Εντουρο και πεζοποροι ειρηνικη συνυπαρξη!!!!???

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC 2006
KTM 625 SXC 2006
KTM EXC 125 2004
Voge300 Rally
Καλησπερα σε ολο το φορουμ! Λοιπον προσφατα αγορασα το πρωτο μηχανακι μου (exc 125), εξοπλισμους κτλπ κτλπ, ανεβηκα υμμητο χθες μιας και ειμαι διπλα να κανω την πρωτη μου βολτα! Οπως πηγαινα απο γνωστο χωματοδρομο (οχι μονοπατι) στον οποιο περνανε και αμαξια κτλπ , προφανως λογω του οτι ειναι Κυριακη υπηρχαν ποδηλατες, πεζοποροι και διαφοροι αλλοι οπως και εγω με το μηχανακι. Οταν εβλεπα κοσμο μπροστα μου προφανως εκοβα, περναγα ηρεμα διπλα τους και συνεχιζα τη διαδρομη. Ενας κυριος αποφασισε να με πετυχει αργοτερα οταν εκανα το διαλλειμα στο πλαι του χωματοδρομου, και να ξεκινησει τις απειλες, με ατακες του τυπου
μας βρωμισες με τη διχρονιλα , πως θα τρεξω εγω τωρα βρωμαει ολο το βουνο λαδι, και τετοια. Προσπαθωντας να τον ηρεμησω και να καταλαβω ποιο το προβλημα του , προφανως δεν ειχε σκοπο να ηρεμησει απλα εκραζε μεχρι και να αλλαξω μηχανακι μου ειπε η αθλημα γενικοτερα... Τελος παντων απομακρυνθηκε και μετα απο 30 μετρα αποσταση εβρισε κιολας, ενω ετρεχε μακρια ;p Λοιπον τι κανουμε σε αυτες τις περιπτωσεις? Εγω ημουν λαθος εκει που πηγαινα με το μηχανακι?
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Καλησπερα σε ολο το φορουμ! Λοιπον προσφατα αγορασα το πρωτο μηχανακι μου (exc 125), εξοπλισμους κτλπ κτλπ, ανεβηκα υμμητο χθες μιας και ειμαι διπλα να κανω την πρωτη μου βολτα! Οπως πηγαινα απο γνωστο χωματοδρομο (οχι μονοπατι) στον οποιο περνανε και αμαξια κτλπ , προφανως λογω του οτι ειναι Κυριακη υπηρχαν ποδηλατες, πεζοποροι και διαφοροι αλλοι οπως και εγω με το μηχανακι. Οταν εβλεπα κοσμο μπροστα μου προφανως εκοβα, περναγα ηρεμα διπλα τους και συνεχιζα τη διαδρομη. Ενας κυριος αποφασισε να με πετυχει αργοτερα οταν εκανα το διαλλειμα στο πλαι του χωματοδρομου, και να ξεκινησει τις απειλες, με ατακες του τυπου
μας βρωμισες με τη διχρονιλα , πως θα τρεξω εγω τωρα βρωμαει ολο το βουνο λαδι, και τετοια. Προσπαθωντας να τον ηρεμησω και να καταλαβω ποιο το προβλημα του , προφανως δεν ειχε σκοπο να ηρεμησει απλα εκραζε μεχρι και να αλλαξω μηχανακι μου ειπε η αθλημα γενικοτερα... Τελος παντων απομακρυνθηκε και μετα απο 30 μετρα αποσταση εβρισε κιολας, ενω ετρεχε μακρια ;p Λοιπον τι κανουμε σε αυτες τις περιπτωσεις? Εγω ημουν λαθος εκει που πηγαινα με το μηχανακι?
Iσχύει ότι πολλούς περιπατητές και ορεινούς δρομείς τους ενοχλούν πολύ τα καυσαέρια και ο θόρυβος από τα δίχρονα, και εκεί έχουν ένα μικρό δίκιο γιατί υποτίθεται πάνε βόλτα στη φύση να ηρεμήσουν, χωρίς όμως να σημαίνει ότι και εσύ δεν μπορείς να κάνεις τη βόλτα σου. Και δε σου λέω για το τι είναι νόμιμο, γιατί και νόμοι να υπήρχαν δεν θα τους τηρούσε κανένας, έτσι κι' αλλιώς σα λαός δεν κάνουμε με κανόνες. Εντάξει, πάντα θα υπάρχει αυτός ο ένας που θα στην πει. Γενικά θα έλεγα να αποφεύγεις μέρη με πολυκοσμία.
 

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC 2006
KTM 625 SXC 2006
KTM EXC 125 2004
Voge300 Rally
Iσχύει ότι πολλούς περιπατητές και ορεινούς δρομείς τους ενοχλούν πολύ τα καυσαέρια και ο θόρυβος από τα δίχρονα, και εκεί έχουν ένα μικρό δίκιο γιατί υποτίθεται πάνε βόλτα στη φύση να ηρεμήσουν, χωρίς όμως να σημαίνει ότι και εσύ δεν μπορείς να κάνεις τη βόλτα σου. Και δε σου λέω για το τι είναι νόμιμο, γιατί και νόμοι να υπήρχαν δεν θα τους τηρούσε κανένας, έτσι κι' αλλιώς σα λαός δεν κάνουμε με κανόνες. Εντάξει, πάντα θα υπάρχει αυτός ο ένας που θα στην πει. Γενικά θα έλεγα να αποφεύγεις μέρη με πολυκοσμία.
Σιγουρα δεν θελω μερος με πολυκοσμια αλλα ειναι Κυριακη και ενταξει.. δεν το χω να πηγαινω σε μονοπατια δυσβατα ακομα εναν απλο χωματοδρομο εψαχνα.. Δεν νομιζω τσαμπουκας και απειλες να ειναι αποδεκτο ομως.. Ακου εκει να αλλαξω αθλημα ;p
 

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
........ Λοιπον τι κανουμε σε αυτες τις περιπτωσεις? Εγω ημουν λαθος εκει που πηγαινα με το μηχανακι?
Αρχικά, εάν ο χωματόδρομος δεν είχε κάποια μπάρα στην αρχή η στο τέλος του, δεν απαγορεύεται να τον χρησιμοποιήσεις.

Θεωρώ όμως δεδομένη την αποδοχή ότι προέχει η χρήση του βουνού (ο Υμηττός πλέον εκτελεί χρέη περιαστικού άλσους) από τους πεζούς αρχικά, μετά τους ποδηλάτες και τα υπόλοιπα οχήματα στη συνέχεια. Ο καθένας με τη συναίσθηση ότι πρέπει να μοιραστεί κάτι κοινό, με ότι συνεπάγεται αυτό.

Δεν παίρνω θέση στο περιστατικό που αναφέρεις, γιατί δεν μπορώ να κρίνω αν η παρουσία σου εκεί δημιούργησε όντως κάποιο πρόβλημα, αν η στάση αυτού του κυρίου ήταν μόνο γκρίνια, ή ακόμα και ακραίο χιούμορ(?).

Σε αυτές τις περιπτώσεις μιας και ρωτάς, το καλύτερο είναι κατά τη γνώμη μου να μη ξεκινήσουμε αντιπαράθεση και να μην επιτρέψουμε στον εκνευρισμό να μας χαλάσει την υπόλοιπη βόλτα. Τόπο στην οργή, εκτός και δεχτούμε κάποια επίθεση…

Χθες λοιπόν, αφού μένω κι εγώ κοντά στον Υμηττό, αποφάσισα να περπατήσω στη φύση του. Στο κεντρικό μονοπάτι (νο.15) από το Πυροφυλάκειο μέχρι την Καλοπούλα, αισθανόμουν πως η ‘’σχετική’’ πολυκοσμία που λόγω Σαββάτου και καλοκαιρίας επικρατούσε, ήταν κάπως ενοχλητική.

ΑΜ ΔΕ! Δεν το πίστευα! Με κατεύθυνση προς το βουνό, ήρθα αντιμέτωπος με δυο μοτο endurο, πλήρως αρματωμένους. Αφού δεν παραμέρισα ώστε να σταματήσουν και να τους μιλήσω, είπα στον πλοηγό πολύ-πολύ ήπια, ότι βρίσκονται σε λάθος μέρος και λάθος ώρα. Το κατάλαβε και μου είπε ότι σε λίγο θα ‘’εξαφανιστούν’’ στο βουνό. Στο μεταξύ, σχηματίστηκε κομβόι περίπου δέκα μοτο, φαντάζεστε το σοκ μου… Επανέλαβα ότι αυτό είναι απαράδεκτο, και μέριασα για να περάσουν το μονοπάτι.

Ο κόσμος κοιτούσε αποσβολωμένος, μπροστά μου όμως δεν τους μίλησε κανείς άλλος (κακώς), και η εντουρόβολτα συνεχίστηκε… (επίσης κακώς).

Μέσα μου ντράπηκα για αυτή την εικόνα… άδικα όμως, γιατί η ευθύνη μου είναι οι δικές μου πράξεις. Ο κάφρος θα είναι ΚΑΙ εντουροκάφρος!
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Κλασικό πρόβλημα ο Υμηττός, εδώ και πολλά χρόνια καθώς είναι το πιο κοντινό βουνό στην Αττική, από την μεριά μας. Μαζεύει πολύ κόσμο, πολλοί πάνε για πικ νικ, άλλοι για μηχανές, άλλοι για ποδήλατα κτλ.
Η κατάσταση είναι μπερδεμένη και έχουν ΟΛΟΙ και δίκιο και άδικο συνάμα.
Τα μονοπάτια του βουνού, είναι όλα πεζοπόρα και απαγορεύεται ο μηχανοκίνητος αθλητισμός, αυτό είναι νόμος. Άσχετα αν ακολουθείται ή όχι.
Πολλοί περιπατητές, ανεβαίνουν τα μονοπάτια. Άλλοι με ποδήλατα τα κατεβαίνουν. Άλλοι τα κατεβαίνουν ακόμη πιο γρήγορα και άλλοι τα ανεβαίνουν με μοτοκρος πάλι με κάποια ταχύτητα. Καταλαβαίνεις πως αυτοί κατά 90% πάνε όλοι μαζί τις Κυριακές.

Έχω τσακωθεί στο βουνό σε αντίστοιχη περίπτωση με την δική σου, έχω φύγει από γκρεμό για να μην πέσω πάνω σε περιπατητές (έκανα και εγώ μλκια κατεβαίνοντας τάπα) και έχουν πέσει και πάνω μου με ποδήλατα, επειδή πήγαιναν πάλι γρήγορα. Έχω "τσακωθεί" κιόλας με μοτοκροσα στον χαβαλέ, λέγοντας του, ότι επειδή ανεβαίνουν από εκεί που κατεβαίνουμε, χαλάνε τις αυλακώσεις με τα τακούνια και γ@μ@... τα μονοπάτια.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να συμβιβαστείς και να πηγαίνεις από χαμένα μονοπάτια. Αν το κάνεις και μέρες εκτός ΣΚ, ακόμη καλύτερα.

Σαν κάτοικος της περιοχής που ανεβαίνω συνέχεια Υμηττό, εδώ και πολλά χρόνια, θα σου πω, πως όλοι φταίνε διότι ο καθένας κοιτάει την παρτάρα του και μόνο. Από τους οδηγούς που αφήνουν τα αμάξια μέσα στην μέση και δεν χωράει το πυροσβεστικό να περάσει, από τον κύριο που έρχεται τρώει και αφήνει το σκουπίδι του, από τους ποδηλάτες που πάνε γρήγορα. Ο πεζοπόρος είναι ο μόνος νόμιμος, (φυσικά όχι να μιλάει έτσι, σε καμία περίπτωση) και ο εντουράς είναι ο 100% παράνομος.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Έχει συμβεί σε πολλά μέρη. Θα μπορούσε να ήταν ποδηλάτες, κυνηγοί που έχουν στήσει καρτέρι, φωτογραφοι, οι γνωστές ρακετες στην παραλία να σε ζαλιζουν κλπ...κλπ.... πάντα υπάρχει κάποιος που θα έχει μια διαφορετική δραστηριότητα. Το πρόβλημα δεν βρίσκεται στην ανεκτικότητα και την συμβίωση αλλά επειδή τίποτα δεν είναι χωροθετημένο και με κανόνες στον τόπο μας. Απο εκεί ξεκινάνε όλα τα προβλήματα. Έτυχε κάποτε να είμαι σε μια ξένη χώρα. Υπήρχε μια πολύ μεγάλη περιοχή όπου ήταν διαχωρισμένη - οριοθετημένη ακόμα και με ωράριο και για συγκεκριμένες δραστηριότητες. Κανείς δεν έμπλεκε στα πόδια του άλλου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ektor

Μέλος
Όνομα
Έκτωρ
Μοτό
ΧΤ600Ε
Τριάντα χρόνια που βρίσκομαι στη ζωή τα έχω περάσει πλάι στον Υμηττό, στην Αγία Παρασκευή και ανεβαίνω συστηματικά στο βουνό τα 15 από αυτά. Από τα 15 τα 10 τρεχω συστηματικά άσφαλτο και χώμα σε όλο το μήκος και πλάτος του βουνού.
Ανεξαρτήτως κανόνων και περιορισμών πιστεύω ότι το βουνό είναι για όλους, ασχέτως αν θέλουν να περπατήσουν, να τρέξουν, να ποδηλατησουν ή να μαρσαρουν με μηχανές ή αμάξια. Απαιτείται λίγη αλληλοκατανόηση και καλή προαίρεση όμως, εκ των οποίων όμως πλέον η πλειονότητα στερείται αμφότερα.
Δεν βρίσκω το σκηνικό που αντιμετώπισε ο νηματοθετης προβληματικό από μέρους του, μάλλον ο συνδρομεας είχε μεγάλη ιδέα για την αφεντια και το δικαίωμα του.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Τριάντα χρόνια που βρίσκομαι στη ζωή τα έχω περάσει πλάι στον Υμηττό, στην Αγία Παρασκευή και ανεβαίνω συστηματικά στο βουνό τα 15 από αυτά. Από τα 15 τα 10 τρεχω συστηματικά άσφαλτο και χώμα σε όλο το μήκος και πλάτος του βουνού.
Ανεξαρτήτως κανόνων και περιορισμών πιστεύω ότι το βουνό είναι για όλους, ασχέτως αν θέλουν να περπατήσουν, να τρέξουν, να ποδηλατησουν ή να μαρσαρουν με μηχανές ή αμάξια. Απαιτείται λίγη αλληλοκατανόηση και καλή προαίρεση όμως, εκ των οποίων όμως πλέον η πλειονότητα στερείται αμφότερα.
Δεν βρίσκω το σκηνικό που αντιμετώπισε ο νηματοθετης προβληματικό από μέρους του, μάλλον ο συνδρομεας είχε μεγάλη ιδέα για την αφεντια και το δικαίωμα του.
Συμφωνω απολυτα !
 

antonis68

Μέλος
Περιοχή
Σαλαμίνα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Suzuki Freewind 650 02
Δυστυχώς ειρηνική συνύρπαξη μεταξύ πεζοπόρων, ποδηλατών, εντουράδων, γουρουνάδων και τζιπάδων στα περιαστικά βουνά της Αθήνας (Υμηττός, Πάρνηθα) είναι απίθανη.
Η άποψή μου είναι ώπου πλακώνει κόσμος τα μηχανάκια πρέπει να πηγαίνουν παραπέρα,
Και που μπαίνουν στα περιαστικά μονοπάτια και δασικούς δρόμους ιδιαίτερου φυσικού κάλλους γίνεται χάρις την ολιγωρία των αρχών, Δασαρχείο, Περιφέρεια κλπ
Ένα άλλο αρνητικό που γίνεται ειδικά σε μαλακά εδάφη είναι τα λούκια που ανοίγονται, μετά πάνε τα νερά της βροχής και να μισό μέτρο το βάθος.
Ένας από τους λόγους που σταμάτησα το enduro ήταν κι αυτός και το έριξα στο on/off
Πριν πέντε χρόνια δεν είχα τέτοιες σκέψεις..
Στην επαρχία τα πράγματα είναι αλλιώς..
 

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC 2006
KTM 625 SXC 2006
KTM EXC 125 2004
Voge300 Rally
Τριάντα χρόνια που βρίσκομαι στη ζωή τα έχω περάσει πλάι στον Υμηττό, στην Αγία Παρασκευή και ανεβαίνω συστηματικά στο βουνό τα 15 από αυτά. Από τα 15 τα 10 τρεχω συστηματικά άσφαλτο και χώμα σε όλο το μήκος και πλάτος του βουνού.
Ανεξαρτήτως κανόνων και περιορισμών πιστεύω ότι το βουνό είναι για όλους, ασχέτως αν θέλουν να περπατήσουν, να τρέξουν, να ποδηλατησουν ή να μαρσαρουν με μηχανές ή αμάξια. Απαιτείται λίγη αλληλοκατανόηση και καλή προαίρεση όμως, εκ των οποίων όμως πλέον η πλειονότητα στερείται αμφότερα.
Δεν βρίσκω το σκηνικό που αντιμετώπισε ο νηματοθετης προβληματικό από μέρους του, μάλλον ο συνδρομεας είχε μεγάλη ιδέα για την αφεντια και το δικαίωμα του.
ε και εγω!!!!!
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Δυστυχώς ειρηνική συνύρπαξη μεταξύ πεζοπόρων, ποδηλατών, εντουράδων, γουρουνάδων και τζιπάδων στα περιαστικά βουνά της Αθήνας (Υμηττός, Πάρνηθα) είναι απίθανη.
Η άποψή μου είναι ώπου πλακώνει κόσμος τα μηχανάκια πρέπει να πηγαίνουν παραπέρα,
Και που μπαίνουν στα περιαστικά μονοπάτια και δασικούς δρόμους ιδιαίτερου φυσικού κάλλους γίνεται χάρις την ολιγωρία των αρχών, Δασαρχείο, Περιφέρεια κλπ
Ένα άλλο αρνητικό που γίνεται ειδικά σε μαλακά εδάφη είναι τα λούκια που ανοίγονται, μετά πάνε τα νερά της βροχής και να μισό μέτρο το βάθος.
Ένας από τους λόγους που σταμάτησα το enduro ήταν κι αυτός και το έριξα στο on/off
Πριν πέντε χρόνια δεν είχα τέτοιες σκέψεις..
Στην επαρχία τα πράγματα είναι αλλιώς..
Ακόμα και εδώ (Γαλλία) που υπάρχει ρυθμιστικό πλαίσιο συμβαίνει το ίδιο. Νομικά μπορούμε να συνυπάρχουμε όλοι σε καποιους δασικούς δρόμους και σε κάποια μονοπάτια. Αλλά η αλήθεια είναι ότι με τον κόσμο που μαζεύετε στα περιαστικά δάση και στα βουνά είναι απλά ευκολότερο να πάς μακρύτερα γιατί η συνύπαρξη είναι πολύ δύσκολη ή να επιλέξεις μέρες, ώρες και καιρό που το βουνό δεν έχει κόσμο.
 

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC 2006
KTM 625 SXC 2006
KTM EXC 125 2004
Voge300 Rally
Η φαση ειναι οτι εχω και σε βιντεο τη στιγμη που περναω απο διπλα του και με τι ταχυτητα πηγαινω ... :(
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Μιας και τα εχω ζησει και εγω με το κουταλι ολα αυτα, απο ποδηλατικες, πεζοπορικες και τωρα μηχανοβιακες πλευρες, ας πω κ εγω την μ@λ@κια μου!!!Ειναι ενα μεγαλο θεμα... Που δυστυχως σαν Ελληνες δεν μπορουμε να το καταλαβουμε.

Πρόβλημά μας είναι ένα… Η ευγένεια και ο αλληλοσεβασμός!!

Ειμαι καμια 25αρια χρονια στο βουνο και η παιδεια (κλασσικα) που (δεν) εχουμε ειναι απαραδεκτη. Για μενα, καθως κ για τον κοκ, προτεραοτητα εχει παντα ο πεζος. Ετσι κ αλλιως ειναι ο πιο ευαλωτος οποτε πρεπει να τον προσεξουμε. Η "πιατσα" εχει χαλασει απο εμας τους ιδιους που ειμαστε πιο ψηλα στην πυραμιδα ( φορτηγο, αυτοκινητο, ποδηλατο, πεζος, γαιδρος, σκυλος, γατα...). Γιατι ρε αδερφε, δεν γινεται να κατεβαινεις μαμιωντας το μονοπατι με ποδηλατο, να πετυχαινεις πεζοπορο και να του φωναζεις κανε ακρη, κανε ακρη, σαν να εχει μπει μεσα στην ειδικη ενος αγωνα, να παραμερισει... Τετοια σκηνικα δυστυχως δεν ειναι μεμονωμενες περιπτωσεις και συμβαινουν συνεχεια .Γιατι κλασσικα το βουνο ειναι δικο μου!!!

Απλα ειναι πως θα αντιμετωπισεις την κατασταση…

Ειμαι αρκετα ευγενικος θα ελεγα, αλλα ειμαι και καφρος στο μονοπατι (ποδηλατο). Κατεβαίνω και εγώ μαμιώντας αλλά… όταν θα πετύχω τον πεζό, θα κόψω να τον περάσω σχεδόν σταματημένος, θα του πώ ένα καλημέρα και ένα συγνώμη… Απλά πράγματα και τσάμπα!!! Αποτέλεσμα αυτου, σχεδόν ποτέ δεν έχω εισπράξει σαν αντίδραση κάτι λιγότερο από ένα χαμόγελο και πολλές φορές επικρότηση για αυτό που κάνω, παρόλο που σε πρώτη φάση μπορεί και να τρομάξουν… Αλλά όταν είσαι παγκόσμιος, δεν γίνεται να χάσεις την πρόκριση στο παγκόσμιο… ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΕΥΓΕΝΕΙΑ!!!

Και επειδή έχω και εγώ σταματήσει επικίνδυνα στο τσακ με πεζο που θα είχε το κάθε δίκιο να φωνάζει, αντιθέτως γινόμαστε και φιλαράκια στο τέλος.

Στην τελική ούτε εμένα μου αρέσει να με κόβουν στο μονοπάτι και για αυτό πάω ώρες και μέρη που έχει την ελάχιστη κίνηση. Μέχρι και Κυριακη σε ώρες αιχμής υπάρχουν τέτοια… Αλλα τα θέλουμε όλα στο πιάτο μας, μην ξυπνήσουμε νωρίς η απομακρυνθούμε 5 χλμ από την βάση μας… Μάλλον δεν το αγαπάμε αρκετά αυτό που κάνετε, ώστε να χαλάσουμε την ζαχαρένια σας!!

Αλλα ναι, θα πάρω το εντουράκι και θα πάω Καισαριανη!! Γιατί (όπως έχω ακούσει πολλές φορές) εγώ ξερω!!

Μια Καισαριανή έχουν και αυτοί, πήγαινε αλλου!! Δεν παθαίνεις τίποτα, ποιοτικότερα το χομπυ σου θα κάνεις!!

Τα ίδια και με το μηχανάκι, περνάμε δίπλα του, φοβάται, τον σκονίζουμε κάνουμε και φασαρία… Έχει βγεί και αυτός να πάρει τον αέρα του και πηγαίνει σε τρια μέρη στην Αττική που απαγορευόμαστε στην τελική (μηχανοκίνητα)… Πρέπει να έχουμε την στοιχειώδη αντίληψη ότι για να συνυπάρξουμε πρέπει να ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ και να μπαίνουμε και στην θέση του άλλου… Αν δει ο άλλος ότι τον σέβεσαι δεν θα έχει τις αντιδράσεις που έχει…

Είναι παρανοικό (για μένα) να μην μπορούμε να συνυπάρχουμε στο βουνό και οι τρεις και να φτιάχνουμε ‘’χωράφια’’ του στυλ εσυ εισαι για εδώ, εσυ για εκει κλπ

Τα αποτελέσματα της μ@λ@κίας που μας δέρνει σαν λαός είναι (στα ποδηλατικά τουλάχιστον) να στηνουνε παγίδες οι (προβληματικοί σίγουρα, όχι όλοι) με σύρματα κάθετα σε μονοπάτια, πέτρες σε τυφλά άλματα και έχει χτυπήσει κόσμος…

Αυτό θέλουμε;

Τελευταία ακούσα και ένα περιστατικό στον χωματόδρομο του βόρειου Υμηττού, εντουράς χτυπάει ποδηλάτη (αίματα κλπ) και αρχίζει και κανει γύρες γύρω του , αγρια δυση φαση και του λέει μην ξαναπεράσεις από εδώ, εδώ κάνω εγω… Μεμονωμένο γεγονός αλλα…

Τώρα αυτό που λέμε ότι χαλάνε τα μονοπάτια και τα διαβρώνουν (προσωπικά) δεν το θεωρώ πρόβλημα, με αυτην την λογική κάτι παραπάνω από το μονοπατάκι του μυρμηγκιού είναι φυσική καταστροφη. Το βουνό από την μάνα του δεν είχει περάσματα!!! Ανακυκλώνονται όλα, χαλάνε, ξαναφτιάχνονται κλπ κλπ

Σεντόνι… σορρυ!!! Είναι κάτι που με βγάζει από τα ρούχα μου…
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Άμα μένεις στην επαρχία δεν υπάρχουν τέτοια θέματα.
Εκατοντάδες επιλογές χωρίς να συναντήσεις άνθρωπο. Και αυτό έχει και ένα κακό, δεν θα περάσει κανένας να σε βοηθήσει αν πάθεις κάτι και έχεις πάει μόνος σου.
 
Top Bottom