Ενδοεπικοινωνία - Bluetooth (Μοντέλα και Κριτική)

AntonisD

Μέλος
Όνομα
Αντώνης Δαφνής
Μοτό
NC 750X
SH 150
Kaze R 110
Εγω χρησιμοποιω ενα σετ της sena (10S).
Θσ σου πρότεινα να δεις το smh5-fm
Έχω ένα ζευγάρι senna 10s, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και τη συστήνω ανεπιφύλακτα
Πριν είχα τη smh5-fm και δεν έχει καμμία σχέση και σε αυτονομία και σε ποιότητα ήχου με τη 10


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Cardo Ενδοεπικοινωνία Μηχανής | Motodirect
Midland BTX1 PRO S TWIN - DRIVER - PASSENGER

Η τιμη ειναι παραπλήσια, λίγο κατω απο τα 250€
Εγώ έχω από το 2007 το cardo (οδηγου- συνεπιβατη)! Το δικό μου σε καθημερινή χρήση, είτε με τη μεγάλη είτε με την μικρή μηχανη και είμαι τρομερά ικανοποιημένος και από την ακουστική και από την επικοινωνία με τον πίσω και από την μπαταρία (ακόμα). Έχουν και μεγάλη εμβέλεια μεταξύ τους. (Στις αρχές, πριν το πάρω και εγώ το σετ, είχα στο κράνος μου το cardo του συνεπιβάτη από του αδελφού μου το σετ).

Τότε έκανε 180€ από την Αγγλία!
Το προτείνω ανεπιφύλακτα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
καλημέρα από το 2014 μια Interphone έχουμε εμείς και πραγματικά είναι τα χρήματα που δε θα μετανιώσεις . Αν μπορείς να ανέβεις οικονομικά φυσικά δε θα τα το μετανιώσεις . Τα τελευταία μοντέλα έχουν άπειρες δυνατότητες τεράστια εμβέλεια και το σετάρισμα μέσω του κινητού είναι πανεύκολο.
Ειδικά στην ενδοεπικοινωνία η ποιότητα και η απόδοση των σημερινών σε σχέση με τις παλαιότερες είναι άλλο επίπεδο σε σχέση με ακουστική εμβέλεια και συνδεσιμότητα!
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Έχω ένα ζευγάρι senna 10s, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και τη συστήνω ανεπιφύλακτα
Πριν είχα τη smh5-fm και δεν έχει καμμία σχέση και σε αυτονομία και σε ποιότητα ήχου με τη 10


Sent from my iPhone using Tapatalk
Εγώ βελτίωσα την αυτονομία στην smh5-fm... αλλάζοντας την μπαταρία. Τις ίδιες μπαταρίες παίρνουν με την 10s και την 20s αλλά με τον καιρό (κύκλοι φόρτισης) χάνουν την απόδοση τους.

Replacement Battery for Sena SMH5 10S 20S Evo 30K Motorcycle Bluetooth Headset
 
Τελευταία επεξεργασία:

bebes

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
V-strom 650
Ξεθάβω το θέμα για να αναζητήσω κάποιες εμπειρίες σχετικά με το ψάξιμο μου για ενδοεπικοινωνία.

Θα πάρω ζευγάρι, μιας και είναι απαίτηση της συζύγου για να ξανανέβει στη μηχανή.
Οι "απαιτησεις" μου ειναι (εκτός απο τις προφανεις του να μιλαω, να ακούω και να ακούγομαι), να εχει ραδιοφωνο, μια σοβαρη αυτονομία και αν ειναι εφικτο, φωνητικες εντολές.
Υποστήριξη και ανταλλακτικα τα βρίσκω αυτονόητα για τις συγκεκριμενες μάρκες.

Η Midland φαίνεται να εχει ενα πλεονεκτημα στις ωρες αυτονομιας και στο οτι μπορει να συνδεθει και με άλλη μηχανη (υποστηρίζει 3 χρήστες).
Επίσης (λέει οτι) μπορει να επικοινωνεί με συσκευές άλλων εταιριων

Cardo Ενδοεπικοινωνία Μηχανής | Motodirect
Midland BTX1 PRO S TWIN - DRIVER - PASSENGER

Η τιμη ειναι παραπλήσια, λίγο κατω απο τα 250€
Συνεχίζω την κουβέντα με μια "χαζή" ερώτηση, την οποία όμως δεν μου την απάντησαν εκει που πουλάνε τις παραπάνω.
Ας πούμε οτι ταξιδεύουμε με τη μηχανη και ακούμε μουσική απο τις ενδοεπικοινωνίες.

Αν θελήσει ενας απο τους δυο να μιλήσει στον άλλον, απλά μιλάει και ο άλλος ακούει, ή θα πρέπει με κάποιον τρόπο να "ανοίξει" η γραμμή, πχ με το πάτημα κάποιου κουμπιού;

Ειναι πολύ βασικό για μενα να μην χρειαζεται κάποια ενέργεια πριν μιλήσουμε

Κατα τ'αλλα, μεταξυ των δυο που έθεσα πιο πάνω, και με δεδομένο οτι θα κυμανθώ σε budget max 250€, η cardo μ'αρεσει πιο πολυ σαν εμφάνιση (λεπτή και μαζεμένη), εχει και καλύτερο app, αλλά η midland εχει καλύτερα χαρακτηριστικά αυτονομίας και υποστηρίζει και ενα επιπλέον άτομο
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Χρησιμοποιώ την Interphone Connect η οποία σε γενικές γραμμές με έχει αφήσει ικανοποιημένο.
Όταν ακούς μουσική και μιλήσει ο συνεπιβάτης μπαίνει σε σίγαση η μουσική και επανέρχεται μετά από μερικά δευτερόλεπτα παύσης ομιλίας.
Το ίδιο συμβαίνει και με το τηλέφωνο.
Γενικά νομίζω είναι μια λειτουργία που όλες οι σύγχρονες ενδοεπικοινωνίες κάνουν ....
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
ΕρώτηΞη, ο κάθε ένας συνδέει το τηλέφωνό του με το δικό του κράνος, οπότε αν χτυπήσει του ενός μιλάει κανονικά ή γίνεται τηλεπάρτυ; Μπορεί ο κάθε ένας να ακούει κάτι άλλο ή ο ένας μουσική και ο άλλος όχι;
 

Simitis

Μέλος
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Ducati Multistrada Enduro
Με μια πρόχειρη αναζήτηση (χωρίς να είμαι 100% σίγουρος)
The driver can stop the music sharing just pressing again the "Backward" button long. With music share active you can not keep open the Intercom communication
To ίδιο μάλλον και στο Cardo (σελ 28)

Στην παλιά σειρά της Interphone (Avant/Tour)
Can I listen to music while talking?
Yes, you can on the AVANT model, both for music from your phone and FM radio. On the TOUR model, you can only do this for FM radio.


Στο Sena 20s που είχα δεν χρειαζόταν να πατήσει κάποιο κουμπί. Με το που μίλαγε ο ένας αυτόματα χαμήλωνε η μουσική.
Αλλά.
Δεν στο συνιστώ επειδή πολλές φορές ο αέρας έμπαινε στο μικρόφωνο και χαμήλωνε την μουσική (η και την έκοβε) γιατί νόμιζε το sena οτι ήθελα να μιλήσω.

Στο Interphone Active που έχω πλέον δεν το έχω δοκιμάσει (ακόμα...).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Simitis

Μέλος
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Ducati Multistrada Enduro
ΕρώτηΞη, ο κάθε ένας συνδέει το τηλέφωνό του με το δικό του κράνος, οπότε αν χτυπήσει του ενός μιλάει κανονικά ή γίνεται τηλεπάρτυ; Μπορεί ο κάθε ένας να ακούει κάτι άλλο ή ο ένας μουσική και ο άλλος όχι;
Η κάθε μονάδα μπορεί να συνδεθεί με δικό του bluetooth (δλδ με κινητό) και να ακούει διαφορετική μουσική. Η ενδοεπικοινωνία μεταξύ των μονάδων είναι διαφορετική από την bluetooth σύνδεση με τα κινητά.
Σε κάποιες μονάδες μπορείς όμως να συνδέσεις την δική σου μονάδα με το κινητό σου και να κάνεις share την μουσική, κλήσεις στην άλλη μονάδα όπως και να μπορείς να μιλάς ταυτόχρονα.
 

bebes

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
V-strom 650
Με μια πρόχειρη αναζήτηση (χωρίς να είμαι 100% σίγουρος)
The driver can stop the music sharing just pressing again the "Backward" button long. With music share active you can not keep open the Intercom communication
To ίδιο μάλλον και στο Cardo (σελ 28)

Στην παλιά σειρά της Interphone (Avant/Tour)
Can I listen to music while talking?
Yes, you can on the AVANT model, both for music from your phone and FM radio. On the TOUR model, you can only do this for FM radio.


Στο Sena 20s που είχα δεν χρειαζόταν να πατήσει κάποιο κουμπί. Με το που μίλαγε ο ένας αυτόματα χαμήλωνε η μουσική.
Αλλά.
Δεν στο συνιστώ επειδή πολλές φορές ο αέρας έμπαινε στο μικρόφωνο και χαμήλωνε την μουσική (η και την έκοβε) γιατί νόμιζε το sena οτι ήθελα να μιλήσω.

Στο Interphone Active που έχω πλέον δεν το έχω δοκιμάσει (ακόμα...).
Πολυ χρήσιμα αυτά που έγραψες...
Είχα διαβάσει αυτό σε κάποια κριτική του cardo, αλλά μάλλον ισχύει μόνο για το ραδιόφωνο...
Αν ακούς ραδιόφωνο, μπορείς να έχεις παράλληλα ανοικτή και την ενδοεπικοινωνία με το 2ο άτομο (δίνει experience σαν να είσαι σε αυτοκίνητο)
Αλλά για μενα το πιο σημαντικό είναι να μιλάω χωρίς να χρειάζεται να πατησω καποιο κουμπί.
Αρα, αν κατάλαβα καλά, αυτό γινεται αυτόματα μόλις ανιχνεύσει το μικρόφωνο τα ντεσιμπέλ της φωνής σου;
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Καλημέρα.
Μια ερώτηση και από εμένα.
Έχει κάποιος δοκιμάσει την Cardo Freecom 4+; Σκέφτομαι να την πάρω στο duo κιτ.
Εμπειρίες ή γενικά γνώμες αν έχετε κάτι ακούσει, ακόμα και αν δεν έχετε οι ίδιοι εμπειρία; Το ποσό δεν είναι μικρό και δεν θέλω να κάνω πατάτα, καταλαβαίνετε.
Ευχαριστώ.
 

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
Εάν θέλεις να μιλάς με τον συνεπιβάτη παρε οποια να είναι αν όμως θες να μιλάς με άλλες μοτο σε βόλτα υπάρχει μόνο η Cardo Packtalk...
Μιλάς κατευθείαν χωρίς κουμπιά πολύ καλή απομόνωση ήχων περιβάλλοντος 8 άτομα σε σχετικά μεγάλη απόσταση. Η συγκεκριμένη μου άλλαξε τον τρόπο που βλέπω τις βόλτες απίστευτο γέλιο με τα πειράγματα αλλα και ασφάλεια αφού ο προπομπός ενημερώνει την ομάδα για νεροφαγωματα, εμπόδια και οποιονδήποτε κίνδυνο.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
Όλες δουλεύουν με Bluetooth η Cardo Packtalk bold έχει Bluetooth αλλά έχει τεχνολογία Mesh αυτό κάνει την διαφορά...

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Μάλιστα, μάλιστα. Την είδα τώρα την packtalk, είναι κάπως πιο ακριβή βέβαια και το κύριο ζήτημα είναι ότι... δεν έχω παρέες για βόλτες. Έναν γνωστό έχω εδώ με τον οποίο βγαίνουμε πού και που, οπότε και η freecom με καλύπτει γιατί έχει εμβέλεια μέχρι 1,2 km (τώρα πώς ακριβώς το υλοποιεί αυτό με bt θα ήθελα πολύ να το ξέρω, αλλά τέλος πάντων).

Εγώ άλλο δεν έχω καταλάβει. Αφού όλοι έχουμε κινητά, γιατί δεν κάνουμε ένα group call στο Skype, να μιλάμε μέχρι και με αυτούς που είναι στα σπίτια τους και ντύνονται ακόμα;
 

bebes

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
V-strom 650
.

Εγώ άλλο δεν έχω καταλάβει. Αφού όλοι έχουμε κινητά, γιατί δεν κάνουμε ένα group call στο Skype, να μιλάμε μέχρι και με αυτούς που είναι στα σπίτια τους και ντύνονται ακόμα;
Ειχα κι εγω την ιδια απορία, φαντάζομαι οτι ο ανασταλτικός παράγοντας είναι η διαθεσιμότητα του ιντερνετ πανω στα βουνα.

Προσωπικα, μόλις πηρα την cardo freedcom 2+.
Απ'οσο κατάλαβα, για επικοινωνία μονο με τον συνεπιβάτη υπάρχουν και πιο φτηνες λύσεις.

Ψάχνοντας (σε θεωρητικό επίπεδο) πάνω απο δυο μηνες, ενας απο τους λόγους που διαλεξα την cardo, είναι το οτι βρισκω πολλέ πληροφορίες στο ιντερνετ, δοκιμες, κριτικές, tutorials κλπ.
Ο άλλος λόγος ήταν οτι χθές (Μ.Πέμπτη) που αποφάσισα οτι θα έπαιρνα ενδοεπικοινωνία, η συγκεκριμένη ήταν ετοιμοπαράδοτη :yew:, πηγα με τα δυο κράνη, μου την εγκατέστησαν και ολα καλά
Μεθάυριο θα κανω μια μακρυα βόλτα να την τσεκάρω
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Λοιπόν έριξα λίγο παραπάνω ψάξιμο και έχω να πω ότι με έχει ενοχλήσει λιγάκι το όλο σκηνικό, γεγονός που μάλλον σημαίνει ότι - μέχρι νεοτέρας τουλάχιστον - δεν θα πάρω κάποιο intercom.
Ο Fortnine εδώ κάνει ένα τεστ για την εμβέλεια ορισμένων συσκευών, μεταξύ των οποίων και τo F4+ και συνοπτικά λέει ότι χάνει επαφή στα 410 μέτρα. :rolleyes: Ενώ η εταιρία υπόσχεται μέχρι 1,2 χλμ. Τώρα οκ, αυτό το "μέχρι" προφανώς καλύπτει πολλά και σαφώς είναι το μάρκετινγκ στη μέση, γιατί "μέχρι" 1,2 χλμ μπορεί κάλλιστα να σημαίνει ότι έχει εμβέλεια 50 μέτρα και τέρμα. Απλά από εκεί και μετά αν η εταιρία θέλει να το ξεφτιλίσει, γιατί δεν γράφει ας πούμε και "up to 1,5 light years", κι αυτό μια χαρά ισχύει. Τσαντίζομαι πολύ απ' τα ξεφτιλισμένα αυτά κόλπα του μάρκετινγκ, ειλικρινά.
Οπότε πάει στον κουβά η όλη φάση, θα ξεθάψω τα παλιά μου pmr μου φαίνεται. :)

Χρόνια πολλά σε όλους και όλες παρεμπιπτόντως, να είστε καλά, να φάτε καλά και να γυρίσετε όλοι στα σπίτια σας ασφαλείς!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Λοιπόν έριξα λίγο παραπάνω ψάξιμο και έχω να πω ότι με έχει ενοχλήσει λιγάκι το όλο σκηνικό, γεγονός που μάλλον σημαίνει ότι - μέχρι νεοτέρας τουλάχιστον - δεν θα πάρω κάποιο intercom.
Ο Fortnine εδώ κάνει ένα τεστ για την εμβέλεια ορισμένων συσκευών, μεταξύ των οποίων και τo F4+ και συνοπτικά λέει ότι χάνει επαφή στα 410 μέτρα. :rolleyes: Ενώ η εταιρία υπόσχεται μέχρι 1,2 χλμ. Τώρα οκ, αυτό το "μέχρι" προφανώς καλύπτει πολλά και σαφώς είναι το μάρκετινγκ στη μέση, γιατί "μέχρι" 1,2 χλμ μπορεί κάλλιστα να σημαίνει ότι έχει εμβέλεια 50 μέτρα και τέρμα. Απλά από εκεί και μετά αν η εταιρία θέλει να το ξεφτιλίσει, γιατί δεν γράφει ας πούμε και "up to 1,5 light years", κι αυτό μια χαρά ισχύει. Τσαντίζομαι πολύ απ' τα ξεφτιλισμένα αυτά κόλπα του μάρκετινγκ, ειλικρινά.
Οπότε πάει στον κουβά η όλη φάση, θα ξεθάψω τα παλιά μου pmr μου φαίνεται. :)

Χρόνια πολλά σε όλους και όλες παρεμπιπτόντως, να είστε καλά, να φάτε καλά και να γυρίσετε όλοι στα σπίτια σας ασφαλείς!
Πάντως η cardo που έχω κοντά στα δεκατρία χρονια, έχει εμβέλεια κοντά στα πενήντα μέτρα. Καλή ακουστική όμως σε αυτήν την απόσταση. Εκεί που χάνει το σήμα, είναι οταν στρίβει σε στροφή κάποιος από τους δύο μας και δεν υπάρχει "οπτική" επαφη. Όχι από δέντρα κτλ, αλλά από βράχους ή χώμα.
Τώρα, ύστερα από τόσα χρόνια, θα έχουν βελτιωθεί πολύ και σίγουρα δεν θα είναι πενήντα μέτρα.
Αυτό που πρέπει να τονίσω και είναι ΒΑΣΙΚΟ, η cardo που είχα και έχω ακόμα όπως είπα, δεν είναι για επικοινωνία μεταξύ μηχανών, αλλά οδηγου-συνεπιβατη. Δοκιμή είχαμε κάνει τότε, και βάλαμε την συσκευή του συνεπιβάτη, στου φίλου μου το κρανος για να δούμε μήπως και ακουγομαστε. Ε, μέχρι την απόσταση που ανέφερα πριν, ακουγομαστε μια χαρά.
Οι σημερινές που είναι φτιαγμένες όντως για επικοινωνία οδηγού με οδηγό, θεωρώ ότι θα έχουν σίγουρα μεγάλη εμβέλεια (μιας και είναι φτιαγμένες για αυτό). Δεν μπορώ να έχω γνώμη για την απόσταση, αλλά σίγουρα θα κάνουν τρομερή δουλειά!!!
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Λοιπόν έριξα λίγο παραπάνω ψάξιμο και έχω να πω ότι με έχει ενοχλήσει λιγάκι το όλο σκηνικό, γεγονός που μάλλον σημαίνει ότι - μέχρι νεοτέρας τουλάχιστον - δεν θα πάρω κάποιο intercom.
Ο Fortnine εδώ κάνει ένα τεστ για την εμβέλεια ορισμένων συσκευών, μεταξύ των οποίων και τo F4+ και συνοπτικά λέει ότι χάνει επαφή στα 410 μέτρα. :rolleyes: Ενώ η εταιρία υπόσχεται μέχρι 1,2 χλμ. Τώρα οκ, αυτό το "μέχρι" προφανώς καλύπτει πολλά και σαφώς είναι το μάρκετινγκ στη μέση, γιατί "μέχρι" 1,2 χλμ μπορεί κάλλιστα να σημαίνει ότι έχει εμβέλεια 50 μέτρα και τέρμα. Απλά από εκεί και μετά αν η εταιρία θέλει να το ξεφτιλίσει, γιατί δεν γράφει ας πούμε και "up to 1,5 light years", κι αυτό μια χαρά ισχύει. Τσαντίζομαι πολύ απ' τα ξεφτιλισμένα αυτά κόλπα του μάρκετινγκ, ειλικρινά.
Οπότε πάει στον κουβά η όλη φάση, θα ξεθάψω τα παλιά μου pmr μου φαίνεται. :)

Χρόνια πολλά σε όλους και όλες παρεμπιπτόντως, να είστε καλά, να φάτε καλά και να γυρίσετε όλοι στα σπίτια σας ασφαλείς!
Υπάρχει κάτι πολύ απλό που ένα τμήμα μάρκετινγκ ξερει.Ότι ο καταναλωτής δεν ενδιαφέρεται για τεχνικες λεπτομέρειες που δεν καταλαβαίνει. Δυστυχώς το bluetooth δεν ειναι FM για να μπορει να εξηγηθεί σε μια παράγραφο. Και ο καταναλωτής δεν πρόκειται ποτε να καταλάβει το κοστος και τις εργατοώρες που κρύβονται πισω από μια λέξη "bluetooth". Οπότε στρέφεται στο απλό : Οσο μεγαλύτερη απόσταση τοσο καλυτερα.
 
Top Bottom