Επιλέγοντας μια action camera!

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Κραδασμούς δεν πρέπει να έχεις ιδιαίτερους ούτε στο χώμα, τους απορροφάει του κεφάλι σου.
Είναι σταθερά όλα τα ενδιάμεσα κομματάκια από την βάση στην κάμερα; Αν δεν έχουν τζόγο αυτά ούτε εκτείνονται πολύ ώστε να υπάρχει μεγάλη κάμψη, δεν πρέπει έχεις θέμα.

Το κάδρο ναι προσωπικά το προτιμώ έτσι όπως είναι τώρα, ίσως και ένα κλικ αριστερότερα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κραδασμούς δεν πρέπει να έχεις ιδιαίτερους ούτε στο χώμα, τους απορροφάει του κεφάλι σου.
Είναι σταθερά όλα τα ενδιάμεσα κομματάκια από την βάση στην κάμερα; Αν δεν έχουν τζόγο αυτά ούτε εκτείνονται πολύ ώστε να υπάρχει μεγάλη κάμψη, δεν πρέπει έχεις θέμα.

Το κάδρο ναι προσωπικά το προτιμώ έτσι όπως είναι τώρα, ίσως και ένα κλικ αριστερότερα.
Συμφωνώ για το πλάνο, αλλά μάλλον δεν πάει άλλο, μιας κι είναι στη δεξιά πλευρά (αντίστοιχα θα ήταν με τοποθέτηση αριστερα). Το μόνο που γινόταν, θα ήταν να τοποθετηθεί πιο μπροστά, αλλά δε βολεύει το δικό μου οπτικό πεδίο ύστερα. Σίγουρα είναι πολύ καλύτερο από πριν. Παρόλα αυτά, θα δοκιμάσω στροφή της κάμερας προς τ αριστερά, όσο παίρνει και θα δούμε. Μπορεί να βελτιωθεί κι άλλο το πλάνο.
Επίσης ο βραχίονας πλέον είναι σε κάμψη 90° κι όχι τέζα τεντωμένος προς τα πάνω , οπως ήταν πριν και γι αυτό νομίζω ότι και στο χώμα ο κραδασμός θα είναι λιγότερος. Τζόγους δε διαπίστωσα, αλλά μειώθηκε η έκταση του βραχίονα στο μισό! Όπως το λες ;) Ήδη η κίνηση του κεφαλιού δεξιά-αριστερά, ενοχλεί ελάχιστα πλέον!
Κι ο Σταύρος μου είπε ότι 80% βάζουν στο πλάι την κάμερα κι όχι πάνω!
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Συμφωνώ για το πλάνο, αλλά μάλλον δεν πάει άλλο, μιας κι είναι στη δεξιά πλευρά (αντίστοιχα θα ήταν με τοποθέτηση αριστερα). Το μόνο που γινόταν, θα ήταν να τοποθετηθεί πιο μπροστά, αλλά δε βολεύει το δικό μου οπτικό πεδίο ύστερα. Σίγουρα είναι πολύ καλύτερο από πριν. Παρόλα αυτά, θα δοκιμάσω στροφή της κάμερας προς τ αριστερά, όσο παίρνει και θα δούμε. Μπορεί να βελτιωθεί κι άλλο το πλάνο.
Επίσης ο βραχίονας πλέον είναι σε κάμψη 90° κι όχι τέζα τεντωμένος προς τα πάνω , οπως ήταν πριν και γι αυτό νομίζω ότι και στο χώμα ο κραδασμός θα είναι λιγότερος. Τζόγους δε διαπίστωσα, αλλά μειώθηκε η έκταση του βραχίονα στο μισό! Όπως το λες ;) Ήδη η κίνηση του κεφαλιού δεξιά-αριστερά, ενοχλεί ελάχιστα πλέον!
Κι ο Σταύρος μου είπε ότι 80% βάζουν στο πλάι την κάμερα κι όχι πάνω!
Εγω την εχω μπροστα για να βλεπω κ το rec.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εγω την εχω μπροστα για να βλεπω κ το rec.
Εσύ εκεί που την έχεις πρέπει να είναι πολύ καλή θέση για το πλάνο, αλλά μπροστά στο σαγώνι... :eek: Ξέρω γω? Το φοβάμαι!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Εσύ εκεί που την έχεις πρέπει να είναι πολύ καλή θέση για το πλάνο, αλλά μπροστά στο σαγώνι... :eek: Ξέρω γω? Το φοβάμαι!
να μην το φοβασαι καθολου....
στο εντουραδικο κρανος εκει την εχω τοποθετημενη....
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Εσύ εκεί που την έχεις πρέπει να είναι πολύ καλή θέση για το πλάνο, αλλά μπροστά στο σαγώνι... :eek: Ξέρω γω? Το φοβάμαι!
θα ανεβασω κανα βιντεακι καποια στιγμη,παντως για φτηνιαρα καμερα ειμαι πολυ ικανοποιημενος
 

STELTH

Μέλος
Περιοχή
ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Όνομα
ΣΤΕΛΙΟΣ
Μοτό
GS 1200 ADV DOHC
TRICITY 125 YAMAHA
Εχω την Elephone ELE Explorer 4K Ultra HD WiFi Action Camera.Στο 1ο βιντεακι την ημερα, ειναι τοποθετημενη στα προστατευτικα καγκελα αριστερα ,πανω απο την βαση στο αριστερο προβολακι, στο 2ο νυχτα ειναι στο κρανος.Πανω στα προστατευτικα καγκελα παντως εχει κραδασμους,ισως φταινε κ τα TKC80 που φοραω.
 

spyrakos35

japanese axle power
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
fjr 1300
Δεν έχω δει τα βιντεάκια αλλά βλέπω οτι γράφετε για κραδασμούς κλπ....

Ελάχιστες κάμερες έχουν σοβαρό αντικραδασμικό και συνήθως είναι οι ακριβές και οι επώνυμες....

Μην περιμένετε κινεζιά να παίξει σαν γκοπρό ή σόνυ ή δεν ξέρω και γω τι.... αν ήταν εφικτό αυτό, τότε οι εν λόγω εταιρίες θα είχαν κλείσει....
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Παντως για να καταγραψω κι εγω την "εμπειρια μου" να πω και τη δικη μου συμβιωση...
Εχω μια contour HD...Με εχει βολεψει αφανταστα η απλοτητα στο χειρισμο ακομα και με γαντια.ΕΝΑ μονο κουμπι για εγγραφη βιντεο και μαλιστα μεγαλο.Δεν το μπερδευεις ποτε.Στη μια ΟΝ στην αλλη μερια OFF(stand by).Και καταγραφεις...
Μου λειπει οτι δεν μπορω να προβαλω σε μια οθονη πχ.κινητου,τι καταγραφει...γιατι ετσι δεν βλεπεις αν τραβα σωστα βιντεο...
Φωτογραφιες παιρνω μετα μεσα απο το Video με snapshot...δεν εχει δυνατοτητα οπως οι καινουριες για αυτοματη φωτογραφια εν κινησει...αλλά δε με νοιαζει κιολας αφου για video την θελω.
Θελει προσοχη στην αρχη να την εστιασεις σωστα στις ειδικες βασεις που διαθετει για να τραβας σωστα βιντεο και εισαι οκ.
Μια αντιστοιχη νεας τεχνολογιας που δανειστηκα απο φιλο αυτες τις μερες που τεσταρα τις διαδρομες του ADVtrOFFy,ειλικρινα αν και ωραια εικονα και πολλες δυνατοτητες δεν με βολεψε καθολου μα καθολου αφου παρα το οτι ειχε χειρηστηριο στο τιμονι ξεχωριστο,παρα τις δυνατοτητες της,δεν καταφερα ποτέ να ειμαι σιγουρος αν τραβαει βιντεο ή αν αλλαξα απο ενα προγραμμα σε αλλο ή αν ειναι σε λειτουργια ή οχι...δεν...δεν...Τραγικη καταληξη για βιντεοσκοπηση αφου οσα ηθελα απλα δεν τα...βιντεοσκοπησα...Και μαλιστα σε σχημα τετοια καμερα(άλα GoPRo τετραγωνη)δεν με εξυπηρετει οσο η Contour...

Με βλεπω με τη δικη μου για καιρο ακομα...
Αυτα απο τη δικη μου...videoσκοπιά και ματια...
 
Τελευταία επεξεργασία:

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Παντως για να καταγραψω κι εγω την "εμπειρια μου" να πω και τη δικη μου συμβιωση...
Εχω μια contour HD...Με εχει βολεψει αφανταστα η απλοτητα στο χειρισμο ακομα και με γαντια.ΕΝΑ μονο κουμπι για εγγραφη βιντεο και μαλιστα μεγαλο.Δεν το μπερδευεις ποτε.Στη μια ΟΝ στην αλλη μερια OFF(stand by).Και καταγραφεις...
Μου λειπει οτι δεν μπορω να προβαλω σε μια οθονη πχ.κινητου,τι καταγραφει...γιατι ετσι δεν βλεπεις αν τραβα σωστα βιντεο...
Φωτογραφιες παιρνω μετα μεσα απο το Video με snapshot...δεν εχει δυνατοτητα οπως οι καινουριες για αυτοματη φωτογραφια εν κινησει...αλλά δε με νοιαζει κιολας αφου για video την θελω.
Θελει προσοχη στην αρχη να την εστιασεις σωστα στις ειδικες βασεις που διαθετει για να τραβας σωστα βιντεο και εισαι οκ.
Μια αντιστοιχη νεας τεχνολογιας που δανειστηκα απο φιλο αυτες τις μερες που τεσταρα τις διαδρομες του ADVtrOFFy,ειλικρινα αν και ωραια εικονα και πολλες δυνατοτητες δεν με βολεψε καθολου μα καθολου αφου παρα το οτι ειχε χειρηστηριο στο τιμονι ξεχωριστο,παρα τις δυνατοτητες της,δεν καταφερα ποτέ να ειμαι σιγουρος αν τραβαει βιντεο ή αν αλλαξα απο ενα προγραμμα σε αλλο ή αν ειναι σε λειτουργια ή οχι...δεν...δεν...Τραγικη καταληξη για βιντεοσκοπηση αφου οσα ηθελα απλα δεν τα...βιντεοσκοπησα...Και μαλιστα σε σχημα τετοια καμερα(άλα GoPRo τετραγωνη)δεν με εξυπηρετει οσο η Contour...

Με βλεπω με τη δικη μου για καιρο ακομα...
Αυτα απο τη δικη μου...videoσκοπιά και ματια...
Συμφωνώ απόλυτα για την ευκολία της. Εγώ την +2 η οποία έχει GPS και πραγματικό on/off κυλιόμενο κουμπί.
Η σωστή εστίαση δεν είναι κάτι τραγικό πάντως, χάρις στο ευρυγώνιο φακό. Τα βίντεο φυσικά δεν είναι τόσο καλά όσο των σύγχρονων.
 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Επανέρχομαι με λίγο υλικό από την Runcam 3 που ανέφερα παραπάνω λιγο καιρό πριν, και που πειραματίζομαι τις τελευταίες βδομάδες, μιας και μολις την απέκτησα από την μία και άπειρος σχετικά με βίντεο από την άλλη. Το χειρότερο δε όλων είναι η απειρία σε σχέση με την επεξεργασία των βίντεο σε συνδυασμό με πεπαλαιομένο υπολογιστή.
Παραθέτω λοιπόν εδώ κάποιο από το υλικό που μαζεύτηκε. Βέβαια το κακό στην όλη υπόθεση ειναι ότι το πρωτογενές υλικό από την κάμερα είναι καλύτερο από αυτό που ανεβαίνει στο youtube λογω συμπίεσης. Π.Χ το δεύτερο μισό του βίντεο είναι τραβηγμένο σε 60fps κάτι που κατα την επεξεργασία δεν μου επιτράπηκε να το εχω έτσι και μου έδινε μόνο εως 30 fps από την αρχή ως το τέλος. Προφανώς λόγω δικής μου άγνοιας χειρισμού του Editor.
Συν αυτώ υπάρχουν και κάποια θέματα κραδασμών όταν η κάμερα είναι στο τιμόνι αριστερά με το rammount αλλά αυτό δεν εχει να κάνει με την κάμερα, αλλά με την τοποθέτηση.
Αυτό πάντως που είναι εντυπωσιακό είναι η λειτουργεία Wide Dynamic Range που δίνει τη δυνατότητα σε κάδρο λήψης που υπάρχει μεγάλη διαφορά φωτεινότητας, οπως για παράδειγμα εκεί που η κάμερα είναι τοποθετημένη πίσω και το μισό κάδρο είναι σκοτεινό από συνεπιβάτη και οδηγό χωρίς το WDR όταν αυτό ενεργοποιήται ενώ εκείνη η περιοχή φωτίζεται κανονικά πλέον το υπόλοιπο κάδρο δεν υπερφωτίζεται και διατηρεί ζωντανά τα χρώματα και του δάσους και το γαλάζιο του ουρανού.

 

STELTH

Μέλος
Περιοχή
ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Όνομα
ΣΤΕΛΙΟΣ
Μοτό
GS 1200 ADV DOHC
TRICITY 125 YAMAHA
Επανέρχομαι με λίγο υλικό από την Runcam 3 που ανέφερα παραπάνω λιγο καιρό πριν, και που πειραματίζομαι τις τελευταίες βδομάδες, μιας και μολις την απέκτησα από την μία και άπειρος σχετικά με βίντεο από την άλλη. Το χειρότερο δε όλων είναι η απειρία σε σχέση με την επεξεργασία των βίντεο σε συνδυασμό με πεπαλαιομένο υπολογιστή.
Παραθέτω λοιπόν εδώ κάποιο από το υλικό που μαζεύτηκε. Βέβαια το κακό στην όλη υπόθεση ειναι ότι το πρωτογενές υλικό από την κάμερα είναι καλύτερο από αυτό που ανεβαίνει στο youtube λογω συμπίεσης. Π.Χ το δεύτερο μισό του βίντεο είναι τραβηγμένο σε 60fps κάτι που κατα την επεξεργασία δεν μου επιτράπηκε να το εχω έτσι και μου έδινε μόνο εως 30 fps από την αρχή ως το τέλος. Προφανώς λόγω δικής μου άγνοιας χειρισμού του Editor.
Συν αυτώ υπάρχουν και κάποια θέματα κραδασμών όταν η κάμερα είναι στο τιμόνι αριστερά με το rammount αλλά αυτό δεν εχει να κάνει με την κάμερα, αλλά με την τοποθέτηση.
Αυτό πάντως που είναι εντυπωσιακό είναι η λειτουργεία Wide Dynamic Range που δίνει τη δυνατότητα σε κάδρο λήψης που υπάρχει μεγάλη διαφορά φωτεινότητας, οπως για παράδειγμα εκεί που η κάμερα είναι τοποθετημένη πίσω και το μισό κάδρο είναι σκοτεινό από συνεπιβάτη και οδηγό χωρίς το WDR όταν αυτό ενεργοποιήται ενώ εκείνη η περιοχή φωτίζεται κανονικά πλέον το υπόλοιπο κάδρο δεν υπερφωτίζεται και διατηρεί ζωντανά τα χρώματα και του δάσους και το γαλάζιο του ουρανού.

Γιαννη μια απο τα ιδια κ εγω ΑΡΧΑΡΙΟΣ ειμαι ,το βιντεακι παντως ειναι μια χαρα κ με μουσικη υποκρουση good job !!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Επανέρχομαι με λίγο υλικό από την Runcam 3 που ανέφερα παραπάνω λιγο καιρό πριν, και που πειραματίζομαι τις τελευταίες βδομάδες, μιας και μολις την απέκτησα από την μία και άπειρος σχετικά με βίντεο από την άλλη. Το χειρότερο δε όλων είναι η απειρία σε σχέση με την επεξεργασία των βίντεο σε συνδυασμό με πεπαλαιομένο υπολογιστή.
Παραθέτω λοιπόν εδώ κάποιο από το υλικό που μαζεύτηκε. Βέβαια το κακό στην όλη υπόθεση ειναι ότι το πρωτογενές υλικό από την κάμερα είναι καλύτερο από αυτό που ανεβαίνει στο youtube λογω συμπίεσης. Π.Χ το δεύτερο μισό του βίντεο είναι τραβηγμένο σε 60fps κάτι που κατα την επεξεργασία δεν μου επιτράπηκε να το εχω έτσι και μου έδινε μόνο εως 30 fps από την αρχή ως το τέλος. Προφανώς λόγω δικής μου άγνοιας χειρισμού του Editor.
Συν αυτώ υπάρχουν και κάποια θέματα κραδασμών όταν η κάμερα είναι στο τιμόνι αριστερά με το rammount αλλά αυτό δεν εχει να κάνει με την κάμερα, αλλά με την τοποθέτηση.
Αυτό πάντως που είναι εντυπωσιακό είναι η λειτουργεία Wide Dynamic Range που δίνει τη δυνατότητα σε κάδρο λήψης που υπάρχει μεγάλη διαφορά φωτεινότητας, οπως για παράδειγμα εκεί που η κάμερα είναι τοποθετημένη πίσω και το μισό κάδρο είναι σκοτεινό από συνεπιβάτη και οδηγό χωρίς το WDR όταν αυτό ενεργοποιήται ενώ εκείνη η περιοχή φωτίζεται κανονικά πλέον το υπόλοιπο κάδρο δεν υπερφωτίζεται και διατηρεί ζωντανά τα χρώματα και του δάσους και το γαλάζιο του ουρανού.

Μια χαρά καμερούλα ;)
Και σίγουρα το κατέχεις καλύτερα από πολλούς ;) (από μένα σίγουρα....!!! :cool: )
 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Θοδωρή ευχαριστώ για τα ενθαρυντικά σου λόγια. Ίσως έχω εγώ περισότερες απαιτήσεις από το τι θα ήθελα να κάνω, και να εχω θέσει ηψηλό πήχη. Είμαι ακόμη σε φάση ψαξίματος.
Από την κάμερα είμαι σε γενικές γραμμές πολύ ικανοποιημένος, αν αναλογιστώ και το σχετικά χαμηλό κόστος της. Το πρόβλημά μου είναι με τα προγράμματα επεξεργασίας που μπορώ να χρησημοποιήσω σε συνδυασμό με το φτωχό πλέον hardware του υπολογιστή μου.
Αυτή είναι τελικά μια παράμετρος που πρέπει να συνυπολογιστεί στην περίπτωση αγοράς μιας action cam. Γι αυτό άλλωστε δεν είμαι fan του 4Κ. Πέραν της επεξεργασίας, ας μου πεί κάποιος που αναπαράγονται επί το πλείστον τέτοια βίντεο; Σε κατα πολύ υποδυέστερες οθόνες κινητών και μόνιτορ υπολογιστών και λαπτοπ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Επανέρχομαι στο θέμα Actiocam για χρήση σε μοτοσυκλέτα, με μια πρώτη δοκιμή της Gopro 7 Hero Black.
Το βίντεο είναι δυστυχώς αρκετά συμπιεσμένο από την επεξεργασία και το Youtube και ίσως αδικούνται οι πραγματικές δυνατότητες της κάμερας ενώ το πρωταρχικό υλικό είναι σε fullHD 60fps.
Ταυτόχρονα κάνω και μια αναδρομή σε προηγούμενες κάμερες που περάσαν από τα χέρια μου, με τα θετικά τους και τα αρνητικά τους.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ξεθαβω το θεματακι με την επιλογη μιας action.
Eπεσα σε μια καλη προσφορα και τσιμπησα την dji osmo, μετα απο πολυ καλες κριτικες , ιδιως για την σταθεροποιηση που ενδιαφερει εμας εδω μεσα.
Εχει φυσικα ολα τα χαρακτηριστικα μιας συγχρονης action, που σεβεται το ονομα της και ελπιζει να πουλησει απεναντι στον βασιλια gopro.

Η μεχρι τωρα μικρη χρηση της, με αφησε πολυ ικανοποιημενο απο την μπαταρια, αν και πηρα αλλες 2 και φυσικα η πολυ καλη σταθεροπιηση της εικονας.
ψαχνω να βρω την τελεια θεση για τις ληψεις απο κρανος και μηχανη .......δυσκολο αλλα θα το πετυχω.
Τραβηξα μερικα ομορφα timelapse και τα εστειλα στον κεντιδια για να μονταρει στο θεμα της δρακολιμνης

Μεχρι να την μαθω ...ζαλιστειτε μαζι μου, σε μια νυχτερινη μεχρι λαγονησι και πισω :wacky::wacky:


 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ευτυχώς που έχει το γρήγορο ...και έτσι έχεις την αίσθηση ότι το παρτάλι ...τρέχει ....
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ευτυχώς που έχει το γρήγορο ...και έτσι έχεις την αίσθηση ότι το παρτάλι ...τρέχει ....
Μα....τρέχει το παρτάλι...
21 δευτερόλεπτα Πειραιάς - Λαγονησι - Πειραιάς...
Διακτινίστηκε λέμε...:roflmao:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μα....τρέχει το παρτάλι...
21 δευτερόλεπτα Πειραιάς - Λαγονησι - Πειραιάς...
Διακτινίστηκε λέμε...:roflmao:
Με τον από πάνω είσαι.... Μουχριτσα?
 
Top Bottom