Εορταστική Ασφαλτάδα Κυριακή 17/12/2017(ΑΣΚΡΗ-ΑΡΒΑΝΙΤΣΑ).

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Εορταστική Ασφαλτάδα, παράλληλα με την Εορταστική χωματάδα των χωματερών μας συντρόχων, για όσους από εμάς δεν πατάμε πολύ χώμα, έτσι ώστε να βρεθούμε όλοι μαζί στο ίδιο μέρος και να ανταλλάξουμε γιορτινές ευχές από κοντά.
Οι Ασφάλτινοι, άς γράφουμε εδώ λοιπόν, για να αφήσουμε τα παιδιά στην ησυχία τους, να οργανώσουν και να ευχαριστηθούν την χωμάτινη διαδρομή τους.

Δεδομένου ότι το χώμα είναι απρόβλεπτο και θα υπάρξουν καθυστερήσεις και δεδομένου επίσης ότι η ασφάλτινη διαδρομή πρέπει να συμβαδίζει με τους χρόνους και τα Check των Χωμάτινων, η αναχώρηση των Ασφάλτινων θα γίνει λίγο πιό αργά.

Αναχώρηση από το Περίπτερο στις 0930, με αρχικό προορισμό την Οινόη και το πρόσφατα ανακαινισμένο καστρομονάστηρο του Οσίου Μελετίου.
https://el.wikipedia.org/wiki/Ιερά_Μονή_Οσίου_Μελετίου

Κατόπιν μέσω Πύλης-Πλαταιών-Ξηρονομής, άφιξη στην Άσκρη και συνάντηση με το Χωμάτινο κλιμάκιο για καφέ.

Η διαδρομή:
https://www.google.gr/maps/dir/Σταθμός 14, Λεωφόρος Αθηνών, Χαϊδάρι/Μόνη Οσίου Μελετίου/Πύλη Βοιωτίας/Ερυθρές/Ξηρονομή/Άσκρη/@38.1997086,23.3108803,11z/data=!4m38!4m37!1m5!1m1!1s0x14a1bace51f56dc3:0x5dfa109806e7068!2m2!1d23.6013783!2d38.0137237!1m5!1m1!1s0x14a1aa15938a71f3:0x2077cee687ee2e0d!2m2!1d23.4578649!2d38.1919422!1m5!1m1!1s0x14a10745a4016cc1:0x500bd2ce2bb0a20!2m2!1d23.4959863!2d38.214546!1m5!1m1!1s0x14a0557a0c6d745d:0x400bd2ce2b97e90!2m2!1d23.3221403!2d38.2174124!1m5!1m1!1s0x14a05edfe94d77e5:0xa0747d725a251fc9!2m2!1d23.0728607!2d38.2512006!1m5!1m1!1s0x14a0f6657b30a287:0x40407f4db081a0b1!2m2!1d23.1091944!2d38.3139482!3e0

Τόπος αναχώρησης: Περίπτερο(Σταθμός 14)
Ώρα αναχώρησης: 1030+(χαλαρά)
Ρυθμοί: Εορταστικοί (τουριστικοί)

Μετά από τον καφέ στην Άσκρη και αναλόγως με την ώρα αναχώρησης των Χωμάτινων και την διάθεση, ανεβαίνουμε πρός Κούκουρα και Αρβανίτσα, είτε μέσω Δόμβραινας/Θίσβης, είτε από Αλίαρτο/Άη Γιώργη.

https://www.google.gr/maps/dir/Άσκρη/Αρβάνιτσα, Κυριάκι/@38.3138598,22.8476349,11z/data=!3m1!4b1!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0x14a0f6657b30a287:0x40407f4db081a0b1!2m2!1d23.1091944!2d38.3139482!1m5!1m1!1s0x14a062898455cee5:0x45995668251fc316!2m2!1d22.8557771!2d38.3215916!3e0

Προτάσεις/παραλλαγές διαδρομής, όλα στο τραπέζι, αρκεί να συμβαδίζουμε στους χρόνους (στο περίπου) με αυτούς της Χωματάδας :friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Ωωω..ρε Πανο.... "φωτια" μου "αναψες"....δουλευω τις Κυριακες.....τωρα να "ψησω" τη γυναικα να ανοιξει το μαγαζι....γυρευε τι "ανταποδοτικα"......θα μου ζητησει !!!!!
Πρεπει να.....συμβουλευτω τον "μανιακο" γεροντα....αυτος ξερει απο "τετοια"......χαχαχα !!!!!!
 

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Είσ'ωραίος ρε συντοπίτη!:friendship:
Ανάλογα με το πρόγραμμα θα πράξω.. θα χαρώ πάντως να βολτάρουμε πάλι παρέα.:ok:
Κι εγώ θα χαρώ φίλε! Κι ας μην έχει αμπάρια και υπόγεια αυτή η βόλτα :laugh: Τώρα που το σκέφτομαι .... μπορεί και να ΄χει :D
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Να η ευκαιρία για κοινή βόλτα.Εγω θα πρότεινα μετά τον καφέ στην Άσκρη να κάνουμε ένα πισωγυρισμα και να κατέβουμε Αλυκή,μετά από εκεί να ανέβουμε Θίσβη,Αγία Άννα για να είμαστε σχεδόν μαζί με τους χωματινους στην Αρβανιτσα,αλλά βλέποντας και κάνοντας..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ωωω..ρε Πανο.... "φωτια" μου "αναψες"....δουλευω τις Κυριακες.....τωρα να "ψησω" τη γυναικα να ανοιξει το μαγαζι....γυρευε τι "ανταποδοτικα"......θα μου ζητησει !!!!!
Πρεπει να.....συμβουλευτω τον "μανιακο" γεροντα....αυτος ξερει απο "τετοια"......χαχαχα !!!!!!
Ευκολο......θα τις πεις οτι εισαι αδιαθετος και δεν μπορεις να πας στο μαγαζι!
Αφου παει η Νανα στο μαγαζι, εσυ θα ντυθεις και θα πας στη βολτα!

Οταν επιστρεψεις το βραδυ σπιτι και καταλαβει οτι την κοροιδεψες......η Παναγια μαζι σου:p
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ευκολο......θα τις πεις οτι εισαι αδιαθετος και δεν μπορεις να πας στο μαγαζι!
Αφου παει η Νανα στο μαγαζι, εσυ θα ντυθεις και θα πας στη βολτα!

Οταν επιστρεψεις το βραδυ σπιτι και καταλαβει οτι την κοροιδεψες......η Παναγια μαζι σου:p
:pointu: :pointu:
 

MARKOS-V

Μέλος
Όνομα
MARKOS
Μοτό
V STROM 650 L9
Ευκολο......θα τις πεις οτι εισαι αδιαθετος και δεν μπορεις να πας στο μαγαζι!
Αφου παει η Νανα στο μαγαζι, εσυ θα ντυθεις και θα πας στη βολτα!

Οταν επιστρεψεις το βραδυ σπιτι και καταλαβει οτι την κοροιδεψες......η Παναγια μαζι σου:p
εαν ομως επιστρεψει πρωτος ,δεν θα καταλαβει τιποτα.
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Να η ευκαιρία για κοινή βόλτα.Εγω θα πρότεινα μετά τον καφέ στην Άσκρη να κάνουμε ένα πισωγυρισμα και να κατέβουμε Αλυκή,μετά από εκεί να ανέβουμε Θίσβη,Αγία Άννα για να είμαστε σχεδόν μαζί με τους χωματινους στην Αρβανιτσα,αλλά βλέποντας και κάνοντας..
Δηλαδη τωρα μας λες αργους;;;;;;
Θα σας φαμε λαχανο πρωτοι θα φτασουμε!:stm::stm:
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
9.15 οι ασφάλτινοι ραντεβού, ωραία θα πάω με αυτούς. Που να ξυπνάω απο τα χαράματα με τους αλλους τους καμένους? Που βουτάνε στις λασπουριές σαν τα γουρούνια, ασε που εχουν καψει εγκεφαλικά κύτταρα απο τους κραδασμούς. Ασφαλτος, και πάλι ασφαλτος, χαλαρά κι κυρίως ξεκούραστα. Και ξαφνικά ενας δυνατός θόρυβος με ξύπνησέ.

"Θεέ μου τι εφιάλτης ήταν αυτός πάλι. Μάλλον μου έπεσαν βαριά για βράδυ το στιφάδο, η συκωταριά, το κοντοσούβλι που εμεινε απο το μεσημέρι και το μισό αρνί. Μπορει και το 1ο 4λιτρο τσιπουρο δεν ξερω. Πάντως το κρασί δεν ηταν. Προχτες ηπιαμε μια νταμιτζάνα και κοιμηθηκα όλο το απογευμα-βράδυ-πρωινό εως το μεσημέρι σα πουλάκι.

Πάω να ετοιμάσω το μηχανάκι.
Αλλα πρώτα να παραγγείλω κάτι να τσιμπήσω γιατί χώμα ερχεται, πρέπει να είμαι δυνατός."






Παναγιώτη φίλε μου επιτέλους θα συναντηθούμε μετα απο καιρό. Φοβερη η ιδεα της μικτής εκδρομής, κι ας δημιουργεί εφιάλτες σε κάποιους...
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
9.15 οι ασφάλτινοι ραντεβού, ωραία θα πάω με αυτούς. Που να ξυπνάω απο τα χαράματα με τους αλλους τους καμένους? Που βουτάνε στις λασπουριές σαν τα γουρούνια, ασε που εχουν καψει εγκεφαλικά κύτταρα απο τους κραδασμούς. Ασφαλτος, και πάλι ασφαλτος, χαλαρά κι κυρίως ξεκούραστα. Και ξαφνικά ενας δυνατός θόρυβος με ξύπνησέ.

"Θεέ μου τι εφιάλτης ήταν αυτός πάλι. Μάλλον μου έπεσαν βαριά για βράδυ το στιφάδο, η συκωταριά, το κοντοσούβλι που εμεινε απο το μεσημέρι και το μισό αρνί. Μπορει και το 1ο 4λιτρο τσιπουρο δεν ξερω. Πάντως το κρασί δεν ηταν. Προχτες ηπιαμε μια νταμιτζάνα και κοιμηθηκα όλο το απογευμα-βράδυ-πρωινό εως το μεσημέρι σα πουλάκι.

Πάω να ετοιμάσω το μηχανάκι.
Αλλα πρώτα να παραγγείλω κάτι να τσιμπήσω γιατί χώμα ερχεται, πρέπει να είμαι δυνατός."






Παναγιώτη φίλε μου επιτέλους θα συναντηθούμε μετα απο καιρό. Φοβερη η ιδεα της μικτής εκδρομής, κι ας δημιουργεί εφιάλτες σε κάποιους...
Με μπερδεψες. Ποιο απ τα δυο να ετοιμασω?:D
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Δηλαδη τωρα μας λες αργους;;;;;;
Θα σας φαμε λαχανο πρωτοι θα φτασουμε!:stm::stm:
Όχι το αντίθετο..Αλλά εμείς πύραυλοι εδάφους εδαφους:trt:.Η λες να βάλω χώματινα και να έρθω μαζί σας;;
 

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Δηλαδη τωρα μας λες αργους;;;;;;
Θα σας φαμε λαχανο πρωτοι θα φτασουμε!:stm::stm:
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο Αποστόλη! Γιατί νομίζεις ότι ξεκινάμε αργότερα οι Ασφάλτινοι! Γιατί αν πηγαίναμε μαζί μέχρι την Οινόη, θα πίναμε πρωινό τσαγακι από τους τακουνατους :D
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ευκολο......θα τις πεις οτι εισαι αδιαθετος και δεν μπορεις να πας στο μαγαζι!
Αφου παει η Νανα στο μαγαζι, εσυ θα ντυθεις και θα πας στη βολτα!

Οταν επιστρεψεις το βραδυ σπιτι και καταλαβει οτι την κοροιδεψες......η Παναγια μαζι σου:p
Αυτη η Παναγια ποσο μεγαλοδυναμη ειναι...που τα βαζει με γυναικες...:D:laugh::laugh:
 

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Να η ευκαιρία για κοινή βόλτα.Εγω θα πρότεινα μετά τον καφέ στην Άσκρη να κάνουμε ένα πισωγυρισμα και να κατέβουμε Αλυκή,μετά από εκεί να ανέβουμε Θίσβη,Αγία Άννα για να είμαστε σχεδόν μαζί με τους χωματινους στην Αρβανιτσα,αλλά βλέποντας και κάνοντας..
Πάνο, επειδή σίγουρα θα υπάρξουν καθυστερήσεις από τα παιδιά που θα κάνουν χώμα, έχουμε πολλές επιλογές και "μηχανισμούς" για να συμβαδίσουμε ώς πρός τους χρόνους. Αυτό που έγραψες, είναι μία πολύ καλή ιδέα.
Για να μην υπάρχει και πισωγύρισμα, μπορούμε να πάμε στην Άσκρη μέσω Ελλοπίας και μετά να κατέβουμε Ξηρονομή και Αλυκή.

Μπορούμε επίσης π.χ.
α)να παρατείνουμε την επίσκεψη μας στο μοναστήρι,
β)να κάνουμε στάση στο μνημείο στα Λεύκτρα,
γ)να παρατείνουμε την παραμονή μας στην Άσκρη,
δ)να προσθέσουμε αξιοθέτα μετά τον καφέ, πρίν την άφιξη στην Αρβανίτσα. (έχει αρκετά πάνω στο δρόμο μας).

Ωστόσο από πλευρά μας, δεν νομίζω να μπορούμε να το πλατιάσουμε πολύ το πράμα, οπότε βλέποντας και κάνοντας. Το να είσαι στο χώμα και να παίζεις, έχει σαφώς περισσότερο ενδιαφέρον από το να τριγυρνάς, θέλοντας να ξοδέψεις χρόνο και καύσιμο.
 
Top Bottom