Ενδοεπικοινωνία - Bluetooth (Μοντέλα και Κριτική)

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κοίτα, η συγκεκριμένη ενδοεπικοινωνια βασίζεται στην 20S evo άρα δεν είναι και πολύ παλιά, νομίζω. Οι λειτουργίες που διάβασα πως έχει είναι αρκετές για μένα, καθότι άσχετος με το θέμα.
Νομίζω πως πλέον οι χρήστες παθιάζονται με τα specs οποιουδήποτε γκατζετ φέρνοντας την καταστροφή για μια έλλειψη που πριν 2-3 χρόνια δεν υπήρχε καν σαν ζητούμενο, αυτό το παρατηρώ σε διάφορα προϊόντα (πχ κινητά).
Προσωπικά, περισσότερη βάση έδωσα στο ότι είναι πολύ μαζεμένη και διακριτική. Σίγουρα έπαιξε επίσης ρόλο ότι βρέθηκε μτχ σε καλή τιμή...
Το καλό με τις νέες είναι η πολύ γρήγορη φόρτιση, η μεγαλύτερη αυτονομία και η συνδεσιμότητα, αν ενδιαφέρει. Ένα βίντεο του revzilla αυτών των ημερών έλεγε ότι πάρτε ότι έχουν οι φίλοι σας για σιγουριά, λένε ότι το mesh είναι ανεξάρτητο πρωτόκολλο αλλά τελικά δεν είναι ακριβώς έτσι (αυτό έχει επιβεβαιωθεί από συζητήσεις στο advrider).

Σε κάθε περίπτωση καλοδούλευτη.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Σχετικά με το mesh (το οποίο δεν γνωρίζω ακριβώς πώς δουλεύει αλλά φαίνεται ότι είναι το νέο hype) σε βίντεο στον σωλήνα λέει ο reviewer ότι τα πρωτόκολλα του δεν είναι συμβατά μεταξύ των εταιρειών (ουσιαστικά cardo και sena) και ότι τελικά θα καταλήξουμε να κάνουμε παρέα ανάλογα με τι ενδοεπικοινωνία χρησιμοποιούμε. Άρα καληνύχτα στο να βρεις άκρη με ποιον θα κάνεις παρέα

Είμαι πάντως πολύ περίεργος αν τελικά θα μου φανεί χρήσιμη η ενδοεπικοινωνία ή αν πέταξα τα λεφτά μου. Σίγουρα η δυνατότητα να ακούς λίγο μουσική στον δρόμο ή να μπορείς να μιλάς με τον συνεπιβάτη ή κάποιον φίλο σου σε άλλη μοτοσυκλέτα θα έχει την πλάκα του. Η απάντηση τηλεφωνικής κλήσης πιστεύω ότι θα είναι σπάνια...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Έχει δοκιμάσει κανείς κάποιο από τα in ear Bluetooth ακουστικά, τύπου sony, Samsung κλπ;
Κανείς...???
(Γιατί θυμάμαι πως παλιότερα έχει γίνει ξανά μία τέτοια κουβέντα...?:thumbsdown:)
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Σίγουρα η δυνατότητα να ακούς λίγο μουσική στον δρόμο ή να μπορείς να μιλάς με τον συνεπιβάτη ή κάποιον φίλο σου σε άλλη μοτοσυκλέτα θα έχει την πλάκα του. Η απάντηση τηλεφωνικής κλήσης πιστεύω ότι θα είναι σπάνια...
Εγώ έχω χρόνια τέτοιο μαραφετι, ακριβώς για τους αντίθετους λόγους από εσένα :p!!!
Για εμένα ας πούμε, μουσική και μηχανή απαγορεύεται... Για τις κλήσεις το πήρα, λόγο δουλειάς:mad:, και σπάνια για τον συνεπιβάτη!!!!!
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Ευτυχώς, το κράνος με την ενδοεπικοινωνία θα χρησιμοποιείται μόνο για αναψυχή (βόλτες) οπότε πιστεύω ότι οι κλήσεις δεν θα είναι συχνές. Το θέμα της μουσικής είναι άγνωστη ποσότητα για μένα, μπορεί να μου αρέσει αλλά μπορεί και να μην βολέψει, για ομιλία με συνεπιβάτη ακόμα είμαστε σε θεωρητικό επίπεδο μιας και η σύζυγος ακόμα δεν ψήνεται για ταξιδακι.
Για αυτό και ο προβληματισμός αν τελικά έκανα καλά που ψώνισα, όπως και γιατί προτίμησα την sena, δεν προσθέτει καθόλου στο κράνος έτσι και να μην χρησιμοποιηθεί τελικά δεν θα επιβαρύνει. Τουλάχιστον θεωρητικά...
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
............. Το θέμα της μουσικής είναι άγνωστη ποσότητα για μένα, μπορεί να μου αρέσει αλλά μπορεί και να μην βολέψει, ......
Εμένα και μ αρέσει και με έχει βολέψει τα μάλα, καθόσον η αυτονομία του μου επιτρέπει να το έχω σε συνεχή χρήση για μουσική από πριν την ανατολή του ηλίου έως βαθιά μετα τη δύση του. Μόνο σπάνια σπάνια αραιά και που χτυπά και κανένα σπαστικό τηλέφωνο σε μια προσπαθεια να με ενοχλήσει στη βόλτα μου και με διακόψει από τη νιρβάνα μου. Αλλά όπως είπα είναι πολύ πολύ σπάνιο καθόσον διαθέτει και κόμβιον απόρριψης κλίσης το οποίο είναι εξαιρετικά χρήσιμο και δελεαστικό.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εμένα και μ αρέσει και με έχει βολέψει τα μάλα, καθόσον η αυτονομία του μου επιτρέπει να το έχω σε συνεχή χρήση για μουσική από πριν την ανατολή του ηλίου έως βαθιά μετα τη δύση του. Μόνο σπάνια σπάνια αραιά και που χτυπά και κανένα σπαστικό τηλέφωνο σε μια προσπαθεια να με ενοχλήσει στη βόλτα μου και με διακόψει από τη νιρβάνα μου. Αλλά όπως είπα είναι πολύ πολύ σπάνιο καθόσον διαθέτει και κόμβιον απόρριψης κλίσης το οποίο είναι εξαιρετικά χρήσιμο και δελεαστικό.
Και το ότι δεν έχεις "επαφή" με τους εξωτερικούς ήχους (αυτοκίνητα, κόρνες, φορτηγά, σειρήνες πχ αστυνομικών/ πυροσβεστικών), δεν σε κάνει να έχεις μια ... ανασφάλεια;
Ότι είσαι "αποκομμένος" από τους άλλους;;;

Εγώ προσωπικά, μια φορά είχα βάλει μουσική (όταν την πρωτοπήρα) και στα δύο λεπτά την έκλεισα!!!
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Δεν αισθάνομαι ότι με αποσπά και χάνω την επαφή με το τι συμβαίνει γύρω μου, ούτε στα τόσες χιλιάδες χιλιόμετρα που έχω κάνει έχει προκύψει κάτι που να συνηγορεί ότι με αποσπά. Βέβαια προφανώς έχει να κάνει και με την εξοικείωση του καθενός.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τα ίδια λένε για τις ωτοασπιδες
Δεν τα λένε για αυτούς με τα αυτοκίνητα κλαμπ

Γενικότερα είναι συνήθεια, εγώ την πήγα ανάποδα, σπάνια βάζω μουσική στο αυτοκίνητο γιατί συνήθισα χωρίς
 
Τελευταία επεξεργασία:

bebes

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
V-strom 650
update σχετικά με τις ενδοεπικοινωνίες.

Σύμφωνα με την cardo, η δυσλειτουργία στην επικοινωνία οφείλεται σε περιοχές με ισχυρά σήματα. πχ οταν περνάω δίπλα απο κεραία κινητής ή ραδιοφόνου.
Η εκπομπή σήματος είναι πολύ ισχυρή και αυτό ενδεχομένως επηρεάζει το δίκτυο που αναπτύσουν μεταξύ τους οι δυο ενδοεπικοινωνίες. Το ΣΚ στη βόλτα, προσπάθησα να τσεκάρω αν ισχύει αυτό και η αλήθεια είναι οτι είχα δυσλειτουργία σε μια περιοχή της κοιλάδας Τεμπών και σε ανα αλλο μέρος που είδα την κεραία μπροστά μου.
Μου είπαν οτι μπορούμε να τις αλλάξουμε στην εγγύηση αν δεν είναι αυτό το πρόβλημα, αλλά πως θα το εξκριβώσω αν είναι ή οχι; Αν ειναι έτσι, δεν θα έπρεεπε να ειχα συνέχεια παρεμβολές μεσα στην πόλη που είναι φουλ στις κεραίες;

Απ'οσο κατάλαβα, οι ενδοεπικοινωνίες δημιουργούν ενα δικο τους δίκτυο και αν τυχει να πεσεις σε σήμα με την ιδια συχνότητα την πάτησες.
Σ'αυτη την περίπτωση θα ήταν ισως καλύτερες αυτες που επικοινωνουν με ΒΤ όπως με το κινητο (μια φορα μιλουσα κανα 20λεπτο στο τηλεφωνο, μεσω της ενδοεπικοινωνιας, μεσα στην πόλη και δεν ειχα παρεμβολή πουθενά), ή ακόμα καλύτερα οι παλιές με το καλώδιο.
Η cardo δεν εισαγει στην Ελλαδα τη freecom 1+ (που ειναι μονο για αναβαττη συνεπιβατη και ισως επικοινωνουν με ΒΤ), φερνει την 2+ που πηρα.
Οι προδιαγραφες της 2+ ειναι καλυτερες σε ολα τα σπεκς και η διαφορα τιμης ελάχιστη, οπότε θεώρησα κι εγω οτι ηταν καλύτερη αγορα (δινει και τη δυνατότητα επικοινωνιας με άλλη μηχανη). Η πραγματικότητα όμως είναι λίγο διαφορετική
:oops:



Ο αδερφός μου εχει τις cardo freecom 4+, οταν τον ρώτησα μου είπε οτι ειχε κάποια αντίστοιχα "θεματάκια", αλλά δεν έδωσε σημασία.
(τό χωροταξικό θέμα με το κράνος λύθηκε, η γκρίνια απο 'κείνη την μπάντα σταμάτησε
:shifty:
)
Το freecom 2 είναι μόνο Bluetooth και όχι mesh. Γνώμη μου είναι να ζητήσεις αντικατάσταση ( παρόμοιο πρόβλημα είχε και ένας Αμερικανός στο YouTube και του αλλαξαν μόνο τις μονάδες).

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Καλημέρα, φτιάχνει ο καιρος, φτιαχνόμαστε για βόλτες και θυμήθηκα να ασχοληθώ πάλι με τις ενδοεπικοινωνίες.
Αν και με μεγαλη καθυστέρηση (γιατί κάποιες φορες δουλευαν καλά), τις πήγα στο κατάστημα απ'οπου τις αγόρασα και θα μου αντικαταστήσουν τις μονάδες.
Οταν τις πάρω στα χέρια μου θα ενημερώσω για τη διαδικασία και -κυρίως- για το αποτέλεσμα.
 

bebes

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
V-strom 650
οι μονάδες; (μόνο οι μονάδες), αντικαταστάθηκαν με καινούριες ιδιες.

Μετα απο λίγες ωρες άρχισαν πάλι να παρουσιάζουν τα ίδια προβλήματα.

Εκανα ενα ερώτημα μήπως να δώσω κάποια διαφορά και να μου δώσουν καποιο άλλο μοντέλο πιο καινούριο.
Δεν δέχτηκε η αντιπροσωπία, τωρα έχω αφήσει τα κράνη για να δούν μήπως φταίει κάτι στις συνδέσεις ή τη βάση τους.

Αντε να δούμε...

Απο το κατάστημα που τις πήρα δεν εχω παράπονο, αλλά αν δεν διορθωθεί το ζήτημα θα στείλω μια επιστολή παραπόνων στην εταιρία.
 

bebes

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
V-strom 650
Να ολοκληρώσω την ανατροφοδότηση σχετικα με τις ενδοεπικοινωνίες της kardo

αφου μου άλλαξαν τις μονάδες και το πρόβλημα παρέμενε το ίδιο, την τελευταία φορα που τα πηγα πίσω μου άλλαξαν τις βάσεις που κουμπώνει η μονάδα πανω στο κράνος.
Μάλλον δεν εκαναν καλή επαφή γιατι το πρόβλημα λύθηκε κατα 90%.
Η επικοινωνία ειναι σχεδόν απρόσκοπτη, κάποιες αραιές αποσυνδέσεις γίνονται μετα απο μεγάλο διάστημα παύσης, οι οποίες αποκαθίστανται εύκολα.
 
Top Bottom