Εξατμιση Tenere 700

HackmaN

Χωμασφάλτινος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Xtz 660 tenere 2009
Σε τυχόν μικρή έκταση του ψαλιδιού έχει περιθώριο να μη βρει πάνω στο λαιμό, εκεί κοντά στην ένωση;

Δεν γινόταν να κάνει κάτι αντίστοιχο με της Hp corse, να περνάει δλδ κατά μήκος του υποπλαισίου;
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Σε τυχόν μικρή έκταση του ψαλιδιού έχει περιθώριο να μη βρει πάνω στο λαιμό, εκεί κοντά στην ένωση;

Δεν γινόταν να κάνει κάτι αντίστοιχο με της Hp corse, να περνάει δλδ κατά μήκος του υποπλαισίου;
Ακόμα και να τερματίσει η ανάρτηση και το ψαλίδι να φτάσει μέχρι απάνω, δεν φτάνει κοντά το τελικό. Επειδή είναι τραβηγμένο πιο πισω το το τελικό, το ψαλίδι είναι πιο λεπτό εκεί οπότε δεν ακουμπάει ποτέ. Πιθανόν να μπορούσε να γίνει (νομίζω κάποιος άλλος φίλος έχει παρουσιάσει τέτοια λύση) αλλά δεν μου αρέσει προσωπικά ο σωλήνας υδροροη που φτάνει μέχρι εκεί. Εμένα οπτικά είναι πιο εύπεπτη η λύση αυτή.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

HackmaN

Χωμασφάλτινος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Xtz 660 tenere 2009
stefos αν σου αρέσει και σε εξυπηρετεί τότε πάσο.

Εννοώ σε τυχόν έκταση προς τα κάτω του ψαλιδιού.
Να μου πεις δεν έχει πολλά περιθώρια αλλά λεμε. Ψυχαναγκαστικό κ υποχόνδριο θέμα. :Watching:
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
stefos αν σου αρέσει και σε εξυπηρετεί τότε πάσο.

Εννοώ σε τυχόν έκταση προς τα κάτω του ψαλιδιού.
Να μου πεις δεν έχει πολλά περιθώρια αλλά λεμε. Ψυχαναγκαστικό κ υποχόνδριο θέμα. :Watching:
Τώρα κατάλαβα τι μου είπες. Σε πλήρη έκταση δεν ακουμπάει, υπάρχει κενό.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

HackmaN

Χωμασφάλτινος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Xtz 660 tenere 2009
Μια χαρά! :) Αγρατσούνιστη εύχομαι πλέον.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Είμαι 99% ψημένος για το Τ αν όλα πάνε καλά αλλά αυτή η ιστορία με την εξάτμιση με προβληματίζει τα μάλα!

Δεν με ενδιαφέρει σε πρώτο χρόνο να βελτιώσω το μαμά τελικό αλλά το κατά πόσο θα προστατευθεί η μοτοσυκλέτα γενικά σε τυχών πτώση.
Η πατέντα των Ισπανών που αναφέρθηκε πιο πάνω στο εν λόγω νήμα δεν ξέρω κατά πόσο τελικά θα κάνει δουλειά. Για να μην πω ότι ίσως και να δημιουργεί πρόβλημα στο πλαίσιο σε χοντρή ή ατσαλη τούμπα!!

Καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση σε όλους!
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Είμαι 99% ψημένος για το Τ αν όλα πάνε καλά αλλά αυτή η ιστορία με την εξάτμιση με προβληματίζει τα μάλα!

Δεν με ενδιαφέρει σε πρώτο χρόνο να βελτιώσω το μαμά τελικό αλλά το κατά πόσο θα προστατευθεί η μοτοσυκλέτα γενικά σε τυχών πτώση.
Η πατέντα των Ισπανών που αναφέρθηκε πιο πάνω στο εν λόγω νήμα δεν ξέρω κατά πόσο τελικά θα κάνει δουλειά. Για να μην πω ότι ίσως και να δημιουργεί πρόβλημα στο πλαίσιο σε χοντρή ή ατσαλη τούμπα!!

Καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση σε όλους!
Οι λύσεις που έχουν ποστάρει παραπάνω ο stefos ο christosgr με εξτρα λαιμό και ο 640Armagedon με ενα κομμάτι hdpe στο ψαλίδι σε καλύπτουν μια χαρα για αρχή.
Εγω δεν βρίσκω λόγο για ιδιαίτερο άγχος με την εξάτμιση σε αυτο το μηχανάκι εκτός αν πρόκειται να το ρίχνεις απο δεξιά κάθε μέρα.

Εκτός αν είσαι πονεμένος κάτοχος 950/990 KTM ή BMW και τρωγεσαι... :dnl:
 

itsikis

Μέλος
Όνομα
Ισίδωρος
Μοτό
BETA evo 300 2t
YAMAHA tenere 700
Είμαι 99% ψημένος για το Τ αν όλα πάνε καλά αλλά αυτή η ιστορία με την εξάτμιση με προβληματίζει τα μάλα!

Δεν με ενδιαφέρει σε πρώτο χρόνο να βελτιώσω το μαμά τελικό αλλά το κατά πόσο θα προστατευθεί η μοτοσυκλέτα γενικά σε τυχών πτώση.
Η πατέντα των Ισπανών που αναφέρθηκε πιο πάνω στο εν λόγω νήμα δεν ξέρω κατά πόσο τελικά θα κάνει δουλειά. Για να μην πω ότι ίσως και να δημιουργεί πρόβλημα στο πλαίσιο σε χοντρή ή ατσαλη τούμπα!!

Καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση σε όλους!
Problem solved...


Καλή Ανάσταση...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Problem solved...


Καλή Ανάσταση...
Το οποίο πρέπει να συνδυαστεί με ένα tail tidy της OTR, συν 120 ευρώ δηλαδή.
 

itsikis

Μέλος
Όνομα
Ισίδωρος
Μοτό
BETA evo 300 2t
YAMAHA tenere 700
Το οποίο πρέπει να συνδυαστεί με ένα tail tidy της OTR, συν 120 ευρώ δηλαδή.
Υπάρχει και άλλη λύση...

 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Το οποίο πρέπει να συνδυαστεί με ένα tail tidy της OTR, συν 120 ευρώ δηλαδή.
Αυτό σκεφτόμουν κ εγώ αλλά μπορεί κ χωρίς t. tidy να είναι οκ όπως την βλέπω.. ίσως κ καλύτερα γιατί τα φλας θα είναι πιο μακριά κ πιο κάτω.

Γενικότερα νομίζω πως αυτό το configuration της εξάτμισης (ψηλά κ κοντά στην ουρά) κανονικά θα πρέπει να συνδυάζεται με ένα κιτ που να κατεβάζει πιο κάτω την πινακίδα/φλας ώστε να είναι από πάνω προς τα κάτω Φανάρι/εξάτμιση/φλας. Με σωστό σχεδιασμό δεν νομίζω πως θα είναι άσχημο.. για να μην πω θα είναι πιο ωραίο από το όλα μαζί πάνω στριμωγμένα όπως βλέπω μέχρι στιγμής στις πιο πολλές περιπτώσεις.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το οποίο πρέπει να συνδυαστεί με ένα tail tidy της OTR, συν 120 ευρώ δηλαδή.
Πάλι πολύ πιο φτηνή λύση από μια τυπική επώνυμη εξάτμιση, πχ την άκρα του καταλόγου
 
Reactions: STF
Top Bottom