Ενδοεπικοινωνία

BabisStinson

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT
Σε ευχαριστώ για το αναλυτικό review Γιώργο! Κι εμένα το βασικό selling point είναι η πλήρης ενσωμάτωση συν ότι βλέπω πως η Mesh έκδοση λέει και Sound by Harman Kardon, πρέπει να έχει καλύτερο ακουστικό/μικρόφωνο και περισσότερη ένταση απ' ότι διαβάζω.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Σε ευχαριστώ για το αναλυτικό review Γιώργο! Κι εμένα το βασικό selling point είναι η πλήρης ενσωμάτωση συν ότι βλέπω πως η Mesh έκδοση λέει και Sound by Harman Kardon, πρέπει να έχει καλύτερο ακουστικό/μικρόφωνο και περισσότερη ένταση απ' ότι διαβάζω.
Αν υπάρχει κάτι τέτοιο, προτιμησέ το. Δεν γνώριζα ότι βγάζει 2 εκδόσεις της SRL2!
 

Ricos_7

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Θεόδωρος
Μοτό
Aprilia Dorsoduro 1200cc
Παρελήφθησαν σήμερα. Περάστηκε στο κράνος και με μια πρώτη δοκιμή είμαι πολύ ευχαριστημένος.


Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Επειδή ενδιαφέρομαι για την συγκεκριμένη ενδοεπικοινωνια, μπορείς να γράψεις εντυπώσεις.
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Καλησπέρα, την χρησιμοποιώ εδώ και έναν χρόνο. Εξαιρετική μπαταρία καταρχήν. Μας έβγαλε εξάωρο ταξίδι με συνεχή ομιλία! Πολύ καλή ποιότητα ήχου για μουσική αν και θα ήθελα λίγο μπάσο πιο πάνω. Την χρησιμοποιώ με ωτοασπιδες όταν είμαι μόνος και ακούω πεντακάθαρα χωρίς να είναι στο τέρμα. Την χειρίζομαι με γάντια κανονικά και βοηθάει αρκετά η ροδέλα για την αυξομείωση της έντασης. Στα αρνητικά είναι ότι όταν τελειώνει η μπαταρία θα σου το πει μία φορά και μετά θα κλείσει! Είναι το βασικό και πιο φθηνό μοντέλο της Sena, και δεν μπορείς να το ελέγχεις από το κινητό.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ricos_7

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Θεόδωρος
Μοτό
Aprilia Dorsoduro 1200cc
Καλησπέρα, την χρησιμοποιώ εδώ και έναν χρόνο. Εξαιρετική μπαταρία καταρχήν. Μας έβγαλε εξάωρο ταξίδι με συνεχή ομιλία! Πολύ καλή ποιότητα ήχου για μουσική αν και θα ήθελα λίγο μπάσο πιο πάνω. Την χρησιμοποιώ με ωτοασπιδες όταν είμαι μόνος και ακούω πεντακάθαρα χωρίς να είναι στο τέρμα. Την χειρίζομαι με γάντια κανονικά και βοηθάει αρκετά η ροδέλα για την αυξομείωση της έντασης. Στα αρνητικά είναι ότι όταν τελειώνει η μπαταρία θα σου το πει μία φορά και μετά θα κλείσει! Είναι το βασικό και πιο φθηνό μοντέλο της Sena, και δεν μπορείς να το ελέγχεις από το κινητό.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.
Με πόσους αναβάτες μπορεί να συνδεθεί?
Θα πάω ταξίδι και θα είμαστε 3 ή 4 άτομα.
Αυτό με ενδιαφέρει και πόσο είναι συμβατή με άλλες μάρκες ενδοεπικοινωνιας.
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Συνδέεται κανονικά με όλες τις άλλες μάρκες και νομίζω μέχρι τρείς αναβάτες. Απλά πρέπει να πατάς το κουμπί επικοινωνίας μια ή δύο φορές, ανάλογα με, με τον ποιο θες να συνδεθείς. Δε μπορείτε να μιλάτε ταυτόχρονα και οι τρεις.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ricos_7

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Θεόδωρος
Μοτό
Aprilia Dorsoduro 1200cc
Συνδέεται κανονικά με όλες τις άλλες μάρκες και νομίζω μέχρι τρείς αναβάτες. Απλά πρέπει να πατάς το κουμπί επικοινωνίας μια ή δύο φορές, ανάλογα με, με τον ποιο θες να συνδεθείς. Δε μπορείτε να μιλάτε ταυτόχρονα και οι τρεις.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σπαστικό αυτό να μην μιλάς συγχρόνως με όλους.
Ευχαριστώ πάντως, πολύ χρήσιμα ότι μου έγραψες.
 

Ricos_7

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Θεόδωρος
Μοτό
Aprilia Dorsoduro 1200cc
Πρέπει να έχεις το mesh intercome για να μιλάς με όλους
Τώρα κατάλαβα την διαφορά του Bluetooth connectivity με το mesh intercome.
Τεράστια θα έλεγα και για αυτό την πληρώνεις πιο ακριβά.

Έκατσα και έψαξα και βρήκα στο xlmoto.eu το Sena Spider RT1 στα 163,99€ που την θεωρώ πολύ καλή τιμή για αυτό που προσφέρει (υποστηρίζει mesh intercome) .

xlmoto

Αυτό που με προβληματίζει πριν την παραγγείλω είναι ότι αν κάποιος από τους άλλους αναβάτες έχει cardo ή κάποιας άλλης εταιρίας ενδοεπικοινωνια, που έχει mesh τεχνολογία, θα επικοινωνούμε άνετα ή θα πρέπει να έχουμε όλοι Sena ας πούμε.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Όλοι το ίδιο αλλιώς δεν δουλεύει σωστά. Τα mesh όλοι οι αναβάτες θα ήθελαν να είναι συμβατά, δεν έχει γίνει.
 

Ricos_7

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Θεόδωρος
Μοτό
Aprilia Dorsoduro 1200cc
Όλοι το ίδιο αλλιώς δεν δουλεύει σωστά. Τα mesh όλοι οι αναβάτες θα ήθελαν να είναι συμβατά, δεν έχει γίνει.
Μεγάλη μ@λ@κια αυτό.

Και ένα τελευταίο ρε μάγκες (σορρυ αν το κούρασα με την άγνοια μου), πια εταιρεία πιστεύετε ότι είναι καλύτερη για να πάμε.
Sena ή Cardo?
Τι έχουν οι περισσότεροι αναβάτες?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δες τι φτάνει η παρέα σου οικονομικά. Δεν θα μπορείς να συνδεθείς με όλους τους "ξένους" αλλά οι συνήθεις συνοδοιπόροι είναι που μετράνε.

Στις τελευταίες βόλτες είχα συνδεθεί με Bluetooth , με την ίδια μάρκα αλλά μονάδα που δεν έχει mesh, δούλευε μια χαρά, με περιορισμένη εμβέλεια βέβαια (λιγότερα από 100 μέτρα με οπτική επαφή στην ΕΟ)
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Τώρα κατάλαβα την διαφορά του Bluetooth connectivity με το mesh intercome.
Τεράστια θα έλεγα και για αυτό την πληρώνεις πιο ακριβά.

Έκατσα και έψαξα και βρήκα στο xlmoto.eu το Sena Spider RT1 στα 163,99€ που την θεωρώ πολύ καλή τιμή για αυτό που προσφέρει (υποστηρίζει mesh intercome) .

xlmoto

Αυτό που με προβληματίζει πριν την παραγγείλω είναι ότι αν κάποιος από τους άλλους αναβάτες έχει cardo ή κάποιας άλλης εταιρίας ενδοεπικοινωνια, που έχει mesh τεχνολογία, θα επικοινωνούμε άνετα ή θα πρέπει να έχουμε όλοι Sena ας πούμε.
Εγώ με τους φίλους μου έχουμε Sena την 30κ … 2,5 χρόνια τώρα ευχαριστημένος πλήρως . Κυρίως δες με τους φίλους σου ξα πάρετε την ίδια όλοι για να συνδέεστε .
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Μήπως τα mesh έχουν μεγαλύτερη επιβλαβή ακτινοβολία για τον εγκέφαλο από τα Bluetooth; :D

Θα θυμάστε παλιότερα τη φασαρία γινόταν για την ακτινοβολία των κινητών;
 

Doudo

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM LC8-950 Adventure '04
YAMAHA XT-1200Z Super-Tenere '14
Έχουμε τρία cardo freedom 4+, είναι Bluetooth και όχι mesh, μιλάμε ταυτόχρονα και οι τρεις χωρίς κανένα πρόβλημα.
Έχει αντικατασταθεί από το freedom 4x τώρα.
Νομίζω τα πήραμε 200 ευρώ το ένα πριν 3 χρόνια. Τα mesh τοτε ξεκινάγανε από 300 ευρώ το ένα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kirikas

Μέλος
Περιοχή
Χίος
Όνομα
Kirikas
Μοτό
Africa Twin 750 XRV
Καλησπέρα σας. Θέλω την βοήθεια σας ποια πιστεύεται από τις καλές εταιρείες (cardo, sena κλπ ) είναι συμβατό με τις noname εταιρείες.
 

Ricos_7

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Θεόδωρος
Μοτό
Aprilia Dorsoduro 1200cc
Μιας και ξανάνοιξε το παρόν θέμα να πω ότι τελικά πήρα FreedConn FX από AliExpress στα 42€.

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! €53.84 68%OFF | Motorcycle Intercom Bluetooth Helmet Headset Freedconn FX 10 Riders Pair Other Brands Motorbike Interphone Speaker Communicator https://a.aliexpress.com/_mNyIcOU

Η τοποθέτηση ηταν πολύ εύκολη. Ο χειρισμός είναι πολύ εύκολος και όταν είσαι εν κίνηση.
Σε κλήσεις και μουσική δουλεύει άψογα, ειδικα στις τηλεφωνικές κλήσεις ο συνομιλητής δεν καταλαβαίνει ότι μιλάς μέσα από το κράνος, τόσο καλά.
Σε συνδεσιμοτητα με άλλες ενδοεπικοινωνιες είναι ντεμι. Με δύο έχω δοκιμάσει. Με την μια κινεζική ενός φίλου συνδέεται άψογα και άμεσα, με μια άλλη δεν συνδέεται καν. Δεν έχει Mesh technology αλλά Bluetooth 5.0

Ωστόσο στο πρόσφατο ταξίδι που έκανα, λύσαμε το πρόβλημα αυτό με μια ομαδική κλήση στο WhatsApp. Δεν μας ένοιαζε η απόσταση μεταξύ μας, μιας και ακούγαμε και μιλούσαμε όλοι μαζί ανεξάρτητως απόστασης και ενδιάμεσων εμποδίων.
 
Top Bottom