Εξωτερικό Μικρόφωνο & Τρίποδο φωτογραφικής

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Κοιτάζω για ένα low budget τρίποδο. Όλα αυτά που είναι περίπου στο 50ρικο κάνουν για ερασιτεχνική χρήση (βίντεο και εξωτερική φωτογραφία) ή είναι πεταμένα λεφτά. Υπάρχει κάποιο που αξίζει;
Επίσης βλέπω ότι και μέχρι τα 100-130 ευρώ δεν έχουν μεγάλες διαφορές σε χαρακτηριστικά και σχόλια χρηστών. Που είναι το σκαλοπάτι από θέμα κόστους που πας σε κάτι καλύτερο.

Σε εξωτερικό μικρόφωνο έχω καταλήξει στο Rode Videomicro. Αν κάποιος έχει εμπειρία ας μας πει. https://www.skroutz.gr/s/7974606/Rode-VideoMicro.html

Ευχαριστώ!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Κοιτάζω για ένα low budget τρίποδο. Όλα αυτά που είναι περίπου στο 50ρικο κάνουν για ερασιτεχνική χρήση (βίντεο και εξωτερική φωτογραφία) ή είναι πεταμένα λεφτά. Υπάρχει κάποιο που αξίζει;
Επίσης βλέπω ότι και μέχρι τα 100-130 ευρώ δεν έχουν μεγάλες διαφορές σε χαρακτηριστικά και σχόλια χρηστών. Που είναι το σκαλοπάτι από θέμα κόστους που πας σε κάτι καλύτερο.

Σε εξωτερικό μικρόφωνο έχω καταλήξει στο Rode Videomicro. Αν κάποιος έχει εμπειρία ας μας πει. https://www.skroutz.gr/s/7974606/Rode-VideoMicro.html

Ευχαριστώ!
Καλησπέρα Αντώνη!
Όσον αφορά το τρίποδο έχω εδώ και κάτι χρόνια ένα ZOMEI Z818 και είμαι υπέρ του δέοντος ευχαριστημένος.
Το είχα πάρει σε δημοπρασία όχι πάνω από 60-70€...
Γίνεται μονόποδο,στιβαρή κατασκευή από αλουμίνιο και από βάρος υποφερτό.
Για μικρόφωνο δεν...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τα τρίποδα δείχνουν την αξία τους όταν φυσάει.
Εγώ θα κοιτούσα μια καλή κεφαλή και φυσικά το βάρος, για όποιον περπατάει.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Κοιτάζω για ένα low budget τρίποδο. Όλα αυτά που είναι περίπου στο 50ρικο κάνουν για ερασιτεχνική χρήση (βίντεο και εξωτερική φωτογραφία) ή είναι πεταμένα λεφτά. Υπάρχει κάποιο που αξίζει;
Επίσης βλέπω ότι και μέχρι τα 100-130 ευρώ δεν έχουν μεγάλες διαφορές σε χαρακτηριστικά και σχόλια χρηστών. Που είναι το σκαλοπάτι από θέμα κόστους που πας σε κάτι καλύτερο.
Πολλά εξαρτώνται απο το πόσο σταθερό ανέχεσαι εσύ να είναι το τρίποδο και πόσο περίεργες θέσεις χρειάζεται να πάρει το τρίποδο για να φωτογραφήσεις αυτό που θέλεις χωρίς να αλλάζει θέση μονο του. Όσο πιο αυστηρά είναι τα κριτήρια και όσο ευκολότερη σου κάνει την ζωη τόσο ανεβαίνει η τιμή.

Όσον αφορά το τρίποδο έχω εδώ και κάτι χρόνια αυτό και είμαι υπέρ του δέοντος ευχαριστημένος.
To link δεν δουλευει!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πολλά εξαρτώνται απο το πόσο σταθερό ανέχεσαι εσύ να είναι το τρίποδο και πόσο περίεργες θέσεις χρειάζεται να πάρει το τρίποδο για να φωτογραφήσεις αυτό που θέλεις χωρίς να αλλάζει θέση μονο του. Όσο πιο αυστηρά είναι τα κριτήρια και όσο ευκολότερη σου κάνει την ζωη τόσο ανεβαίνει η τιμή.


To link δεν δουλευει!
Αρνείται να δουλέψει...
Το έγραψα και παραπάνω πρόκειται για ένα Zomei z818.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αντώνη antsoar είχα αγοράσει από τον Σταύρο (photoagora) αυτό εδώ
Δυστυχώς από ότι βλέπω ο Σταύρος δεν το έχει πια, δε χάνεις τίποτα να τον ρωτήσεις όμως. Αλλιώς και στο e-Galaxy μια χαρά είναι τα παιδιά.

Πολύ-πολύ καλό για τα λεφτά του, και διαθέσιμο να το δεις από κοντά και να παίξεις μαζί του.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αντώνη antsoar είχα αγοράσει από τον Σταύρο (photoagora) αυτό εδώ
Δυστυχώς από ότι βλέπω ο Σταύρος δεν το έχει πια, δε χάνεις τίποτα να τον ρωτήσεις όμως. Αλλιώς και στο e-Galaxy μια χαρά είναι τα παιδιά.

Πολύ-πολύ καλό για τα λεφτά του, και διαθέσιμο να το δεις από κοντά και να παίξεις μαζί του.
Έχω το ίδιο... Είναι πολύ καλό σε εύκολες συνθήκες, αλλά θα του αλλάξω κεφαλή κάποια στιγμή και είναι βαρύ για πεζοπορίες.
Στα χρήματα του.. Τιμιο
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Έχω το ίδιο... Είναι πολύ καλό σε εύκολες συνθήκες, αλλά θα του αλλάξω κεφαλή κάποια στιγμή και είναι βαρύ για πεζοπορίες.
Στα χρήματα του.. Τιμιο
Το θυμάμαι. Υπάρχει το ίδιο Κώστα και σε κάρμπον, 200 γρ. ελαφρύτερο αλλά... 145 ευρώ! Πάντως βαρύ δεν είναι, αλουμινένιο είναι. Σε συνθήκες πεζοπορίες βέβαια μετράνε και τα 100 γραμμάρια.
Εγώ το πρότεινα στον Αντώνη γιατί αν θυμάμαι καλά πήρε Mirrorles που είναι σχετικά ποιο ελαφριές και δε θα έχει πρόβλημα ούτε με η κεφαλή. Έβγαλα μαζί του φωτογραφίες σε ρολόγια χειρός με πολύ ανορθόδοξες γωνίες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Το θυμάμαι. Υπάρχει το ίδιο Κώστα και σε κάρμπον, 200 γρ. ελαφρύτερο αλλά... 145 ευρώ! Πάντως βαρύ δεν είναι, αλουμινένιο είναι. Σε συνθήκες πεζοπορίες βέβαια μετράνε και τα 100 γραμμάρια.
Εγώ το πρότεινα στον Αντώνη γιατί αν θυμάμαι καλά πήρε Mirrorles που είναι σχετικά ποιο ελαφριές και δε θα έχει πρόβλημα ούτε με η κεφαλή. Έβγαλα μαζί του φωτογραφίες σε ρολόγια χειρός με πολύ ανορθόδοξες γωνίες.
Στα ~145 θα πρότεινα αυτο Manfrotto Tripod MK290XTA3-3W
Εχει και ωραια κεφαλή.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στα ~145 θα πρότεινα αυτο Manfrotto Tripod MK290XTA3-3W
Εχει και ωραια κεφαλή.
Βασικά η πρόταση μου αφορούσε το αλουμινένιο στα 95 ευρώ (γιατί συζητάγαμε για προτάσεις μέχρι 100€). Αυτό μπήκε ως ελαφρύτερο.
Είχα και Manfrotto κάποτε αλλά το είχα για τη βαριά και μεγάλη D700, είναι σίγουρα μια κλάση πάνω σε ποιότητα κατασκευής.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το κάρβουνο είναι 1 κιλό αντί για 2.5 το αλουμίνιο και πολύ πιο μικρό διπλωμένο, με το ίδιο ύψος σε έκταση και σχεδόν ίδιο ελάχιστο.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Το κάρβουνο είναι 1 κιλό αντί για σχεδόν 3 το αλουμίνιο και πολύ πιο μικρό διπλωμένο, με το ίδιο ύψος σε έκταση και σχεδόν ίδιο ελάχιστο.
Η διαφορά βάρους μεταξύ του αλουμινένιου και του carbon (στη περίπτωση του benro) ήταν 200 γραμμάρια. 1200gr το αλουμινένιο, 1000gr το carbon. Μιλάμε πάντα για μικρά τρίποδα, μάλλον όχι κατάλληλα για DSLR.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Βασικά η πρόταση μου αφορούσε το αλουμινένιο στα 95 ευρώ (γιατί συζητάγαμε για προτάσεις μέχρι 100€). Αυτό μπήκε ως ελαφρύτερο.
Είχα και Manfrotto κάποτε αλλά το είχα για τη βαριά και μεγάλη D700, είναι σίγουρα μια κλάση πάνω σε ποιότητα κατασκευής.
Συγνωμη αλλα δεν ειχα καταλαβει πιο ειναι το μπατζετ. Ο antsoar εγραψε για 50-100 αλλα δεν εγραψε χρηση που σκέφτεται. Δεν εχω εμπειρια σε μικρα τριποδα.Ανεφερα το manfrotto γιατι σαν εταιρια την εμπιστεύομαι λογο ποιοτητας κατασκευης στο μεγαλο που εχω, ανταλλακτικων και εγγυησης. Το συγκεκριμενο επειδη δεν εχει κεφαλή μπαλα ειναι λιγο πιο σταθερο και ευκολο στον χειρισμο για εναν ερασιτέχνη. Επισης επειδη ειπε για βιντεο φανταστικα οτι με τα χερουλια θα μπορει να κανει παν αν θελει. Το βαρος ειναι παντα ενα θεμα αλλα η σταθεροτητα δεν ειναι ευκολο η φτηνο να την πετυχεις με πολυ ελαφριά τριποδα. Ειδικα σε τοσο χαμηλες τιμες.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ευχαριστώ για τις προτάσεις.
Ας βάλω λίγο λεπτομέρεια ακόμα και το στόρι. Η χρήση θα είναι εσωτερικές λήψεις βίντεο, τύπου στούντιο. Φωτογραφία τοπίου και εξωτερικές λήψεις βίντεο για "συνεντεύξεις" και "περάσματα" μοτοσυκλέτας. Στο τελευταίο ίσως να βοηθάει το pan αλλά μπορεί να βγαίνουν τα πλάνα και με το χέρι.
Χρήματα πολλά δεν θέλω να δώσω για το τρίποδο γιατί σκέφτομαι μελλοντικά την αγορά ενός μεταχειρισμένου τύπου gimball για τις εξωτερικές λήψεις.


Η αλήθεια είναι ότι μέχρι και που μου ήρθε η μηχανή στα χέρια δεν είχα καθόλου στο μυαλό μου το βίντεο. Η τελευταία φορά που είχα ασχοληθεί ήταν πριν 10 χρόνια όπου είχα φτιάξει ένα βίντεο κλιπ για μια εταιρεία που δούλευα. Χωρίς καμία προηγούμενη εμπειρία είχα κάνει σκηνοθεσία, σενάριο και μοντάζ, είχα βρει και στούντιο όπου είχαμε πάει όλη η ομάδα πωλήσεων και γράψαμε το τραγούδι. Στίχους είχε γράψει ένα παιδί από την ομάδα και στη μουσική "πατήσαμε" πάνω σε ένα ραπ κομμάτι της εποχής. Θυμάμαι ότι είχα ενθουσιαστεί απίστευτα, ήταν σαν να ανακάλυπτα μια ικανότητα που δεν ήξερα ότι έχω. Ωστόσο μόλις τελείωσε αυτό δεν ασχολήθηκα ξανά πότε με το άθλημα.

Μέχρι πριν λίγες μέρες που μου καρφώθηκε ένα προτζεκτάκι στο μυαλό, και έχω σκοπό να το τρέξω περισσότερο σαν δημιουργική απασχόληση ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα.

Τώρα θα μου πεις, που θα τις βρεις τις εξωτερικές λήψεις μέσα στο lockdown; αλλά σε αυτό περιμένω να απαντήσει ο amyroukai με τα διαγράμματα του :laugh:
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Έχω το zomei q111 zomei q111 | eBay

Αξιοπρεπέστατο για την τιμή του. Μάλιστα είναι τόσο χαμηλή η τιμή που και να μην σε βολέψει δεν χάνεις κάτι (για αυτά που έγραψες είναι ταμαμ).

Υ.Γ. Στο φέρνω μια μέρα να το δεις και από κοντα.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Έχω το zomei q111 zomei q111 | eBay

Αξιοπρεπέστατο για την τιμή του. Μάλιστα είναι τόσο χαμηλή η τιμή που και να μην σε βολέψει δεν χάνεις κάτι (για αυτά που έγραψες είναι ταμαμ).

Υ.Γ. Στο φέρνω μια μέρα να το δεις και από κοντα.
Συμφωνώ.
Έχω και το q100 και η τιμή του είναι πολύ χαμηλά σε σχέση με την ποιότητα του.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Επίσης προσπαθώ να βρω από κάπου να αγοράσω αυτό το Smallring χωρίς να μπλέξω με τελωνεία. Είναι συμβατό με το καπάκι της μπαταρίας ώστε να μην πρέπει να το ξεβιδώσεις κάθε φορά που πρέπει να την αλλάξεις

Σωκράτη νομίζω ότι υπάρχει και για Ζ6 αν ενδιαφέρεσαι

 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Επίσης προσπαθώ να βρω από κάπου να αγοράσω αυτό το Smallring χωρίς να μπλέξω με τελωνεία. Είναι συμβατό με το καπάκι της μπαταρίας ώστε να μην πρέπει να το ξεβιδώσεις κάθε φορά που πρέπει να την αλλάξεις

Σωκράτη νομίζω ότι υπάρχει και για Ζ6 αν ενδιαφέρεσαι

Τι διαφορες έχει το LCN 2525 από το LCN 2667...?
Στο παρακάτω λινκ μάλλον γλυτώνεις το τελωνείο και παίζεις και με την τιμή... ;)
 
Top Bottom