Ενδοεπικοινωνία

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Cardo, Sena ή Midland; Προτεραιότητα η καλή ποιότητα ήχου για μουσική και μετά όλα τα άλλα. έχω μια freedconn αλλά δε παλεύεται ο ήχος.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Πρώτα από όλα σε τι κόστος θες να παίξεις και τι δυνατότητες θες να έχει.
Εγώ έχω εδώ και μερικά χρόνια την Cardo Slim με JBL ηχεία και είμαι πανευτυχυσμένος στο 2ο κράνος για συνεπιβάτη έχω βάλει Cardo Freecom 1+ με απλά ηχεια και πάλι όλοι ευχαριστημένοι είμαστε.
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Μέχρι 120 με 130. Θέλω να είναι intercom universal. Από ότι είδα και η Sena δίνει επιλογή για έξτρα ηχεία και η cardo. Με τα μαμά ηχεία δεν έχει καλό ήχο; Σκέψου ότι η κινέζικη που έχω τώρα δεν έχει καθόλου μπάσα και όταν δυναμώνω ένταση ουσιαστικά νιώθω να μου τρυπάει το τύμπανο..

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Σε αυτά τα χρήματα παίζεις σε αυτή την κατηγορία Cardo Freecom, δεν ξέρω για τα καινούργια μοντελάκια που έχει βγάλει τι τιμές έχουν. Τα μαμά ηχεία και αυτά είναι μια χαρά που τα έχω δοκιμάσει εξαρτάτε και αν χρησιμοποιείς ωτοασπίδες ή όχι, παίζουν μεγάλο ρόλο στο πως θα ακούς. Ίσως μια δοκιμή να σου έδινε μια καθαρή εικόνα....
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Τέλεια τιμή,γύρω στα 75 € βγαίνει. Το μόνο κακό είναι ότι δε βλέπω να λέει ότι συνδέεται με άλλες εταιρείες..

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος

πηρα αυτο πρόσφατα και τωρα παράγγειλα και 2ο
ταξίδι ακόμα δεν εχω κανει ακομα
μέσα στην πόλη τηλέφωνο και ραδιόφωνο μια χαρά
Κάπου είχα διαβάσει ότι δεν αφαιρείται για να φορτίσει και πάει πακέτο με το κράνος, ισχύει?
Επίσης, μπορεί να φορτίζει και να λειτουργεί ταυτόχρονα?
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Κάπου είχα διαβάσει ότι δεν αφαιρείται για να φορτίσει και πάει πακέτο με το κράνος, ισχύει?
Επίσης, μπορεί να φορτίζει και να λειτουργεί ταυτόχρονα?
καλα έχεις ακούσει δεν αφαιρείται...
φόρτιση και λειτουργεία ταυτόχρονα δεν το εχω δοκιμάσει αλλά γιατί να μην γινείτε...
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Βρήκα αυτές
Ζευγάρι στα 130 λόγω BF... Γενικά πολύ καλές προσφορές από το συγκεκριμένο κατάστημα με δωρεάν μεταφορικά..

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
πολύ καλή τιμή ,απλα ψάξε ριβιου για τα ακουστικά
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Τα ακουστικά είναι πολύ καλά. Αλλα έχουν σχετικά μεγάλο προφίλ. Αν το κράνος σου δεν έχει υποδοχές για ακουστικά, ή αφαιρούμενα μαξιλάρια για να χώσεις απο πίσω, πάίζει να σου βγάζουν την παναγία στο βάλε βγάλε, ή και μετά απο μερικές ώρες που θα φωράς το κράνος.
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Έχω το shoei gt air 2. έχει ήδη αναμονή για ενδοεπικοινωνία. Σε αυτή που έχω τώρα τα ακουστικά μπαίνουν στις υποδοχές κανονικά και δε Μν με ακουμπούν σχεδόν καθόλου.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Τοτε θα ειναι οκ κρίνοντας απο το δικό μου shoei. Έχει επισης στο πακέτο έξτρα μαξιλαράκια για τα ακουστικα.
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Ναι πιστεύω τα μαξιλαράκια θα κάνουν τη διαφορά στον ήχο, αν φέρουν τα ακουστικά σχεδόν πάνω στο αυτί. Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Έχω το shoei gt air 2. έχει ήδη αναμονή για ενδοεπικοινωνία. Σε αυτή που έχω τώρα τα ακουστικά μπαίνουν στις υποδοχές κανονικά και δε Μν με ακουμπούν σχεδόν καθόλου.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γιατί δεν προτιμάς την sena srl2 που βγαινει για το συγκεκριμένο κράνος?
Την έχω στο δικό μου και είμαι ευχαρστημένος, δεν έχω βέβαια εμπειρία από άλλες ενδοεπικοινωνίες. Από τα λίγα που έχω δοκιμάσει μπορώ να σου πω ότι έχει μια χαρά ήχο (αν και αναλόγως της πηγής κάποιες φορές πρέπει να την βάλω τέρμα για να ακούω), οι κλήσεις είναι απροβλημάτιστες (ειδικά αυτός που καλεί - λέει ότι -με ακούει πολύ καλά σε ταχύτητες μέχρι 140-150 που έχω δοκιμάσει). Μπαταρία δεν έχω δει τι διάρκεια έχει μιας και δεν έχω κάνει μεγάλη βόλτα από πλήρη φόρτιση.
Δεν έχω δοκιμάσει την σύνδεση με άλλη συσκευή και το πόσο καλά μιλάμε με άλλη ενδοεπικοικωνία.
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Γιατί δεν προτιμάς την sena srl2 που βγαινει για το συγκεκριμένο κράνος?
Την έχω στο δικό μου και είμαι ευχαρστημένος, δεν έχω βέβαια εμπειρία από άλλες ενδοεπικοινωνίες. Από τα λίγα που έχω δοκιμάσει μπορώ να σου πω ότι έχει μια χαρά ήχο (αν και αναλόγως της πηγής κάποιες φορές πρέπει να την βάλω τέρμα για να ακούω), οι κλήσεις είναι απροβλημάτιστες (ειδικά αυτός που καλεί - λέει ότι -με ακούει πολύ καλά σε ταχύτητες μέχρι 140-150 που έχω δοκιμάσει). Μπαταρία δεν έχω δει τι διάρκεια έχει μιας και δεν έχω κάνει μεγάλη βόλτα από πλήρη φόρτιση.
Δεν έχω δοκιμάσει την σύνδεση με άλλη συσκευή και το πόσο καλά μιλάμε με άλλη ενδοεπικοικωνία.
Καθαρά και μόνο λόγω κόστους. Γύρω στα 270 η φθηνότερη τιμή στο εξωτερικό για ένα κομμάτι.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Γιατί δεν προτιμάς την sena srl2 που βγαινει για το συγκεκριμένο κράνος?
Την έχω στο δικό μου και είμαι ευχαρστημένος, δεν έχω βέβαια εμπειρία από άλλες ενδοεπικοινωνίες. Από τα λίγα που έχω δοκιμάσει μπορώ να σου πω ότι έχει μια χαρά ήχο (αν και αναλόγως της πηγής κάποιες φορές πρέπει να την βάλω τέρμα για να ακούω), οι κλήσεις είναι απροβλημάτιστες (ειδικά αυτός που καλεί - λέει ότι -με ακούει πολύ καλά σε ταχύτητες μέχρι 140-150 που έχω δοκιμάσει). Μπαταρία δεν έχω δει τι διάρκεια έχει μιας και δεν έχω κάνει μεγάλη βόλτα από πλήρη φόρτιση.
Δεν έχω δοκιμάσει την σύνδεση με άλλη συσκευή και το πόσο καλά μιλάμε με άλλη ενδοεπικοικωνία.

Καλησπέρα, μιας και μόλις πήρα το GT Air II και κοιτάω για ενδοεπικοινωνία, θα μπορούσες να πεις μερικά σχόλια για την Sena SRL2 τώρα που έχει περάσει και κάποιο διάστημα;
Ευχαριστώ
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Καλησπέρα, μιας και μόλις πήρα το GT Air II και κοιτάω για ενδοεπικοινωνία, θα μπορούσες να πεις μερικά σχόλια για την Sena SRL2 τώρα που έχει περάσει και κάποιο διάστημα;
Ευχαριστώ
Καλησπέρα Μπάμπη,
είναι η πρώτη ενδοεπικοινωνία που χρησιμοποιώ οπότε δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο σημείο σύγκρισης. Για μένα, το πιο σημαντικό κριτήριο ήταν (γιατί κάποιοι λένε ότι οι Cardo είναι καλύτερες ή κάποιο άλλο μοντέλο της Sena - η ίδια είναι ουσιαστικά μια Sena 20S) ότι η ενδοεπικοινωνία είναι πλήρως ενσωματωμένη στο κράνος, δεν εξέχει τίποτα. Για αυτό άλλωστε άλλαξα και το Shoei GT-Air που είχα πριν. Επίσης στο εσωτερικό όλα κουμπώνουν όπως πρέπει, φαντάζομαι και σε άλλα κράνη μπορεί να υπάρχουν κανάλια για την καλωδιώση ή να κουμπώνουν τα ηχεία σε θήκες αλλά όπως σου είπα, δεν έχω πρότερη εικόνα.
Σαν εμπειρία χρήσης θα πω ότι με έχει καλύψει πλήρως σε ότι έχω χρειαστεί μέχρι στιγμής. Ακούω μουσική, κάνω/δέχομαι κλήσεις, ακούω κάποιες οδηγίες. Την έχω δοκιμάσει και συνεδεμένη με την ενδοεπικοινωνία της γυναίκας μου (HJC smart 10B - επίσης ουσιαστικά Sena, νομίζω 10Β ή κάτι τέτοιο) χώρις ιδιαίτερο θέμα (υπήρχε μια σπαστική ρύθμιση που έκοβε την μουσική από περιφερειακούς θορύβους στο κράνος της συζύγου αλλά μάλλον την βρήκα στο app και την έβγαλα). Δεν έχω συνδεθεί με άλλες μάρκες ενδοεπικοινωνίας για να δω πόσο καλή είναι ή εύκολη, ούτε να διαπιστώσω την εμβέλεια της.
Η μουσική είναι ΟΚ σαν ένταση αλλά παίζει ρόλο και από που παίζεις, πχ το ραδιόφωνο (έχει ενσωματωμένο) ακούγεται δυνατά όπως και όταν παίζω από Spotify (δεν χρειάζεται να το βάλω τέρμα), για κάποιον λόγο όμως όταν παίζω από media player δεν ακουω καλά μετά από κάποια χλμ και ας το βάλω τέρμα. Γενικά (και ανάλογα και την μηχανή που έχεις) μπορείς να ακούς ΟΚ μέχρι 150-160 σίγουρα, από media player αρκετά πιο λίγα. Ο ήχος σε κλήση είναι δυνατός και αρκετά καθαρός στα αυτιά, όλοι όμως μου λένε ότι ακούγομαι πεντακάθαρα ακόμα με μεγάλη ταχύτητα (που εγώ ακούω θόρυβο από στροβιλισμούς). Το μενού είναι δαιδαλώδες αν πας μέσω συνδιασμού κουμπιών, υπάρχει και app που βοηθάει αρκετά σε κάποιες επιλογές. Έχει κάποιες βασικές ηχητικές εντολές που τις περισσότερες φορές ΔΕΝ πιάνουν (δοκίμασα και με όσο τον δυνατόν αγγλικότερη προφορά :ha), δεν με έχει απασχολήσει όμως ιδιαίτερα. Η μπαταρία βγάζει σίγουρα μια μέρα στον δρόμο, πλέον διαπίστωσα ότι μετά από κάποιες ώρες μουσικής αρχίζω και κουράζομαι οπότε πλέον δεν παίζω μουσική σε όλη την βόλτα. Α, επίσης για κάποιο καιρό μου δημιουργούσε ένα πρόβλημα με αποσυνδέσεις από το κινητό αλλά έκανα ένα reset και μέχρι στιγμής είναι όλα ΟΚ.

Συνολικά ευχαριστημένος με μόνο αρνητικό την ένταση του ήχου κάποιες φορές (όπως ανέφερα παραπάνω) και το σπαστικό θέμα με τις αποσυνδέσεις που έλυσα.
 
Top Bottom