Ενώνοντας χωριά στην Ορεινή Πελοπόννησο - Part 1

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Είχαμε πάει αναγνωριστική τρεις άνθρωποι, αδύνατος κανείς μας. Ούτε σκάσαμε από φαγητό στα παπάκια, ούτε μείναμε με καλή εντύπωση γευστικά. Για τόσο διαφημισμένο μέρος, το φαγητό είναι κακό και δεν είναι φτηνό. Να πέσαμε σε λάθος ημέρα του σεφ; Δεν ξέρω και δεν θα κάνω τόσα χιλιόμετρα με την ελπίδα ότι θα είναι καλύτερο την επόμενη φορά. Το φαγητό καλώς η κακώς είναι σοβαρό κομμάτι της ημέρας, εξίσου σημαντικό με την διαδρομή. Και φυσικά είναι 100% υποκειμενική η κριτική στο πιάτο, δεν θεωρώ ότι είναι λάθος η προτίμηση του juve. Θυμάμαι κάποιος είχε πει ότι στην Στεμνίτσα δεν του άρεσε, αλλά σε μια ταβέρνα δίπλα στην εκκλησία είχαμε φάει πολύ καλά.


Μιλώντας για Στεμνίτσα, αυτό το κομμάτι χώμα πότε θα το φτιάξουν οι γελοίοι, περιμένουν να σκοτωθεί κανείς και μετά να ασχοληθούν; Πόσα χρόνια είναι έτσι;
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
πραγματι το φαγητο στα παπακια δεν ειναι και το καλυτερο,το χωριο μου λεγεται Κουρουνιου και ειναι 6κμ απο καρυταινα οποτε τα εχω κανει βολτα εκει τα χωρια .κανατε ωραια βολτα πολυ ωραια! μπραβο! next time θα μαθω πια ειναι καλη ταβερνα και θα σας πω καποτε υπηρχε μια στο χωριο ματεσι αλλα δεν ξερω αν υπαρχει ακομα,εκει εχω φαει την καλητερη μπριζολα !
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί δεν ήρθα σε αυτή την βόλτα... όλη την εβδομάδα τρωγομουν... τεσπά μεγάλη λαλακια έκανα...
Στην γέφυρα έχω περάσει άπειρες φορές από πάνω (με το οτομοτρις) ποτέ από κάτω...
Να είστε όλοι καλά!!!
 

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί δεν ήρθα σε αυτή την βόλτα... όλη την εβδομάδα τρωγομουν... τεσπά μεγάλη λαλακια έκανα...
Στην γέφυρα έχω περάσει άπειρες φορές από πάνω (με το οτομοτρις) ποτέ από κάτω...
Να είστε όλοι καλά!!!
Τι είπες ρε πάλιουρα? :D:woot:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
εξαιρετικός (όπως πάντα) ο καπετάνιος της καρδιάς μας!!!!

πρέπει να μπει στο 5ετές μοτοβολταικό πρόγραμμα μια κατεβασιά κάτω από το αυλάκι σε δίημερη φάση.....
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Τι είπες ρε πάλιουρα? :D:woot:
Μία ακόμη μ@λ@κια αυτής της χώρας που δεν έχουν αξιοποιήσει αυτή την γραμμή...τα τοπία που περνάς απλά δεν υπάρχουν...
Δε θα ξεχάσω βέβαια τίς γεύσεις από το ρυζόγαλο στο Ζευγολατιό και τα καλαμάκια στους Μύλους... τά οποία τα περνάμε από το παράθυρο...
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Μολις το τελειωσα μιας και το ειχα αφησει όταν θα ειχα χρονο να το διαβάσω με την ησυχία μου.
Μπραβο Aldebaran για την πρωτοβουλία όσο και για τα κάδρα που μας χάρισες, τοσο εσυ όσο και οι συνοδοιπόροι σου!!!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Επανέρχεται χρόνια μετά.


Γιατί Google εσύ και ο άλλος, ξέρετε.


Φαγητό στα Τριπόταμα στον μύλο. Πώς θα πάμε Λαγκάδια για καφέ; Ε, πάμε από λίμνη Λάδωνα που φαίνεται ειδυλλιακό και ας είναι +10 λεπτά. Περνάει από γεφύρι κυράς ο δρόμος βλέπω.

Αλλά ενώ είδα την "σωστή" διασταύρωση που είχα περάσει με το XR, χαζεψα και ακολούθησα το ίχνος... Και πήγαμε από εκεί που πήγε τότε η εκδρομή του Χελιώτη. Πολύ βατός χωματόδρομος στην αρχή, ξαφνικά πολύ λιγότερο βατός και στο τέλος πολύ στενός και εξυνε το jimny στα πουρνάρια παντού με τα κοντά και τετρακίνηση... Το XR δεν θα ήθελα να το περάσω από εδώ. Δεν θα κολλούσε κάπου αλλά κοπανιεται στην πέτρα και τα νεροφσγωματα χωρίς λόγο.

Τον έχει καταγράψει επειδή λογικά περνάνε με τα εντουρο, αλλά μας πήδηξε με το αυτοκίνητο. Τελικά βγήκαμε κοντά στο γεφύρι και ακολουθήσαμε τον "κανονικό" δρόμο.

Λίγο πριν βγούμε στον κεντρικό Βυτίνας Λαγκαδίων είχε τρία αγροτικά με κοπάδι, πιάσαμε λίγο την συζήτηση, ο ένας είχε κάνει στρατό στα μέρη μας στην Αυλώνα και θυμόταν την στάση Αφίδνες, είχε και την κουκλίτσα κόρη του μέσα, ο άλλος είχε στείλει την οικογένεια διακοπές.

Πολύ άγχος η δουλειά, δεν αφήνει λεφτά πια αλλά έχουμε καθαρό αέρα λέει.

Όμορφοι άνθρωποι.

Φτάσαμε Λαγκάδια, δεν πέφτει καρφίτσα από τουρίστες (δεν θέλω να ξέρω τι γινόταν πιο νωρίς). Καφεδάκι, μπακλαβά από την κυρία Κανέλλα και αργά το βράδυ πίσω. Έχει υπέροχη συννεφιά και δροσιά.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Μπράβο Γιάννη amyroukai που το ανέσυρες και μπράβο Γιάννη Aldebaran που το δημιούργησες. Το διάβασα ξανά όλο και ταξίδεψα πάλι, φοβερή βόλτα και παρέα!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στην πλατεία του Λεβιδίου δεν είχε καρέκλα να κάτσεις 12 την νύχτα, πιτσιρίκια έπαιζαν μπάλα, νέοι γέροι όλοι έξω.

Τα περισσότερα μέρη ήταν χωριά φαντάσματα.

Εντυπωσιακό.
 
Top Bottom