Ενοικίαση μηχανής Παρίσι

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Σχεδιάζω με την σύζυγο ένα ταξίδι στο Παρίσι και θέλω να ρωτήσω αν κάποιος φίλος έχει κάποια πληροφορία για ενοικίαση μηχανής - σκούτερ και αν ξέρει κανείς τι να προσέξω αν υπάρχει κάτι.. Ευχαριστώ!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Τα παιδιά που είναι εκεί γύρω ίσως γνωρίζουν.
snpl ...?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

Έχει πράμα στον γουγλη και καλές τιμούλες
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Να ρωτησω απο Βρυξελλες ξερουμε αν εχει κατι ωραιο σχετικο με μοτοσυκλετα να παμε να δουμε? μαγαζι ή καφε ή οτι νανε που να εχει σχεση με μοτο?
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Με την αρτιότητα των ΜΜΜ στην πόλη του φωτός κ την άνεση που σου προσφέρουν θεωρώ ότι δεν θα σας χρειαστεί.
Άσε που έχει σημασία η εποχή, διότι ακόμα κ ο Ιούνιος εκεί είναι σαν Απριλης εδώ με ψυχρά κ βροχές..
Ενω μετά πιάνει ζεστές..
Το λέω από πρόσφατη εμπειρία τον περασμένο Ιούνη. Περάσαμε μια βδομάδα μετακινουμενοι με τα μέσα κ πήγαμε παντού άνετα κ σβέλτα.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Σχεδιάζω με την σύζυγο ένα ταξίδι στο Παρίσι και θέλω να ρωτήσω αν κάποιος φίλος έχει κάποια πληροφορία για ενοικίαση μηχανής - σκούτερ και αν ξέρει κανείς τι να προσέξω αν υπάρχει κάτι.. Ευχαριστώ!
Ένα βασικό που πρέπει να ρωτήσεις, είναι αν επιτρέπεται η διήθηση!!!!!
Αν δεν επιτρέπεται, με την διαολοκίνηση και το μποτιλιάρισμα που έχει το Παρίσι, ξέχνα τη μηχανή! Θα πήξεις τρελά!!!!
Δεν θα την ευχαριστηθείς καθόλου!
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Έχε υπόψη σου ότι πλέον το παρκινκ για τις μοτο από τον προηγούμενο Σεπτέμβρη δεν είναι πια ελεύθερο και οι τιμές είναι εξωφρενικές... Επίσης η κίνηση στους δρόμους είναι μια άλλη περίεργη ιστορία...Θα έλεγα ότι ή μοτό είναι κακή ιδεα και τα ΜΜΜ όπως έγραψε και ο George_M. είναι η καλύτερη επιλογή.
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Εχει τοσα πραγματα να δεις που εγω χρησιμοποιούσα μετρο και περπατημα.Μιλαμε ειχα ριξει το περπατημα της ζωης μου αλλά μου αρεσε. Δηλαδη δεν γινεται να κατεβεις την Λεωφορο Σαν Ελιζε με μηχανη ή με αμαξι ,χωρις να την περπατησεις. Χανεις ολη την μαγεια του Παρισιου.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Ένα βασικό που πρέπει να ρωτήσεις, είναι αν επιτρέπεται η διήθηση!!!!!
Αν δεν επιτρέπεται, με την διαολοκίνηση και το μποτιλιάρισμα που έχει το Παρίσι, ξέχνα τη μηχανή! Θα πήξεις τρελά!!!!
Δεν θα την ευχαριστηθείς καθόλου!
Επιτρέπεται προς το παρόν και οι κανόνες είναι οι εξής :
Μπορείς να κάνεις διήθηση σε δρόμους με 2 ή παραπάνω λωρίδες.
Διήθηση σε κάθε λωρίδα μόνο από αριστερα.
Θα πρέπει η κίνηση στις λωρίδες να είναι σταματημένη ή πολύ αργή.
Η μαξ ταχύτητα στην διήθηση είναι τα 50χαω
αλλά δεν μπορείς να προσπερνάς με πάνω από 30χαω τα οχήματα στις λωρίδες.
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Έχε υπόψη σου ότι πλέον το παρκινκ για τις μοτο από τον προηγούμενο Σεπτέμβρη δεν είναι πια ελεύθερο και οι τιμές είναι εξωφρενικές... Επίσης η κίνηση στους δρόμους είναι μια άλλη περίεργη ιστορία...Θα έλεγα ότι ή μοτό είναι κακή ιδεα και τα ΜΜΜ όπως έγραψε και ο George_M. είναι η καλύτερη επιλογή.
Ερώτηση εγκυκλοπαιδικη.γιατι δεν εχει καθολου κινηση το Παρίσι; τουλάχιστον τωρα το χειμωνα.μου κανε εντυπωση.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Ερώτηση εγκυκλοπαιδικη.γιατι δεν εχει καθολου κινηση το Παρίσι; τουλάχιστον τωρα το χειμωνα.μου κανε εντυπωση.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Με 14 γραμμές μέτρο..εχει μια λογική..αν βάλεις κ την πιθανή κουλτούρα της χρήσης αυτών τότε ίσως έχει κ δυο λογικές..
Παντως κ τα λεφωρεια ήταν μπαμ στα δρομολόγια κ σε ιστό.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Το Παρίσι είναι μια μεγαλούπολη απίστευτου καλούς κ ποιότητας για τους κατοίκους
Τεράστια πεζοδρόμια, κτήρια αισθητικής λίγων ορόφων, πάρκα πλατείες κ ένα υπέροχο παραπόταμο μέτωπο αρκετών χιλιομέτρων εκατέρωθεν να περπατάς με τις ώρες.
Μόνο το πάρκο του Λουξεμβουργου να δεις θες μισή μέρα..
Τι να τις κάνεις τις ρόδες..
Άμα κουραστείς στέκεσαι σένα από τα εκατοντάδες ποιοτικα μπιστρο κ μπουλανζερι να κάνεις διάλειμμα μόρτικο.

Τεσπα όλα αυτά ειναι προσωπικές απόψεις αλλά μιας κ ρωτάς λέμε ότι είδαμε..
 

warez

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Yamaha TENERE 700
Έχω ανέβει πολλές φορές Παρίσι, λόγω δουλειάς και σε λίγο καιρό μετακομίζω μόνιμα εκεί.
Ο καλύτερος τρόπος να γυρίσεις την πόλη είναι μακράν τα ΜΜΜ. Η κίνηση είναι απίστευτη, ειδικά στο κέντρο και στον περιφερειακό, ακόμα και με μηχανή δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να το κάνεις.
Η διήθηση επιτρέπεται στο Παρίσι, αλλά να προσέχεις γιατί οι οδηγοί δεν είναι το ίδιο εξοικειωμένοι με τους Έλληνες. Πολλοί ανάβουν τα αλάρμ όταν κάνουν διήθηση.
Αυτό που είπαν για το parking όντως ισχύει, υπάρχουν στον δρόμο κάποια σημεία που παρκάρουν μόνο μηχανές και πληρώνεις το παρκινγκ μέσω κινητού.
Τέλος στην Γαλλία είναι υποχρεωτικό ο οδηγός, προφανώς πέρα του κράνους, να φοράει και γάντια μηχανής (με CE πιστοποίηση). Δεν έχω δει ποτέ να το κοιτάνε βέβαια, και το πρόστιμο είναι μικρό. Για τον συνοδηγό δεν ξέρω τι γίνεται.

Αξίζει όμως να νοικιάσεις αν θέλεις να κάνεις βόλτες έξω από το Παρίσι ("δρόμος του κρασιού", saint-michel, αν ψάξεις θα βρεις πολλά).
 

Katsadonis

Κατσαπλιάς
Περιοχή
Ναύπλιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Pegaso Strada
μπουλανζερι να κάνεις διάλειμμα μόρτικο
Το μυαλό μου δυσκολεύεται να ενώσει τις λέξεις «μπουλανζερι» κ «μόρτικο» αλλά καταλαβαίνω τι θες να πεις :ok:

κ στην Μονμαρτη να πάτε!

τα ηλεκτρικά πατίνια θα λέγατε ότι βολεύουν για μετακίνηση?
 
Top Bottom