Εντός των τειχών της πόλης-Πάω αργά γιατί βιάζομαι!

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Πριν καλα καλα ανοιξει το ματι καβαλαω την κουκλα να με παει στο γραφειο και σε ενα απο αυτα τα γμημενα STOP που ανυποψιαστος συνηθως περνας χαλαρα,ειχα την φαεινη ιδεα να κοψω λιγο παραπανω μπας και...βρουυυυυυυυυυυυυμ!Ναι ναι...περασε ο μλακας πρωινιατικα και κοιταξε,δε μπορω να πω!Απο την αλλη μερια.Του κορναρω τωρα;Μπα...δεν θα νοιωσει,ως συνηθως.Ειμαστε αλωβητοι και αμε να φτιαξουμε το καθημερινο καφεδακι να τραβηξουμε μια ρουφηξια...Κερδισαμε και σημερα!Αν ετρεχα ομως...;:rolleyes:

Πας μεσημερι για φαϊ σπιτι σταματημενα και φρικαρισμενα ολα τα γιωταχη εμπρος,περναω δίπλα τους και το νου μου παντα μην τυχον και κανας ξεχασμενος ή πεινασμενος θελησει να φαει λιγο νωριτερα...κοβει αριστερα η μανταμ γιατι μαλλον πειναγε,δε σου'πα.Αν ετρεχα θα ειχαμε αγκαλιες ομορφες αλλά δυσαρεστες.Και μονο το γκουπ φτανει...

Δεν προλαβαινω να φτασω σπιτι,και ειναι που ακουω και λενε οτι πολλα γινονται "μια γωνια απο τον προορισμο σου" και ο παπους που ενω στεκεται στο περιπτερο και χαζευει τον ουρανο και τη λιακαδα,λεει θα περασω και δινει μιά και βουρ...σιγα μην ειδε οτι ερχομουνα,σιγα μη σταματαγε για το ματοσακο που αμφιβαλλω αν πηρε χαμπαρι οτι απο τα φρενα πηγε να πεσει κι ο πισω πανω μου...Τωρα να σου οπω ο πισινος μου πρεπει να ειπε κατι γαλλικα γιατι περνωντας απο δίπλα του επαιξε και μια πενταρα (μουτζα)αλλά τι να πεις...Ελληνες ειμαστε και το αιμα βραζει...ευτυχως φιλε παλι δεν ετρεχα...πα'να φαμε τωρα γιατι το φαϊ τρωγεται ζεστο και η κυρα με τα πιτσιρικια περιμενουνε.:happy:

Απογευματακι ξεκινω για την παλιοπαρεα,καφεδιά λεω γουσταρω παμε και λιγο πιο περα σημερα, κανονιστηκε και καλο team και βλεπω ντελιβερυ boy δεν προλαβαινω να κανω πανω απο χιλιομετρο και φευγει σε μονοδρομο που δεν τον περιμενα και εξαφανιζεται μαγισσα!Οκ χαλαρα δεν τρεχει τιποτα ...δεν ετρεχα...

Συνεχιζω παω για παραλιακη και περιμενω στο φαναρι,ξεκιναω ελεγα να ριξω ενα σουζιδι κατι μ'ετρωγε ετσι κατι ξερογκαζιες που εριχνα στο φαναρι και...λεω αστο να πα στο διαλο και φευγω χαλαρα....αααααααααααπ!περασε ο πστης...κοκκινο ειχε αλλά σιγουρα το'δε βαθυ πορτοκαλί και ευτυχως που δεν εφυγα σφαιρα γιατι θα ειχαμε πίκρες απογεματιατικα κι ασε που θα περιμενανε και οι αλλοι στο καφε...Αν ετρεχα;...Μπα...:rolleyes:

Και πιανουμε μια κουβεντα με τους φιλους...και κανα δυο απο τα παιδια τα χωνουνε μεσ'την πολη και γουσταρουνε...γιατι ρε μαγκες;Το'χεις το ξερω,το γουσταρεις ξεκ@υλωνεις...το΄χεις λεμε.Αλλά αμα...ΑΜΑ...σου΄χει κατσει κιολας καποια στραβη με τον γερο και...ξερεις.!Γιατι να τρεχεις μεσ'την πολη;Γιατι να κλαις και να στεναχωριεσαι αφου στην τελικη...δεν θα κερδισεις και τιποτα.Μεσ'την πολη τα ορια ειναι τοσο μικρα και τα περιθωρια πολυ μικροτερα.Αντε να φας ενα 5' καβατζα πιο νωρις αλλά δεν προλαβαινεις να πεις ΚΙΧ αμα...γιατι να τρεχεις;....

Ναι ποτέ δεν το'πιασα αυτο το γαμηδι το "τρεχω μεσ'την πολη"...οχι ρε μαγκα...δεν το στραγγαλιζεις το μηχανακι εκει μεσα.Απο τον πάπιο που σε παει στη δουλεια μεχρι το σουπερ ντουπερ που πας για καφε...Το πας στρωτα ρε λεμε,το πας ομορφα και χαλαρα.Τι γιατι;Γιατι αν;...

Αν;..:cool:

...αν δηλαδη ο γέρος θυμηθηκε ποσο κοντα στον ΑηΠετρο ειναι και θελει να σου κανει μια προβα...γιατι εσυ πηγαινες μια πανω...

...αν ο ταριφας ανοιξει την πορτα στο μερσεντε πισω για να βγει ο πελατης και ασχετος εσυ πας και καρφωθεις και απογειωθεις...κι εσυ το πατησες λιγο παραπανω.

...αν η ξανθια με το καθρεφτακι γυαλισει ματι και μάσκαρα και φτιαξει λιγο το ρουζ και κανει μια στραβοτιμονια...και πηγαινες καπως τσιτα

...αν αυτος που ηπιε ενα ποτηρακι μωρε τοσο δα,δεν ενοιωθα ζαλισμενος...ουτε που τον ειδα κυριε πολισμαν..χικ...κι εσυ ετρεχες

...αν το παιδακι που εχασε τη μπαλα τρεχει πισω της μην την πατησει καν'αμαξι και τρεχεις....

...αν βγαλει μουρη το γιωταχη γιατι στο κωλοστενο "που να δω ρε μεγαλε" και σε ακουμπησει μονο...κι εσυ τρεχεις

...αν στη στροφη που δεν ειδες γιατι ειχε παρκαρισμενο μπροστα η κυραΓιωτα εριξε την κουβαδιά με τη μπογαδα και πατησεις με ολα...γιατι βιαζεσαι...

...αν απο το λεωφορειο πεταχτει η μαμα με το πιτσιρικι και συ ειχες το νου σου σε αλλο σημειο και δεν προλαβεις να τους δεις γιατι...ψιλοβιαζοσουνα...

...αν...αν...αν....ρε πολη ειναι λεμε!Οχι "αν"...τα ξερεις...οχι....!:stop:

Οχι ρε φιλαρακι...δεν σε πιανω...δεν τρεχουμε μεσ'τη γαμ@πολη...ΠΑΜΕ ΧΑΛΑΡΑ γιατι γουσταρουμε μοτοσυκλετα γουσταρουμε ζωη...Κι αν ολες οι στραβες ειναι εδω μεσα εμεις ξεγελαμε καθημερινα την στραβη και παμε με λιγο μυαλο παραπανω,αμυνα στην τακτικη μας,καθαρο το μυαλο και "εκει"...

Γιατι να τρεχεις μεσ'την πολη;...μαζεψου θες γουστα θες να τη βγαλεις θες και σε θελουν...γνωστοι και φιλοι και φαμιλια...θες εσυ εσενα...δεν θες να πας ετσι...μαζεψου και ασε το γκαζι για ταξιδακια και πιο εξω ετσι για να βγαζεις και γουστα εξω απ'την πολη να ξεφρακαρεις...εδω μεσα ομως...μην τρεχεις!Θα φτασεις...χαλαρα λεμε ...

Ωπα.Οκ συμφωνω,κρανουμπα παπουτσακι μπουφανακι...με χιλια λεμε!αλλά ΔΕΝ παιζει συνεχως να αρκουν αυτα αμα το τσιτωνεις και λιγο το γκαζι εδω μεσα στο μπορντελο που φρικαρουν ολοι απο τα "δικα τους"....

Μεσα στην πολη ρε;Τι;Δεν το 'πιασες;να το ξαναπω μια...
Να πας αργα αμα βιάζεσαι...ναι ναι,μηχανη εχεις!Ομορφα! :)
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Αλλος ενας λόγος που γουσταρω το 1150. Δεν μιλάω για το κέντρο της Αθήνας αλλά για κίνηση σε προάστια. Αυτή η μοτοσυκλέτα με προδιαθέτει λόγω ροπής να κινούμαι χαλαρά και λόγω όγκου να είμαι 2 φορές πιο προσεκτικός στις προσπεράσεις και στην διήθηση. Με το CCM ξυπνάει ο κάγκουρας μέσα μου και μου είναι πολύ δύσκολο να πάω ήρεμα, γι αυτό και δεν το πολυπαίρνω στην δουλειά.

Που θέλω να καταλήξω; μα στο ότι και η ίδια η μοτοσυκλέτα σε προδιαθέτει για το πως θα κινηθείς στην πόλη. Για παράδειγμα 990 vs 1200 ή cbr 1000 rr vs cb 1300. Φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Πέτυχα προχτές κάγκουρα με 1150, κομμάτια πήγαινε και το έλιωνε τα κακόμοιρο το boxer.

Μετά είναι η ταχύτητα. Θέλει προσοχή ειδικά στις κατοικημένες περιοχές. Τρέμω στην ιδέα να μου πεταχτεί κανα παιδάκι και να εχω χιλιόμετρα ας πούμε. Σύμφωνα με όσο εγραψες παραπάνω προσπαθώ να μην εχω παραπάνω ταχύτητα από τα ΙΧ και αποφεύγω να τα προσπερνώ ενδιάμεσα, φίλλερ που λέμε και ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ σε στοπ και σε φανάρια που δεν εχουμε ορατότητα.

Kαι τέλος μεγάλη προσοχή σε σκούτερ και σε παπιά. Δυστυχώς πολλοί χρήστες δεν οδηγούν σωστά. Σχεδόν καθημερινά μου χώνονται αριστερά δεξιά με πολλά χιλιόμετρα και χωρίς λόγο.

Αλλά ο χειρότερος εχθρός και ο μεγαλύτερος κίνδυνος που αντιμετωπίζω συνήθως είναι ο κακός μου εαυτός, όταν με πιάνει η βλακεία και πάω γρήγορα σε λάθος δρόμους. Δεν συμβαίνει πια συχνά αλλά γίνεται και με τα χώνω άσχημα μετά.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
... ο κακός μου εαυτός, όταν με πιάνει η βλακεία και πάω γρήγορα σε λάθος δρόμους. Δεν συμβαίνει πια συχνά αλλά γίνεται και με τα χώνω άσχημα μετά.
Οσο μεγαλωνουμε και το μυαλο πηζει,τα χιλιομετρα στο κοντερ του μυαλου και του δρομου προστιθενται,η εμπειρια μεγαλωνει και οι ψυχες γυρω μας(οικογενεια)μάς "φωναζουν",η ταχυτητα πεφτει...η συνεση επικρατει η λογικη προσταζει,οι κινησεις μελετημενες και ακριβείας.
Ο μεγαλος σε ηλικια οδηγος λοιπον ειναι πιο αργος;.............Οχι!Σαφως οχι...Οταν αυτος ο οδηγος αποφασιζει και θελει να κινηθει γρηγορα,απλα ο πιτσιρικάς,συνήθης υποπτος ζορικος γληγορος...,ακολουθει και υποκλινεται.Κι εκει που ελεγε "σ'έχω"ξαφνικα προβληματιζεται...νοιωθει πόσα ακομα εχει να μαθει στη ζωη της μοτοσυκλετας...
Σαν παρενθεση αυτο...γιατι άλλο γρηγορος οδηγος κι αλλο φλυαρα γρηγορος...:)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Καποτε ειχα διαβασει τον κανονα του "5".
Παλια, δε θυμαμαι που/ποτε...
Εν ολιγοις...
Σε μετρα εναι ενα μηκος μεγαλου αυτοκινητου
Σε ταχυτητα ειναι οσο πρεπει παραπανω απ τους αλλους, οταν περνας διπλα τους, για δινεις χρονο να σε δουν.
Και σε χρονο ειναι οτι ειπε ο Μαθος. 5' πριν.....


Και μεσα σε γειτονιες η μεγιστη ταχυτητα πρεπει να ειναι 30. Με τοσα προκαμεις οσα "αν" εγραψε ο Κωστας ;)
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Ειμαι 29 κ εχω δει τρελα πραγματα δυστυχως...
Εχω φτασει σε σημειο να λεω καθε πρωι να παω κ να ερθω ολοκληρος! ;)
Οι δρομοι ειναι οι ιδιοι αλλα τα οχηματα ειναι περισσοτερα πλεον και εχουν φρακαρει παντου.
Πριν 3 χρονια ηταν πολυ καλυτερα τα πραγματα!
Τον νου σας μαγκες παντου!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ειμαι 29 κ εχω δει τρελα πραγματα δυστυχως...
Εχω φτασει σε σημειο να λεω καθε πρωι να παω κ να ερθω ολοκληρος! ;)
Οι δρομοι ειναι οι ιδιοι αλλα τα οχηματα ειναι περισσοτερα πλεον και εχουν φρακαρει παντου.
Πριν 3 χρονια ηταν πολυ καλυτερα τα πραγματα!
Τον νου σας μαγκες παντου!!
Εγώ είμαι 49 και κινούμε στην πόλη από τα 16 μου.......μεσα σε αυτά τα χρόνια έχω γίνει 2 φορες ιπτάμενος μετά από παραβίαση κόκκινου 2 ηλιθιων!
Μέσα σε αυτά τα χρόνια επίσης.....έχω καταλάβει ότι για να επιβιώσεις, εκτός από τύχη χρειάζεται αμυντική οδήγηση και ένστικτο!
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Επειδη τον τελευταιο χρονο κινουμαι καθημερινα με παπι περιπου 100+ χιλιομετρα την ημερα ...εαν αρχισω να γραφω τι μου συμβαινει, δεν φτανει το forum. Eνα εχω μονο να πω.....η μονη λυση στην μαλακια που δερνει τους ελληνες οδηγους, ειναι να κινείσαι μικρη ταχυτητα ωστε να εχεις τον ελεγχο κατα το δυνατον εσυ...με αυτον τον τροπο αποφευγω περιπου 4-5 σοβαρα την εβδομαδα...
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Επειδη τον τελευταιο χρονο κινουμαι καθημερινα με παπι περιπου 100+ χιλιομετρα την ημερα ...εαν αρχισω να γραφω τι μου συμβαινει, δεν φτανει το forum. Eνα εχω μονο να πω.....η μονη λυση στην μαλακια που δερνει τους ελληνες οδηγους, ειναι να κινείσαι μικρη ταχυτητα ωστε να εχεις τον ελεγχο κατα το δυνατον εσυ...με αυτον τον τροπο αποφευγω περιπου 4-5 σοβαρα την εβδομαδα...

Eτσι ακριβως!
Θεωρω οτι η επιθετικη οδηγηση μπορει να μας φερει αρνητικα αποτελεσματα ακομα
κ να φταιμε σε κατι που αλλοι προκαλεσαν.
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Ωραίος Κώστα.
Γνωστά μεν αλλά <<επανάληψις μήτηρ πάσης μαθήσεως>> μην τυχόν και ακούσει έστω και ένας.

Δεν εστιάζω στο ότι οι αναβάτες του τάδε (σκούτερ - παπί - μοτό) κάνουν ιστορίες γιατί απλά κάνουν οι πάντες με τα πάντα τα πάντα, ανεξαρτήτως τύπου μοτό - αυτοκινήτου. Λίιιγο ξεχωρίζουν τα Σμαρτ που την έχουν δει μοτό ή δίκυκλα γενικώς και οι ποδηλάτες που κάνουν ΤΑ τρελά....και ΤΑ απίστευτα...
Ουδείς Άγιος λοιπόν και αναμάρτητος ..

Θα προσθέσω μόνο την διήθηση που εδώ τουλάχιστον είναι καθημερινότητα.
Σε σταματημένα ή έρποντα αυτοκίνητα να κάνεις διήθηση ήδη με πολλά (50-60 ενώ το λογικό είναι 30-40) και να σε προσπερνά ο άλλος που τον είδες ότι <<βιάζεται>> και να τον αφήνεις γιατί αν ανοίξεις γκάζι δεν..και να αγανακτεί κιόλας και να σου την λέει με χειρονομία ?
Συγγνώμη ρε σύντροχε που δεν θέλω να σκοτωθώ και γω και το παιδί μου πούναι από πίσω και εμείς για δουλειά πάμε στο ψοφόκρυο δεν πάμε βόλτα...

Σκέφτηκε κανένας ο κοιμώμενος ομιλών στο κινητό, βαριεστημένος που πίνει το καφεδάκι του οδηγώντας και ποστάροντας στο φεις μπούκι και κάνει τσαλίμια στην ευθεία ότι θα του χυθεί ο καφές θα τον κάψει, θα κάνει στραβοτιμονιά και εσύ τον ιπτάμενο Ολλανδό ?

Για να πάτε πού βρε παλλίκαροι ? Λίγο παρακάτω και ούτε δευτερόλεπτο διαφορά ?
Εντάξει είστε γρήγοροι δεν είπαμε τίποτα εμείς είμαστε κουλομαρίες αλλά...να ζήσουμε όλοι ε ?
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
...
Αλλά ο χειρότερος εχθρός και ο μεγαλύτερος κίνδυνος που αντιμετωπίζω συνήθως είναι ο κακός μου εαυτός, όταν με πιάνει η βλακεία και πάω γρήγορα σε λάθος δρόμους. Δεν συμβαίνει πια συχνά αλλά γίνεται και με τα χώνω άσχημα μετά.
Αυτο ακριβως ρε Κωστα
Λες και το εγραψα εγω ενα πραγμα!
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Επειδη τον τελευταιο χρονο κινουμαι καθημερινα με παπι περιπου 100+ χιλιομετρα την ημερα ...εαν αρχισω να γραφω τι μου συμβαινει, δεν φτανει το forum. Eνα εχω μονο να πω.....η μονη λυση στην μαλακια που δερνει τους ελληνες οδηγους, ειναι να κινείσαι μικρη ταχυτητα ωστε να εχεις τον ελεγχο κατα το δυνατον εσυ...με αυτον τον τροπο αποφευγω περιπου 4-5 σοβαρα την εβδομαδα...
Πως σε καταλαβαίνω !
 

lleonidas

Μέλος
Όνομα
Λεωνίδας
Μοτό
Αμήχανος!
Ενδιαφέρον θέμα με σωστές και χρήσιμες παρατηρήσεις.Επειδή κινούμαι καθημερινά με τη μοτοσυκλέτα,έχω και εγώ άπειρα παραδείγματα να αναφέρω αλλά δεν έχει νόημα διότι όλοι γνωρίζετε πάνω-κάτω τι επικρατεί στους δρόμους.
Τα μόνα που θέλω να προσθέσω για όσους ζούμε και κινούμαστε εντός Αττικής(το ίδιο λογικά θα ισχύει και για Θεσσαλονίκη,Ηράκλειο,Πάτρα κ.ο.κ.) είναι:
1.ΠΟΤΕ ως μοτοσυκλετιστές δεν έχουμε προτεραιότητα...είτε ερχόμαστε από δεξιά,είτε ο άλλος έχει stop ακόμα και όταν ανάβει το πράσινο,
2.ο εξοπλισμός μας είναι απαραίτητος και μέσα στην πόλη,
3.τα νεύρα δεν ωφελούν.Κάντε ένα πείραμα μια μέρα πριν βγείτε στο δρόμο και υποθέστε ότι ψάχνεστε για τσακωμό αλλά χωρίς να φταίτε,να ψάχνετε δηλαδή να βρείτε κάποιον που θα κάνει μια μεσαία ή χοντρή μ@λ@κία...ε μέσα στα πρώτα 10-20 λεπτά μπορεί για πλάκα να έχετε τσακωθεί με τον οδηγό ενός άλλου οχήματος ο οποίος έχει κάνει παρανομία και σας έχει θέσει σε κίνδυνο,χωρίς φυσικά να φταίτε.Με την ένταση δυστυχώς μόνο κακό προκαλείται στον εαυτό μας, ενδεχομένως και στον άλλο...πρέπει να το πάρουμε απόφαση,όσο αποκαρδιωτικό και αν ακούγεται,ότι δίπλα μας κυκλοφορεί μια σημαντική μειοψηφία( ; ) ανίκανων ή και επικίνδυνων οδηγών,πράγμα για το οποίο δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά παρά μόνο να προστατεύσουμε τους εαυτούς μας προλαμβάνοντας την αναποδιά.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
...κινούμαι καθημερινά με τη μοτοσυκλέτα,έχω και εγώ άπειρα παραδείγματα να αναφέρω αλλά δεν έχει νόημα διότι όλοι γνωρίζετε πάνω-κάτω τι επικρατεί στους δρόμους...
Συμφωνω Λεωνιδα σε οσα γραφεις και να προσθεσω κατι σε αυτο που λες...εχει νοημα και μαλιστα μεγαλο...διοτι θα ΠΡΕΠΕΙ να τα λεμε αφου ετσι συμβαλλουμε ολοι στο να υπενθυμιζουμε και στους εαυτους μας και στους υπολοιπους ολους,τα οσα κακως κειμενα γυρω μας ωστε να μην τα ξεχναμε "ουτε γι'αστειο"...αυτο προσθετει στην ΑΣΦΑΛΕΙΑ ολων μας.;)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Σε μια κουβεντα καποτε ειχα πει οτι το Πτυχιο ικανοτητος Οδηγησης,θα επρεπε να μας απονεμεται οταν σταματαμε στα βαθια γεραματα να οδηγουμε...το εννοω.Για πολλους και διαφορους λογους.Κι οσο το σκεφτομαι,οσο βλεπουμε και οσα βλεπουμε γυρω μας,τοσο ενισχυεται αυτη η αποψη μου.:)
 
Top Bottom