Εξοπλισμός ασφαλείας για παιδιά

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Καλημέρα σε όλους. Έκανα μία αναζήτηση στο φόρουμ μας για εξοπλσιμό ασφαλέιας για παιδιά και δεν βρήκα πληροφορίες. Το ίδιο χαζεύοντας στα ηλεκτρονικά καταστήματα εξοπλισμού μοτοσυκλέτας στη χώρα μας, πολύ λίγα έχουν εξοπλισμό συγκεκριμένα για παιδιά. Ο γιος μου (ετών 10) που πλέον φτάνει τα πατάκια του συνεπιβάτη, μου έχει εκδηλώσει ενδιαφέρον ότι θέλει βόλτα. Αν βγάλουμε απο τη μέση προς το παρόν την κουβέντα για το πως νιώθω για να βάλω το παιδί μου σε δύο ρόδες, προτιμώ να γίνει από εμένα με πλήρη εξοπλισμό ώστε να καταλάβει πως πρέπει να καβαλάμε τη μοτοσυκλέτα και πως πρέπει να προστατευόμαστε. Αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω όσους ήδη πάνε βόλτες με τα παιδιά τους, τι εξοπλισμό χρησιμοποιούν και από που τον έχουν προμηθευτεί. Στο δικό μου το μυαλό θεωρώ αυτονόητο κράνος, μπουφάν, γάντια, παντελόνι, μπότες, αλλά δεδομένου ότι είναι παιδί ο εξοπλισμός θα χρειάζεται αλλαγή στην καλύτερη των περιπτώσεων κάθε δύο χρόνια, επειδή πλέον δεν θα χωράει σε αυτόν. Επίσης κοιτώντας σε αγγελίες δεν βλέπω μεταχειρισμένο εξοπλισμό που με κάνει να υποθέτω ότι δεν υπάρχει. Προσωπικά με προβληματίζει το υψηλό κόστος ανα μερικά χρόνια, υπάρχει κάποια άλλη λύση που εγώ δεν γνωρίζω ή δεν έχω σκεφτεί; Επίσης υπάχουν σχολές που μπορούν να εκπαιδεύσουν και συνεπιβάτες για το πως πρέπει να κάθονται στη μηχανή, τι να κάνουν κλπ.;

Ανοίξω το συγκεκριμένο θέμα σε μια προσπάθεια να μαζευτούν όσες περισσότερες πληροφορίες γινεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εγω στον δικο μου του εχω παρει επιαγκωνιδες και επιγονατιδες απο το μοτοκινηση στην βουλιαγμενης. Ειναι της Θορ και κανουν πολυ καλη δουλεια. Κρανος απο ενα μαγαζι διπλα στον Τζορτζοπουλο στην καλλιρροης που εχει κρανη για παιδια.
Το μοτοκινηση, εχει επισης θωρακες, μποτες κτλ για παιδια. Αυτο το μαγαζι ξερω, αυτο λεω, μιας και με εχει γλυτωσει απο αρκετο ψαξιμο!!!

Edit
Ασχετο,
Απο αυτο το μαγαζι ειχα παρει επισης, εκεινη την βαση κινητου που ελεγε ο maniak οτι σπανε τα αυτακια (ο σιδεροφαγος λεμε :p). Εκανε 31 ευρω τοτε, και ειναι ακομα ακλονητη!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Για τι ηλικία μιλάμε και κάθε πότε υπάρχει ανάγκη για αντικατάσταση του εξοπλισμού; Η επιλογή των επιαγκωνίδων και επιγονατίδων, σε αντίθεση με ένα μπουφάν, έχει γίνει για κάποιο συγκεκριμένο λόγο ή ήταν απλά θέμα επιλογής;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ωραίο θέμα!
Υπάρχει εξοπλισμός για τα παιδιά το θέμα είναι να τον φοράνε κιόλας.
Αντιγραφή θώρακα της Acerbis.
Εντουράδικα κράνη σε παιδικό κέλυφος.
Επιγονατίδες της Fox.
Για την άσφαλτο κράνος full face της MT και είμαστε τυχεροί που υπάρχουν μικρόσωμοι μοτοσυκλετιστές στην οικογένεια οπότε βολευόμαστε με μπουφάν παντελόνια κι μπότες...
Τώρα που το σκέφτομαι θα χρειαστώ ένα ζευγάρι εντουρόμποτες 40 νούμερο γιατί οι παλιές του παιδιού πλέουν τα λοίσθια...
Κάθε πρόταση καταστήματος ευπρόσδεκτη.
 

abakas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1250GS ADV
ΚΤΜ 950 ADV :-)
Ο γιος μου είναι πλέον 11 και έχουμε κάνει και 2 ταξίδια. Όσο αφορά την καθημερινότητα φοράει πάντα κράνος, μπουφάν, ορειβατικά μποτάκια. Στα ταξίδια τις μπότες την μητέρας του, και επιγονατίδες/επικνημίδες. Όσο αφορά το κράνος έχουμε την τύχη να φοράει η σύζυγος small οπότε το χρησιμοποιούμε στα ταξίδια. Επειδή το βάρος παίζει σημαντικό ρόλο στον αυχένα η λύση για καθημερινή χρήση ήταν ένα ελαφρύ κράνος Enduro στα 1100 γραμμάρια και σε λογική τιμή. Για μπουφάν επίσης βολεύει το καλοκαιρινό medium της μητέρας του (είναι στενή γραμμή) και για το χειμώνα προμηθεύτηκα ένα μεταχειρισμένο 46άρι χειμερινό Dainese με full προστασίες (κυκλοφορούν σε παρά πολύ καλές τιμές). Ακόμα να προσθέσω ότι ένα ζευγάρι ορειβατικά μποτάκια που μπορούν να χρησιμοποιηθούν και σε άλλες δραστηριότητες είναι ιδανική λύση και για τη μηχανή.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Για τι ηλικία μιλάμε και κάθε πότε υπάρχει ανάγκη για αντικατάσταση του εξοπλισμού; Η επιλογή των επιαγκωνίδων και επιγονατίδων, σε αντίθεση με ένα μπουφάν, έχει γίνει για κάποιο συγκεκριμένο λόγο ή ήταν απλά θέμα επιλογής;
Τις επιαγκωνιδες και τις επιγονατίδες, τις πήραμε σαν "έξτρα", γιατί τα φοράει και όταν κάνει ποδήλατο, μαζί με παιδικό εντουταδικο κρανος! Όταν πάμε βόλτα με το μηχανάκι, μόνο τις επιγονατίδες φοράει πάνω απ' το παντελονι, γιατί τα άλλα ειναι ήδη "επάνω" του!!!
 
Top Bottom