα... τελικα ειναι η πρωτη φορα που ποναει τελικα χαχαχαχ
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Τι να πρωτοπείς για αυτά τα μέρη!

Μιας και ανέφερες Ελβετία... Susten, Furka, Gotthard, Nufenen και Grimsel η διαδρομή με τα πέντε πάσα της Ελβετίας επιπέδου Stelvio και πάνω.
Δεν θα άφηνα την Αυστρία εκτός, βέβαια είναι τόσα τα μέρη που μπορείτε να πάτε, που έχεις διαδρομές όχι για ένα αλλα για πολλά ακόμα ταξίδια.

 
Τελευταία επεξεργασία:

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Ξεκιναμε ωραια βλεπωωωω χααχχχααχαχ

να γυρισω το thread σε αθηνα - καππαδοκια ...... ;;;;;;;;;;;; χαχαχχααχ
Να πατε και σιγουρα θα περασετε τελεια. Για το ιδανικο εμεις οι απ εξω, γραφουμε, το οποιο κανεις δεν ξερει ποτε ειναι, με τον καιρο.
Για παραδειγμα , το καλυτερο μου ταξιδι ηταν τοτε που ειχαν σπασει ολα τα γεφυρια της Ελβετιας απο το νερο. ( Ετσι ελεγαν οι ειδησεις στην Ελλαδα)

Ακομα καλυτερα βεβαια θα περασεις αν πας με τις δυο αγαπες σου, οπως γραφεις στον τιτλο.
Την μηχανη σου και την γυναικα.
:biker:

:biker:
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
μην βαζεις πλεον καλούπια στο ταξιδι σου,
εχεις παει κ ξερεις πια.το χεις!
η περιοχη που διάλεξες δινει απλοχερα ομορφιες οπου κ αν σταθεις.
οι επιλογες είναι τοσες που κ μηνα να ξοδεψεις δεν φτανει να τις γυρισεις.

δωσε προτεραιοτητα σε ότι εσυ/εσεις νομιζεις/τε ότι θες να δεις/δειτε, τα υπολοιπα είναι στιγματα στον χαρτη,διαλεξε μερικα κ δεν θα απογοητευτείς!
ο καιρος οντως τον Αυγουστο εχει βροχες.
αν κρινω μαλιστα με τα οσα λενε οσοι εχουν παει αλλα κ με την δικη μου εμπειρια (3 φορες Αλπεις) τοτε ναι,ο Ιουνης είναι ιδανικος.ειδικα από 10-15 εως αρχες Ιουλη.

τα πασα εντυπωσιακα με δυνατη θεα,ομως μην αναλωθείτε σε όλα.μοιαζουν καπως.δειτε/καντε 4-5,αρκουν.
ξοδεψτε χρονο στην εξοχη ,στην επαρχια κσ τις μικρες κομωπολεις-χωρια,ειναι πανέμορφα!
Τελος μην αφήσετε εξω την Αυστρια!για μενα είναι -ειδικα η επαρχια του Τυρολου κ της Καρινθια- ο ορισμος των Αλπεων.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Συμφωνώ απόλυτα με τον Γιώργο.
Δηλαδη, το να μαθεις τα «θελω» σου απο ενα ταξίδι ειναι θέμα εμπειριών και μπορεις να το μαθεις μονο απο τα ταξίδια.
Εγω ας πουμε μου άρεσαν τα πάσα αλλα περίμενα κατι περισσοτερο.
Αυτο που μου εχει μεινει ειναι η επαρχία τους, καθώς και το χωριο μου έμεινα στην τύχη.
Θεωρώ οτι ειναι μια περιοχη οι Άλπεις, που μπορεις να επισκέπτεσαι μια ζωη, χειμωνα η καλοκαιρι, για πάσα, για πεζοπορία, για περιήγηση στα γραφικά χωρια της.
Αρα για εμενα βαλε και κάτι αλλο να κανεις, ώστε να σπάσει η μονοτονία και να δεις τελικα τι σου αρεσε....
 

akis88

Μέλος
Περιοχή
Κωπαιδα
Όνομα
Ακης
Μοτό
Caponord Etv1000
2) στην αυστρια εκτος απο το γκρογκλονερ(πως λεγεται τελοσπαντων) δεν υπαρχει κατι αλλο να επισκευτεις;;; μιλαμε μονο για πασσα σαυτο το ταξιδι και τιποτα αλλο ...

εμεις και οι λυκοι; χαχαχχχαχαχαχα
Αυστρια κατα την γνωμη μου εχει grossglockner και Χαλστατ και Σαλζμπουργκ,γενικα δεν θα το μετανιωσεις καθολου.Φετος πηγα για 2η φορα και ανετα παω παλι!
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Συμφωνώ απόλυτα για Αυστρία. Η περιοχή που θα συνεστηνα είναι η Tirol, το βόρειο κομμάτι της ανήκει στην Αυστρία και το Νότιο στην Ιταλία. Πήγα Αύγουστο και τα πιο "άγνωστα" πάσα μου άρεσαν σαφώς περισσότερο του Stelvio. Επίσης ότι και να περιγράψουμε για την εξοχή είναι λίγο. Εντυπώσεις έχω γράψει εδώ Της Παναγίας της Τιρολιώτισσας


Ελβετικά πάσα πρώτη Ιούνη ήταν στην πλειοψηφία καθαρά από χιόνι, λόγω αστυνόμευσης και κόστους θα πρότεινα να μείνεις Ιταλία και Αυστρία, εντυπώσεις μου εδώ

Επ ουδενί δεν θα έλεγα ότι η Αυστρία δεν έχει μέρη, κάθε άλλο

(Συγγνώμη για τους συνδέσμους εκτοε φόρουμ, αν ενοχλούν, κανενα με τη διαγραφή τους)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Συγγνώμη για τους συνδέσμους εκτοε φόρουμ, αν ενοχλούν, κανενα με τη διαγραφή τους
Η μοτοσικλέτα πρέπει να ενώνει όχι να διχάζει.
Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη...
Ευχαριστούμε...! :ok:
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
οσον αφορα την αυστρια , αν δεν εχει κατι αλλο να δω , λεω να την καψω και να γυρισω τα παντα στην βορεια ιταλια και γιατι οχι κανα δυο μερες ελβετικα πασσα!!!!
Και η Αυστριακές Άλπεις είναι πανέμορφες! Επειδή οι μερες είναι κάμποσες (για τα δικα μου δεδομένα χρόνου πάντοτε), νομίζω μπορείς να εντάξεις κάμποσα μέρη σε ιταλικές, Ελβετικές και αυστριακές Άλπεις! Έχω πάει τρεις φορές, και από όσα είδα, ακουσα, διάβασα και κατάλαβα, νομίζω ότι καλύτερο θα ήταν να επιλέξεις 2 με 3 σημεία διαμονής ως ορμητήρια και να εξερευνάς τα πέριξ τους με κυκλικές διαδρομές! Έτσι, δε θα είσαι συνεχώς φορτωμένος και δεν θα έχεις και τη συχνή ταλαιπωρία του φόρτωσε ξεφόρτωσε, τακτοποιήσου κλπ (και η γυναίκα θα το ευχαριστηθεί περισσότερο, από εμπειρία το λέω :) )! Ερχόμενος από Αυστρία προς Ιταλία πάντως (για να έχεις και θέα Δολομίτες), ένα μέρος που αξίζει να τσεκάρεις είναι η λίμνη Ντομπιακο (lago di Dobiacco)! Αν δεν ταλαιπωρηθείς και από βροχές, θα είναι τέλεια όπου και αν πας εκεί!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Top Bottom