Επιγονατίδες !! Ακούω Προτάσεις

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ειναι λιγακι υπερβολικο.....
ενα τζινακι με προστασία, ειναι μονοδρομος σταυρή..
και να κυκλοφορεις με το μεγαλο, οταν βρεχει;)
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Ετοίμασα ένα βιντεακι με μια πολύ δυνατή πτώση που είχα και πραγματικά αν δεν φορούσα προστατευτικα θα είχα πολύ άσχημα χτυπηματα σε χέρια και πόδια.
Στα χέρια φοράω προστατευτικα της ufo και στα πόδια της accerbis. όπως βλέπετε τα φοραω έξω από το παντελόνι. Επίσης είναι προστατευτικα απλης σειράς, όχι τίποτα φουλ έξτρα. παρόλο αυτα δούλεψαν άψογα και τα πάνω και τα κάτω και έτσι την γλυτωσα με μόνο μια τενοντίτιδα στο αριστερό μπράτσο και αυτό γιατί εγκλοβιστηκε το χέρι μου μεταξύ εδάφους και σώματος μου. θυμάμαι ότι σερνομουν πάνω στα προστατευτικα και αυτο μου έκανε τρομερή εντύπωση τότε.

 

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Άσχημη τούμπα, είναι και θέμα τύχης πάντως αν και πόσο θα χτυπήσεις, στο ποδήλατο πάντως τα πρώτα μαθήματα που κάνουν σε πιτσιρίκια είναι πως να πέφτεις....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ειναι λιγακι υπερβολικο.....
ενα τζινακι με προστασία, ειναι μονοδρομος σταυρή..
και να κυκλοφορεις με το μεγαλο, οταν βρεχει;)
Το ABS σώζει;););)
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Ετοίμασα ένα βιντεακι με μια πολύ δυνατή πτώση που είχα και πραγματικά αν δεν φορούσα προστατευτικα θα είχα πολύ άσχημα χτυπηματα σε χέρια και πόδια.
Στα χέρια φοράω προστατευτικα της ufo και στα πόδια της accerbis. όπως βλέπετε τα φοραω έξω από το παντελόνι. Επίσης είναι προστατευτικα απλης σειράς, όχι τίποτα φουλ έξτρα. παρόλο αυτα δούλεψαν άψογα και τα πάνω και τα κάτω και έτσι την γλυτωσα με μόνο μια τενοντίτιδα στο αριστερό μπράτσο και αυτό γιατί εγκλοβιστηκε το χέρι μου μεταξύ εδάφους και σώματος μου. θυμάμαι ότι σερνομουν πάνω στα προστατευτικα και αυτο μου έκανε τρομερή εντύπωση τότε.

Πωωπωω αλεξ αν δεν έβλεπα το ποδήλατο θα ορκιζομουν ότι είσαι με εντουρο μηχανάκι :Ο
Άσχημα τα πεσιματα με το ποδήλατο αλλα και τι ταχύτητες ειναι αυτές!


Sent from my Hands using Fingers
 

angelo_balto

Overlander
Περιοχή
Γλυφαδα
Όνομα
Αγγελος
Μοτό
KTM 950 SE
κάτι πολυ καλο στα λεφτά του dainese είναι και αυτο το μοντέλο:
EVS Axis Pro Knee Brace


άκρως επάγγελματικο!!!!!....κοντα στα 450€





Asterisk Releases New “Cyto Cell” Brace
Asterisk Releases Cyto Cell Knee Brace
By Michael Antonovich
Mon, Jan 28 2013 9:36 am | 0 Comments
SHARE: Share on facebook Share on twitter Share on tumblr More Sharing Services
Asterisk Releases New “Cyto Cell” Brace





Sent from my iPhone using Tapatalk
Τις EVS που δείχνεις φοράω, αλλά μόνο για enduro... Με τη χοντρή μόνο απλό τουριστικό παντελόνι.

Η αλήθεια είναι οτι μόνο διάφορα knee-brace θα σου προστατέψουν το γόνατο απο δυνάμεις στρέψης.
Οι απλές επιγωνατίδες (30-80€) είναι μόνο για καμια πέτρα ή γδαρσίματα...

Βέβαια ΜΗΝ ψάχνεις για απόλυτη προστασία + βολικό για κάθε μέρα. Δεν παίζει ...
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Συμφωνω με τον Forester, οσον αφορα την στρεψη του γονατου μονο τα knee-brace τυπου asterisk ή EVS θα σε προστατεψουν καπως, αλλα ειναι δύσχρηστα, ακριβα και καθολου βολικα για καθημερινη χρηση, εχω τις asterisk τις φοραω παντα με εσωτερικο καλτσακι και μονο σε αγωνιστικο enduro.
Πιστευω μια απλη εξωτερικη επιγονατιδα οπως γραφει και ο ckalfas (Υπαρχουν και υφασματινες διακριτικες) θα προστατεψει απο τυχον πτωση-κρουση
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
φοράω της dainese εδώ με κανα 2 χρόνια.,
άψογες απο προστασία και δέσιμο στο πόδι.,
και μικροκαμομένες ., μπορουν να φορεθουν και κάτω απο ένα τζινάκι.,
για πόλη και την δουλεια που της θες .,
είναι οι καλύτερες.,

 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Σταύρο ξέχασέ το!!!!!
Μιλάμε για κάκωση γονάτου! Καμιά επιγονατίδα με λάστιχα, σκρατσ κι ιμάντες ΔΕΝ πρόκειται να σε προστατεύσει από αυτό. Μόνο από κρούση σε προστατεύουν οι επιγονατίδες του μότοκρος, ή του εντούρο.
Αυτό που θα ήθελες, αλλά πάλι δεν κάνει μίλα με ορθοπαιδικούς και θα σου πουν, θα μπορούσε να είναι ένας "κηδεμόνας". Αυτός που χρησιμοποιείται στην αποκατάσταση από εγχείρηση χιαστών. Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύχρηστος στην καθημερινότητα, ειδικά στο καβαλίκεμα μηχανής....
Σε κάθε περίπτωση, να ξέρεις ότι αν τύχει και στραβοπατήσεις, ή υπάρξει συστροφή γονάτου, δεν την γλιτώνεις με κανενα προστατευτικό! Το μόνο που μπορεί να σώσει την κατάσταση, είναι ο δυνατός τετρακέφαλος και δικέφαλος μυς των ποδιών σου. Γυμναστική ή/και φυσιοθεραπεία ;)
Τα άλλα ξέχνα τα. Μόνο την ψυχολογία θα σου φτιάχνουν κι αυτό , ίσως, είναι χειρότερο....
ΣΩΣΤΑ !!!!!!!!!!!!
 

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
ΣΩΣΤΑ !!!!!!!!!!!!
Τον κηδεμόνα ήδη τον φοράω, τις επιγονατίδες τις θέλω για προστασία από εδώ και πέρα άσχετα με τον τραυματισμό, μελετώντας τον μηχανισμό που προκάλεσε το πρόβλημα κατέληξα ότι αν τις φορούσα πιθανόν να μην είχα πάθει τίποτα. Το γόνατο τελικά δεν γύρισε, αλλά χτύπησε από την έξω δεξιά πλευρά κατά την πτώση με αποτέλεσμα την ρήξη του έσω πλάγιου (κλασικός μηχανισμός :(). Αν υπήρχαν επιγονατίδες πιθανόν να την γλύτωνα...:)
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Τον κηδεμόνα ήδη τον φοράω, τις επιγονατίδες τις θέλω για προστασία από εδώ και πέρα άσχετα με τον τραυματισμό, μελετώντας τον μηχανισμό που προκάλεσε το πρόβλημα κατέληξα ότι αν τις φορούσα πιθανόν να μην είχα πάθει τίποτα. Το γόνατο τελικά δεν γύρισε, αλλά χτύπησε από την έξω δεξιά πλευρά κατά την πτώση με αποτέλεσμα την ρήξη του έσω πλάγιου (κλασικός μηχανισμός :(). Αν υπήρχαν επιγονατίδες πιθανόν να την γλύτωνα...:)
Σε αυτή τη περίπτωση σίγουρα θα είχες μία.....προστασία αλλά ποτέ την ΑΠΟΛΥΤΉ. Δυστυχώς οι μοτοσυκλετιστές είμαστε εκτεθειμένοι σε πολλούς "παράγοντες" που διαμορφώνουν την ασφάλειά μας. Ο "ΜΟΝΟΣ" που μπορεί να μας προστατέψει είναι ο εαυτός μας. Η σωστή "μάθηση" σε συνδυασμό με την αντίληψη των "πραγμάτων", είναι μια ΔΥΝΑΤΗ ΑΣΠΙΔΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ...............
 

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Σε αυτή τη περίπτωση σίγουρα θα είχες μία.....προστασία αλλά ποτέ την ΑΠΟΛΥΤΉ. Δυστυχώς οι μοτοσυκλετιστές είμαστε εκτεθειμένοι σε πολλούς "παράγοντες" που διαμορφώνουν την ασφάλειά μας. Ο "ΜΟΝΟΣ" που μπορεί να μας προστατέψει είναι ο εαυτός μας. Η σωστή "μάθηση" σε συνδυασμό με την αντίληψη των "πραγμάτων", είναι μια ΔΥΝΑΤΗ ΑΣΠΙΔΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ...............
Συμφωνώ 100% και με βάση αυτή τη λογική η "εκπαίδευση" πρέπει να είναι διαρκής και πολυεπίπεδη. :ok:
 

Xenos

Μέλος
Περιοχή
Περιστερι-Πευκη
Όνομα
Ξενοφων
Μοτό
GS 1200- 06
εγω παντος ενας ακομα λογος για να τις αγορασω ειναι κ το υπερβολικο κρυο που αισθανομαι στα γονατα των χειμωνα,ειναι μερες που αισθανομαι βελονες στα γονατα!!
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Το ανεβάζω εδώ για να μην ανοίγω άλλο θέμα.

Έχω θέμα με τα παντελόνια κορντούρα. Σε κανένα από τα δύο (dainese και nordcode) δεν κάθονται σωστά οι επιγονατίδες στο γόνατο/κνήμη και αποφάσισα να τις αφαιρέσω και να φοράω, πάνω από το κολάν, τύπου καλτσα.

Μετά από έρευνα κατέληξα σε αυτές.


Είναι level 2, είναι revit… Απόψεις;
 

Dimitris Dims

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Tenere 700
Το ανεβάζω εδώ για να μην ανοίγω άλλο θέμα.

Έχω θέμα με τα παντελόνια κορντούρα. Σε κανένα από τα δύο (dainese και nordcode) δεν κάθονται σωστά οι επιγονατίδες στο γόνατο/κνήμη και αποφάσισα να τις αφαιρέσω και να φοράω, πάνω από το κολάν, τύπου καλτσα.

Μετά από έρευνα κατέληξα σε αυτές.


Είναι level 2, είναι revit… Απόψεις;
Νατάσα καλησπέρα και εγώ τις γλυκοκοιτάζω καιρό τώρα αλλά δεν εχω βρει κάποιον να μας πει την γνώμη του αν τελικά τις αποκτήσεις ενημέρωσε μας σε παρακαλώ !
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Το ανεβάζω εδώ για να μην ανοίγω άλλο θέμα.

Έχω θέμα με τα παντελόνια κορντούρα. Σε κανένα από τα δύο (dainese και nordcode) δεν κάθονται σωστά οι επιγονατίδες στο γόνατο/κνήμη και αποφάσισα να τις αφαιρέσω και να φοράω, πάνω από το κολάν, τύπου καλτσα.

Μετά από έρευνα κατέληξα σε αυτές.


Είναι level 2, είναι revit… Απόψεις;
Έχω αντίστοιχο θέμα με τα παντελόνια, εγώ πήρα τις alpinestars Off Road Εξοπλισμός | Motodirect

Τις έχω φορέσει λίγες βέβαια και όντως η προστασία τους είναι ανώτερη από οποιοδήποτε προστατευτικό παντελονιού αλλά με κουράζουν όταν τις φοράω όλη μέρα, όπως και να έχει νοιώθεις σαν να έχεις έναν νάρθηκα στο γόνατο. Τελευταία φορά που τις φόρεσα με ένα layer (όχι κατάσαρκα δηλαδή) μου φάνηκαν πιο άνετες. Παλιότερα είχα δοκιμάσει και τις φθηνότερες της nordcap αλλά οι ιμάντες τους ήταν ακόμα πιο ενοχλητικοί.
Γενικά, νομίζω ότι θέλουν παραχωρήσεις στην άνεση αλλά είναι αναγκαίο κακό αν οι προστασίες του παντελονιού δεν ταιριάζουν.
 
Top Bottom