Ενδοεπικοινωνία - Bluetooth (Μοντέλα και Κριτική)

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
Είχα f5mc και αναβαθμίστηκα στην tour. Οι βελτιώσεις είναι
-μπαταρία. Κρατάει τουλάχιστον 2 φορές περισσότερο και φορτίζει σε 1,5 ώρα. Ξεχνάω να το φορτίσω πραγματικά.
- πανεύκολο μενού με 4 κουμπάκια διαλέγεις αυτό τηλέφωνο, ράδιο, μουσική ή ενδοεπικοινωνία.
- ομιλία και ράδιο ή gps στο background.
- τηλεφωνική κλήση με μοίρασμα και στον άλλο συνεπιβάτη.
- έλεγχος από το application
- φόρτιση με micro USB που το βρίσκεις παντού.

Αυτά ελπίζω να βοήθησα ότι χρειαστείς με ρωτας
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Αν προκειται για απλα συνομιλια οδηγου με συνεπιβατη και οχι με αλλες μηχανες,
Τοτε 2 smartphone με μια απλη εφαρμογη μπορουν να επικοινωνουν μεταξυ τους με κληση bluetooth.
Το μονο που χρειαζεται ειναι ενα handsfree για μεσα απ το κρανος.
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011

Simitis

Μέλος
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Ducati Multistrada Enduro
@kranomitros
1 χρόνο που το έχω και το χρησιμοποιώ συχνά δεν μου έχει βγάλει το παραμικρό (με το τελευταίο update με έχει χαλάσει λίγο γιατί τα ακούω λίγο δυσανάλογα δηλαδή μεγαλύτερη ένταση φωνής της Sena πχ. low battery, channel 88.0 κτλ σε σχέση με το ήχο/μουσική που θες να ακούς).
Στα +
Η περιστρεφόμενη ροδέλα που έχει και δεν μπλέκεις με πολλά κουμπιά με το γάντι σου.
Η εφαρμογή στο κινητό όπου ρυθμίζεις τα πάντα (μέχρι και αποθηκευμένους σταθμούς).
Η ένταση ήχου (στα 120 ακούω σχετικά καλά). Αν είχα και μεγαλύτερο fairing θα ήμουν καλύτερα αλλά αντισταθμίζεται από τη καλή ακουστική που έχει το schuberth.
Ότι μπορείς ταυτόχρονα να ακούς μουσική/gps και να μιλάς με άλλον χρήστη (δεν ξέρω άμα γίνεται και στα άλλα bluetooth).
Στα -
Το πρόσεξα τώρα που είδα το Interphone tour. Λόγω της κατασκευής του το Sena έχει πιαστράκι που πιάνει μέσα στο κράνος και αναγκαστικά προέξεχει μόνιμα η βάση του συν ότι δεν εφάπτεται όπως πριν το πλαϊνό μαξιλάρι στην μεριά που θα είναι η βάση. Τα interphone μπορείς να τα βάλεις όπως και τις action camera (μικρό mount) βγάζοντας μόνο μέσα από το κράνος ένα καλώδιο. Πολύ θετικό αυτό.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Αν προκειται για απλα συνομιλια οδηγου με συνεπιβατη και οχι με αλλες μηχανες,
Τοτε 2 smartphone με μια απλη εφαρμογη μπορουν να επικοινωνουν μεταξυ τους με κληση bluetooth.
Το μονο που χρειαζεται ειναι ενα handsfree για μεσα απ το κρανος.
Θεωρητικά ακούγεται απλή και εύκολη λύση.
Πρακτικά όμως δεν νομίζω πως θα είναι και ότι καλύτερο. Εξηγούμαι:
Τουλάχιστον στη Midland που έχω (και είμαι σίγουρος το ίδιο ισχύει και για άλλες επώνυμες ενδοεπικοινωνίες) κάνεις το εξής:
βάζεις τη ένταση της μουσικής ή την ένταση που θέλεις να ακούς τον συνεπιβάτη σου όταν η μηχανή είναι στο ρελαντί.
Όσο ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα και συνεπώς και οι θόρυβοι λόγω αέρα κτλ, τότε η ενδοεπικοινωνία μέσω του μικροφώνου αντισταθμίζει τον ήχο στα ίδια επίπεδα.
Πχ όταν σταματάς σε φανάρι η ένταση χαμηλώνει και εσύ συνεχίζεις να ακούς όπου το έχεις σετάρει. Μετά που ξαναξεκινάς η ένταση ξανα-ανεβαίνει και κρατιέται στο ίδιο επίπεδο.

Με τη λύση που αναφέρεις υποπτεύομαι πως θα χρειάζεται να ανεβοκατεβάζει κανείς την ένταση συνέχεια. Πιστεύω δηλαδή πως το μικρόφωνο του handsfree δεν θα λειτουργεί όπως προανέφερα.
 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
http://m.ebay.de/itm/2x-800M-BT-Motorrad-Helmet-Bluetooth-FM-Mic-Intercom-Interphone-Headset-3-Riders-/322166838367?_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D20150519202354%26meid%3D5def00a30d384e62b7228c7c8a1e851e%26pid%3D100408%26rk%3D14%26rkt%3D22%26sd%3D322139127191&_trksid=p2056116.c100408.m2460
Δοκιμασμένη και με συνεπιβάτη, αλλά και με άλλη μηχανή, τα 800 μέτρα που λέει ισχύουν. Πολύ καλή που ξεχνάς ότι κοστίζει τόσο λίγο.
Αδιάβροχη πραγματικά.
Σε ταχύτητες μέχρι 120χλω απροβλημάτιστη επικοινωνία είτε σε τηλέφωνο είτε με άλλο Headset.
Κοστίζει τόσο λίγο που συμφέρει να πάρει κάποιος ολόκληρο το σετ εάν χρειάζεται παραπάνω ακουστικά και μικρόφωνο για εγκατάσταση σε περισσότερα κράνη. (Εγώ έχω 3 ως τώρα και πάλι λιγότερο από μια "επώνυμη" κοστίζει.)
Είναι μικρή και διακριτική σε αντίθεση με τα περισσότερα που μοιάζουν σα λαούτα δίπλα στο κράνος.
Το μικρόφωνο κάνει και για κράνη τύπου Jet και για αναδιπλώμενα διότι είναι με ελαστικό βραχίονα.
Ο χειρισμός του είναι εύκολος, απλός και σαφής με γάντια.
Έχει ραδιόφωνο.
Η μπαταρία διαρκεί τουλάχιστον 5 ώρες με μουσική αναπαραγωγή mp3 (δυνατής έντασης).
Η φόρτιση, ανάλογα του φορτιστή, δεν ξεπερνά τη 1,5 ώρα.
Στα μειονεκτήματα θα πω ότι, ενώ μπορεί να συνδεθεί με 3 κανάλια πηγής ήχου (τηλέφωνο, GPS, συνεπιβάτη π.χ) δεν βρήκα ακόμη τη δυνατότητα να ακούνε οδηγός και συνεπιβάτης μουσική από την ίδια πηγή.
Επίσης δεν γνωρίζω πως συμπεριφέρεται σε σύνδεση intercom με πάνω από 3 Headset αλλά δε γνωρίζω αν είναι ταυτόχρονα η διαδοχικά.
Η μετάβαση από τη μουσική στην ενδοεπικοινωνία κάποιες φορές χρειάζεται λίγο χρόνο παραπανω μέχρι να ανοίξει. (Από 2 έως 5 δευτερόλεπτα)
Δεν έχει αυξομειώσεις έντασης ανάλογα με τους εξωτερικους θορύβους, αλλά αυτό ρυθμίζεται πανευκολα, χάρη στον εύκολο χειρισμό του, κάθε φορά κατά περίσταση.
Ειλικρινά ακόμη ψάχνω να βρω έναν λόγο που να με κάνει να πω ότι κάποια μέρα θα πρέπει να δώσω 300+€ για να έχω μία καλύτερη, "επώνυμη" ενδοεπικοινωνία, γιατί κάπως έτσι ξεκίνησε το όλο consept. "Πάρε τώρα μια φτηνή να δοκιμάσεις και αργότερα άμα σ'αρεσει, πάρε μια καλή"
Ε λοιπόν μ'άρεσε και "καλύτερη" δεν πήρα ακόμη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
ωραία και καλά όλα αυτά... πολλές επιλογές και σε οικονομικά-κινέζικα αλλά και σε ακριβά.
Ξέρει κανείς τι παίζει από θέμα ακτινοβολίας;; είτε είναι κινέζικο είτε είναι κάποιο από τα ακριβά;;
 

Mak-Mak

Μέλος
Όνομα
Πανος
Μοτό
Honda Varadero, BMW F650gs maDrakar
Μιας και έχω ένα ζευγάρι Interphone f5mc και μια sena 20s (βρεθηκε στα χέρια μου και την έχω στο 2ο κράνος). Προσωπικά, προτιμώ την interphone, αρκετά πιο λεπτά ακουστικά και εύκαμπτα, πιο καθαρός ήχος σε συνομιλία και τη βρίσκω πιο εύχρηστη. Το μείον της ειναι πως οταν την ξεκουμπώσεις κρέμεται το καλώδιο της και δεν εχει κάποια βάση για να μην ανεμίζει. Η sena έχει βάση που κουμπώνει απ ευθείας χωρίς κάποιο έξτρα καλώδιο και ειναι πιο στιβαρή η βάση της. Έχει (η sena) app στο κινητό για να μπορείς να την ελέγχεις και να κάνεις πιο εύκολο pairing. Στην interphone, στα καινούργια μοντέλα υπάρχει app αντίστοιχο, για να μπορεί κανείς να την ελέγχει.
Σαν αδιαβροχοποίηση, η interphone με πείθει περισσότερο, αλλά θέλει που και πού λίγη βαζελίνη περιμετρικά του κουμπώματος του καλωδίου. Με καμία δεν είχα πρόβλημα ποτε με βροχή, (περισσότερες βροχές έχω φάει με την Interphone). Ελπίζω να βοήθησα.

Συνοψίζοντας:
Interphone:
+ Ποιότητα Κατασκευής, Αδιαβροχοποίηση, Ακουστικά, Καθαρότητα ήχου
- Βάση, τα προηγούμενα μοντέλα δεν υποστηρίζονται απο κάποιο app

Sena:
+ αρκετά πιο εύχρηστη βάση, υποστήριξη απο app
- Ογκώδη και άκαμπτα ακουστικά (σε σχέση με την interphone), ποιότητα κατασκευής, δεν πείθει η αδιαβροχοποίηση των εισόδων.
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Ανάδυση θέματος ...
Σκέφτομαι ν πάρω μια ενδοεπικοινωνία και έχω καταλήξει στην sena 10R.
Στα ελληνικά καταστήματα την βρίσκω 229 ...https://egalaxy.gr/sena-10r-single-pack
Εδώ την βρίσκω προσφορά...https://www.motardinn.com/index.php?action=ver_cesta&idioma=grk

Τι γνώμη έχετε για το συγκεκριμένο προϊόν?
Εχει αγοράσει κάποιος απο το motardinn?
Υποθέτω πως έρχεται από Γιούροπ και δέν περνάει τελωνείο...
 

Simitis

Μέλος
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Ducati Multistrada Enduro
Το interphone link το τσεκαρες? Τι χρήση θες να κάνεις?
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Το interphone link το τσεκαρες? Τι χρήση θες να κάνεις?
Μια χαρά ειναι οι interphone από λειτουργίες , αλλά λιγο γκουμούτσες...
Γενικά σκεφτόμουν να πάρω κατι λοου προφαηλ...
Αρχικά έλεγα να πάρω την sena 3s-w , που είναι πολύ διακριτική ,
αλλά έχει περιορισμένες δυνατότητες, δεν ανταλλακτικά και έχει build in battery.
Οπότε άν παίξει η 10R σε αυτήν την τιμήν, με ψήνει.
Προς το παρόν η χρήση θα είναι τηλέφωνο και μούζικα....
Αλλά ποτέ δεν σκεφτομαι μόνο το παρόν ... :rolleyes:
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Μια χαρά ειναι οι interphone από λειτουργίες , αλλά λιγο γκουμούτσες...
Γενικά σκεφτόμουν να πάρω κατι λοου προφαηλ...
Αρχικά έλεγα να πάρω την sena 3s-w , που είναι πολύ διακριτική ,
αλλά έχει περιορισμένες δυνατότητες, δεν ανταλλακτικά και έχει build in battery.
Οπότε άν παίξει η 10R σε αυτήν την τιμήν, με ψήνει.
Προς το παρόν η χρήση θα είναι τηλέφωνο και μούζικα....
Αλλά ποτέ δεν σκεφτομαι μόνο το παρόν ... :rolleyes:
Φίλε μου δεν γνωρίζω για τη συγκεκριμένη, αλλά γενικά απο τη sena είμαι πολύ ευχαριστημένος σε ποιότητα και αντοχή.
Ούτως ή άλλως είτε sena είτε interphone, μιλάμε για κορυφαίες ενδοεπικοινωνίες.
 

stamulee

Μέλος
Όνομα
ΧΡΗΣΤΟΣ
Μοτό
KTM 950 Adventure
Εγώ πήρα αυτήν. Κινεζιά αλλά απ το ένα μήνα που το έχω χρησιμοποιήσει έχω μείνει ευχαριστημένος. Δεν έχω δουλέψει άλλα μοντέλα, αλλά για τα 85 του ευρώ είναι τίμιο. το χρησιμοποιώ καθημερινά από και προς την δουλειά με ράδιο και τηλέφωνα και μου βγάζεις σχεδόν βδομάδα η μπαταρία. Το έχω πάρει σε 2 ταξιδάκια και έχω μείνει ευχαριστημένος και αδιάβροχο.
Το είχε το κατάστημα στην Ελλάδα https://www.tapandaola.gr αλλά τώρα δεν το βλέπω. ίσως με ένα τηλέφωνο να υπάρχει.
 

vagio

Μέλος
Περιοχή
Καρδίτσα
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW R 1200 GSA 2014
KTM LC4 640 adv
BETE 200RR 2020
Εγώ πήρα αυτήν. Κινεζιά αλλά απ το ένα μήνα που το έχω χρησιμοποιήσει έχω μείνει ευχαριστημένος. Δεν έχω δουλέψει άλλα μοντέλα, αλλά για τα 85 του ευρώ είναι τίμιο. το χρησιμοποιώ καθημερινά από και προς την δουλειά με ράδιο και τηλέφωνα και μου βγάζεις σχεδόν βδομάδα η μπαταρία. Το έχω πάρει σε 2 ταξιδάκια και έχω μείνει ευχαριστημένος και αδιάβροχο.
Το είχε το κατάστημα στην Ελλάδα https://www.tapandaola.gr αλλά τώρα δεν το βλέπω. ίσως με ένα τηλέφωνο να υπάρχει.
Της ίδιας μάρκας αλλά άλλο μοντέλο έχω κ εγώ εδώ και τρία χρόνια απροβληματιστη κ έχω ενωθεί και με interphone , απλά τώρα δεν κρατάει τόσο η μπάταρια όσο στην αρχη αλλα και πάλι βγάζει κάνα τριωρακι!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Μια χαρά ειναι οι interphone από λειτουργίες , αλλά λιγο γκουμούτσες...
Γενικά σκεφτόμουν να πάρω κατι λοου προφαηλ...
Αρχικά έλεγα να πάρω την sena 3s-w , που είναι πολύ διακριτική ,
αλλά έχει περιορισμένες δυνατότητες, δεν ανταλλακτικά και έχει build in battery.
Οπότε άν παίξει η 10R σε αυτήν την τιμήν, με ψήνει.
Προς το παρόν η χρήση θα είναι τηλέφωνο και μούζικα....
Αλλά ποτέ δεν σκεφτομαι μόνο το παρόν ... :rolleyes:
Είσαι σίγουρος ότι η 10R δεν έχει built-in μπαταρία;;

Έχω την 20S και λίγο που το έψαξα με τη μπαταρία της δεν είδα να μπορεί ο απλός χρήστης να την αλλάξει...νομίζω ότι θέλει έμπειρο "χέριασμα" και ψάξιμο η αντικατάσταση της...
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Η 10R είναι low profile με εναλλαξιμη μπαταρία. Δυνατότητες σαν την 10S, καλή επιλογή. Με προβλημάτισε ο χειρισμός με γάντια σε τόσο μικρό σώμα.

Στάλθηκε από το LG-H870S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

DIMITRIS1964

Μέλος
Περιοχή
Αμαλιαδα
Όνομα
DIMITRIS AMALIADA
Μοτό
R1200GS 2006 ADV
Μιας και μιλάμε για ενδοεπικοινωνια μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει και να μου πει πως σε f5mc μπορεί να ακούνε και οι δύο ταυτόχρονα μουσική μέσω smartphone και όταν υπάρχει συνομιλία να σταματάει και μετά να ανοίγει πάλι? Α και κάτι άλλο...Πόσο έχει αυτονομία γιατί εμένα από το πρωί μέχρι το βράδυ, ανοικτή βέβαια όλη την ημέρα, μου σβηνει.Ευχαριστω...
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Η 10R είναι low profile με εναλλαξιμη μπαταρία. Δυνατότητες σαν την 10S, καλή επιλογή. Με προβλημάτισε ο χειρισμός με γάντια σε τόσο μικρό σώμα.

Στάλθηκε από το LG-H870S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Για να καταλάβω...όταν λέμε "εναλλάξιμη μπαταρία" εννoούμε κάτι σαν powerbank ας πούμε;;

https://www.amazon.co.uk/Sena-10R-A0205-Battery-Pack/dp/B01AUGF31O
 
Τελευταία επεξεργασία:

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Δες το link του Sevax. Η μπαταρια της ειναι σε θήκη και μπορεις να αγορασεις κι άλλη να έχεις.
Powerbank δινει η Tour η οποια οπως και η Urban αντεξανε περιπου 15 ώρες χρήσης σε ημερα 36ωρου, με κλείσιμο στις στάσεις ανω των 15-20 λεπτών, με ομιλία και μουσική κανένα 3ωρο.

Στάλθηκε από το LG-H870S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom