Επιγονατίδες !! Ακούω Προτάσεις

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Επειδή είμαι και εγώ στην αναζήτηση επιγονατίδων.. τα προστατευτικά στο παντελόνι εκτός το ότι είναι μικρά, δε με βολεύουν καθόλου στην οδήγηση καθώς σε όποια θέση τα τοποθετήσω με ζορίζουν. Οπότε θα τα βγάλω τελείως και θα βάζω κάθε φορά επιγονατίδες μέσα από το παντελόνι. Δοκίμασα δύο μοντέλα και κατέληξα ότι οι πιο βολικές είναι όσες έχουν άρθρωση. Το θέμα είναι ζοριζομαι λίγο να κατεβάσω το παντελόνι αφού τις εφαρμόσω. Μετά είδα και αυτές ΕΠΙΓΟΝΑΤΙΔΕΣ X-KNEE BLACK/WHITE 23454.315| ACERBIS. πολύ πιο εύχρηστες αλλά δε ξέρω κατά πόσο θα προστατεύουν σε σχέση με τις κλασικές πλαστικές..

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Το θέμα είναι ζοριζομαι λίγο να κατεβάσω το παντελόνι αφού τις εφαρμόσω.
Χίλια συγνώμη, δεν γνωριζόμαστε κιόλας.... αλλά γιατί να ''κατεβάσεις'' το παντελόνι στο βουνό??
Με τρομάζεις ! :sneaky:

(Το κακό με τα παντελόνια είναι το δυχτάκι που έχουν από μέσα και σκαλώνει πάνω στην επιγονατίδα... Αναγκαίο κακό όμως...)
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Λάθος έκφραση, να ανεβάσω το παντελόνι ήθελα να πω αφού τις βάλω. Χώμα δε μπαίνω, οπότε το παντελόνι είναι ασφάλτινο με σκληρή cordura. Και τις επιγονατίδες τις βάζω από μέσα...

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Προσωπικά με βολεψαν οι Dainese μαζεμένες φοριούνται και με τζιν από μέσα
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Προσωπικά με βολεψαν οι Dainese μαζεμένες φοριούνται και με τζιν από μέσα
Είναι τέλειες. Τις φοράω πάνω από τζιν.

Αλλά τις δοκίμασα με κορντουρα από μέσα και με τίποτα. Φρακάρει το παντελόνι και δεν κάθεται καθολου καλά
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Είναι τέλειες. Τις φοράω πάνω από τζιν.

Αλλά τις δοκίμασα με κορντουρα από μέσα και με τίποτα. Φρακάρει το παντελόνι και δεν κάθεται καθολου καλά
Περίεργο ποτέ δεν είχα - έχω τέτοια θέματα με αυτές .. .αλλά αν δεν σε βολεψαν .οκ
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Προσωπικά με βολεψαν οι Dainese μαζεμένες φοριούνται και με τζιν από μέσα
Αυτές έχω και εγώ!
Τις φοράω όμως πάντα πάνω από το τζιν.
Μέσα από αυτό, δεν τις έχω δοκιμάσει ποτέ, αν και είμαι σίγουρος ότι δεν θα ανεβαίνει το παντελόνι, καθότι στενή γραμμή :p!!!
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22

Είναι level 2, είναι revit… Απόψεις;
Λοιπόν… τις πήρα! Είναι τέλειες. Έχουν όγκο στο γονατο, αλλά όχι στην κνήμη, μπαίνουν μέσα στις μπότες και κλείνουν πολύ άνετα. Η καλτσα πολύ ωραία, ωραία ποιότητα.

Και με τα δυο παντελόνια μου κάθονται πολύ καλα. Σε θέση οδήγησης θέλει να τραβάς το μπατζάκι του παντελονιού λίγο ψηλά για να έχει χώρο και να μη σου στριμώχνει το ύφασμα το γονατο.

Θα τις δοκιμάσω και σε βόλτα σύντομα.

Από εδώ, 70 ευρώ:

 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
αλλά γιατί να ''κατεβάσεις'' το παντελόνι στο βουνό??
Προβατίνα και τσιπουρα το βράδυ, φραπέ το πρωί και στο μισάωρο της βόλτας αρχίζεις να ψάχνεσαι.
Μου έχει τύχει και με σουτζουκακια με σαλτσα ντομάτας της παλίρροιας. Εκει να δεις ψάξιμο...
 
Τελευταία επεξεργασία:

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Λοιπόν… τις πήρα! Είναι τέλειες. Έχουν όγκο στο γονατο, αλλά όχι στην κνήμη, μπαίνουν μέσα στις μπότες και κλείνουν πολύ άνετα. Η καλτσα πολύ ωραία, ωραία ποιότητα.

Και με τα δυο παντελόνια μου κάθονται πολύ καλα. Σε θέση οδήγησης θέλει να τραβάς το μπατζάκι του παντελονιού λίγο ψηλά για να έχει χώρο και να μη σου στριμώχνει το ύφασμα το γονατο.

Θα τις δοκιμάσω και σε βόλτα σύντομα.

Από εδώ, 70 ευρώ:

Κανένα νεότερο απο τις επιγονατίδες?
Εγώ τελικά τις έδωσα τις δικές μου, δεν μπόρεσα να τις αντέξω για ημερήσια βόλτα. Εσένα δεν σε ενοχλούν στο γόνατο εσωτερικά όταν οδηγάς ώρα?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Και λίγη βοήθεια στο πως μπαίνουν

"Κολάν" στην γάμπα και το λουράκι με βελκρο στο μπούτι;
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
lospsi εχμ… μια φορά τις έβαλα όλο κι όλο, πάνω από το λύκρα κολάν που φοράω συνήθως και γλιστρούσαν και με νευρίασαν. Πρέπει να τους δώσω μια ευκαιρία με μη γλιστερό από μέσα. Πάντως στην άρθρωση έχει χώρο για τα δικά μου πόδια. Αλλά overall άποψη δεν έχω ακόμα.

(σαν τα δέρματα τίποτα)

amyroukai όπως το λες, τύπου κολαν στη γάμπα και λουράκι με αγκράφα και στη γάμπα και στο μπούτι (όχι βελκρο)

 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
lospsi εχμ… μια φορά τις έβαλα όλο κι όλο, πάνω από το λύκρα κολάν που φοράω συνήθως και γλιστρούσαν και με νευρίασαν. Πρέπει να τους δώσω μια ευκαιρία με μη γλιστερό από μέσα. Πάντως στην άρθρωση έχει χώρο για τα δικά μου πόδια. Αλλά overall άποψη δεν έχω ακόμα.

(σαν τα δέρματα τίποτα)

amyroukai όπως το λες, τύπου κολαν στη γάμπα και λουράκι με αγκράφα και στη γάμπα και στο μπούτι (όχι βελκρο)

Καταρχήν, τελικά όντως σαν τα δέρματα δεν έχει σε θέμα εφαρμογής. Το θέμα είναι ότι δεν βολεύουν τόσο ρε γαμώτο...

Από την φωτό που έβαλες, βλέπω πώς έχουν στο πίσω μέρος κενό στο σημείο που κλείνει το γόνατο αλλά ο ιμάντας από πάνω μάλλον θα με ενοχλήσει. Παίζει να κάθεται στην θέση της χωρίς να σφίξεις τον πάνω ιμάντα?
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Με τίποτα… γιατί και το τύπου κολάν στη γάμπα είναι χαλαρό.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μια φορά δοκίμασα αυτού του τύπου...
Μια και τελευταία...
Αποδείχτηκαν πολύ άβολες στην χρήση.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μια φορά δοκίμασα αυτού του τύπου...
Μια και τελευταία...
Αποδείχτηκαν πολύ άβολες στην χρήση.
Χρήση χώμα όρθιος;
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Αυτές τις Revit τις βλέπω και ψιλοπονάω.
Μετά από αρκετό ψάξιμο (online και μιλώντας με αρκετούς σε συναντήσεις) κατέληξα πως από τις "φτηνές" και απλές αυτές που αξίζουν είναι οι Leatt Dual Axis.
Αυτές έχω.

Μετά πας σε πιο εξειδικευμένες επιγονατίδες που ανεβαίνει το κόστος και δεν ξέρω αν θα βολεύουν. Μιλάμε για ρομποκοπ επιγονατίδες που πρέπει να τις χρησιμοποιείς για πιο σκληρό off road.

Αυτές λεω, έχει διαφορά το δέσιμό τους με τις παραπάνω:



 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Όχι ότι έχω κανένα συμφέρον από τη Revit, πάντως είναι πολύ μαλακό το ύφασμα και τα λάστιχα τόσο φαρδιά ώστε να μην κόβουν το αίμα … δηλαδή οκ να μη βολεύουν, αλλά πόνος με τίποτα. Πολύ ποιοτικό προϊόν. Αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι ταιριάζει σε όλους.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Χρήση χώμα όρθιος;
Κυρίως ναι.
Δεν είναι εύκολο να τις διορθώσεις εάν φύγουν από τη θέση τους.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ρε σεις

Η Νατάσσα και ο ψηλός συζητάνε για επιγονατίδα κάτω από τζιν τύπου κάθε μέρα. (Φαντάζομαι, εγώ σε βόλτες βάζω παντελόνι μηχανής).

Για χώμα οι leatt που είπε ο Γιώργος είναι και στη δική μου ντουλάπα, δεν θα τις βάλω να πάω για δουλειά κέντρο
 
Top Bottom