Επιγονατίδες !! Ακούω Προτάσεις

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Tην προηγούμενη εβδομάδα, είχα μία μικρή πτωσή στην βροχή, αποτέλεσμα μία μερική ρήξη έσω πλαγίου στο γόνατο και εσωτερικές μικροκακώσεις στο γόνατο μικρό το κακό αν και πρέπει να περάσουν 1-2 μήνες για να είμαστε σίγουροι αν όλα θα δουλεύουν ΟΚ.

Να σημειώσω εδώ ότι το γόνατο δεν χτύπησε κάπου, αλλά με το πέσιμο και το σύρσιμο μάλλον ήρθε σε μη φυσιολογική θέση, λογικά οι επιγονατίδες θα βοηθούσαν.

Στην καθημερινή μετακίνηση μου στη δουλειά περίπου 30 χιλιόμετρα πήγαινε-έλα φοράω πάντα μπουφαν με προστασίες και μπότα μηχανής, αλλά για παντελόνι με προστασίες είναι δύσκολο.

Έχω επιγονατίδες οι οποίες φοριούνται όμως μέσα από παντελόνι και όχι από έξω, τις φορούσα για 1-2 χρόνια, αλλα τελικά είνα ταλαιπωρία, αν θέλεις να τις βγάλεις πρέπει να κατεβάσεις παντελόνι.:rolleyes:
Άρα τώρα ψάχνω για εξωτερικές.

Φίλος πάντως και γνώστης όταν έψαχνα την πρώτη φορά μου είπε να αποφύγω τις εξωτερικές γιατί με το πέσιμο φέυγουν από την θέση τους και τελικά δεν κάνουν την δουλειά τους.

Ακούω απόψεις και προτάσεις....
 
Τελευταία επεξεργασία:

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Εχω την εντύπωση πως ένα είδος επιγονατίδας υπάρχει και είναι στάνταρ. Ούτε εσωτερικό ούτε εξωτερικό. Ο χρήστης αποφασίζει πως θα τις βάλει.
Εχω πέσει με πολλά χιλιόμετρα (~35-40) σε χώμα με το ποδήλατο φορώντας τις επιγονατίδες και με τους δύο τρόπους και δούλεψαν εξίσου καλά. Ρόλο παίζει να είναι σωστά τοποθετημένες και σε καλή κατάσταση, ειδικά τα λάστιχα στήριξης.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εχω την εντύπωση πως ένα είδος επιγονατίδας υπάρχει και είναι στάνταρ. Ούτε εσωτερικό ούτε εξωτερικό. Ο χρήστης αποφασίζει πως θα τις βάλει.
Εχω πέσει με πολλά χιλιόμετρα (~35-40) σε χώμα με το ποδήλατο φορώντας τις επιγονατίδες και με τους δύο τρόπους και δούλεψαν εξίσου καλά. Ρόλο παίζει να είναι σωστά τοποθετημένες και σε καλή κατάσταση, ειδικά τα λάστιχα στήριξης.
ετσι...........
σφιξιμο καλο και δεν εχουν πρόβλημα....
 

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Εχω την εντύπωση πως ένα είδος επιγονατίδας υπάρχει και είναι στάνταρ. Ούτε εσωτερικό ούτε εξωτερικό. Ο χρήστης αποφασίζει πως θα τις βάλει.
Εχω πέσει με πολλά χιλιόμετρα (~35-40) σε χώμα με το ποδήλατο φορώντας τις επιγονατίδες και με τους δύο τρόπους και δούλεψαν εξίσου καλά. Ρόλο παίζει να είναι σωστά τοποθετημένες και σε καλή κατάσταση, ειδικά τα λάστιχα στήριξης.
Alex σε έρευνα που έκανα στο νετ, κάποιες τις δίνουν και για εξωτερική χρήση....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σταύρο ξέχασέ το!!!!!
Μιλάμε για κάκωση γονάτου! Καμιά επιγονατίδα με λάστιχα, σκρατσ κι ιμάντες ΔΕΝ πρόκειται να σε προστατεύσει από αυτό. Μόνο από κρούση σε προστατεύουν οι επιγονατίδες του μότοκρος, ή του εντούρο.
Αυτό που θα ήθελες, αλλά πάλι δεν κάνει μίλα με ορθοπαιδικούς και θα σου πουν, θα μπορούσε να είναι ένας "κηδεμόνας". Αυτός που χρησιμοποιείται στην αποκατάσταση από εγχείρηση χιαστών. Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύχρηστος στην καθημερινότητα, ειδικά στο καβαλίκεμα μηχανής....
Σε κάθε περίπτωση, να ξέρεις ότι αν τύχει και στραβοπατήσεις, ή υπάρξει συστροφή γονάτου, δεν την γλιτώνεις με κανενα προστατευτικό! Το μόνο που μπορεί να σώσει την κατάσταση, είναι ο δυνατός τετρακέφαλος και δικέφαλος μυς των ποδιών σου. Γυμναστική ή/και φυσιοθεραπεία ;)
Τα άλλα ξέχνα τα. Μόνο την ψυχολογία θα σου φτιάχνουν κι αυτό , ίσως, είναι χειρότερο....
 

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Σταύρο ξέχασέ το!!!!!
Μιλάμε για κάκωση γονάτου! Καμιά επιγονατίδα με λάστιχα, σκρατσ κι ιμάντες ΔΕΝ πρόκειται να σε προστατεύσει από αυτό. Μόνο από κρούση σε προστατεύουν οι επιγονατίδες του μότοκρος, ή του εντούρο.
Αυτό που θα ήθελες, αλλά πάλι δεν κάνει μίλα με ορθοπαιδικούς και θα σου πουν, θα μπορούσε να είναι ένας "κηδεμόνας". Αυτός που χρησιμοποιείται στην αποκατάσταση από εγχείρηση χιαστών. Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύχρηστος στην καθημερινότητα, ειδικά στο καβαλίκεμα μηχανής....
Σε κάθε περίπτωση, να ξέρεις ότι αν τύχει και στραβοπατήσεις, ή υπάρξει συστροφή γονάτου, δεν την γλιτώνεις με κανενα προστατευτικό! Το μόνο που μπορεί να σώσει την κατάσταση, είναι ο δυνατός τετρακέφαλος και δικέφαλος μυς των ποδιών σου. Γυμναστική ή/και φυσιοθεραπεία ;)
Τα άλλα ξέχνα τα. Μόνο την ψυχολογία θα σου φτιάχνουν κι αυτό , ίσως, είναι χειρότερο....
Tα ξέρω πολύ καλά Θόδωρα αυτά, δεν αφορά τον τραυματισμό η ερώτηση, απλά ήταν η αφορμή να αποφασίσω την αγορά για επιγονατίδες που θα είναι αξιόπιστες για να φορεθούν πάνω από παντελόνι και να προστετέψουν το γόνατο από κτύπημα, οι κακώσεις τις περισσότερες φορές έρχονται και απο το κτύπημα.
Η αποθεραπεία ήδη έχει αρχίσει...;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Έχεις κοιτάξει για τζην μηχανής με γόνατα κλπ;
Πρέπει να αγοράσω 3-4 τέτοια !! και θα μπορώ να τα φοράω 14 ώρες την μέρα..χειμώνα - καλοκαίρι ;

μιλώ για καθημερινή μετακίνηση, αν και τελικά από άποψη ασφάλειας είναι η καλύτερη λύση γιατί προστατεύουν και από το κάψιμο...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Tα ξέρω πολύ καλά Θόδωρα αυτά, δεν αφορά τον τραυματισμό η ερώτηση, απλά ήταν η αφορμή να αποφασίσω την αγορά για επιγονατίδες που θα είναι αξιόπιστες για να φορεθούν πάνω από παντελόνι και να προστετέψουν το γόνατο από κτύπημα, οι κακώσεις τις περισσότερες φορές έρχονται και απο το κτύπημα.
ΟΚ>
Κάνε μια βόλτα στα εντουρο-μάγαζα στην Καλιρρόης. Ζήτα συγκεκριμένα τι θες, και θα βρεις ό,τι κυκλοφορεί. Εκεί διαλέγεις....
Πάντως αυτό που έπαθες προχθές, δεν το γλίτωνες ούτε και πανοπλία να φορούσες. Θα περάσω να σε δω ;)
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Πρέπει να αγοράσω 3-4 τέτοια !! και θα μπορώ να τα φοράω 14 ώρες την μέρα..χειμώνα - καλοκαίρι ;

μιλώ για καθημερινή μετακίνηση, αν και τελικά από άποψη ασφάλειας είναι η καλύτερη λύση γιατί προστατεύουν και από το κάψιμο...

Κοίτα, αντί να αγοράσεις ένα "φιρμάτο" τζήν, με τα ίδια φράγκα αγοράζεις ένα που κουβαλάει και λίγη τεχνολογία. Στο μεταξύ, αν έχεις το νού σου (και είσαι τυχερός στο νούμερο), βρίσκεις και ευκαιρίες: http://www.louis.de/_1085a0af4cc5f1941bace62c9eac7d8888/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=208730
 

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
ΟΚ>
Κάνε μια βόλτα στα εντουρο-μάγαζα στην Καλιρρόης. Ζήτα συγκεκριμένα τι θες, και θα βρεις ό,τι κυκλοφορεί. Εκεί διαλέγεις....
Πάντως αυτό που έπαθες προχθές, δεν το γλίτωνες ούτε και πανοπλία να φορούσες. Θα περάσω να σε δω ;)
Προς το παρόν είναι σπίτι, δεν θέλω να το πατήσω για καμιά βδομάδα....:rolleyes:
 

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Κοίτα, αντί να αγοράσεις ένα "φιρμάτο" τζήν, με τα ίδια φράγκα αγοράζεις ένα που κουβαλάει και λίγη τεχνολογία. Στο μεταξύ, αν έχεις το νού σου (και είσαι τυχερός στο νούμερο), βρίσκεις και ευκαιρίες: http://www.louis.de/_1085a0af4cc5f1941bace62c9eac7d8888/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=208730
Eυχαριστώ Παναγιώτη..:),
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Παρακαλώ. Εγώ πάντως παρήγγειλα ένα την περασμένη εβδομάδα, βγήκε 45€ με τα ταχυδρομικά και πάλι είναι φτηνό. ΑΝ θες μπορείς να περιμένεις εντυπώσεις (ρισκάροντας βέβαια να μην μείνει τίποτα).
 

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Παρακαλώ. Εγώ πάντως παρήγγειλα ένα την περασμένη εβδομάδα, βγήκε 45€ με τα ταχυδρομικά και πάλι είναι φτηνό. ΑΝ θες μπορείς να περιμένεις εντυπώσεις (ρισκάροντας βέβαια να μην μείνει τίποτα).
Μόνο τα νούμερα με προβληματίζουν, παραγγέλνω το 46 και ο θεός βοηθός... :)
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Θα συμφωνήσω με τον Θόδωρα, παραπάνω αλλά από προσωπική εμπειρία οι επιγονατίδες είναι απαραίτητες...

Δεν είναι όλες οι πτώσεις τρομακτικές, όμως όλες οι πτώσεις ματώνουν...

Στην μοναδική φορά που έπεσα πριν χρόνια από το σύρσιμο του γονάτου φάνηκε η πραγματική μου επιγονατίδα, το κόκκαλο(δες εικονα)..




Αν φορούσα τις προστατευτικές επιγονατίδες μου θα έβγαινα αλώβητος...

Φορούσα ένα απλό jeen, από τότε ποτέ χωρίς προστασία....

Σπανίως πλέον βγαίνω χωρίς το παντελόνι μου το κορντούρα, αν το κάνω φοράω αυτές...

Dainese γυρω στα 50 ευρώ...


Αλλά ζηλεύω αυτές παρακατω:

http://www.revzilla.com/motorcycle/dainese-hybrid-knee-brace-pro
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Οι τελευταίες που ζηλεύει ο Χάρης και οι Thor του Βασίλη, μοιάζουν με τον κηδεμόνα που λέω και κάνουν ακόμα και γι αυτό που έπαθε ο Σταύρος, μέχρι έναν βαθμό. Οι υπόλοιπες είναι για προστασία από τα χτυπήματα- γδαρσίματα (έως και το κόκκαλο) όπως έπαθε ο Χάρης.
Διευκρινίζω ότι δε λέω όχι στις επιγονατίδες, απλά επισημαίνω τη λειτουργίκότητά τους και τη χρήση - χρησιμότητά τους.....:)
Αφορμή βέβαια ο Σταύρος κι αυτό που έπαθε με ένα απλό πέσιμο.
Και πάλι περαστικά Σταυράκο !!!
 

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Eυχαριστώ παιδιά, σκοπός της ερώτησης ήταν να μάθω αν υπάρχει κάποια επιγονατίδα με χαρακτηριστικά που θα την έκαναν να είναι περισσότερο προτιμητέα από κάποια άλλη στην λογική της προστασίας, της άνεσης αλλά και της ευχρηστίας.
Θα δω που μπορώ να δω από κοντά αυτά που πρότειναν ο Χάρης και ο Βασίλης και βλέπουμε...;)
 

xurxes

"καφέ#αρκούδα"
Περιοχή
Salonika
Όνομα
Basil
Μοτό
KTM 690 ENDURO R
BMW R1200 GSA
κάτι πολυ καλο στα λεφτά του dainese είναι και αυτο το μοντέλο:
EVS Axis Pro Knee Brace


άκρως επάγγελματικο!!!!!....κοντα στα 450€





Asterisk Releases New “Cyto Cell” Brace
Asterisk Releases Cyto Cell Knee Brace
By Michael Antonovich
Mon, Jan 28 2013 9:36 am | 0 Comments
SHARE: Share on facebook Share on twitter Share on tumblr More Sharing Services
Asterisk Releases New “Cyto Cell” Brace





Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
κάτι πολυ καλο στα λεφτά του dainese είναι και αυτο το μοντέλο:
EVS Axis Pro Knee Brace
..................................

Sent from my iPhone using Tapatalk


Αυτό Βασίλη είναι ο κηδεμόνας που έλεγα;)

Γι αυτό κάνει και τόσα λ7! Και στα ορθοπεδικά, πάνω κάτω εκεί παίζει. Όπως βλέπουμε δεν υπάρχουν ιμάντες, τα δεσίματα είναι σταθερα και επιτρέπει στην άρθρωση να κινείται μόνο κατά μια ένοια. Μειώνει τους βαθμούς ελευθερίας δηλαδή.:)
 
Top Bottom