Εξοπλισμός άνεσης και ασφάλειας μοτοσυκλετών

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πότε μου δεν κατάλαβα που χρησιμεύει αυτή η βάση.
Ποτε πίνεις καφέ?
Έχετε ανοιγομενα κράνη?
Ανοίγεις. Πίνεις. Κλείνεις?
Το καλαμάκι δε φεύγει απ τον αγέρα?
Αν φύγει, σκάει πάνω σου και σε λούζει στο γκαφε?
Αν βάλεις ελληνικό, δεν κρυώνει γρήγορα?
Αν βάλεις παγωμένο καφέ, δε ζεστενεται γρήγορα?

Ποτέ μου δεν κατάλαβα.

Μήπως είσθε ντελιβεραδες?
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Πότε μου δεν κατάλαβα που χρησιμεύει αυτή η βάση.
Ποτε πίνεις καφέ?
Έχετε ανοιγομενα κράνη?
Ανοίγεις. Πίνεις. Κλείνεις?
Το καλαμάκι δε φεύγει απ τον αγέρα?
Αν φύγει, σκάει πάνω σου και σε λούζει στο γκαφε?
Αν βάλεις ελληνικό, δεν κρυώνει γρήγορα?
Αν βάλεις παγωμένο καφέ, δε ζεστενεται γρήγορα?

Ποτέ μου δεν κατάλαβα.

Μήπως είσθε ντελιβεραδες?
Τσ τσ τσ τσ....

Καταρχην το πρωι που παω δουλεια εδω, στο 1.2χλμ σπιτι-εργοταξιο, κοτσαρω εκει το θερμος με τον γκαηφε.
Εαν γυριζω σπιτι και γουσταρω γκαηφε, κανω μια σταση στο πλησιεστερο στο σπιτι και τσιμπαω εναν.
Γενικα λιγο πριν φτασω γραφειο/εκαστοτε εργο τσιμπαω εναν γκαηφε.
Πινω πολλους γκαηφεδες.

Το καλαμακι παντα στην τσεπη, ή διπλωμενο στη μεση μεσα απο το καπακι.

Δεν ειναι για να κουβαλας καφε για 20 χλμ ξερω γω, γιατι στην πρωτη λακουβα θα τον λουστεις, θα αλλοιωθει ο μπολιτισμ...εεεε....η θερμοκρασια του ηθελα να πω, και γενικα δεν παιζει να τον μπιεις στην πορεια. Το ολο σκεπτικο (για εμενα τουλαχιστον) ειναι για μεταφορα καφε λιγο πριν φτασω στη δουλεια. Κατα καιρους βεβαια εχω βαλει και ρακαλακια, και μπουκαλακι νερο, κτλ.

Αλλα που να ξερετε εσεις απο τετχια...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πότε μου δεν κατάλαβα που χρησιμεύει αυτή η βάση.
Ποτε πίνεις καφέ?
Έχετε ανοιγομενα κράνη?
Ανοίγεις. Πίνεις. Κλείνεις?
Το καλαμάκι δε φεύγει απ τον αγέρα?
Αν φύγει, σκάει πάνω σου και σε λούζει στο γκαφε?
Αν βάλεις ελληνικό, δεν κρυώνει γρήγορα?
Αν βάλεις παγωμένο καφέ, δε ζεστενεται γρήγορα?

Ποτέ μου δεν κατάλαβα.

Μήπως είσθε ντελιβεραδες?
Το πιο σωστό ερώτημα είναι "έχετε κράνη".

Διότι στην νήσο του Αίαντα δεν ξέρω (καλά, ξέρω, αλλά λέμε τώρα) στο Αθηναϊκό βασίλειο κανείς* δεν φοράει. (*σχεδόν) Και καφέ πίνει και κινητό μιλάει (παίζει πολύ το σενάριο τζετάκι ή φουλ με βγαλμένη ζελατίνα και τρία νούμερα πιο μεγάλο και το κινητό σφηνωμένο στο μάγουλο) και τσιγάρο κάνει. Ταυτόχρονα. Όταν δεν μιλάει βγάΝει και σέλφις ή τσατάρει στο τίντερ.
Σήμερα παρατηρούσα και την λοιπή ένδυση, σορτσάκια και βερμούδες παντού, ΚΤΜ 990SMT και Ducati Multistrada συμπεριλαμβανομένων, ο δε μουλτιτέτοιος που είναι και γείτονας και τον βλέπω συχνά στο σεντετιέν μπογιατέν φορούσε λυτό κράνος ΜΟΜΟ τύπου Βέγγος "ξέρεις από βέσπα".

Η απορία που έχω σήμερα (και δεν έχει σχέση με το νήμα βέβαια) είναι, το φλας προσδίδει στον ανάβοντα αυτό κάποια μαγική ιδιότητα που λέει "ΚΑΝΤΕ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ, ΑΠΟΨΕ ΘΑ ΣΑΣ ΞΕΠΕΡΑΣΩ" και οφείλεις να συμμορφωθείς με το εμπνευσμένο αποτέλεσμα της αγχωμένης πρωινής του αυτοερωτικής απασχόλησης αδιαμαρτύρητα; Γιατί ο COCK δεν λέει αυτό αλλά δυστυχώς δεν ζούμε στο αμπουντάΠι να τον σταματάει ο τροχαίος και να τον κάνει τόπι στο ξύλο με την βοϊδόπουτσα. Όπου είπα τροχαίος, παιδάκια εκεί στην κάτω ΚηφισΆ όλα καλά, σόδομα και γόμορρα μπροστά στο μαγαζάκι και στον παλιό μας τον φάρο όλα...


Και για να το συνδέσω με το νήμα, καλή η τεχνολογία αλλά από τον μαλάκα δεν θα σε γλιτώσει τίποτα, ποτέ.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Τσ τσ τσ τσ....

Καταρχην το πρωι που παω δουλεια εδω, στο 1.2χλμ σπιτι-εργοταξιο, κοτσαρω εκει το θερμος με τον γκαηφε.
Εαν γυριζω σπιτι και γουσταρω γκαηφε, κανω μια σταση στο πλησιεστερο στο σπιτι και τσιμπαω εναν.
Γενικα λιγο πριν φτασω γραφειο/εκαστοτε εργο τσιμπαω εναν γκαηφε.
Πινω πολλους γκαηφεδες.

Το καλαμακι παντα στην τσεπη, ή διπλωμενο στη μεση μεσα απο το καπακι.

Δεν ειναι για να κουβαλας καφε για 20 χλμ ξερω γω, γιατι στην πρωτη λακουβα θα τον λουστεις, θα αλλοιωθει ο μπολιτισμ...εεεε....η θερμοκρασια του ηθελα να πω, και γενικα δεν παιζει να τον μπιεις στην πορεια. Το ολο σκεπτικο (για εμενα τουλαχιστον) ειναι για μεταφορα καφε λιγο πριν φτασω στη δουλεια. Κατα καιρους βεβαια εχω βαλει και ρακαλακια, και μπουκαλακι νερο, κτλ.

Αλλα που να ξερετε εσεις απο τετχια...
Έμεινα αναβδος :friendship:

Ντομεταξύ από τους πολλούς γκαφέδες δεν πρέπει να σου μιλάει κανείς στο εργοτάξιο.
Θα σε βλέπουν οι μπετατζίδοι και θα τους φεύγει το πηλοφόρι από τα χέρια...
Άσε που σε βλέπουν να καβαλάς και το τρανζάλπ....
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Έμεινα αναβδος :friendship:
Κι εγω, που προχτες κουβαλησα εναν φρεντο απο τη Βυτινα ισαμεδωπανω 15χλμ αποσταση και ηταν η πρωτη φορα που δεν ανοιξε το καπακι να με κανει παραλλαγη Βιετναμ σαν τα Λεπαρντ του ΕΣ...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το πιο σωστό ερώτημα είναι "έχετε κράνη".

Διότι στην νήσο του Αίαντα δεν ξέρω (καλά, ξέρω, αλλά λέμε τώρα) στο Αθηναϊκό βασίλειο κανείς* δεν φοράει. (*σχεδόν) Και καφέ πίνει και κινητό μιλάει (παίζει πολύ το σενάριο τζετάκι ή φουλ με βγαλμένη ζελατίνα και τρία νούμερα πιο μεγάλο και το κινητό σφηνωμένο στο μάγουλο) και τσιγάρο κάνει. Ταυτόχρονα. Όταν δεν μιλάει βγάΝει και σέλφις ή τσατάρει στο τίντερ.
Σήμερα παρατηρούσα και την λοιπή ένδυση, σορτσάκια και βερμούδες παντού, ΚΤΜ 990SMT και Ducati Multistrada συμπεριλαμβανομένων, ο δε μουλτιτέτοιος που είναι και γείτονας και τον βλέπω συχνά στο σεντετιέν μπογιατέν φορούσε λυτό κράνος ΜΟΜΟ τύπου Βέγγος "ξέρεις από βέσπα".

Η απορία που έχω σήμερα (και δεν έχει σχέση με το νήμα βέβαια) είναι, το φλας προσδίδει στον ανάβοντα αυτό κάποια μαγική ιδιότητα που λέει "ΚΑΝΤΕ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ, ΑΠΟΨΕ ΘΑ ΣΑΣ ΞΕΠΕΡΑΣΩ" και οφείλεις να συμμορφωθείς με το εμπνευσμένο αποτέλεσμα της αγχωμένης πρωινής του αυτοερωτικής απασχόλησης αδιαμαρτύρητα; Γιατί ο COCK δεν λέει αυτό αλλά δυστυχώς δεν ζούμε στο αμπουντάΠι να τον σταματάει ο τροχαίος και να τον κάνει τόπι στο ξύλο με την βοϊδόπουτσα. Όπου είπα τροχαίος, παιδάκια εκεί στην κάτω ΚηφισΆ όλα καλά, σόδομα και γόμορρα μπροστά στο μαγαζάκι και στον παλιό μας τον φάρο όλα...


Και για να το συνδέσω με το νήμα, καλή η τεχνολογία αλλά από τον μαλάκα δεν θα σε γλιτώσει τίποτα, ποτέ.
Ελα αγκόρι στο Σαλαμύκονο Σάββατο μεσημέρι στη μπαραλία να δεις τις 50 αποχρώσεις του κόκκινου στα ακράνωτα σκαλπ πάνω στα τιντιέμς και στα τιμαξ τα πεντακόσα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Να γίνετε μέλη του οικωλογικού κινήματοΖς "στο ποτήρι μου" και να πάρετε επαναχρησιμοποιούμενα (κάποιος που φτιάχνει τους Γρηγόρηδες ασούμε τα έχει δει με μεταλλικό καλαμάκιο) να εκλείψουν αυτοί οι κίνδυνοι.


Ελα αγκόρι στο Σαλαμύκονο Σάββατο μεσημέρι στη μπαραλία να δεις τις 50 αποχρώσεις του κόκκινου στα ακράνωτα σκαλπ πάνω στα τιντιέμς και στα τιμαξ τα πεντακόσα.
Under Kifissia Square κάθεσαι βλέπεις τους τροχαίους, τους νταβατζήδες με τα αυτοκίνητα-προϋπολογισμό μικρής Αφρικανικής χώρας στο ψαράδικο, τις ΒουΠουΔιώτισσες στο σουπερμαρσέ το δικό τους το παραδοσιακό με τον gluten free όροφο ΚΑΙ τις 50 αποχρώσεις του κρετίνου με το μηχανάκι.

Σήμερα είδα ΤΔΜ με μονή ολόσωμη και κώλο R6 κερδίζω κάτι πέρα από κάψιμο αμφιβληστροειδούς;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Εγώ βλέπω ότι υπάρχουν δύο απόψεις επί του θέματος. Νομίζω, κυρίως οι νεότεροι σε ηλικία οδηγοί, επιθυμούν περισσότερα από μια μοτοσυκλέτα, ενώ οι μεγαλύτεροι πιο απλές καταστάσεις. Έχει να κάνει με τον τρόπο που αντιλαμβάνονται την μηχανή. Η μηχανή που έχω οδηγήσει περισσότερα χρόνια (και περισσότερα χλμ) ήταν ένα r51/3. Το είχα για καθημερινή χρήση και ταξίδια καθώς είμαι της μιας μοτοσικλέτας. με είχε αφήσει μόνο από λάστιχο. Γύρισα την Κρήτη χωρίς τρίτη σχέση στο κιβώτιο (4αρι σασμαν ) και δούλευε χωρίς μπαταρία για κάνα μήνα. Όταν έβρεχε πήγαινα φρεναριστος τα πρώτα 500 μέτρα να στεγνώσουν τα νερά που είχαν πάρει τα ταμπούρα. Κατέβαινα από την σέλα και δεν μπορούσα να κουνήσω ούτε δάχτυλο μετά από ταξίδι αλλά είχα ευχαριστηθεί μοτοσικλέτα. Αν πάρετε ένα ερείπιο και κυκλοφορείτε με αυτό κάνα δύο χρόνια (οσοι δεν το έχετε ήδη κάνει )θα αλλάξετε τον τρόπο με τον οποίο βλέπετε τον μοτοσυκλετισμο. Καλά τα συστήματα αλλά χάνετε η ουσία. Αν τα κάνει όλα ένα κομπιούτερ τότε που είναι η ευχάριστη. Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Και μετά λέτε τους πενφεδακηφες ότι είναι καφεδακηδες.... Ντροπή σας.
Πάω να τραβήξω βιδεο ανάποδα την εθνική... Λουγκρες
Starbucks Riders παγκοσμίως, τυχαίο δεν το λες. Ποτηροθήκη τούρατεκ έχει;
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εγώ βλέπω ότι υπάρχουν δύο απόψεις επί του θέματος. Νομίζω, κυρίως οι νεότεροι σε ηλικία οδηγοί, επιθυμούν περισσότερα από μια μοτοσυκλέτα, ενώ οι μεγαλύτεροι πιο απλές καταστάσεις. Έχει να κάνει με τον τρόπο που αντιλαμβάνονται την μηχανή. Η μηχανή που έχω οδηγήσει περισσότερα χρόνια (και περισσότερα χλμ) ήταν ένα r51/3. Το είχα για καθημερινή χρήση και ταξίδια καθώς είμαι της μιας μοτοσικλέτας. με είχε αφήσει μόνο από λάστιχο. Γύρισα την Κρήτη χωρίς τρίτη σχέση στο κιβώτιο (4αρι σασμαν ) και δούλευε χωρίς μπαταρία για κάνα μήνα. Όταν έβρεχε πήγαινα φρεναριστος τα πρώτα 500 μέτρα να στεγνώσουν τα νερά που είχαν πάρει τα ταμπούρα. Κατέβαινα από την σέλα και δεν μπορούσα να κουνήσω ούτε δάχτυλο μετά από ταξίδι αλλά είχα ευχαριστηθεί μοτοσικλέτα. Αν πάρετε ένα ερείπιο και κυκλοφορείτε με αυτό κάνα δύο χρόνια (οσοι δεν το έχετε ήδη κάνει )θα αλλάξετε τον τρόπο με τον οποίο βλέπετε τον μοτοσυκλετισμο. Καλά τα συστήματα αλλά χάνετε η ουσία. Αν τα κάνει όλα ένα κομπιούτερ τότε που είναι η ευχάριστη. Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.
Το R51 σου είναι το fazer μου.
Είναι μηχανάρα και θα είναι μηχανάρα για πάντα.

Και μόλις ανέβεις στο XR με τα σέα του και τα μέα του, αντιλαμβάνεσαι ότι ωραία ήταν η εποχή που πήγαινε ο κόσμος με τα πόδια, ωραία ήταν και με τα πρώτα γαϊδούρια, ωραία ήταν και με τα κάρα με το αλογάκι, αλλά σαν το σύχρονο μηχανάκι δεν έχει. Δεν σου στερεί το παραμικρό από χαρά, μόνο παρατείνει την απόλαυση και διευρύνει το πεδίο που μπορείς να την έχεις.

Και πόσο χρονώ είσαι κύριε Χελώνε; Οι νεότεροι σε ηλικία σνομπάρουν την μηχανή λένε ΟΛΕΣ οι στατιστικές, να τα λέμε και αυτά.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Nα με συμπαθατε αλλα οπως εχουμε γραψει πολλακις εδω μεσα, η ουσια της μοτοσυκλετας ειναι ενα τελειως υποκειμενικο θεμα, και εντελως διαφορετικο για τον καθενα μας. Κατι που ειναι βαρετο για τον ενα ειναι η ουσια για τον αλλο, κατι που θεωρειται απαλευτο απο τον ενα ειναι το ονειρο του αλλου... Αλλος θελει αργα, αλλος γρηγορα, αλλος ασφαλτο, αλλος χωμα, αλλος στροφες, αλλος εθνικη, αλλος κοντυνα, αλλος μακρια, αλλος γκαζι καρυδι, αλλος βολτα χαλαρη και παει λεγοντας.

Σε μια κατα τα αλλα συμπαθεστατη (ΝΟΤ) κατηγορια συνανθρωπων μας πχ τους την εχει βαρεσει και πλεον το λαπτοπ δεν τους κανει για να γραφουν κειμενα, κουβαλανε μαζι τους πενηντακιλες γραφομηχανες αρχων 20ου αιωνα για να κανουν το κομματι τους. Μπορει εμενα να μου φαινεται καπως και να τους κραζω, αλλα δεν μπορω να αρνηθω οτι αυτο το πραγμα τους φερνει ευχαριστηση.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μλκα μου.... Αυτό είναι χειρότερο και από τα 130 με το xr στην εθνική.
Σταματήστε... Πλιζζζζζ
Αν δεν είχε πελάτες με gs το προϊόν θα έβγαινε; Δεν θα έβγαινε...
 
Top Bottom