Εξατμίσεις για 990 adventure

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Καλησπέρα στην παρέα,
Επειδή έψαξα και δεν βρήκα κάποιο θέμα σχετικά με εξατμίσεις (τελικά), θα ήθελα να γράψετε εδω γνώμες. Θέλω σιγά σιγά να βάλω και εγώ, οι dominator δεν μου άρεσαν όπως εφάρμοζαν και τις έδωσα. Κοιτάω για leo vince καθώς τις βρίσκω σε καλά λεφτά για καινούργιες και δίνουν και το δίχαλο ώστε να καταργηθεί το σύστημα bolt on. Έχω ρωτήσει και Παπαγιάννη, βγαίνουν φθηνότερες, μου αρέσει που είναι μαύρες αλλά πρέπει να κοπεί το δίχαλο (και άρα να αχρηστευτεί αν θέλω να βάλω πάλι τις μαμά - ή να αγοράσω άλλο, πράγμα που σχεδόν εξισώνει το κόστος με αυτό των leo vince).
Οι akrapovic είναι ωραίες, κατά την γνώμη μου όμως μάλλον ακριβές (τιμή μτχ όσο καινούργιες leo vince), δικαιολογείται?
Έχετε δοκιμάσει κάτι άλλο που μου διαφεύγει, χωρίς φυσικά να ξεφεύγει σε κόστος?
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
για ποιο μοντελο leo vince λες?

σε γενικες γραμμες παντως θα σου ελεγα να διαλεξεις κατι που να ταιριαζει στο οεμ συστημα και να μην ειναι τεραστιο σε διαμετρο...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
για ποιο μοντελο leo vince λες?

σε γενικες γραμμες παντως θα σου ελεγα να διαλεξεις κατι που να ταιριαζει στο οεμ συστημα και να μην ειναι τεραστιο σε διαμετρο...
Έχεις να προτείνεις κάτι συγκεκριμένο?
Ψάχνει και ο Alex990 τελικά για την δικιά του.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Έχεις να προτείνεις κάτι συγκεκριμένο?
Ψάχνει και ο Alex990 τελικά για την δικιά του.
δυστυχως οχι...εγω εχω τις στοκ ακραποβιτσ που ειναι θεοφαρδες στα 48χιλ. Νομιζω πως η μεταγενεστερη εξατμιση για τα αδβ 990 η πολυγωνη με την καρμπον αποληξη ειναι 42χιλ (καταλαβαν τι μαλακια εκαναν με τα μπουρια της σομπας)...στις δικες μου εχω τις ταπες για να παιρνει τα ποδια του το μηχανακι

γενικα το τελικο δεν ειναι πυρηνικη φυσικη, οσο δεν ξεφευγει σε διαμετρο πανω κατω θα δουλεψει το ιδιο....προσωπικα θα πηγαινα σε κατι μικροτερο απο τις πρωτες εργοστασιακες ακραπες...

οι wings ειναι μια καλη σχετικα λυση που τις προτιμουν πολλοι, αλλα επισης δε ξερω τι διαμετρο εχουν...
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Και εγώ που νόμιζα ότι οι akrapovic είναι καλύτερες (λόγω μεγάλου όγκου)...
Τα τελικά του race Tech είναι πιο μικρά σε όγκο,αν προτιμήσω αυτά, πρέπει να στενέψει ο σωλήνας πριν το τελικό ή να παραμείνει ίδιος?
Wings είναι επίσης ακριβές, FMF είναι αμερικανικές νομίζω και άρα μεταφορικά και τελωνείο τις καθιστούν απαγορευτικές.
Leo vince λέω αυτές
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Και εγώ που νόμιζα ότι οι akrapovic είναι καλύτερες (λόγω μεγάλου όγκου)...
Τα τελικά του race Tech είναι πιο μικρά σε όγκο,αν προτιμήσω αυτά, πρέπει να στενέψει ο σωλήνας πριν το τελικό ή να παραμείνει ίδιος?
Wings είναι επίσης ακριβές, FMF είναι αμερικανικές νομίζω και άρα μεταφορικά και τελωνείο τις καθιστούν απαγορευτικές.
Leo vince λέω αυτές

Αλλο πραγμα ο ογκος, αλλο η διαμετρος...

Οι leovince ειναι αξιολογη και ποιοτικη μαρκα, σιγουρα δεν ειναι κακη επιλογη


τωρα για τελικα απο παπαγιαννη, δε θα εμπαινα καν στον κοπο
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ειδικα΄στις εξατμίσεις ,κ ειδικά για τα 990 ,ισχύει απόλυτα το: "Οτι πληρώνεις > παίρνεις."

Επειδή δεν έχω χρόνο κ κουράγιο για αιτιολογικά σεντόνια ,θα καταγράψω απλά τη γνώμη μου.
Τι θα έπαιρνα εγώ δηλ ,αν είχα 990.

Με σειρά προτεραιότητας λοιπόν:
Νο.1. Acrapovich Trioval
No.2. Wings
No.3. Leovince
No.4 FMF
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Ειδικα΄στις εξατμίσεις ,κ ειδικά για τα 990 ,ισχύει απόλυτα το: "Οτι πληρώνεις > παίρνεις."

Επειδή δεν έχω χρόνο κ κουράγιο για αιτιολογικά σεντόνια ,θα καταγράψω απλά τη γνώμη μου.
Τι θα έπαιρνα εγώ δηλ ,αν είχα 990.

Με σειρά προτεραιότητας λοιπόν:
Νο.1. Acrapovich Trioval
No.2. Wings
No.3. Leovince
No.4 FMF

το οτι πληρωνεις παιρνεις ισχυει σε ελαχιστες περιπτωσεις γενικοτερα....ποσο μαλλον στα τελικα εξατμισεων που πρακτικα δεν κανουν οτιδηποτε σε θεμα αποδοσης του κινητηρα πλην ελαχιστων αρκετα μελετημενων περιπτωσεων...

απο τη στιγμη που οι leovince ειναι αρκετα οικονομικες στα 500ε, δεν εχει νοημα κατι αλλο
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Εχω τις Leo. ΠΑΡΑ πολυ ικανοποιημενος απο ποιοτητα. Ηχος σουπερ. Σε αυτα τα λεφτα δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις τιποτα καλυτερο.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
το οτι πληρωνεις παιρνεις ισχυει σε ελαχιστες περιπτωσεις γενικοτερα....ποσο μαλλον στα τελικα εξατμισεων που πρακτικα δεν κανουν οτιδηποτε σε θεμα αποδοσης του κινητηρα πλην ελαχιστων αρκετα μελετημενων περιπτωσεων...

απο τη στιγμη που οι leovince ειναι αρκετα οικονομικες στα 500ε, δεν εχει νοημα κατι αλλο
Αποψή σου - Aποψή μου
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Αποψή σου - Aποψή μου

Οχι δεν ειναι αποψη, αυτο που λεω ειναι γεγονος...Το οτι αξιζουν 2 τελικα 1000 η 1500ε (που περα απο τον ηχο και καποια μειωση βαρους δεν προσφερουν τιποτα) ειναι αποψη σου, χωρις κανενα επιχειρημα το οποιο να υποστηριζει αυτο το πραγμα.
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
rock n rolla_990
Επειδή βρήκα σε παλιότερο θέμα ότι τις είχες πάρει από Ιταλία, θυμάσαι από που?
Εδω εισαι! Εγω τις ειχα παρει και πιο φτηνα γιατι επαιζε και κουπονι απο το μαγαζι εκεινη τη περιοδο. Κανενα προβλημα στη συναλλαγη, σε μια βδομαδα ηταν στη πορτα μου. Στα θετικα οτι δεχεται paypal.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Οχι δεν ειναι αποψη, αυτο που λεω ειναι γεγονος...Το οτι αξιζουν 2 τελικα 1000 η 1500ε (που περα απο τον ηχο και καποια μειωση βαρους δεν προσφερουν τιποτα) ειναι αποψη σου, χωρις κανενα επιχειρημα το οποιο να υποστηριζει αυτο το πραγμα.
"Αρχηγέ" μου ,δεν ξέρω ΤΙ ΔΕΝ καταλαβαίνεις...;

Είπα ξεκάθαρα (μεταξύ άλλων) ,ότι αυτό που θα πω-γράψω ,αφορά το

....
Τι θα έπαιρνα εγώ δηλ ,αν είχα 990.
...
Εγώ λοιπόν ,θα έπαιρνα κάποια από αυτά που ανέφερα ,με σειρά που έχει σχέση με το ΠΟΙΟ ποσό θα ήμουν διατεθιμένος να δαπανήσω.

Εσύ πάρε όποια θες.
Κι ο καθένας επίσης.

Δεν τραβάω ζόρι προσωπικά με τις επιλογές κανενός ,εκτός κι αν αυτές επηρεάζουν εμένα χωρίς την συγκατάθεσή μου.

Σεντόνια για εσωτερικές κ εξωτερικές διαμέτρους ,μήκος ,back pressures ,ποιότητα κατασκευής ,ποιότητα υλικών ,βάρος ,αντοχή υλικών κατασκευής κ θερμομονωτικού στο χρόνο ,k άλλα όσα έχω διαπιστώσει εμπειρικά ,σήμερα ,δεν έχω διάθεση να τα αναλύσω.


ΥΓ: Σαφώς και μιά χαρά είναι οι Leo (έχω αγοράσει κι εγώ τέτοιες για μοτ/τα μου)
 
Τελευταία επεξεργασία:

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
"Αρχηγέ" μου ,δεν ξέρω ΤΙ ΔΕΝ καταλαβαίνεις...;

Είπα ξεκάθαρα (μεταξύ άλλων) ,ότι αυτό που θα πω-γράψω ,αφορά το



Εγώ λοιπόν ,θα έπαιρνα κάποια από αυτά που ανέφερα ,με σειρά που έχει σχέση με το ΠΟΙΟ ποσό θα ήμουν διατεθιμένος να δαπανήσω.

Εσύ πάρε όποια θες.
Κι ο καθένας επίσης.

Δεν τραβάω ζόρι προσωπικά με τις επιλογές κανενός ,εκτός κι αν αυτές επηρεάζουν εμένα χωρίς την συγκατάθεσή μου.

Σεντόνια για εσωτερικές κ εξωτερικές διαμέτρους ,μήκος ,back pressures ,ποιότητα κατασκευής ,ποιότητα υλικών ,βάρος ,αντοχή υλικών κατασκευής κ θερμομονωτικού στο χρόνο ,k άλλα όσα έχω διαπιστώσει εμπειρικά ,σήμερα ,δεν έχω διάθεση να τα αναλύσω.


ΥΓ: Σαφώς και μιά χαρά είναι οι Leo (έχω αγοράσει κι εγώ τέτοιες για μοτ/τα μου)

αν εχεις διαπιστωσει οτι υπαρχει back pressure, καλυτερα που δε γραφεις το σεντονακι, θα παει χαμενο :)

σε καθε περιπτωση η συζητηση δεν ξεκινησε για το τι θα επαιρνες εσυ, αλλα ξεκινησε για το επιχειρημα της αξιας σε σχεση με την τιμη, κοινως το οτι πληρωνεις παιρνεις και κατα ποσο ισχυει αυτο....
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
αν εχεις διαπιστωσει οτι υπαρχει back pressure, καλυτερα που δε γραφεις το σεντονακι, θα παει χαμενο :)

σε καθε περιπτωση η συζητηση δεν ξεκινησε για το τι θα επαιρνες εσυ, αλλα ξεκινησε για το επιχειρημα της αξιας σε σχεση με την τιμη, κοινως το οτι πληρωνεις παιρνεις και κατα ποσο ισχυει αυτο....
ΟΚ.
Εχεις δίκιο.
Κακώς ξεκίνησα συζήτηση μαζί σου.
Οσο ζω μαθαίνω.
Δεν θα επαναληφθεί.
 

lamogio0

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Bilakos
Μοτό
Ktm 990 Adventure 2009
Suzuki RM450Ζ 2009
Καλησπερες στην παρεα,
ειρηνη αδερφια ολοι λεμε την γνωμη μας και αυτο μονο.
Η δημοκρατια και η ελευθερια του λογου ειναι βασικες
αρχες σε τουτη την γωνια χωρις να θελουμε να αλλαξουμε
την γνωμη του καθενος με οσα πιστευουμε εμεις.
(RESPECT ΣΤΟΝ ΓΑΤΟ ειναι απο τα ατομα που παντα
θα σου πει την γνωμη του λεσ και ειναι δικο του προβλημα!)
Οσο για το θεμα επειδη και εγω θελω να βαλω καποια στιγμη
εξατμιση καθαρα και μονο για την θερμοκρασια ,ειχα καταληξει
στον κυριο Gorazd Marovič (wings).
Το μονο που θελω να ψαξω ειναι τι μετατροπη θελει να γινει απο 2 σε 1
αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα..... αρα απο μενα
+1 wings
 
Top Bottom