Εξήγησε μας το nickname σου.....

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ο Aldebaran στα ελληνικα ειναι Λαμπαδίας και ελπιζα να μας πεις κατι με σουζες και "λαμπάδες" οταν εγραφες για Κατέμια!!
:ha
Λάμπουν τα ΚΤΜια όταν παίρνουν φωτιά :p
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
...........με σουζες και "λαμπάδες" οταν εγραφες για Κατέμια!!
:ha
Τώώώώρα, Πάει, φούστεψε και αυτός.... ποια ΚΤΜ, γιαμάσιτα τώρα.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Ο Aldebaran είναι αστέρας ο οποίος βρίσκεται στο τελευταίο στάδιο της ζωής του, εξου και το χρώμα του (έντονο πορτοκαλί). Εάν έχει ξαστεριά και χαμηλή φωτορύπανση, μπορείς να τον δεις αμυδρά με γυμνό μάτι.

Οπως ο Aldebaran, έτσι και τα ΚΤΜ λειτουργούν σα να είναι στο τελευταίο στάδιο της ζωής τους (βλάβες) και είναι και πορτοκαλί :p
:D


Επίσης, ο Aldebaran αποτελουσε συχνο αστρονομικό σώμα παρατήρησης στα καράβια, όταν στις νυχτερινές βάρδιες έπρεπε να τον μετρήσουμε με τον εξάντα και να διορθώσουμε τα σφάλματα των πυξίδων ή να κάνουμε πρακτική στο λεγόμενο τρίγωνο θέσης μαζί με άλλα δύο ουράνια σώματα, για να βρούμε τη θέση μας στον ωκεανο.

Aldebaran λέγεται κουφάλες!

Ούτε Αζερμπαϊτζάν!
Ούτε Αμπεμπαμπλόμ!
Ούτε Αμπελαλέ!

:fun:fun
Ξέρω τουλάχιστον 5 άτομα που σε φωνάζουν με το Νο2

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ξέρω τουλάχιστον 5 άτομα που σε φωνάζουν με το Νο2

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
Έχει χάρη που είμαι καλό παϊντί και σας αγαπώ όλους
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Χτ ινος ήταν αρχικά αλλά μετά έγινε Κτίνος και κρετίνος (κατά άλλους)
 

arisxj

Μέλος
Όνομα
aris
Μοτό
yamaha tdm900
ναι...
μου ελεγε τι να κανω μη το φερω τουμπα χαχαχαχ
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Nickname που χρησιμοποιούσα παντού όσο με πάει πίσω η μνήμη. Το κόλλησα μόνος μου, λόγω λόξας με την καταγωγή μου. Το έφερα με περηφάνια από πιτσιρικάς, λόγω αγάπης για την νομαδική ζωή. Οι οικογένειά μου ήταν Σαρακατσαναίοι νομάδες και ως πιτσιρικάς πέρασα πολλά καλοκαίρια στα τσελιγκάτα του Παρνασσού και των Βαρδουσίων όπου οι παππούδες μου ανέβαζαν τα κοπάδια. Πέρασα πολλά καλοκαίρια σε καλύβες(κονάκια) και αφού οι αναμνήσεις αυτής της ηλικίας μας συνοδεύουν στο υπόλοιπο της ζωής κράτησα αυτό το nickname για να θυμάμαι.Ήμουν η τελευταία γενιά που πρόλαβε τις ετήσιες μετακινήσεις από τα χειμαδιά στα βουνά και πίσω. Από εκεί και η λόξα για τα ταξίδια κάθε είδους μάλλον.
 
Top Bottom