Εξήγησε μας το nickname σου.....

-DHMHTRHS-

Μέλος
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
RT12OO BMW
TACT 50cc
Εμένα πάλι βρε παίδες είναι πολύ δύσκολη η ερμηνεία του αλλά θα σας το εξηγήσω και άμα δεν καταλάβετε ρωτήστε με μην διστάσετε
Από το όνομα μου και η παύλες για να βγαίνει πρώτο όταν υπάρχει άλλος με το ίδιο ονομα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Οκ.. Όταν γραφόμουν στο φόρουμ γράφω "Alex"..
Μου λέει είναι πιασμένο..Του λέω περίμενε, κάτι θα σκεφτώ..:thnkg:
Και το βρήκα...:ida:...για μηχανές μιλάμε, άρα θα βάλω το όνομα του μικρού..
Και έτσι έγινε.. :like:
 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Γιατί με το tenere xtz 660 έκανα τα πιο ωραία μου ταξίδια και επειδή το tenere δεν ήταν ελεύθερο στο Gmail το αμέσως επόμενο ελεύθερο ήταν το tenerisius όπου έκανα και βασικό μου email.(Στο Yahoo πρόλαβα)
Ύστερα στην κουβέντα με παρέες, ελληνοποιηθηκε σε Τενερίσιος. Έτσι για εδώ χρησιμοποιώ ένα "υβρίδιο" μισό ελληνικό, μισό αυθεντικό (Tuareg) Tener-ίσιος και έχει και διτή σημασία το ίσιος εκτός από κατάληξη, ως ευθύς.
Παρακάτω δίνω ένα λινκ για το τι είναι tenere και την ιστορία του φημισμένου κάποτε, μοναχικού, δέντρου του Τενερέ που ήταν το πιο απομονωμένο και μοναχικό έμβιο στον πλανήτη. Μια ακακία που οι ρίζες τις βρήκαν λίγη υγρασία σε μεγάλο βάθος στην έρημο που της επέτρεπε να ζει μόνη της όπου σε ακτίνα 250 χλμ γύρω της δεν υπήρχε ούτε κουνούπι.
Tenere άλλωστε σημαίνει "τίποτα" στη γλώσσα των Τουαρέγκ αν δεν απατώμαι. Η έρημος του Τενερέ σημαίνει απλά η απόλυτη έρημος του τίποτα.
Ελπίζω να μην κούρασα πολύ.:eek:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Tree_of_Ténéré
 
Τελευταία επεξεργασία:

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Δε το γνωριζα! Εξαιρετικο, σ ευχαριστω!
Οσο για το δικο μου..
People ask the question... what's a RocknRolla? And I tell 'em - it's not about drums, drugs, and hospital drips, oh no. There's more there than that, my friend. We all like a bit of the good life - some the money, some the drugs, other the sex game, the glamour, or the fame. But a RocknRolla, oh, he's different. Why? Because a real RocknRolla wants the fucking lot.
- Archie - RocknRolla
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Λοιπόν εμένα το δικό μου έχει ως εξής...

Τι επίθετο μου ξεκινάει απο Τσε-...

Στο σχολείο λοιπόν με φώναζαν που είσαι ρε μ........@, ΤΣΕ???

Ε, ήταν και η εποχή του τυρογαριδάκια Chester και κόλλησε.... Το 24 ηταν της ηλικίας που έκανα εγγραφή στα πρώτα forum. θα το ήθελα σκέτο αλλά ήταν το Chester ήταν πιασμένο :mad:

Εντελώς συμπτωματικά την ίδια ακριβώς εποχή ήταν ο αδερφός μου στρατό και του έδωσαν ακριβώς το ίδιο nickname... :D:D:D:D:D

Και έτσι πλέον είμαστε Chester Junior & Chester Senior
 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
To 2011 πεντε φιλοι ανακαλυπταμε αγνωστες πτυχες (για εμας) της Τυνησιακης ερημου . Την ιδεα ειχε ο diverlakis ( μερικοι τον γνωριζουν απο το gsforoum) να ονομασουμε την παρεα μας desert foxes απο την ασπρη αλεπου της ερημου που τριγυρναει στην αχανη ερημο για ευρεση τροφης. Ταυτιστηκαμε λοιπον με την αλεπου , τριγυρνοντας κι εμεις σαν αλεπουδες στην αμμωδη θαλασσα μαγεμενοι απο την ομορφια της. Η αλεπουδισια πονηρια ηρθε αργοτερα ψαχνωντας διαφορες δικαιολογιες να πω στην γυναικα μου για να ξαναπαω Αφρικη..οπως κι εγινε ..:yew:
Οποτε εχω το ονομα αλλα και την χαρη... desert fox..:l2:







Τωρα κατι σκαρφιζομαι για την επομενη...
:rolleyes:
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
geez996 = Απο τα χρονια διαμονης στο Μοντρεαλ οπου κανεις δεν με φωναξε μονο με το ονομα μου, αλλα George the Greek from Greece. Καποιο "τσαμπιονι'' μαγκικο ξεστομισε g's και εμεινε...
Το 996 το προσθεσα εγω απο το Ducati 996 που ειχα.
Προφερετε τζιζ και οχι γκιζ.
Συνονοματε, ολιγον cryptic η απαντηση σου. George the Greek, τα δυο G ή "two G's" αγγλιστι με τη φωνητικη προφορα του "G's" ναναι "geez". Η πλακα ειναι οτι υπαρχει και συμφορουμιτης (επισης ΚαΤεΜακιας) @vaggeezz, εδω τι παιζει?? :D
 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
ktasos, το Κ από το επίθετό μου, και το Τάσος το όνομά μου. Καραβέλας Τάσος
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Μια απο τα ιδια με τον Chester. το επίθετο μου Λεπεσιώτης απο μικρο με φώναζαν Λεπε.. εγω το έκοψα ακόμα και το έκανα Lep και το 990 το μοτο μου!!!
Lep στα Σερβικά σημαίνει όμορφος
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Κοίτα να δεις κάτι ιστορίες που κρύβονται πίσω από τα nickname ....
Για γράψτε κ οι υπόλοιποι ....
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Καθ'οτι μ'αρεσουν τα extreme sports και extreme καταστασεις, το ZULU ειναι απο την ομαδα bungy jumping "ZULU BUNGY"!
Απο οπου βρουμε πεφτουμε λοιπον!!!
:disgust::disgust:
Έπεσα πριν πολλά χρόνια με τους zulu απο την Ιο και αργότερα απο την Κόρινθο


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Nik Bari

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Suzuki V Strom 650 06'
Nik γιατι....Νικος!
Bari γιατι....Μπαριανος!
Καποτε με φωναζαν Babar οπως εκεινο το παιδικο με το ελεφαντακι...,μετα ακουστικε και το Bari, οπότε πριν προλαβουν να με πουν και παπαρι :mms: κατοχύρωσα το nickname μου!!
 

vaggeezz

Μέλος
Περιοχή
Κορωπί
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
990 Adve
Συνονοματε, ολιγον cryptic η απαντηση σου. George the Greek, τα δυο G ή "two G's" αγγλιστι με τη φωνητικη προφορα του "G's" ναναι "geez". Η πλακα ειναι οτι υπαρχει και συμφορουμιτης (επισης ΚαΤεΜακιας) @vaggeezz, εδω τι παιζει?? :D

:omg2::omg2::omg2: Λέτε να είμαι κρυφοGSάκιας και να μην το έχω ανακαλύψει ακόμα;;;;;;;;

Η ανάλυση πάντως @XLGeorge ορθή μου φαίνεται...
 
Top Bottom