Εντυπωσεις απο κράνος Touratech

anegis

Μέλος
Όνομα
Αιμίλιος Νεγκίζ
Μοτό
BMW 1200 GSA
Μεχρι σήμερα, είχα εμπειρία απο το Shoei Hornet DS, όσον αφορά τα κράνη διπλής χρήσης. Γενικά τα Shoei ταιριαζουν στο κεφάλι μου και εχουν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.
Είχα την ευκαιρία να κάνω test drive δυο φορές για μερικές ημέρες το νέο κράνος της Touratech. Παρουσιάζω λοιπόν τα θετικά και αρνητικά:

Θετικά:
Πολύ μεγάλο οπτικό πεδίο
Καλή pinlock χωρίς αντανακλάσεις τη νύχτα
Επαρκής χώρος για ενδοεπικοινωνία
Ειδικό αξεσουάρ για τοποθέτηση κάμερας στην κορυφή του κράνους
Ειδικό αξεσουάρ για να περνά η μάσκα
Καλή εργονομία του γεισου που αυξομειώνεται σε μήκος
Ομορφιά ακομη και χωρίς το γείσο
Συνολικά 7 αεραγωγοί
Μικρό βάρος και καλή κατανομή του


Αρνητικά
Αρκετός θόρυβος μετα τα 120-130
Ποιότητα κατασκευής σε σχέση με ARAI και SHOEI
Στα περισσότερα κράνη υπάρχει πρόβλημα στα μάγουλα καθώς κάθε φορά που βάζεις βγάζεις, τα μάγουλα φεύγουν απο τη θέση τους - το πρόβλημα λύθηκε απο την ίδια την εταιρεία με νέο μηχανισμό σύνδεσης.

Πριν το αγοράσω είχα δοκιμάσει και το νέο Shoei ενώ δεν τα κατάφερα με το ARAI διότι δεν υπάρχουν νούμερα και το κράνος έρχεται μόνο με παραγγελία...

Τελικά επέλεξα το Adventuro κυρίως λόγω της Μακαν, γνωρίζοντας πως οτι και να μου τύχει, θα με υποστηρίξουν


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

elis_GS

Μέλος
Περιοχή
Tirana - Albania
Όνομα
elis
Μοτό
2015 BMW R1200GSA LC
Καλοφόρετο Αιμίλιε...
Θα ήθελα να διάβαζα και μία αντιπαραβολή με το αντίστοιχο (όμοιο) της Nexx...
Ακριβώς τα ίδια πράγματα θα έλεγα και εγώ για το nexx, το έχω περίπου τρεις μήνες και το δοκίμασα σε ένα ταξίδι 5000 χιλιομετρων τον Σεπτέμβριο.

Τα μεγαλύτερο πρόβλημα για μένα είναι ο θόρυβος και το ποσο δύσκολα κατάφερα να βάλω άλλη ενδοεπικοινωνία εκτος της μαμάς.

Πραγματικά είχε κάποιο θέμα με τα μαγουλα (emergency release) στην αρχή, αλλα τώρα δεν ξέρω πως έστρωσε από μονο του (η εγω αφαιρώ το κρανος πιο προσεκτικα).
 

elis_GS

Μέλος
Περιοχή
Tirana - Albania
Όνομα
elis
Μοτό
2015 BMW R1200GSA LC
Ανάμεσα σε nexx η touratech πας σαφώς στη 2η επιλογη
Αναλόγως και τα λεφτά που διαθέτεις. Το nexx είναι μια οικονομική λύση για adventure κράνος.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μεχρι σήμερα, είχα εμπειρία απο το Shoei Hornet DS, όσον αφορά τα κράνη διπλής χρήσης. Γενικά τα Shoei ταιριαζουν στο κεφάλι μου και εχουν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.
Είχα την ευκαιρία να κάνω test drive δυο φορές για μερικές ημέρες το νέο κράνος της Touratech. Παρουσιάζω λοιπόν τα θετικά και αρνητικά:

Θετικά:
Πολύ μεγάλο οπτικό πεδίο
Καλή pinlock χωρίς αντανακλάσεις τη νύχτα
Επαρκής χώρος για ενδοεπικοινωνία
Ειδικό αξεσουάρ για τοποθέτηση κάμερας στην κορυφή του κράνους
Ειδικό αξεσουάρ για να περνά η μάσκα
Καλή εργονομία του γεισου που αυξομειώνεται σε μήκος
Ομορφιά ακομη και χωρίς το γείσο
Συνολικά 7 αεραγωγοί
Μικρό βάρος και καλή κατανομή του


Αρνητικά
Αρκετός θόρυβος μετα τα 120-130
Ποιότητα κατασκευής σε σχέση με ARAI και SHOEI
Στα περισσότερα κράνη υπάρχει πρόβλημα στα μάγουλα καθώς κάθε φορά που βάζεις βγάζεις, τα μάγουλα φεύγουν απο τη θέση τους - το πρόβλημα λύθηκε απο την ίδια την εταιρεία με νέο μηχανισμό σύνδεσης.

Πριν το αγοράσω είχα δοκιμάσει και το νέο Shoei ενώ δεν τα κατάφερα με το ARAI διότι δεν υπάρχουν νούμερα και το κράνος έρχεται μόνο με παραγγελία...

Τελικά επέλεξα το Adventuro κυρίως λόγω της Μακαν, γνωρίζοντας πως οτι και να μου τύχει, θα με υποστηρίξουν


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καλοφορετο και αχρειαστο φιλος....
Σε adve κρανος....δεν βαζουμε ενδοεπικοινωνια:p
 

Trelos166

Greco TheRider
Περιοχή
Planet Earth
Όνομα
Παν
Μοτό
R1200 GSA
O σημαντικότερος λόγος για να πας στο Aventuro , πέραν του ότι είναι ένα από τα καλύτερα Adventure κράνη , πιστεύω πως είναι η υποστήριξη της ΜΑΚΑΝ.
Προσωπικά κανείς άλλος μέχρι σήμερα δεν μου πρόσφερε κράνος για δοκιμή 2-3 μέρες ώστε να βγάλω συμπεράσματα πριν την αγορά..
Και γω ντουγρού για το Αventuro είμαι...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Παντως δεν πρεπει να υπατχει πιο ησυχο on off απο το hornet ds. Ακομα και το νεο shoei ειναι πιο θορυβωδες.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

anegis

Μέλος
Όνομα
Αιμίλιος Νεγκίζ
Μοτό
BMW 1200 GSA
Παντως δεν πρεπει να υπατχει πιο ησυχο on off απο το hornet ds. Ακομα και το νεο shoei ειναι πιο θορυβωδες.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν τα το έλεγα...
Εχω το hornet DS..,
Το μεγαλύτερο του μειονέκτημα - σας σχέση με τα αλλα της κατηγορίας - ειναι οτι εχει μικρότερη περιφερειακή ορατότητα.
Σημείο που ομως ειναι αυτο που θέλεις απο ενα τέτοιο κράνος...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Καλοφορετο Αιμιλιε :)

Εγω παλι εχω φορεσει Uvex enuro, μετα πηρα το ιδιο σε carbon για καλυτερα αλλα δεν ηταν αυτο που περιμενα περα απο το βαρος, ακουσα και γνωμες φιλων κατεληξα στο arai tour x3.

Kατι με τρωει να το αλλαξω για το touratech γιατι εχω παθει πλακα με τα σχεδια αλλα εχω ενα ενδιασμο και θα κανω λιγο υπονη οταν κατεβω Αθηνα να το δοκιμασω, αλλιως θα παω για το x4 ή το νεο της bmw που εχει και αυτο καλες κριτικες
 

anegis

Μέλος
Όνομα
Αιμίλιος Νεγκίζ
Μοτό
BMW 1200 GSA
Λίγες ημέρες μετα το Touratech και απο... σπόντα απέκτησα και το κράνος της BMW. Εντυπώσεις θα μεταφέρω σε λίγες ημέρες...
Ισως ενα απο τα δυο να το δώσω...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Λίγες ημέρες μετα το Touratech και απο... σπόντα απέκτησα και το κράνος της BMW. Εντυπώσεις θα μεταφέρω σε λίγες ημέρες...
Ισως ενα απο τα δυο να το δώσω...


Sent from my iPhone using Tapatalk
μμμμμ

περιμενω εντυπωσεις ;)
 

STELTH

Μέλος
Περιοχή
ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Όνομα
ΣΤΕΛΙΟΣ
Μοτό
GS 1200 ADV DOHC
TRICITY 125 YAMAHA
Διαβασα πολλα παραπονα για την ποιοτητα κ την αξιοπιστια του aventuro της touratech καθως κ για τον ογκο του,πχ λενε οτι δεν χωραει στο top case της GS :thumbsdown:
Στο SHOEI x2 hornet θα κατεληγα εαν ειχα τα λεφτα,απλα το aventuro μου αρεσει πολυ...............
 

Makan - Touratech Hellas

Μέλος
Επαγγελματίας
Όνομα
Makan - Touratech Hellas
Καλησπερα σε όλη την παρέα του AdvRide.
Κατ'αρχάς σας ευχαριστουμε για την συζήτηση που γίνεται γύρω απο το Aventuro Carbon και ευχαριστούμε όσους εμπιστευτηκαν το κεφάλι τους στο κράνος μας.
Σας ενημερώνουμε ότι το πρόγραμμα Ride & Buy θα είναι σε ισχύ για πάντα και θα επεκταθεί και στο Aventuro Mod.
Σχετικά με τις αναφορές στα προβλήματα ποιότητας σας ενημερώνουμε ότι ποτέ δεν είχαμε αναφορές προβλημάτων ποιότητας η κατασκευής που να μην λύθηκαν άμεσα με αντικατάσταση, ενώ το γνωστό πρόβλημα του συστήματος Emergency Cheek Remove System λύθηκε στην παραγωγή απο τον Ιούνιο ενώ για όσους είχαν παλαιότερη παρτίδα έγινε άμεση αντικατάσταση των cheek pad pin με νεώτερα που έλυσαν και το πρόβλημα.
Σας ενημερώνουμε ότι υπάρχει διαθέσιμο πια το συλλεκτικό Aventuro Dakar
http://makan.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=4050&category_id=87&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=en

Καλές γιορτές
Makan - Touratech Hellas
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
ειναι σιγουρο οτι το 100% ασφαλτινο κρανος ειναι πιο ησυχο απο οποιοδηποτε κρανος (και αναμεσα σε κρανη της ιδιας εταιρειας) on-of
στην περιπτωση της τουρατεκ θεωρω οτι γινετε μια συνεχη προσπαθεια ενα on-of κρανος να μπορεσει να σε εξυπηρετησει και!! σε δρομους ασφαλτινους
κατα την δικη μου γνωμη τα καταφερνει αψογα!!!
οσο αφορα της τυχον ασαφειες!!!!γνωριζουμε ολοι οτι ενα καινουργιο προιον αρκετες φορες,της εχει!!!
το συμαντικο ομως ειναι το εκαστοτε μαγαζι, αντιπροσωπεια να σε καλυπτει!!!
πραγμα το οποιο για την ΜΑΚΑΝ ειναι αδιαπραγματευτο!!!
 

anegis

Μέλος
Όνομα
Αιμίλιος Νεγκίζ
Μοτό
BMW 1200 GSA
Διαβασα πολλα παραπονα για την ποιοτητα κ την αξιοπιστια του aventuro της touratech καθως κ για τον ογκο του,πχ λενε οτι δεν χωραει στο top case της GS :thumbsdown:
Στο SHOEI x2 hornet θα κατεληγα εαν ειχα τα λεφτα,απλα το aventuro μου αρεσει πολυ...............

Το κράνος χωράει κανονικά στο Topcase του 1200 GS Adve. Όχι όρθιο αλλα τοποθετημένο στο πλάι.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

STELTH

Μέλος
Περιοχή
ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Όνομα
ΣΤΕΛΙΟΣ
Μοτό
GS 1200 ADV DOHC
TRICITY 125 YAMAHA
Για να μην παρεξηγηθω , σας αναφερω τι διαβασα κ οχι τι διαπιστωσα.
Πλαι ειναι μια περιεργη θεση τοποθετησης ,σημασια εχει οτι χωραει.
Ειμαι πελατης της ΜΑΚΑΝ κ μαλιστα καθολα ευχαριστημενος .
Εμφανισιακα κ πρακτικα το aventuro μου αρεσει παρα πολυ ,περιμενουμε περισσοτερες αναφορες κ αποψεις.
Σε ατοκες δοσεις πωλειται?
 
Top Bottom